انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر اندازه پارتیشن های ext4  (دفعات بازدید: 496 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 31
  • what ever will be , will be
تغییر اندازه پارتیشن های ext4
« : 20 مهر 1397، 03:51 ب‌ظ »
سلام
من میخوام با gParted اندازه پارتیشن هوم رو کم کنم ولی نمیشه
میشه افزایشش بدم و کم نمیشه
 با درایو های ntfs هم مشکی نداره و کم میکنه

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
پاسخ : تغییر اندازه پارتیشن های ext4
« پاسخ #1 : 20 مهر 1397، 04:19 ب‌ظ »
پارتیشن هوم رو نمیشه همینجوری اندازه‌ش رو کم یا زیاد کرد.
باید اول با یه دیسک زنده بیاین بالا .
بعد با gparted موجود توی اون دیسک زنده پارتیشن هوم‌تون رو اندازه‌ش رو تغییر بدین.
بعدش باید پارتیشن‌ روت‌تون رو توی /mnt و بقیه رو توی mount point های مربوط خودشون سوار کنین و با استفاده از دستور genfstab فایل fstab جدید بسازین.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 20 مهر 1397، 08:39 ب‌ظ »

بعدش باید پارتیشن‌ روت‌تون رو توی /mnt و بقیه رو توی mount point های مربوط خودشون سوار کنین و با استفاده از دستور genfstab فایل fstab جدید بسازین.
این قسمتش رو متوجه نشدم لطفا یکم ساده تر توضیح بدید ممنون
« آخرین ویرایش: 20 مهر 1397، 08:40 ب‌ظ توسط neomn110 »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #3 : 20 مهر 1397، 08:50 ب‌ظ »
این قسمتش رو متوجه نشدم لطفا یکم ساده تا توضیح بدید ممنون
اول روت بشین:
sudo -iبعد پارتیشن روت رو در /mnt سوار می‌کنین، با فرض اینکه پارتیشن روت /dev/sda1 هست دستور مربوط میشه این:
mount /dev/sda1 /mntبعدش اگه برای هر کدوم از شاخه‌ها پارتیشن مجزا درست کرده بودین اون‌ها رو هم توی شاخه‌ی مورد نظر خودشون سوار کنین. مثلا فرض کنیم پارتیشن مربوط به شاخه‌ی هوم شما /dev/sda2 هست:
mount /dev/sda2 /mnt/homeاگه پارتیشن swap هم داشته باشین فکر کنم این دستور رو هم باید بزنین(با فرض اینکه پارتیشن /dev/sda3 مربوط به swapتون هست):
swapon /dev/sda3
بعد از اینکه پارتیشناتونو سوار کردین از دستور زیر برای درست کردن فایل fstab استفاده کنین:
genfstab -U /mnt > /mnt/etc/fstabبعدش حتما چک کنین که فایل fstab درست ساخته شده باشه:
cat /mnt/etc/fstab
خروجی باید یه چیزی تو این مایه‌ها باشه (با مشخصات پارتیشن‌های سیستم خودتون):
# <device>                                <dir> <type> <options>                                                                                            <dump> <fsck>
UUID=CBB6-24F2                            /boot vfat   defaults                                                                                             0      2
UUID=0a3407de-014b-458b-b5c1-848e92a327a3 /     ext4   defaults                                                                                             0      1
UUID=b411dc99-f0a0-4c87-9e05-184977be8539 /home ext4   defaults                                                                                             0      2
UUID=f9fe0b69-a280-415d-a03a-a32752370dee none  swap   defaults                                                                                             0      0

اگه همه چی درست بود پارتیشن‌هاتون رو پیاده کنین و بعدش سیستم رو ریستارت کنین:
umount -R /mnt
shutdown -r now
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 20 مهر 1397، 09:28 ب‌ظ »
توضیح فوق العاده بود لذت بردم . دست درد نکنه

آفلاین neomn110

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 23 مهر 1397، 11:34 ق‌ظ »
Gparted live دانلود کردم زدم روی سی دی با سی دی بوت میشه ولی هر گزینه ای رو که انتخاب میکنم هیچ عکس العملی نشون نمیده .
تو سایت ش هم رفتم توضیحاتی که داده بود رو انجام دادم فایده نداشت پ
هیچ رنم افزار لایو دیگه ای نیست که کارم رو راه بندازه ؟؟؟

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #6 : 23 مهر 1397، 03:17 ب‌ظ »
بهتره با اوبونتو زنده این کار رو انجام بدین.
فریدون فرخزاد