انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مخازن قدیمی در دبیان استیبل و نصب ابزار هایی که نمی خواهم در مخازن testing_حل‌شد  (دفعات بازدید: 1208 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
سلام
من دبیان 9 استرچ نصب کردم و خب در هنگام نصب مخازن استیبل رو انتخاب کردم برای استفاده...
ولی خب با یه مشکلی مواجه شدم...
فایرفاکس نسخه به شدت قدیمی بود...
pulseaudio نسخه 10 :| ( در حالیکه الان نسخه 12.2 پایداره )
و بقیه نرم افزار ها هم به همین ترتیب...
خب گفتم ارزش نداره برای یدونه فایرفاکس برم رو دبیان تست ( تصور مخازنی شبیه به ubuntu 16.4 LTS رو داشتم ) و فایرفاکس رو از snap نصب کردم...
اما الان فایرفاکس هیچ صدایی رو پخش نمی کنه... و خب چک کردم دیدم این نسخه از فایرفاکس با pulseaudio 12 هماهنگه گفتم شاید به خاطر اون باشه...
در هر صورت الان مخزن تست رو وارد apt کردم...اما با یه حجم خیلی عظیمی از نرم پکیج های اپدیتی مواجه شدم...و عجیب تر این بود که من firefox-esr رو پاک کردم... و الان با زدن دستور sudo apt upgrade می خواد این فایر فاکس رو برای من نصب کنه... و من نمی خوام...

الان سوالم اینه: چرا دبیان استیبل انقدر بسته هاش قدیمی اند ؟
و اینکه چجوری می تونم از اپدیت شدن یه سری از این بسته ها و نصب یه سری بسته دیگه جلوگیری کنم؟
« آخرین ویرایش: 24 شهریور 1397، 06:51 ب‌ظ توسط geeksesi | javad »
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
دبیان پایدار و آزمایشی و همینطور CentOS فقط firefox-esr را ارائه میدهند، فایرفاکس رپید فقط در مخازن ناپایدار است!

https://packages.debian.org/sid/firefox

زمان فریز بسته ها برای هر انتشار اصلی دبیان بین 5 تا 6 ماه است! یعنی وقتی دبیان ۹ در اواسط سال قبل منتشر شد تازه در همون زمان انتشار بسته هاش ماله 5-6 ماهه قبل بود! پس از انتشار هم دبیان فقط به-روز-رسانی‌های امنیتی یا اصلاحات خیلی حساس را منتشر میکند تنها همین! پس انتظار نداشته باشید با نصب دبیان پایدار، اون هم نسخه‌ای که ساله قبل منتشر شده به جدیدترین نسخه برنامه ها دسترسی داشته باشید.
« آخرین ویرایش: 24 شهریور 1397، 05:48 ب‌ظ توسط فرهاد محمدی مجد »
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
نقل‌قول
چرا دبیان استیبل انقدر بسته هاش قدیمی اند ؟
چون هدف دبیان سیستم های سرور و ایستگاه های کار یعنی سیستم های تولید است که نیاز به برنامه‌های پایدار دارند و پایدار بودن مستلزم قدیمی بودن است.

توصیه من اینه الان اوبونتو 18.04 را نصب کنید و سال بعد وقتی نسخه جدید دبیان منتشر شد برید آن را نصب کنید.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
سلام
برای اینکه صرفاً یه پکیج خاص (مثلاً firefox) رو از یه مخزن نصب کنین و بقیه پکیج ها به همون وضعیت بمونن شما می تونین این کار رو انجام بدین.

1.اول مخازن دبیان sid رو اضافه کنین (چون توی دبیان تستینگ هم نسخه ی آخر فایرفاکس قرار نداره):
deb http://deb.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free
2.فایل /etc/apt/apt.conf با محتوی APT::Default-Release "stable"; رو بسازین :
echo APT::Default-Release \"stable\"\; | sudo tee -a /etc/apt/apt.confتا مخازن پیش فرض دبیان stable قرار بگیرن.

3.حالا مثلاً همون فایرفاکس رو فقط از مخازن sid دریافت کنین :
sudo apt update
sudo apt install -t sid firefox

البته این رو هم بگم این راه اصولی نیست و راه اصولی اینه که شما تمام پکیج های سیستم رو به sid بروزرسانی کنین و اینکه بعضی پکیج ها بروزرسانی بشن و بعضی نه ممکنه باعث ناپایداری بشه ولی طبق تجربه ی شخصی نصب صرفاً پکیج فایرفاکس از مخازن sid مشکلی به وجود نمیاره ولی در مورد پکیج های دیگه به احتمال زیاد موجب ناپایداری می شه.
ولی در مورد فایرفاکس این راه بهتر از نصب از طریق snap هستش.
« آخرین ویرایش: 24 شهریور 1397، 06:10 ب‌ظ توسط علی رزم دیده »

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
سلام
برای اینکه صرفاً یه پکیج خاص (مثلاً firefox) رو از یه مخزن نصب کنین و بقیه پکیج ها به همون وضعیت بمونن شما می تونین این کار رو انجام بدین.

1.اول مخازن دبیان sid رو اضافه کنین (چون توی دبیان تستینگ هم نسخه ی آخر فایرفاکس قرار نداره):
deb http://deb.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free
2.فایل /etc/apt/apt.conf با محتوی APT::Default-Release "stable"; رو بسازین :
echo APT::Default-Release \"stable\"\; | sudo tee -a /etc/apt/apt.confتا مخازن پیش فرض دبیان stable قرار بگیرن.

3.حالا مثلاً همون فایرفاکس رو فقط از مخازن تستینگ دریافت کنین :
sudo apt update
sudo apt install -t sid firefox

البته این رو هم بگم این راه اصولی نیست و راه اصولی اینه که شما تمام پکیج های سیستم رو به sid بروزرسانی کنین و اینکه بعضی پکیج ها بروزرسانی بشن و بعضی نه ممکنه باعث ناپایداری بشه ولی طبق تجربه ی شخصی نصب صرفاً پکیج فایرفاکس از مخازن sid مشکلی به وجود نمیاره ولی در مورد پکیج های دیگه به احتمال زیاد موجب ناپایداری می شه.
ولی در مورد فایرفاکس این راه بهتر از نصب از طریق snap هستش.

خب الان یه سوال من چیکار کنم که دیگه فایرفاکس رو برام نصب نکنه ؟ چون الان فایر فاکسو باsnap نصب کردم :)

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
من دقیق متوجه نشدم ؛ الان می خواین کل پکیج ها رو به روزرسانی کنین ؟

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
اره می خوام کل پکیج ها رو بروزرسانی کنم فقط firefox-esr ای که قبلا پاک کردم رو دیگه دوباره نصب نکنم

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
خب به صورت کاملا خودکار دیگه دبیان تمایلی به نصب firefox-esr نداره و مشکل حل شد...خیلی ممنون از همه :)

ویرایش : فکر می کنم که فایرفاکس به درستی پاک نشده بوده و با زدن دستور apt autoremove فایرفاکس به درستی پاک شده و دیگه نیازی به نصب نسخه جدیدش نبوده..
« آخرین ویرایش: 24 شهریور 1397، 06:53 ب‌ظ توسط geeksesi | javad »

آفلاین محمدرضا مقیمی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 27
  • عادت‌ها همیشگی نیستن ...
    • میگیم
و اینکه چجوری می تونم از اپدیت شدن یه سری از این بسته ها و نصب یه سری بسته دیگه جلوگیری کنم؟
در پاسخ کلی به این موضوع هم جا داره که اشاره کنم،‌ شما می‌تونید از دستور apt-mark برای جلوگیری از نصب و آپدیت خودکار بسته‌ها استفاده کنین ...
apt-mark hold firefox-esr
http://manpages.ubuntu.com/manpages/xenial/man8/apt-mark.8.html
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1397، 01:55 ب‌ظ توسط محمدرضا مقیمی »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو

دبیان از فایرفاکس نسخه ESR استفاده می‌کنه که نسخه پایدارتری هست.

آخرین نسخه منتشر شده Firefox ESR توسط موزیلا نسخه ۶۰ هست که در دبیان پایدار هم همین نسخه وجود داره. همین‌جوری که از اسم «دبیان پایدار» مشخص هست، هدف اول این توزیع، «پایداری» هست و نه این که تا هر نرم‌افزاری نسخه جدیدش منتشر شد، سریع وارد مخزن‌ها کنن. برای من پایداری مهم‌تر از به روز بودن نسخه‌ها هست.

توصیه من هم قاطی نکردن مخزن‌های stable و testing هست. چون نسخه testing از لحاظ امنیتی به خوبی دبیان پایدار نیست و تاخیر داره.

نقل‌قول
Q: How is security handled for testing?

A: Security for testing benefits from the security efforts of the entire project for unstable. However, there is a minimum two-day migration delay, and sometimes security fixes can be held up by transitions. The Security Team helps to move along those transitions holding back important security uploads, but this is not always possible and delays may occur. Especially in the months after a new stable release, when many new versions are uploaded to unstable, security fixes for testing may lag behind. If you want to have a secure (and stable) server you are strongly encouraged to stay with stable.
https://www.debian.org/security/faq

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی

دبیان از فایرفاکس نسخه ESR استفاده می‌کنه که نسخه پایدارتری هست.

آخرین نسخه منتشر شده Firefox ESR توسط موزیلا نسخه ۶۰ هست که در دبیان پایدار هم همین نسخه وجود داره. همین‌جوری که از اسم «دبیان پایدار» مشخص هست، هدف اول این توزیع، «پایداری» هست و نه این که تا هر نرم‌افزاری نسخه جدیدش منتشر شد، سریع وارد مخزن‌ها کنن. برای من پایداری مهم‌تر از به روز بودن نسخه‌ها هست.

توصیه من هم قاطی نکردن مخزن‌های stable و testing هست. چون نسخه testing از لحاظ امنیتی به خوبی دبیان پایدار نیست و تاخیر داره.

نقل‌قول
Q: How is security handled for testing?

A: Security for testing benefits from the security efforts of the entire project for unstable. However, there is a minimum two-day migration delay, and sometimes security fixes can be held up by transitions. The Security Team helps to move along those transitions holding back important security uploads, but this is not always possible and delays may occur. Especially in the months after a new stable release, when many new versions are uploaded to unstable, security fixes for testing may lag behind. If you want to have a secure (and stable) server you are strongly encouraged to stay with stable.
https://www.debian.org/security/faq

بله خیلی ممنون..متوجه شدم...
من مخزنم رو کامل به دبیان تستینگ تغییر دادم :)