انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: راهنمایی در مورد اپگریت بایوس لپ تاپ بعد از تعویض مادربرد برای شناسایی cpu حل شد  (دفعات بازدید: 1177 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1522
سلام دوستان.
لپ تاپ من hp probook 4520s هستش با cpu corei5 چهار هسته ای (۲ هسته واقعی ۲ هسته مجازی).بعد از تعویض مادربرد الان cpu یک هسته واقعی و یک هسته مجازی نشون میده.سوال من این هستش که ایا با اپگرید بایوس cpu رو چهارهسته ای میشناسه؟ و ایا عاقلانه است که بایوس رو اپگرید کنم.؟
با تشکر
« آخرین ویرایش: 16 تیر 1398، 03:26 ب‌ظ توسط jackshepherd »
انسانیت نسبت به دیگر انسان ها

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
بایوس رو باید همیشه آپگرید کنید چون مشکلاتی هست که برطرف می‌کنه، اگر غیر از این بود که نسخه جدید بایوس را منتشر نمی‌کردند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
سپاس دوست عزیز.
الان ابونتو ۱۸.۰۴ CPU رو یک هسته واقعی و یک هسته مجازی میشناسه در حالی که CPU دو هسته واقعی و دو هسته مجازی داره، ایا با اپگرید بایوس این مشکل حل میشه، و سیستم CPU رو با مشخصات واقعی میشناسه.؟

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
سپاس دوست عزیز.
الان ابونتو ۱۸.۰۴ CPU رو یک هسته واقعی و یک هسته مجازی میشناسه در حالی که CPU دو هسته واقعی و دو هسته مجازی داره، ایا با اپگرید بایوس این مشکل حل میشه، و سیستم CPU رو با مشخصات واقعی میشناسه.؟
من نمیدونم اون cpu corei5 که گفتی چه زمانی منتشر شده، آیا قدیمیه یا خیلی جدید، فقط می‌دونم هسته لینوکس مورد استفاده در اوبونتو 18.04 قدیمی است، مال 14-15 ماه قبل است یا کمی قدیمی‌تر، لذا این مشکل شاید از کرنل باشه، شاید در نسخه‌های جدیدتر، مثلاً هسته‌ای که در اوبونتو 19.04 استفاده می‌شه، این مشکل را حل کرده باشه. همچنین یه مسئله مهم‌تر که احتمالاً بیشتر ربط داره به این مشکل، تو این 1سال اخیر چندتا باگ امنیتی خیلی ناجور در پردازنده‌های اینتل پیدا شد که برای رفع شدن آنها چندین وصله برای هسته لینوکس منتشر شد که این وصله‌ها، عملکرد پردازنده و اگر اشتباه نکنم *تعداد هسته‌های فعال* را تغییر می‌دهد تا مشکل امنیتی را برطرف کند، شاید این مشکل شما هم به احتمال زیاد به همین دلیل است، چند تا پارامتر کرنل ارائه شده تا اون وصله‌ها غیر-فعال شوند و عملکرد و وضعیت پردازنده به حالت قبل برگردد ولی استفاده از آنها، امنیت را کم می‌کند. من خیلی در جریان تغییرات اعمال‌شده توسط آن وصله‌ها و کلاً روش‌های هسته لینوکس برای حل مشکلات امنیتی پردازنده‌های اینتل نیستم چون از یک پردازنده قدیمی AMD استفاده می‌کنم، شما یا صبر کن کسی که اطلاعات داره جواب بده، یا خودت باید تحقیق کنی ببینی وضعیت چیه، یا در لیست پستی خود اوبونتو مشکل را مطرح کنی تا راه حل درست را دریافت کنی. هرچی که شد نتیجه را اطلاع بده.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
مجبوری ویندوز نصب کردم، بعد اپدیت بایوس ویندوز CPU رو تک هسته ای میشناخت. بعد جستجو تو نت تونستم با اعمال تغییرات مشکل رو کامل حل کنم و الان ویندوز CPU رو دو هسته واقعی و دو هسته مجازی میشناسه.
Start → Run → , type msconfig , Click on the
Boot tab → Advanced options ت
تیک number of processors رو زدم و از منوی کشویی که باز شد تعداد core ها رو ۴ گذاشتم،سیستم رو ریستارت کردم.
سوال:ایا تو ابونتو هم میشه کاری کرد که CPU رو به تعداد هسته های واقعی بشناسه.؟

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
مجبوری ویندوز نصب کردم، بعد اپدیت بایوس ویندوز CPU رو تک هسته ای میشناخت. بعد جستجو تو نت تونستم با اعمال تغییرات مشکل رو کامل حل کنم و الان ویندوز CPU رو دو هسته واقعی و دو هسته مجازی میشناسه.
Start → Run → , type msconfig , Click on the
Boot tab → Advanced options ت
تیک number of processors رو زدم و از منوی کشویی که باز شد تعداد core ها رو ۴ گذاشتم،سیستم رو ریستارت کردم.
سوال:ایا تو ابونتو هم میشه کاری کرد که CPU رو به تعداد هسته های واقعی بشناسه.؟
من نمی‌دونم اون برنامه تو ویندوز چکار کرد، اینجور مشکلات نادر اگر تو لیست پستی اوبونتو پرسیده شوند بهتر نتیجه می‌دهد تا در اینجا.

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *

آفلاین msajadi832

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 331
  • http://appza.ir
    • اپزا: ابزار هوشمند کسب و کار شما
والا توی این لینک ها جایی ننوشته که پشتیبانی نمی کنه!
اینجا گفته فقط کرنل لینوکس قدیمی تر از نسخه ۲.۴
When the first HT processors were released, many operating systems were not optimized for hyper-threading technology (e.g. Windows 2000 and Linux older than 2.4)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading#Drawbacks

برای منم دستور lscpu تعداد هسته ها و تعداد نخ ها برای هر هسته رو آورد
lscpu
Architecture:                    x86_64
CPU op-mode(s):                  32-bit, 64-bit
Byte Order:                      Little Endian
Address sizes:                   36 bits physical, 48 bits virtual
CPU(s):                          4
On-line CPU(s) list:             0-3
Thread(s) per core:              2
Core(s) per socket:              2
Socket(s):                       1
NUMA node(s):                    1
Vendor ID:                       GenuineIntel
CPU family:                      6
Model:                           42
Model name:                      Intel(R) Core(TM) i5-2410M CPU @ 2.30GHz

« آخرین ویرایش: 15 تیر 1398، 09:06 ق‌ظ توسط msajadi832 »

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
از بایوس Hyper-threading روفعال کردم و اوبونتو شناخت.الان مشکل کامل حل شد.
ببخشید دوستان سرم خیلی شلوغه نمیتونم خودم بگردم واسه همین اینجا تاپیک زدن تا هم دوستان کمکم کنند هم بقیه دوستان این مشکل رو داشتند بتونند مشکل شون رو حل کنند.با سپاس از وقت و راهنمایی همه دوستان.