انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: من برنامه نویسیم ، چه نسخه ای رو باید نصب کنم؟  (دفعات بازدید: 3383 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *
  • ارسال: 14
با سلام
در حال حاضر من ویندوز ۱۰ دارم و میخوام به لینوکس مهاجرت کنم (البته فعلا آزمایشی) در ضمن خیلی نکته بین و به جزییات و محیط ظاهری هم حساسم، درضمن برنامه نویس هم هستم و میخوام از کیوت Qt برای برنامه نویسی استفاده کنم، مشخصات سیستمم
Intel Core i5
4g Ram

از نسخه ۱۹.۴ با توجه به اسکرین شات هاش خوشم اومده اما هنوز دانلود و نصب نکردم (چطوره به نظرتون نصبش کنم)؟
سایر نسخه چطوره؟
در کل چه پیشنهادی میدین؟
ممنونم.

آفلاین Max Vortex

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 35
من زیاد اطلاع ندارم، اما بر اساس سیستم عامل ها بهترین برای برنامه نویسی لینوکس و مک هستن

بنابراین اگر شما برای برنامه نویسی یک توزیع مناسب میخواهید،همه ی توزیع ها مناسب هستنند. اما برای اطمینان عبارت best linux for programming رو تو گوگل سرچ کنید.

اما اگر برای نصب اوبونتو آماده هستید(پیشنهاد من ابونتو،مینت،آرچ یا سوزه هست) به نظر من آخرین نسخه lts رو نصب کنید

حتما قبل از نصب حالت اجرای زنده رو انتخاب کنید و در طول آن، علاوه بر کاوش در اوبونتو یک ide یا text editor رو تست کنید تا ببینید که سیستم سرعت و روونی خوبی داره یا نه، اگه داشت اوبونتو رو نصب کنید. اگر هم سیستم خیلی کند بود، از lubuntu یا xubuntu استفاده کنید.(دقت کنید که عادیست سیستم در حالت اجرای زنده کمی کند باشد.)

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *
اوبونتو نسخه ۱۸.۰.۴.۳ رو دانلود کردم، فعلا با نرم افزار ویرژوال پی سی دارم نصبش میکنم برای ارزیابی.
منتها این نسخه نمیدونم چرا پسوند amd داره در صورتیکه سی پی یو سیستم من اینتل intel هستش!
نکته دوم هارد دیسک سیستم من کلا دواا پارتیشن داره  درایو c برای نصب سیستم عامل که در حال حاضر ویندوز ۱۰ نصب هست و پارتیشن دوم درایو d فایل های بایگانی و ... رو دارم، اگر بخوام لینوکس و نصب کنم آیا اطلاعات تمام هارد دیسک من حذف خواهد شد یانه راهی داره؟ که فقط بتونم پارتیشن اولم رو فقط فرمت کنم؟ ( لطفاً توضیح بدید، تشکر)

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *
در مورد کند بودن یا روان بودن لینوکس روی سیستم من باید عرض کنم که من تمام نسخه های ویندوز و به ویژه ویندوز نسخه ۱۰  ویرایش ۶۴ بیتی رو که نصب میکنم بدونم هیچ مشکل و کندی اجرا کار میکنه ، علاوه براین اکثر نرم افزارهایی هم که نصب کردم هم بدون کندی و مشکل اجرایی خیلی روان اجرا می شوند، امیدوارم در لینوکس هم همینطور باشه!

آفلاین Max Vortex

• Jr. Member
  • *
در مورد کند بودن یا روان بودن لینوکس روی سیستم من باید عرض کنم که من تمام نسخه های ویندوز و به ویژه ویندوز نسخه ۱۰  ویرایش ۶۴ بیتی رو که نصب میکنم بدونم هیچ مشکل و کندی اجرا کار میکنه ، علاوه براین اکثر نرم افزارهایی هم که نصب کردم هم بدون کندی و مشکل اجرایی خیلی روان اجرا می شوند، امیدوارم در لینوکس هم همینطور باشه!

با این حساب اوبونتو به صورت روان روی سیستم شما اجرا میشود.
در مورد هارد دیسک اگر هنگام نصب در مرحله پارتیشن بندی گزینه manual رو انتخاب کنید و بعد از فرمت کردن درایو c محل نصب اوبونتو رو روی همون درایو قرار دهید.
تنها در صورتی اطلاعات شما پاک میشود که محل نصب بر روی درایو دوم شما تنظیم شده باشد.

آنلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1259
اوبونتو نسخه ۱۸.۰.۴.۳ رو دانلود کردم، فعلا با نرم افزار ویرژوال پی سی دارم نصبش میکنم برای ارزیابی.
منتها این نسخه نمیدونم چرا پسوند amd داره در صورتیکه سی پی یو سیستم من اینتل intel هستش!
نکته دوم هارد دیسک سیستم من کلا دواا پارتیشن داره  درایو c برای نصب سیستم عامل که در حال حاضر ویندوز ۱۰ نصب هست و پارتیشن دوم درایو d فایل های بایگانی و ... رو دارم، اگر بخوام لینوکس و نصب کنم آیا اطلاعات تمام هارد دیسک من حذف خواهد شد یانه راهی داره؟ که فقط بتونم پارتیشن اولم رو فقط فرمت کنم؟ ( لطفاً توضیح بدید، تشکر)

درباره amd64 که در آخر فایل ایزو می بینید (درستش البته میشه آی اِس اٌ اما همون ایزو معروفه) درسته برای سیستم‌های 64 بیتی همین جواب می‌ده و درسته.
دقت نظرتون خوبه زمانی این مطلب برای من هم سوال بوده.
دوست عزیز شما می‌تونید این دست سوالاتو گوگل کنید و به راحتی پاسخ بگیرید.
اولین لینکی که در  Ask Ubutnu می‌بینیم.

پاسخ کامل

در یک کلام مطلب:

i386 refers to the 32-bit edition and amd64 (or x86_64) refers to the 64-bit edition for Intel and AMD processors

دلیلش اینه که اول شرکت AMD از این نوع معماری استفاده کرده و اسمش روش مونده
البته خیلی جاها همون X86-64 یا X64 هم استفاده میشه

درمورد اینکه جوری اوبونتو نصب کنید که دیگر پارتیشن‌ها به جز آنکه می‌خواهید خراب نشود، حتماّ قبلش فیلم آموزش نصب اوبونتو را ببینید و ریسک نکنید.

مثلا این لینک بد نیست

مرحله‌ای که ممکن است پارتیشنو خراب کنید عکسشو پیوست کردم اینجا رسیدید باید خیلی دقت کنید.

« آخرین ویرایش: 30 آذر 1398، 05:19 ق‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *
وای، دقیقاً همون اتفاقی که می‌ترسیدم افتاد، کل هارد دیسک فرمت شد و تمام اطلاعاتم از بین رفت، اول کاری بدجوری ضربه روحی خوردم ](*,) :'(
فقط خدارحم کرد اوبونتو رو اول روی سیستم محل کارم امتحان و نصب کردم و اطلاعات چندان مهمی روی سیستمم نبود اما بهرحال نباید این اتفاق میافتاد که افتاد.
اما حالا که شده فرصتی پیش آمده تا کلا لینوکس (با اوبونتو) یه محکی بزنم و بررسی کنمش ببینم چطور سیستم عاملیه!
در نگاه اول بعد از نصب من معمولا توی سیستم عامل ویندوز میرم سراغ تنظیمات اولیه خود سیستم  و همین کار و هم با اوبونتو خواستم انجام بدم، از تصویر پس زمینه خوشم اومد و زیبا بود ولی رزولوشن روی
 1024x768
 با نسبت
 4x3
بطور پیشفرض و خودکار تنظیم شده که چندان جالب نیست، در صورتیکه در ویندوز روی همین مانیتور من رزولوشنی با ابعاد
1440x900
و با نسبت
16x9
دارم، من نتونستم تغییرش بدم اگر امکانش هست رزولوشن و بالاتر ببرم (لطفاً راهنمایی کنید) که خوبه اما اگه راهی نباشه نامید کننده است!

آفلاین Shokoohi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 317
  • رقابت ایجاد شده، هست و ادامه داره...
    • هنر، علم، تکنولوژی، طبیعت
با سلام
در حال حاضر من ویندوز ۱۰ دارم و میخوام به لینوکس مهاجرت کنم (البته فعلا آزمایشی) در ضمن خیلی نکته بین و به جزییات و محیط ظاهری هم حساسم، درضمن برنامه نویس هم هستم و میخوام از کیوت Qt برای برنامه نویسی استفاده کنم، مشخصات سیستمم
Intel Core i5
4g Ram

از نسخه ۱۹.۴ با توجه به اسکرین شات هاش خوشم اومده اما هنوز دانلود و نصب نکردم (چطوره به نظرتون نصبش کنم)؟
سایر نسخه چطوره؟
در کل چه پیشنهادی میدین؟
ممنونم.

سلام؛

متاسفانه شما اطلاعات کاملی از سخت افزار سیستم ارائه نکردید برای همین راهنمایی شما سخت شده.

صرفا گفتن i5بودن پردازنده و ۴ گیگ رم اطلاعات درست و دقیقی از سخت افزار سیستم شما برای ما به ارمغان نمیاره. ما ده‌ها مدل پردازنده با نام i5 داریم.
همینطور کارت گرافیک، وایرلس، شبکه، صدا و ... هم باید مدل دقیقش اعلام بشه چون مثل پست آخر شما الان مشکل تغییر رزلوشن دارید، یعنی ممکنه توی راه‌اندازی گرافیک مشکلی وجود داشته باشه.

برای راهنمایی درست تر باید ذکر کنید که مثلا گرافیک من با فلان مدل دچار چنین مشکلی شده که حداقل بشه بهتر راهنماییتون کرد. چه قبل از نصب و چه بعد از نصب.

در هر صورت من همیشه به تازه‌کارها میگم اصلا عجله نکنن، نیازی نیست حتما گنو/لینوکس داشته باشید بعد راجع بهش تحقیق کنید، اول مطمئن بشید که شناخت اولیه از محیط‌ها و راهنمای نصبش پیدا کردید و بعد اقدام کنید.
محمد شکوهی - یک هنرمند علاقمند به تکنولوژی...

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *
چطور میتونم عکس ارسال کنم؟
من با این سیستم فروم اشنایی ندارم

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *

آنلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1259
به جای عکس میتونید برای دیدن مشخصات سیستم از دستورات زیر در Run ویندوز (Win+R) استفاده کنید.
msinfo32dxdiag

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
سلام ، از اونجای که قرار کاربر خانگی باشد من پیشنهاد ابدیت بودن رو میدم ( پس بیخیال Lts ) ،
 نکته دوم شما گفتید :
نقل‌قول
میخوام از کیوت Qt برای برنامه نویسی استفاده کنم
پس یه دسکتاپ qt هم بشدت شما رو راضی تر نگه می داره ، دسکتاپ های qt چنتایی بیشتر نیستن ( dde ، kde ، LxQt و Budgie ) که از نظر من مناسب ترینش kde هستش.
در نهایت شما آماده نصب یک توزیع مینیمال نیستید ، چرا که کاربر تازه وارد گنو/لینوکس هستید ، پس اگر انتخاب نهایی شما kde هستش توزیع های ( مانجارو ، neon و openSuse ) گذینه های خوبی هستن، اگر انتخاب شما dde بود می تونید از ( مانجارو و Deepin ) استفاده کنید ، بهترین توزیع ها برای budgie هم ( اوبونتو بادجی ، مانجارو و سالاس هستش ( بشدت سالاس رو دوس دارم ) ) در نهایت بهترین توزیع برای LxQt هم ( Lubuntu ) هستش ، به امید لذت هر چه بیشتر شما از گنو/لینوکس ( درضمن نگران اطلاعات نباشید ، بجز پروژه ها و عکس های خانوادگی چیز مهم دیگیی وجود نداره ، از ابزار photorec استفاده کنید).
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین Max Vortex

• Jr. Member
  • *
به نظر من اگه بیشتر کارتون برنامه نویسی هست از فدورا ، اوپن سوزه یا کالی استفاده کنید. البته میتونید از دبیان هم استفاده کنید اما معمولا دیگر توزیع ها بروزتر هستن و دبیان یه خورده سخت تره.
توزیع هایی که معرفی کردم هم کار باهاشون آسونه هم واسه برنامه نویسی خیلی خوبن
اگر هم سر و کار با سرور دارید پیشنهادم سنت او اس هستش

آفلاین TheLinuxMan

• Newbie
  • *
خیلی ممنونم ازینکه با حوصله راهنمایی میفرمایین، ولی در واقع من الان گیج شدم با اینهمه اسم های عجیب و نا آشنا
راستش من یک سیستمی که در حد ویندوز هفت هم باشه برام راضی کننده است! غیر از کار برنامه نویسی سایر کارهای معمول و هم مثل یک کاربر خانگی (ولی با تجربه ۲۰ ساله در ویندوز) تمایل دارم کارهام و انجام بدم.
درضمن من اوبونتو 19.04 رو امروز روی سیستم دفتر کارم نصب کردم مراحل نصب و ایندفعه درست پیش رفتم اما بعد از نصبچندتا مشکل دارم
هنوز حس میکنم سیستم روان و نرمال نیست و کم جونه!
نکته دوم من از آیکن های پوشه چندان خوشم نیامد.زرد زرچوبه ای رنگ مایل به قرمز (یکم توی ذوقم خورد)
اما نکته اصلی من روی رزولوشن خیلی حساسم دوست دارم تمام آیکن ها و منو ها خیلی ظریف و مرتب باشند و با کیفیت یه چیزی مثل سیستم عامل Miui در اندروید
و نکته آخر رزولوشن مانیتورم بیشتر از 1024x768 نمیشه!
مشکل از کجاست؟
ممنونم