انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوالات من بعد از نصب کوبونتو  (دفعات بازدید: 765 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین itghafoor

• Newbie
  • *
  • ارسال: 12
سوالات من بعد از نصب کوبونتو
« : 27 اردیبهشت 1398، 02:04 ق‌ظ »
درود.
من اول اوبونتو نصب کرده بودم بجای ویندوز و بعد از تحقیقات به این نتیجه رسیدم که با دسکتاپ kde بیشتر حال میکنم و تصمیم گرفتم کوبونتو نصب کنم و چون بنظرم پارتیشن بندیش پیچیده اومد نصب اتوماتیکشو انتخاب کردم که کل هارد رو پاک کنه و هر پارتیشنی نیاز داره خودش بسازه و حالا چندتا مشکل و سوال دارم:
۱.من گزینه ساخت lvm رو انتخاب کردم.توی تحقیقات نوشته بود بیشتر واسه سرور ها و کسایی که چندتا هارد دارن خوبه ولی دیدم قابلیت snapshot بدردم میخوره واسه همین انتخاب کردم. بنظرتون درست بوده کارم؟میخوام اگه بعدا خواستم سیستم عاملو عوض کنم مشکلی واسه اطلاعاتم بوجود نیاد و از طرفی دوست ندارم درایو جدا داشته باشم که هی مونت و انمونت کنم.
کوبونتو واسم اینجوری پارتیشن بندی کرده که ۵۰۰ مگ به /boot وبقیه رو به /  داده و داخل / هم به دو قسمت swap و / تقسیم شده.اول من با خودم گفتم چرا بقیه پارتیشن هارو نساخته بعد تحقیق متوجه شدم برای سیستم خونه فقط home swap و / نیازه؟
حالا که home رو داخت / تعریف کرده فکر کنم واسه قضیه حفظ کردن اطلاعات به مشکل بخوره؟
۲.با اینکه کل هاردو پاک کردم موقع بالا اومدن سیستم grab میپرسه میخوام چکار کنم درحالی که برای دوستم یکراست اوبونتو اجرا میشه و چیزی نمیپرسه.
۳.سرعت بالا اومدن کوبونتو خیلی کمه گفتم شاید واسه بار اول باشه ولی با ریستارت هم درست نشد چرا؟سیستمم هم چیز ضعیفی نیس
ram 12 cpu i5 8th gen gpu geforce 930mx
خیلی ممنون میشم واسه این مشکلات راهنماییم کنید من زودتر خلاص شم ;D

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : سوالات من بعد از نصب کوبونتو
« پاسخ #1 : 27 اردیبهشت 1398، 06:49 ق‌ظ »
1. نخیر درست نبوده. LVM به درد همچین مواردی نمی‌خوره، با برنامه‌ای مثل gnome-disks به راحتی می‌توانید هر پارتیشن را روی حالت mount اتوماتیک قرار دهید و اصلاً نیازی به LVM نیست.

2. حالت استاندارد و درستش همینه! ولی اوبونتو تصمیم اشتباهی گرفته و گراب را تنظیم کرده تا روی سیستم‌هایی با تنها یک سیستم عامل *منوی گراب* نشان داده نشود که کار درستی نیست.

3. از نتایج استفاده از LVM و اسنپ‌شات گرفتن اتوماتیک است!

نقل‌قول
خیلی ممنون میشم واسه این مشکلات راهنماییم کنید من زودتر خلاص شم

همون اوبونتو را نصب کن!
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین itghafoor

• Newbie
  • *
  • ارسال: 12
« پاسخ #2 : 27 اردیبهشت 1398، 11:14 ق‌ظ »
چکار کنم گراب رو نشون نده؟

همون اوبونتو را نصب کن!

چرا؟من از kde بیشتر خوشم میاد خب!
« آخرین ویرایش: 27 اردیبهشت 1398، 11:17 ق‌ظ توسط itghafoor »

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #3 : 27 اردیبهشت 1398، 12:22 ب‌ظ »
سلام.
دربارهٔ LVM و پارتیشن‌بندی چیزی نمی‌دونم، فقط می‌دونم در حالت عادی، پارتیشن ‎/home را باید جدا ساخت تا برای نصب‌های بعدی اطلاعات حفظ بشه (موقع نصب تازه، اون را فرمت نمی‌کنیم و فقط mount point اختصاص می‌دیم و شاید یک username جدید).

و زیاد هم سخت نگیر، مثلاً سرعت بالااومدن چه اهمیتی داره؟ مگه می‌خوای هی ریستارت کنی؟! هفته‌ای یک‌بار هم شاید لازم نباشه.
مگه این‌که مشکلی باشه، systemd-analyze می‌تونه اطلاعات خوبی بهت بده:
man systemd-analyze
systemd-analyze blame
...
:) :)