انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: مشکل در فرمت کردن usb flash memory [حل شد]  (دفعات بازدید: 420 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ariaphy

• Full Member
  • *
  • ارسال: 142
مشکل در فرمت کردن usb flash memory [حل شد]
« : 12 شهریور 1397، 04:40 ق‌ظ »
سلام من با استفاده از دستور fdisk پارتیشین تیبل فلشم رو DOS گذاشتم که فکر کنم همون mbr میشه، بعد ی پارتیشن primary ایجاد کردم بعد fat 32 فرمتش کردم در آخر هم تغییرات رو ذخیره کردم اما وقتی فلش رو به لپتاپم وصل میکنم توی فایل منیجرم نشونش نمیده و وقتی هم به موبایلم وصلش میکنم پیغام damaged میده، چکار باید کنم؟
« آخرین ویرایش: 12 شهریور 1397، 06:00 ب‌ظ توسط ariajafari »
The world is a dangerous place,not because of those who are evil, but because of those who look and do nothing

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : مشکل در فرمت کردن usb flash memory
« پاسخ #1 : 12 شهریور 1397، 11:42 ق‌ظ »
سلام من با استفاده از دستور fdisk پارتیشین تیبل فلشم رو DOS گذاشتم که فکر کنم همون mbr میشه، بعد ی پارتیشن primary ایجاد کردم بعد fat 32 فرمتش کردم در آخر هم تغییرات رو ذخیره کردم اما وقتی فلش رو به لپتاپم وصل میکنم توی فایل منیجرم نشونش نمیده و وقتی هم به موبایلم وصلش میکنم پیغام damaged میده، چکار باید کنم؟
درسته، DOS یعنی جدول پارتیشن سازگار با DOS که میشه همون MBR

شما همه مراحل را درست انجام دادید ولی!! در مرحله آخر شما پارتیشن را به FAT 32 فرمت نکرده اید بلکه در اصل نوع پارتیشن (ID) آن را به FAT 32 تغییر دادید که کار درستی هم بود ولی پس از اینکار باید *فایل سیستم* FAT 32 را روی آن پارتیشن بسازید که برنامه fdisk توانایی انجام آن را ندارد!! شما نیاز دارید تا با استفاده از یکی از فرمان‌های زیر:

mkfs.msdos (توصیه میشود)
mkfs.fat
mkfs.vfat

روی پارتیشن مذکور یک فایل سیستم از نوع FAT بسازید، البته با برنامه های گرافیکی هم میتوانید.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین ariaphy

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 12 شهریور 1397، 05:58 ب‌ظ »
درسته، DOS یعنی جدول پارتیشن سازگار با DOS که میشه همون MBR

شما همه مراحل را درست انجام دادید ولی!! در مرحله آخر شما پارتیشن را به FAT 32 فرمت نکرده اید بلکه در اصل نوع پارتیشن (ID) آن را به FAT 32 تغییر دادید که کار درستی هم بود ولی پس از اینکار باید *فایل سیستم* FAT 32 را روی آن پارتیشن بسازید که برنامه fdisk توانایی انجام آن را ندارد!! شما نیاز دارید تا با استفاده از یکی از فرمان‌های زیر:

mkfs.msdos (توصیه میشود)
mkfs.fat
mkfs.vfat

روی پارتیشن مذکور یک فایل سیستم از نوع FAT بسازید، البته با برنامه های گرافیکی هم میتوانید.
ممنونم از راهنمایی شما مشکل حل شد. اگر امکانش هست میشه یک مقدار در مورد تفاوت بین اینکه نوع پارتیشن رو fat 32 بذارم و یا فایل سیستمش رو fat 32 بذارم توضیح بدین یا یک مقاله معرفی کنید تا بفهمم چه اتفاقی افتاده دقیقا :) سپاس
The world is a dangerous place,not because of those who are evil, but because of those who look and do nothing

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #3 : 13 شهریور 1397، 11:12 ق‌ظ »
ممنونم از راهنمایی شما مشکل حل شد. اگر امکانش هست میشه یک مقدار در مورد تفاوت بین اینکه نوع پارتیشن رو fat 32 بذارم و یا فایل سیستمش رو fat 32 بذارم توضیح بدین یا یک مقاله معرفی کنید تا بفهمم چه اتفاقی افتاده دقیقا :) سپاس
https://en.wikipedia.org/wiki/Partition_type

به طور خیلی خلاصه که به مشکل شما مربوط میشه:

نقل‌قول
a byte value intended to specify the file system the partition contains
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین ariaphy

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 13 شهریور 1397، 10:35 ب‌ظ »
https://en.wikipedia.org/wiki/Partition_type

به طور خیلی خلاصه که به مشکل شما مربوط میشه:

نقل‌قول
a byte value intended to specify the file system the partition contains

ممنونم دوست خوب