انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب دوباره ویندوز  (دفعات بازدید: 1081 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sir Hamid

• Newbie
  • *
  • ارسال: 4
نصب دوباره ویندوز
« : 15 آذر 1397، 09:30 ب‌ظ »
سلام

من اول ویندوز 10 داشتم و در کنارش ابونتو رو نصب کردم و الان بدون مشکل هست...در حال حاضر میخوام ویندوز رو به 8.1 دانگرید کنم ک باید درایو ویندوز فرمت کنم و روال نصب ویندوز از اول پیش برم ...

حلا میخواستم بدونم به مشکل برمیخورم؟اگر اره چیکار باید بکنم

شرمنده شاید موضوعش تکراری باشه من سرچ کردم چیزی شبیه موضوع خودم پیدا نکردم

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : نصب دوباره ویندوز
« پاسخ #1 : 16 آذر 1397، 12:11 ب‌ظ »
سلام

من اول ویندوز 10 داشتم و در کنارش ابونتو رو نصب کردم و الان بدون مشکل هست...در حال حاضر میخوام ویندوز رو به 8.1 دانگرید کنم ک باید درایو ویندوز فرمت کنم و روال نصب ویندوز از اول پیش برم ...

حلا میخواستم بدونم به مشکل برمیخورم؟اگر اره چیکار باید بکنم

شرمنده شاید موضوعش تکراری باشه من سرچ کردم چیزی شبیه موضوع خودم پیدا نکردم
احتمالا بوت لودر گراب (GRUB) دچار مشکل میشه، البته به مکان نصبش بستگی داره.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Sir Hamid

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 16 آذر 1397، 01:38 ب‌ظ »
ممنون از پاسختون

طبق معمول ویندوز در درایو c هست و ابونتو در درایو g که جدان از هم

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #3 : 16 آذر 1397، 04:40 ب‌ظ »
ممنون از پاسختون

طبق معمول ویندوز در درایو c هست و ابونتو در درایو g که جدان از هم

ویندوز و توزیع های لینوکس به طور پیش فرض و معمول، بوت لودر خود را در MBR نصب میکنند، مخصوصا ویندوز که گزینه ای برای انتخاب مکان نصب بوت لودر نمیده، پس با نصب ویندوز، بوت لودر ویندوز در MBR اون هارد دیسک که ویندوز روی یکی از پارتیشن هاش نصب شده است، نصب خواهد شد که در نتیجه توزیع لینوکس نصب شده در آن هارد دیسک را از کار خواهد انداخت، مگر اینکه گراب را به جای هارد دیسک مورد استفاده برای توزیع لینوکس خود، روی یک هارد دیسک یا فلاپی یا فلش مموری دیگر نصب کرده باشید که در اون صورت مشکلی نخواهد بود، ولی اگر طبق سناریوی محتمل و متداول، گراب در همان هارد دیسک مورد استفاده برای توزیع لینوکس نصب شده، نصب شده باشد، پس از نصب ویندوز، بوت لودر ویندوز در MBR نصب خواهد شد و MBR در اولویت اول اجرا قرار دارد، که در نتیجه نمیتوانید توزیع لینوکس خود را بوت کنید.

برای حل این مشکل چند راه حل وجود دارد:

1. بازیابی (recovery) گراب پس از نصب ویندوز، یعنی نصب مجدد آن توسط یک توزیع لایو یا مخصوص بازیابی سیستم:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_live_CDs#Rescue_and_repair

2. (پیش از نصب ویندوز) نصب گراب توسط همان توزیع لینوکس نصب شده، در یک جایی غیر از هارد دیسک مورد استفاده برای آن توزیع لینوکس. گراب را میتوان روی پارتیشن ها یا MBR یک هارد دیسک دیگر، یک فلش مموری، یک فلاپی، یا حتی یک CD نصب کرد.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Sir Hamid

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 16 آذر 1397، 08:46 ب‌ظ »
ممنونم از پاسختون پس من در صورت نصب فقط مشکل ابونتو هست که بالا نمیاد ولی بدون مشکل میتونم به ویندوز برم درسته؟

بعد نیازی هست بلافاصله ریپیر انجام بشه یا من میتونم ویندوز فعلا نصب کنم و هر وقت که دیگه نیاز پیدا شد به لینوکس یکباره گراپ هم درست کنم یا خیر؟
« آخرین ویرایش: 17 آذر 1397، 10:17 ق‌ظ توسط Sir Hamid »

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #5 : 17 آذر 1397، 12:37 ب‌ظ »
ممنونم از پاسختون پس من در صورت نصب فقط مشکل ابونتو هست که بالا نمیاد ولی بدون مشکل میتونم به ویندوز برم درسته؟

بعد نیازی هست بلافاصله ریپیر انجام بشه یا من میتونم ویندوز فعلا نصب کنم و هر وقت که دیگه نیاز پیدا شد به لینوکس یکباره گراپ هم درست کنم یا خیر؟
بله بدون مشکل میتونید به ویندوز لعنتی برید. هر چند توصیه اکید این است که ویندوز را کنار بگذارید و از لایه سازگاری WINE استفاده کنید.

نیازی نیست بلافاصله ریپیر گراب انجام بشه و مشکلی در بوت ویندوز نخواهید داشت، چون با نصب ویندوز، بوت لودر ویندوز نصب خواهد شد که متاسفانه به دلیل سیاست های کثیف مایکروسافت، توزیع های لینوکس یا سایر سیستم ها را شناسایی نمیکند.