انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خطر پاک شدن کل اطلاعات  (دفعات بازدید: 609 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین neewbiee

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
خطر پاک شدن کل اطلاعات
« : 03 آبان 1397، 09:45 ب‌ظ »
سلام دوستان

من برای اولین بار میخواستم اوبونتو رو روی سیستمم نصب کنم که اطلاعات هاردش برام مهمه و نمیخوام که از دست بره!

یک هارد 1 تراست که به شکل MBR پارتیشن بندی شده و بایوس سیستم هم UEFI هست و سکیور بوت هم غیر فعاله

با این حال من تلاش کردم به شکل دوال بوت (در کنار ویندوز) این سیستم عامل نازنین رو نصب کنم اما مشکلی پیش اومد نشد که بشه! یعنی من تو پارتیشن اولم که ویندوز جا خوش کرده و پرایمری هست پارتیشن بعدیش هم که پرایمریه اومدم اوبونتو نصب کنم که ارور میداد و نمیذاشت این کارو بکنم. (احتمال زیاد به دلیل اینکه هارد gpt نیست و بایوس هم نیست!)

با این حال من الان حاضرم به جای دوال بوت فقط و فقط اوبونتو رو نصب کنم اما میترسم که اطلاعاتم نابود بشه!!
به نظرتون با این شرایط سیستم من اگر بیام اوبونتو رو به جای ویندوز نصب کنم (دقیقا پارتیشن ویندوزو فرمت کنم و تو همون پارتیشن نصب کنم) به نظرتون جدول های پارتیشن بندی و اطلاعاتم پاک نمیشه؟

ممنون

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : خطر پاک شدن کل اطلاعات
« پاسخ #1 : 04 آبان 1397، 11:23 ق‌ظ »
بهترین کار همین پاک کردن ویندوز و نصب اوبونتو روی پارتیشن آن است!

تا جایی که من میدونم نصاب توزیع های مختلف قبل از اینکه به طور واقعی کاری روی هارد دیسک انجام بدهند، یک گزارش از تغییراتی که میخواهد روی هارد دیسک اعمال شود به کاربر نشون میدند و ازش میپرسند که این تغییرات آیا مورد تایید شما هست یا نه؟ در اون مرحله شما باید با دقت گزارش را بررسی کنید تا بفهمید دقیقا چه تغییراتی میخواهد روی هارد دیسک انجام شود، سپس اگر مشکلی نبود، گزینه تایید را بزنید.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین neewbiee

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 04 آبان 1397، 04:20 ب‌ظ »
ممنون از پاسخت ولی اون چیزی که میفرمایی میگه: من این پارتیشن رو پاک میکنم یا ریسایزش میکنم اما هرگز اینو نمیگه که ایا پارتیشن های دیگه بعد این کار قابل دسترس هستند یا خیر!

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #3 : 05 آبان 1397، 04:05 ق‌ظ »
ممنون از پاسخت ولی اون چیزی که میفرمایی میگه: من این پارتیشن رو پاک میکنم یا ریسایزش میکنم اما هرگز اینو نمیگه که ایا پارتیشن های دیگه بعد این کار قابل دسترس هستند یا خیر!
قطعا اگه قرار باشه پارتیشنی پاک بشه یا قابل دسترس نباشه اون لحظه به شما اطلاع داده میشه دوست من(در غیر این صورت بدون تغییر خواهد ماند)
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین neewbiee

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 05 آبان 1397، 11:44 ق‌ظ »
میدونم که تو اون مرحله چی نشون میده، اما اگر شما از این موضوع اطلاع داری پاسخ کارشناسی بهتره تا اینکه بهم بگی تو اون مرحله چی نشون میده. ریسکش هم بالاست همیشه که کامپیوتر ها همه چیزو بهمون نمیگن ;)

همونطور که میدونی پارتیشن تیبل های MBR در اولین پارتیشن قرار گرفته جایی که قراره فرمت بشه! و این رو هم در نظر داشته باشیم که دیفالت uefi جی پی تیه نه mbr پس این ریسک وجود داره که با فرمتش کل پارتیشن تیبیل هارو تغییر بده و اتفاقی که میفته نابودی کل اطلاعاته! البته اینجور فکر میکنم اگر شما نظر مخالفی دارین خوشحال میشم بگین که به اطلاعاتمون اضافه بشه.

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
« پاسخ #5 : 05 آبان 1397، 11:22 ب‌ظ »
منم با دوستان موافقم و اگه همه چیز رو درست انجام بدین فکر نمی‌کنم مشکلی پیش بیاد.
اما اگر خیلی نگرانین می‌تونین اطلاعات‌تون رو روی یه هارد دیگه (در صورتی که در دسترس هست) ذخیره کنین تا اگر مشکلی پیش اومد اطلاعات‌تون محفوظ باقی بمونه.
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
« پاسخ #6 : 06 آبان 1397، 01:57 ق‌ظ »
میدونم که تو اون مرحله چی نشون میده، اما اگر شما از این موضوع اطلاع داری پاسخ کارشناسی بهتره تا اینکه بهم بگی تو اون مرحله چی نشون میده. ریسکش هم بالاست همیشه که کامپیوتر ها همه چیزو بهمون نمیگن ;)

همونطور که میدونی پارتیشن تیبل های MBR در اولین پارتیشن قرار گرفته جایی که قراره فرمت بشه! و این رو هم در نظر داشته باشیم که دیفالت uefi جی پی تیه نه mbr پس این ریسک وجود داره که با فرمتش کل پارتیشن تیبیل هارو تغییر بده و اتفاقی که میفته نابودی کل اطلاعاته! البته اینجور فکر میکنم اگر شما نظر مخالفی دارین خوشحال میشم بگین که به اطلاعاتمون اضافه بشه.
دوست من پارتیشن EFI به همراه GPT بیشتر توصیه میشه ولی این پارتیشن از خانواده GPT نیست و اصلا ربط مستقیمی به اون نداره.
اگه پیام قبلی من رو درست متوجه شده باشید می فهمید که اطلاعاتی که به شما میده کامله(درصورت هر تغییری اون رو می نویسه حتی اگه پارتیشن تیبل رو تغییر بده ( که صد البته نمیده اون کار Parted در Plasma و Gparted در دسکتاپ های دیگه هستش )ولی فرایند تبدیل mbr به GPT کاملا دستی انجام میشه)بهتره که یک حست و جوی کامل در مورد EFI داشته باشید.
درضمن اگر اطلاعات شما این قدر مهم هستن باید حتمی ازشون بکاپ داشته باشید.(اصلاعات وقتی به وجود میان که سه بار توی سه حافظه متفاوت ثبت شده باشن )
البته یه زمانی منم اطلاعاتی داشتم مثل نرم افزار های ویندوزی و بازی هام که فکر می کردم خیلی مهم هستن.
به دنیای گنو/لینوکس و تفکرش که وارد بشی برات بی اهمیت میشن.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #7 : 06 آبان 1397، 08:24 ق‌ظ »
سلام دوستان

من برای اولین بار میخواستم اوبونتو رو روی سیستمم نصب کنم که اطلاعات هاردش برام مهمه و نمیخوام که از دست بره!

یک هارد 1 تراست که به شکل MBR پارتیشن بندی شده و بایوس سیستم هم UEFI هست و سکیور بوت هم غیر فعاله

با این حال من تلاش کردم به شکل دوال بوت (در کنار ویندوز) این سیستم عامل نازنین رو نصب کنم اما مشکلی پیش اومد نشد که بشه! یعنی من تو پارتیشن اولم که ویندوز جا خوش کرده و پرایمری هست پارتیشن بعدیش هم که پرایمریه اومدم اوبونتو نصب کنم که ارور میداد و نمیذاشت این کارو بکنم. (احتمال زیاد به دلیل اینکه هارد gpt نیست و بایوس هم نیست!)

با این حال من الان حاضرم به جای دوال بوت فقط و فقط اوبونتو رو نصب کنم اما میترسم که اطلاعاتم نابود بشه!!
به نظرتون با این شرایط سیستم من اگر بیام اوبونتو رو به جای ویندوز نصب کنم (دقیقا پارتیشن ویندوزو فرمت کنم و تو همون پارتیشن نصب کنم) به نظرتون جدول های پارتیشن بندی و اطلاعاتم پاک نمیشه؟

ممنون
اون ارور را باید کامل بنویسی یا ازش عکس بگیر تا بفهمیم قضیه چیه.

همون طور که دوستان گفتند: "درصورت هر تغییری اون رو می نویسه حتی اگه پارتیشن تیبل رو تغییر بده"

طبق تجربه من، حتی با پاک کردن همه پارتیشن ها، باز هم جدول پارتیشن باقی میمونه، تغییر جدول پارتیشن یک فرایند و عملیات مخصوص میخواد که با Delete کردن همه پارتیشن های یک دیسک انجام نمیشه.

شما اول اون ارور را به ما بده.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1522
« پاسخ #8 : 21 آبان 1397، 09:19 ب‌ظ »
بهتره همیشه از فایل هاتون یه پشتیبان بگیرید (dvd9 خیلی به کارتون میاد).بعد با خیال راحت میتونید پارتیشن بندی کنید یا جدول پارتیشن هارد رو تغییر بدید.
انسانیت نسبت به دیگر انسان ها