انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بازیابی لینوکس  (دفعات بازدید: 2725 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین m4hd1fallah

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
بازیابی لینوکس
« : 12 شهریور 1397، 10:34 ب‌ظ »
سلام
من روی سیستمم اوبونتوی نصب شده دارم ولی بعدش روی سیستم ویندوز 10 نصب کردم الان چطور میتونم منوی انتخاب سیستم عامل یا همون grub رو موقع بوت داشته باشم؟ الان موقع بوت سیستم فقط ویندوز بوت میشه

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 27
  • عادت‌ها همیشگی نیستن ...
    • میگیم
پاسخ : بازیابی لینوکس
« پاسخ #1 : 13 شهریور 1397، 09:54 ق‌ظ »
سلام
من روی سیستمم اوبونتوی نصب شده دارم ولی بعدش روی سیستم ویندوز 10 نصب کردم الان چطور میتونم منوی انتخاب سیستم عامل یا همون grub رو موقع بوت داشته باشم؟ الان موقع بوت سیستم فقط ویندوز بوت میشه
بهتره زمان بوت سیستم ( حالا بر اساس سخت‌افزار و مادربردتون ) به بخش مدیریت بایوس برین و در بخش boot اولویت رو اگه اوبونتو وجود داره و حذف نشده به اون بدین تا اوبونتو بوت بشه و برای بوت منو گراب هم اگر جستجو کنین راحت پیدا میشه ...

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #2 : 13 شهریور 1397، 11:51 ق‌ظ »
بهتره زمان بوت سیستم ( حالا بر اساس سخت‌افزار و مادربردتون ) به بخش مدیریت بایوس برین و در بخش boot اولویت رو اگه اوبونتو وجود داره و حذف نشده به اون بدین تا اوبونتو بوت بشه و برای بوت منو گراب هم اگر جستجو کنین راحت پیدا میشه ...
فکر کنم این کار زمانی ممکن است که اوبونتو روی یک هارد دیسک دیگر نصب شده باشه تا بایوس را تنظیم کنیم اول اون هارد دیسک را بوت کنه. در غیر اینصورت باید گراب را از اول نصب کرد.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #3 : 13 شهریور 1397، 05:05 ب‌ظ »
سلام
سلام
اینجا رو بخونین: تعمیر گراب
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
    • میگیم
« پاسخ #4 : 13 شهریور 1397، 08:11 ب‌ظ »
فکر کنم این کار زمانی ممکن است که اوبونتو روی یک هارد دیسک دیگر نصب شده باشه تا بایوس را تنظیم کنیم اول اون هارد دیسک را بوت کنه. در غیر اینصورت باید گراب را از اول نصب کرد.
منظورتون پارتیشن هست دیگه ... درسته؟ خب اگه روی همون پارتیشن نصب کرده باشین که اوبونتو کلا حذف شده یا اگه پارتیشن سیستم efi رو حذف کرده باشین کار یه کم گره می‌خوره ...
در کل اگه توی بایوس اون پارتیشن اوبونتو پیدا شده باشه در قسمت بوت امکان بازگردانی راحت‌تره ...

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #5 : 14 شهریور 1397، 11:19 ق‌ظ »
منظورتون پارتیشن هست دیگه ... درسته؟ خب اگه روی همون پارتیشن نصب کرده باشین که اوبونتو کلا حذف شده یا اگه پارتیشن سیستم efi رو حذف کرده باشین کار یه کم گره می‌خوره ...
در کل اگه توی بایوس اون پارتیشن اوبونتو پیدا شده باشه در قسمت بوت امکان بازگردانی راحت‌تره ...
نه منشورم *هارد دیسک* است، من نمیدونم سیستم های UEFI چگونه هتند، ولی در سیستم های BIOS کاربر فقط میتواند یکی از هارد دیسک ها را به عنوان اولویت بوت تنظیم کند و امکان انتخاب پارتیشن اصلا وجود ندارد، مگه در سیستم های UEFI میشه پارتیشن را هم انتخاب کرد؟!
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
    • میگیم
« پاسخ #6 : 14 شهریور 1397، 09:54 ب‌ظ »
نه منشورم *هارد دیسک* است، من نمیدونم سیستم های UEFI چگونه هتند، ولی در سیستم های BIOS کاربر فقط میتواند یکی از هارد دیسک ها را به عنوان اولویت بوت تنظیم کند و امکان انتخاب پارتیشن اصلا وجود ندارد، مگه در سیستم های UEFI میشه پارتیشن را هم انتخاب کرد؟!
من متوجه اطلاعات سوالتون نشدم دوست عزیز ... شما روی یک سیستم با چند هارد دیسک در حال کار هستید نصب سیستم‌عامل انجام دادین و از BIOS استفاده می‌کنین؟ کار خیلی سخت شده ... این لینک ممکنه به شما کمک کنه:

https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #7 : 15 شهریور 1397، 10:57 ق‌ظ »
به بخش مدیریت بایوس برین و در بخش boot اولویت رو اگه اوبونتو وجود داره و حذف نشده به اون بدین تا اوبونتو بوت بشه
من متوجه حرف شما نشدم؛ توی بایوس سیستم ما و اطرافیانم (بقیه را نمی‌دونم)، فقط می‌تونیم بین هارد و فلش و سی‌دی و … یکی را انتخاب کنیم و چیزی به نام اوبونتو و ویندوز یا فلان پارتیشن در بایوس سیستم ما وجود نداره، ولی شما گفتید که در مدیریت بایوس > بوت، اولویت را روی اوبونتو بذارید!
« آخرین ویرایش: 15 شهریور 1397، 11:22 ق‌ظ توسط بهنام … »
:) :)

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #8 : 15 شهریور 1397، 11:36 ق‌ظ »
من متوجه اطلاعات سوالتون نشدم دوست عزیز ... شما روی یک سیستم با چند هارد دیسک در حال کار هستید نصب سیستم‌عامل انجام دادین و از BIOS استفاده می‌کنین؟ کار خیلی سخت شده ... این لینک ممکنه به شما کمک کنه:

آقاجون من سوال و مشکلی نداشتم! ظاهرا من رو با استارتر تاپیک اشتباه گرفتید.

یک مرتبه تاپیک را از اول تا آخر با دقت بخوانید و بعد جواب دهید.

شما میگی از توی بایوس تنظیم کنه اوبونتو بوت بشه من هم گفتم فقط میشه هارد دیسک یا مثلا به قول این دوستمون درایو نوری (نگید سی دی رام یا دی وی دی رام) را به عنوان اولویت بوت تنظیم کرد.

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
    • میگیم
« پاسخ #9 : 15 شهریور 1397، 12:32 ب‌ظ »
به بخش مدیریت بایوس برین و در بخش boot اولویت رو اگه اوبونتو وجود داره و حذف نشده به اون بدین تا اوبونتو بوت بشه
من متوجه حرف شما نشدم؛ توی بایوس سیستم ما و اطرافیانم (بقیه را نمی‌دونم)، فقط می‌تونیم بین هارد و فلش و سی‌دی و … یکی را انتخاب کنیم و چیزی به نام اوبونتو و ویندوز یا فلان پارتیشن در بایوس سیستم ما وجود نداره، ولی شما گفتید که در مدیریت بایوس > بوت، اولویت را روی اوبونتو بذارید!
درسته، در سیستم‌های UEFI شما قادر هستید در پارتیشن ESP چندین آپشن بوت قرار بدید، به عنوان مثال بنده در سیستم خودم سه سیستم عامل بر روی یک هارد دیسک رو قادرم به صورت جدا از قسمت بوت بایوس ( که فکر می‌کنم سیستم عامل free dos هست ) انتخاب و بوت کنم و یا نشانی اون‌ها رو به گرابم بدم و با در هنگام بوت لینوکس یکی رو انتخاب کنم ... برای این کار از قسمت بایوس نیاز هست که به قسمت add new boot option رفت در بخش boot و در آخر یک فایل با پسوند efi. رو برای بوت به سیستم میدین ... ولی در سیستم‌های BIOS قدیمی حرف‌ شما رو با حق انتخاب دو سیستم عامل تایید می‌کنم ...
« آخرین ویرایش: 15 شهریور 1397، 12:45 ب‌ظ توسط محمدرضا مقیمی »

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
    • میگیم
« پاسخ #10 : 15 شهریور 1397، 12:36 ب‌ظ »

آقاجون من سوال و مشکلی نداشتم! ظاهرا من رو با استارتر تاپیک اشتباه گرفتید.

یک مرتبه تاپیک را از اول تا آخر با دقت بخوانید و بعد جواب دهید.

شما میگی از توی بایوس تنظیم کنه اوبونتو بوت بشه من هم گفتم فقط میشه هارد دیسک یا مثلا به قول این دوستمون درایو نوری (نگید سی دی رام یا دی وی دی رام) را به عنوان اولویت بوت تنظیم کرد.
متوجه سخنتون هستم دوست من ... همونطور که به دوستمون گفتم چنین چیزی امکان پذیره با توجه به امکانات سیستم شما، لطفا به این عکس توجه کنین:

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #11 : 15 شهریور 1397، 01:31 ب‌ظ »
متوجه سخنتون هستم دوست من ... همونطور که به دوستمون گفتم چنین چیزی امکان پذیره با توجه به امکانات سیستم شما، لطفا به این عکس توجه کنین:

جالب و قابل تامل!، چنین قابلیتی در سیستم های BIOS نیست و من چون تا حالا با سیستم های UEFI کار نکردم ازش اطلاعی نداشتم. این دقیقا جواب همون چیزیه که از شما پرسیدم:

.....من نمیدونم سیستم های UEFI چگونه هستند، ولی در سیستم های BIOS کاربر فقط میتواند یکی از هارد دیسک ها را به عنوان اولویت بوت تنظیم کند و امکان انتخاب پارتیشن اصلا وجود ندارد، مگه در سیستم های UEFI میشه پارتیشن را هم انتخاب کرد؟!

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
    • میگیم
« پاسخ #12 : 15 شهریور 1397، 04:27 ب‌ظ »
جالب و قابل تامل!، چنین قابلیتی در سیستم های BIOS نیست و من چون تا حالا با سیستم های UEFI کار نکردم ازش اطلاعی نداشتم. این دقیقا جواب همون چیزیه که از شما پرسیدم:

.....من نمیدونم سیستم های UEFI چگونه هستند، ولی در سیستم های BIOS کاربر فقط میتواند یکی از هارد دیسک ها را به عنوان اولویت بوت تنظیم کند و امکان انتخاب پارتیشن اصلا وجود ندارد، مگه در سیستم های UEFI میشه پارتیشن را هم انتخاب کرد؟!
پس شما نیاز به یک Live CD یا DVD دارین تا با استفاده از یک لینوکس و دستورالعمل‌های لینکی که بنده فرستادم و دوستمون آقای Silvio  مشکلتون رو حل کنین و به صورت Dual boot به اوبونتو دسترسی داشته باشین ...

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #13 : 15 شهریور 1397، 06:14 ب‌ظ »
پس شما نیاز به یک Live CD یا DVD دارین تا با استفاده از یک لینوکس و دستورالعمل‌های لینکی که بنده فرستادم و دوستمون آقای Silvio  مشکلتون رو حل کنین و به صورت Dual boot به اوبونتو دسترسی داشته باشین ...
:o :o ](*,) اینکه گفتم یکبار تاپیک را از اول بخوانید برای همین بود!

آقاجون من استارتر این تاپیک نیستم و مشکل این تاپیک هم مشکلی نیست که من باهاش مواجه شده باشم، من خواستم فقط روشن کنم این مطلب رو که در سسیستم های BIOS امکان انتخاب پارتیشن وجود ندارد.

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
    • میگیم
« پاسخ #14 : 15 شهریور 1397، 08:10 ب‌ظ »
:o :o ](*,) اینکه گفتم یکبار تاپیک را از اول بخوانید برای همین بود!

آقاجون من استارتر این تاپیک نیستم و مشکل این تاپیک هم مشکلی نیست که من باهاش مواجه شده باشم، من خواستم فقط روشن کنم این مطلب رو که در سسیستم های BIOS امکان انتخاب پارتیشن وجود ندارد.
متوجه‌ام ... دوست ما حرفی نمیزنه ... خب یکی باید باشه بحث جلو بره ...  ;D :D ;)