انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب گرافیک AMD به صورت کامل در اوبونتو  (دفعات بازدید: 647 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ankidroid

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
    • انکی دروید
نصب گرافیک AMD به صورت کامل در اوبونتو
« : 27 شهریور 1398، 01:47 ب‌ظ »
سلام. وقت بخیر. من مدت زیادی هست از اوبونتو ۱۸.۰۴ استفاده می کردم. به خاطر یه سری برنامه ها به ویندوز رفتم و در اونجا وقتی گرافیکم را نصب کردم متوجه شدم که لپتاپ من دوگرافیکی هست.

الان من توی اوبونتو مشکلی ندارم یعنی هر کاری نیاز هست را انجام میدم اما واقعاً میخوام بدونم آیا این ابونتو از کل ظرفیت گرافیک استفاده می کنه یا فقط از یکی یا از هیچ کدام؟
دستور زیر هم زدم:
lspci | grep VGA

و خروجی زیر را گرفتم:

00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7640G]
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]

لازم به ذکر هست که وقتی گرافیک ها را به صورت کامل در ویندوز نصب کردم در سیستم ویندوز گرافیک ها را به این شکل نمایش داده بود:

AMD Radeon 7470
AMD Radeon 7470M + 7640G ...

راستی برای دریافت درایورهای گرافیک از سایت amd هم اقدام کردم اما طبق لینکی که داده رفتم اما در توضیحاتش آخرین نسخه ابونتو را ۱۵ ذکر کرده بود.
پیشاپیش از راهنمایی شما بینهایت سپاسگزارم

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
پاسخ : نصب گرافیک AMD به صورت کامل در اوبونتو
« پاسخ #1 : 27 شهریور 1398، 05:35 ب‌ظ »
اصلا نیازی به نصب درایور اضافه نیست.

درایور آزاد گرافیک amd بصورت پیشفرض روی اوبونتو نصب و فعاله و کارت شمارو شناسایی کرده.

این  بسته ها مخصوص کارتهای amd که با سیستم عامل عرضه میشه:

xserver-xorg-video-amdgpu-hwe

xserver-xorg-video-ati-hwe

xserver-xorg-video-radeon-hwe

آفلاین ALi.pAkrohk

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1109
  • KDE Plasma 5 + Gnu OS
پاسخ : نصب گرافیک AMD به صورت کامل در اوبونتو
« پاسخ #2 : 29 شهریور 1398، 03:47 ق‌ظ »
سلام. وقت بخیر. من مدت زیادی هست از اوبونتو ۱۸.۰۴ استفاده می کردم. به خاطر یه سری برنامه ها به ویندوز رفتم و در اونجا وقتی گرافیکم را نصب کردم متوجه شدم که لپتاپ من دوگرافیکی هست.

الان من توی اوبونتو مشکلی ندارم یعنی هر کاری نیاز هست را انجام میدم اما واقعاً میخوام بدونم آیا این ابونتو از کل ظرفیت گرافیک استفاده می کنه یا فقط از یکی یا از هیچ کدام؟
دستور زیر هم زدم:
lspci | grep VGA

و خروجی زیر را گرفتم:

00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7640G]
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]

لازم به ذکر هست که وقتی گرافیک ها را به صورت کامل در ویندوز نصب کردم در سیستم ویندوز گرافیک ها را به این شکل نمایش داده بود:

AMD Radeon 7470
AMD Radeon 7470M + 7640G ...

راستی برای دریافت درایورهای گرافیک از سایت amd هم اقدام کردم اما طبق لینکی که داده رفتم اما در توضیحاتش آخرین نسخه ابونتو را ۱۵ ذکر کرده بود.
پیشاپیش از راهنمایی شما بینهایت سپاسگزارم
دوست من تنها کاری که باید انجام بدین این که خانواده گرافیکتون رو بشناسید و بگید با کدوم درایور کار کنه چون درایور های آزاد AMD در گنو/لینوکس به همراه لینوکس( کرنل سیستم عامل ) نصب میشه.
https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU
این صفحه از ویکی آرچ رو بخونید کمک می کنه.
20 =! 20
با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).