انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تایپ حرف ﮤ طوری که یک کاراکتر باشه  (دفعات بازدید: 1309 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mrfm1365

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
یه سوال دارم
توی لینوکس چطور میتونم حرف "ﮤ" (ه همزه دار) رو با زدن مثلا shift + یه چیزی تایپ کنم؟! طوری که فقط یک کاراکتر بشه!! (فقط یک کاراکتر!!! نه اینکه اول ه تایپ بشه بعدش یه همزه بالاش!!!)

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : تایپ حرف ﮤ طوری که یک کاراکتر باشه
« پاسخ #1 : 02 مهر 1397، 08:07 ق‌ظ »
همچین کاراکتری وجود نداره! فرقی هم بین لینوکس و ویندوز و مکینتاش نیست.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین mrfm1365

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 02 مهر 1397، 10:52 ق‌ظ »
ممنون از راهنماییتون!!
خوشبختانه تونستم این مشکل با اعمال تغییرات در فایل (X11/symbols/ir)  حل کنم و به جای دکمه "\" کد حرف "ه همزه دار" رو قرار دادم و با زدن "بک اسلش" دیگه حرف ه همزه دار نمایش داده میشه.

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #3 : 02 مهر 1397، 11:44 ق‌ظ »
همونطور که خودتون متوجه شدید این حرف فارسی نیست، راه دیگه برای تایپ‌ این حرف فشردن Ctrl+Shift+U و سپس وارد کردن کد 06C0 هست.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین mrfm1365

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 02 مهر 1397، 11:48 ق‌ظ »
ممنون از دققتون به این موضوع.
بله فارسی نیست اما به فراخور نیاز (برخی از اسامی فارسی این کاراکتر رو دارند) مجبور بودم توی کیبورد فارسی اضافه اش کنم. در ضمن امکان استفاده از unicode هم نداشتم (چون unicode در کیبورد انگلیسی میشه استفاده کرد). و از طرفی صرفا در کیبورد فارسی باید با فشردن تنها یک کلید این کاراکتر نمایش داده میشد.
به هرحال تجربه خوبی بود - ممنون از همه دوستان

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #5 : 02 مهر 1397، 01:11 ب‌ظ »
ممنون از راهنماییتون!!
خوشبختانه تونستم این مشکل با اعمال تغییرات در فایل (X11/symbols/ir)  حل کنم و به جای دکمه "\" کد حرف "ه همزه دار" رو قرار دادم و با زدن "بک اسلش" دیگه حرف ه همزه دار نمایش داده میشه.
چنین کاراکتری وجود ندارد، بلکه شما دو کاراکتر ه و ء را در کنار هم یا سرهم قرار داده و یک کلید از صفحه کلید برای آن تعریف کرده اید، شما از اون طریق حتی میتونید یک عبارت را هم برای یک کلید تعریف کنید.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین mrfm1365

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 02 مهر 1397، 01:55 ب‌ظ »
دوست عزیز وقتی برای یک کاراکتر unicode تعریف میشه یعنی فقط یک کاراکتر واحد و مستقل محسوب میشه. جزییات این کاراکتر و بقیه کاراکترها رو میتونید توی لینک زیر مشاهده بفرمایید. و همین طور کاراکتر مورد بحث در این قسمت:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arabic_script_in_Unicode

U+06C0
Arabic Letter Heh With Yeh Above

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #7 : 02 مهر 1397، 02:04 ب‌ظ »
لطفا کلمه ( حل شد ) را به عنوان تاپیک اضافه کنید :)
خیلی ممنون
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #8 : 02 مهر 1397، 04:43 ب‌ظ »
دوست عزیز وقتی برای یک کاراکتر unicode تعریف میشه یعنی فقط یک کاراکتر واحد و مستقل محسوب میشه. جزییات این کاراکتر و بقیه کاراکترها رو میتونید توی لینک زیر مشاهده بفرمایید. و همین طور کاراکتر مورد بحث در این قسمت:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arabic_script_in_Unicode

U+06C0
Arabic Letter Heh With Yeh Above
من ابتدا در برنامه gnome characters نسخه 3.22 حرف ه را جستجو کردم و دیدم فقط حرف ه را آورد رو همین حساب و همچنین از اونجایی که این الفبا از لحاظ زبان شناسی مستقل نیست گفتم این کاراکتر وجود ندارد، ولی الان در برنامه مذکور جستجو کردم arabic تا تمام کاراکترهای عربی را بیاره که این کاراکتر هم درش بود، البته توی ویکیپدیا یا حتی وقتی از داخل برنامه gnome characters کپیش میکنم توی یک ویرایش‌گر متن، سیستمم فونت لازم برای نمایش آن را نداره.

نه، حرف شما معتبر نیست، این کاراکتر با اینکه در ظاهر یکی است ولی در اصل از دو کاراکتر ه + یک همزه بالای آن تشکیل شده است:

https://groups.google.com/forum/#!topic/persian-computing/RAYzOyhisDs

در لینک بالا توضیحات زیادی راجع به این کاراکتر داده شده است.

حتی خودتون هم میتونید تست کنید، کافی است آن را در یک ویرایشگر متن کپی کنید و سپس کلید بک اسپیس را روی آن بزنید، آنوقت خواهید دید در ابتدا همزه پاک میشود و سپس حرف ه.