انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پارتیشن بندی در هنگام نصب لینوکس به جای ویندوز  (دفعات بازدید: 2640 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Aminam

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
درود دوستان وقتتون بخیر، بنده قصد مهاجرت به لینوکس دارم و سیستم عامل فعلیم ویندوز 10 هست بنده 2 درایو در ویندوز دارم یکی c که ویندوز روی اون نصبه و دیگری E که فایلهام در اون قرار داره، من قصد دارم ویندوز رو کلا پاک کنم ولی درایو E برام خیلی مهمه اما قبلا در حین نصب لینوکس یکبار همه هارد رو فرمت کردم ;D لطفا کمک بفرمایید چطوری با حفظ درایو E و اختصاص درایو C برای لینوکس نصب اوبونتو رو انجام بدم. پیشاپیش سپاس از پاسخگوییتون :?: (تاکید میکنم درایو C رو نیاز ندارم اما درایو E لازمه که همینطور باقی بمونه)

آفلاین ###darklinux$$$

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
  • ارزان زیستن به معنی حکم شما بر پول است نه تنگدستی
درود دوستان وقتتون بخیر، بنده قصد مهاجرت به لینوکس دارم و سیستم عامل فعلیم ویندوز 10 هست بنده 2 درایو در ویندوز دارم یکی c که ویندوز روی اون نصبه و دیگری E که فایلهام در اون قرار داره، من قصد دارم ویندوز رو کلا پاک کنم ولی درایو E برام خیلی مهمه اما قبلا در حین نصب لینوکس یکبار همه هارد رو فرمت کردم ;D لطفا کمک بفرمایید چطوری با حفظ درایو E و اختصاص درایو C برای لینوکس نصب اوبونتو رو انجام بدم. پیشاپیش سپاس از پاسخگوییتون :?: (تاکید میکنم درایو C رو نیاز ندارم اما درایو E لازمه که همینطور باقی بمونه)
کوبونتو نصب کنید در قسمتی که میخواد از شما بپرسه که پارتیشن بندی میکنید شما گزینه ی 4 یعنی manual یا دستی رو انتخاب کنید درایو مورد نظر که میخواید تغییرات در اون اجرا بشه رو تغییر بدید یعنی بر روی درایو c کلیک کنید change یا تغییر رو بزنید شکل درایوتون رو یا همون c رو ext4 قرار بدید و در فلش پایین انتخاب کنید کوبونتو کجا نصب بشه بعد از اون میتونید منتظر نصب بمونید

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
اول: باید برای نصب گنو لینوکس  یکی از نسخه های سیستم عامل رو دانلود کنید و روی فلش یا سی دی بوت کنید . kubuntu-19.04-desktop-amd64 و ubuntu-19.04-desktop-amd64.iso یا غیره
اگه از فلش استفاده میکنی یکی از بهترین نرمافزار ها  Rufus هست .
دوم: باید کامپیوتر رو با سی دی یا فلشی که قبلا درست کردین بوت کنین .
سوم: نصب سیستم عامل مورد نظرتون مثلا(اوبونتو و زبونتو و ...)
اینجا اموزش خوبی هست البته شما که اگه خواستی درایو C تون رو فرمت کنی از مرحله سه به بعد رو ادامه بده.

در ضمن اگه مراحل رو درست برید مشکلی برای درایو E شما پیش نمیاد فقط کافیه درایو C رو تو مرحله سوم انتخاب و فرمت کنید که اونم اجباری نیست . من خودم پنج تا درایو داشتم و هیچکدوم مشکلی براشون پیش نیومد.
« آخرین ویرایش: 14 امرداد 1398، 10:45 ب‌ظ توسط Issac »
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
پارتیشن e تون اگه ntfs باشه که هست توی لینوکس اذیتتون میکنه اگه میتونید محتویات اونرو منتقل کنید یه جای دیگه فرمتشو به ext4 تغییر بدهید بعد دوباره بریزید فایلتون رو روش ولی شدیدا مواظب باشید

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
گنو/لینوکس بدون هیچ مشکلی از NTFS پشتیبانی می‌کنه. و کاربران مشکلی با این قضیه ندارن.
نیازی به تغییر فرمت نیست.
توزیع‌های گنو/لینوکس خیلی ساله که از ntfs-3g برای RO/RW کردن پارتیشن NTFS استفاده می‌کنن.
فقط کاربر باید حواسش باشه اگه ویندوز +8 داره، Fast Startup رو از داخل ویندوز خاموش کنه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
گنو/لینوکس بدون هیچ مشکلی از NTFS پشتیبانی می‌کنه. و کاربران مشکلی با این قضیه ندارن.
نیازی به تغییر فرمت نیست.
توزیع‌های گنو/لینوکس خیلی ساله که از ntfs-3g برای RO/RW کردن پارتیشن NTFS استفاده می‌کنن.
فقط کاربر باید حواسش باشه اگه ویندوز +8 داره، Fast Startup رو از داخل ویندوز خاموش کنه.
ولی من مشکل داشتم نمیتونست ownership یا مود فایل های توش رو تغییر بدم اخرم فرمتشو ext4 کردم درست شد

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
ولی من مشکل داشتم نمیتونست ownership یا مود فایل های توش رو تغییر بدم اخرم فرمتشو ext4 کردم درست شد

این مشکل دیگه به خودِ NTFS مربوط می‌شه. که ساختار گنو/لینوکسی نداره.
وگرنه کاربر به راحتی می‌تونه فایل بنویسه و فایل بخونه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
به همین دلیل میگم فرمتشو عوض کنه دیگه اونکه دیگه ویندوز نمیخواد داشته باشه

آفلاین Aminam

• Newbie
  • *
سپاس دوستان بنده تغیر فرمت ندادم همون  ntfs نگه داشتم و به مشکلی برنخوردم فایل هامم درست منتقل شدن به عنوان other location برای کاربرانی که این مشکلو دارن این تجربه خودمو مینویسم. در نصب از گزینه something else استفاده کنید و درایوی که ویندوز روشه رو میخواین پاکش کنید و به free space تخصیصش بدید اون درایو هم که میخواید نگه دارید و بعد یک پارتیشن روت (/) برای نصب سیستم عامل و نرم افزارهاتون و بعد یک swap وبقیه فضا هم به home/ تخصیص بدید موفق باشید. تشکر از راهنمایی دوستان

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
سپاس دوستان بنده تغیر فرمت ندادم همون  ntfs نگه داشتم و به مشکلی برنخوردم فایل هامم درست منتقل شدن به عنوان other location برای کاربرانی که این مشکلو دارن این تجربه خودمو مینویسم. در نصب از گزینه something else استفاده کنید و درایوی که ویندوز روشه رو میخواین پاکش کنید و به free space تخصیصش بدید اون درایو هم که میخواید نگه دارید و بعد یک پارتیشن روت (/) برای نصب سیستم عامل و نرم افزارهاتون و بعد یک swap وبقیه فضا هم به home/ تخصیص بدید موفق باشید. تشکر از راهنمایی دوستان
خب اون ntfs ه وقتی هست دیگه home میخوای چیکار؟ تخصیص میدادیش به روت

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
اینکارو میکردی خیلی راحت تر بودی

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *

پارتیشن NTFS رو که نمیان Mount کنن به جای home/
بنابراین به پارتیشن هوم در کنار NTFS نیازه.
روت حداکثر 10گیگ بسه‌شه! برای استفادهٔ 99درصد مردم!

آفلاین Aminam

• Newbie
  • *
سپاس دوستان بنده تغیر فرمت ندادم همون  ntfs نگه داشتم و به مشکلی برنخوردم فایل هامم درست منتقل شدن به عنوان other location برای کاربرانی که این مشکلو دارن این تجربه خودمو مینویسم. در نصب از گزینه something else استفاده کنید و درایوی که ویندوز روشه رو میخواین پاکش کنید و به free space تخصیصش بدید اون درایو هم که میخواید نگه دارید و بعد یک پارتیشن روت (/) برای نصب سیستم عامل و نرم افزارهاتون و بعد یک swap وبقیه فضا هم به home/ تخصیص بدید موفق باشید. تشکر از راهنمایی دوستان
پارتیشن home نیاز بود دوست عزیز

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
پارتیشن home نیاز بود دوست عزیز

پارتیشن هوم که نیاز نیست

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
اختیاریه حتی swap هم اختیاریه