انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا DPKG این‌قدر کند شده؟ (حل شد)  (دفعات بازدید: 1059 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
چرا DPKG این‌قدر کند شده؟ (حل شد)
« : 09 خرداد 1398، 05:48 ب‌ظ »
بعد از مدت‌ها سلام.  \\:D/

می‌رم سر اصل مطلب!

واقعاً چرا؟؟ (عنوان تاپیک مشخصه!)  :D
قبلاً بارها از آرچی‌ها می‌شنیدم که می‌گفتن پک‌من سریع‌تره و ... که خب درست هم می‌گن. چندماهیه که آرچ دارم و واقعاً پک‌من سریعه. ولی موضوع اینه که DPKG تا چندسال پیش این‌قدرا کند نبود! اصلاً همین کندی‌های اخیر منو مجبور کرد که برم سراغ آرچ.
ولی آرچ رو دوست ندارم. اذیت می‌کنه. می‌خوام برگردم دوباره به اوبونتو. منتها همین کند بودن DPKG روی اعصابه واقعاً!
اون سیستم قدیمی که روش i3 داشتم که کلاً سوخت تموم شد رفت!
ولی الان دوتا دیوایس دارم:
1) لپ‌تاپ: corei3 و ram4 و intel 500HD
2) پی‌سی: پنتیوم آخرین نسل و ram8 و geforce 620

میشه گفت هر دو دیوایس نسبت به اون پی‌سی درب و داغون قدیمیم، غول حساب می‌شن! ولی اون‌موقع‌ها dpkg سریع بود الان کُند!
وقتی آپدیت می‌زنم، به لطف اسکریپتم که با aria2 ترکیب شده، بسته‌ها سه ‌سوت دانلود می‌شن. ولی موقع نصب یه نیم‌ساعت-یک‌ساعتی الافم!  ](*,)

به نظرتون راهی برای سریع‌تر شدنش هست؟
« آخرین ویرایش: 09 خرداد 1398، 10:11 ب‌ظ توسط رسول سعیدنژاد »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : چرا DPKG این‌قدر کند شده؟
« پاسخ #1 : 09 خرداد 1398، 09:21 ب‌ظ »
dpkg برای استفاده مستقیم توسط کاربر نهایی ساخته نشده، از apt یا front-endهای اون باید استفاده کنید.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
پاسخ : چرا DPKG این‌قدر کند شده؟
« پاسخ #2 : 09 خرداد 1398، 09:32 ب‌ظ »
dpkg برای استفاده مستقیم توسط کاربر نهایی ساخته نشده، از apt یا front-endهای اون باید استفاده کنید.
قرار نیست من استفاده کنم ازش. خودِ apt ازش استفاده می‌کنه.
نصب برنامه‌ها با دستور apt توسط DPKG اتفاق می‌افته.

ویرایش:
خب مثل این‌که این مشکل روی اوبونتو وجود نداره و توی Kubuntu این‌شکلی بوده! واقعاً اوف بهش  ;D
آقا اوبونتو هم عجب حالی می‌ده  8)
از ۲۰۱۲ اوبونتو دارم ولی هیچ‌وقت اوبونتو (اوایل یونیتی و حالا گنوم) نداشتم. چون سیستم قبلی نمی‌کشید! بعد از ۷ سال طعم واقعی اوبونتو رو دارم می‌چشم  ](*,)
« آخرین ویرایش: 09 خرداد 1398، 10:13 ب‌ظ توسط رسول سعیدنژاد »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین علی رزم دیده

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پاسخ : چرا DPKG این‌قدر کند شده؟ (حل شد)
« پاسخ #3 : 09 خرداد 1398، 11:44 ب‌ظ »
بعد از مدت‌ها سلام.  \\:D/
سلام رسول جان، خوش برگشتی. خیلی خوشحال شدم دیدم دوباره تو فروم داری فعالیت می کنی.

با اینکه مشکل حل شده، ولی دوست داشتم در مورد مشکل کندی dpkg یه سری توضیح بدم تا شاید بعداً کسایی که سرچ می زنن بدردشون بخوره.

dpkg بر روی فایل سیستم های جدیدتر، که از ویژگی Allocate-on-flush بهره می برن یه مقدار کند عمل می کنه. این رو می تونین توی باگ ریپورت هایی که روی فایل سیستم هایی مثل‌ ext4 و btrfs و zfs انجام شده هم پیدا کنین. ولی دلیل این اتفاق اینه که dpkg پیش فرض برای اطمینان از امنیت و پایداری سیستم، روی دیتابیس dpkg و فایل های استخراج شده، fsync می کنه. این عمل، روی فایل سیستم های قدیمی تری مثل ext3 خیلی خوب و بدون مشکل عمل می کرد ولی توی ext4 چون ویژگی Allocate-on-flush اضافه شدش، باعث یه سری مشکلات شد.
این ویژگی ویژگی خوب و مثبتی هست که توی ext4 اضافه شده و توضیحات بیشتر روی می تونین توی این لینک - قسمت سوم بخونین.
ولی همین قضیه باعث شده که برنامه هایی که از fsync بهره می برن، دچار مشکل بشن و کارایی شون کاهش پیدا کنه. توضیحات بیشتر در مورد  این قضیه رو هم می تونین توی این لینک مطالعه کنین.
همون طور که توی لینک بالا توضیح داده شده،‌ برای حل این مشکل می شه سه کار مختلف رو انجام داد.

** فقط به دوستانی که بعداً ممکنه این تاپیک رو ببینن تاکید می کنم، در حالت عادی، بدون دونستن اینکه دقیقاً چیکار می کنین و صرفاً برای بهبود عملکرد و ...به هیچ عنوان کارای پایین رو انجام ندین و بذارین تنطیمات پیش فرض فایل سیستم و dpkg باقی بمونه.

1. مورد اول اینکه ویژگی Allocate-on-flush رو برای فایل سیستم غیرفعال کنیم. مثلاً در صورتی که ext4 استفاده می کنین، می شه از مانت آپشن nodelalloc استفاده کرد.
در صورتی که فایل سیستم رو با این آپشن، مانت کنین، پرفورمنس dpkg روی اون مشابه ext3 خواهد بود.

2.(برای کسانی که از نسخه ی 1.15.8.6 و بالاتر dpkg استفاده می کنن)
می تونین توی فایل کانفیگ dpkg یعنی  /etc/dpkg/dpkg.cfg آپشن force-unsafe-io رو قرار بدین. از طریق این آپشن که از نسخه ی 1.15.8.6 اضافه شد، از fsync بر روی فایل ها جلوگیری می شه ولی همچنان fsync روی دیتابیس dpkg انجام خواهد شد.

3.می شه از eatmydata استفاده کرد تا از fsync هم روی فایل ها و هم روی دیتابیس جلوگیری کرد.
این برنامه باعث می شه، در صورت فراخوانی sync مثل fsync(), fdatasync(), sync() msync() و ...، هیچ اتفاقی نیوفته.
« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1398، 12:05 ق‌ظ توسط علی رزم دیده »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
پاسخ : چرا DPKG این‌قدر کند شده؟ (حل شد)
« پاسخ #4 : 10 خرداد 1398، 12:17 ق‌ظ »
ممنون از توضیحات بسیار کامل.  \\:D/

آره، این flush جدیداً بدجور رفته روی اعصاب. الان برای سوار کردن کول‌دیسک‌ها هم من دیگه مجبورم از آپشن flush در کنار async استفاده کنم. وگرنه کلاً گند می‌زنه به فایل‌های داخل کول‌دیسک.
روی کوبونتو خدایی خیلی DPKG کند بود. اصن یه وضی بود! ولی الان روی اوبونتو ۱۹٫۰۴ اینجوری نیست و خیلی به نسبت سریع‌تر شده. حالا یا همین روش‌ها رو اوبونتو پیشفرض پیاده کرده که سریع شده، یا اینکه کوبونتو دیگه شورش رو درآورده بود!