انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: سبک ترین ورژن لینوکس چیست ؟  (دفعات بازدید: 2474 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین divooneto

• Newbie
  • *
  • ارسال: 23
    • انجمن عاشقانه
سبک ترین ورژن لینوکس چیست ؟
« : 05 مهر 1398، 10:10 ق‌ظ »
سلام دوسان عزیز

وقتی با لب تاپ کار میکنم به دلیل فشار زیادی که بهش میاد یه دفعه وسطش خاموش میشه مثلا چنتا برنامه ساده باز میکنم اورهیت میکنه و خاموش میشه
سیستم عامل هم ابنتو ورژن آخرش

۱- به نظرتون سبک ترین توضیع لینوکس که خیلی افکت کم داشته باشه چیه ؟
۲- میشه ابنتو رو مثل قبلا کهافکت های کمتری داشت کرد یا سبکش کرد ؟
۳- راه اندازی برای سیستم عامل نصب نکردم ممکنه از اون باشه ؟ (اگه هست چطوری باید راه اندازاش رو پیدا کنم ؟)

اگه میشه یکم ساده توضیح بدید مبتدیم

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
پاسخ : سبک ترین ورژن لینوکس چیست ؟
« پاسخ #1 : 05 مهر 1398، 10:58 ق‌ظ »
سلام دوسان عزیز

وقتی با لب تاپ کار میکنم به دلیل فشار زیادی که بهش میاد یه دفعه وسطش خاموش میشه مثلا چنتا برنامه ساده باز میکنم اورهیت میکنه و خاموش میشه
سیستم عامل هم ابنتو ورژن آخرش

۱- به نظرتون سبک ترین توضیع لینوکس که خیلی افکت کم داشته باشه چیه ؟
۲- میشه ابنتو رو مثل قبلا کهافکت های کمتری داشت کرد یا سبکش کرد ؟
۳- راه اندازی برای سیستم عامل نصب نکردم ممکنه از اون باشه ؟ (اگه هست چطوری باید راه اندازاش رو پیدا کنم ؟)

اگه میشه یکم ساده توضیح بدید مبتدیم
بنظر میرسه مشکل شما سخت افزاری باشه(بهتر بود مشخصات سخت افزاری لپ تاپتونو مینوشتید)، اما:
1- آرچ میتونه گزینه مناسبی باشه اما دشواره کار باهاش برای تازه کار ها، مانجارو i3 میتونه سبک باشه (کار با مدیریت پنجره رو باید بلد باشی).
2- میتونی از طعم های دیگرِ اوبونتو مثل زوبونتو و یا لوبونتو استفاده کنی که خب به مراتب سبک ترن، بخشی از سنگینی اوبونتو مربوط به نشت حافظه دسکتاپ گنوم هست که فیکس نشده هنوز.
3- سخت افزار ها توسط کرنل شناسایی میشن و راه انداز های متن باز در خود کرنل موجوده(در نتیجه نیاز نیست شما چیزیو نصب کنین)، با این حال میتونین به Additional drivers مراجعه کنین.
« آخرین ویرایش: 05 مهر 1398، 11:01 ق‌ظ توسط mrostd »

آفلاین divooneto

• Newbie
  • *
    • انجمن عاشقانه
« پاسخ #2 : 05 مهر 1398، 12:06 ب‌ظ »
تا حدودی سخت افزاری هست ولی توی ویندوز این مشکل رو ندارم
بعدش تا یه حدی ازش استفاده میکنم مشکلی نداره ولی وقتی فشار رو بالا میبرم اینطوری میشه

سیستمم رمش ۸گیگ
سیپیو ۷ هسته ۲٫۶۰ فکر کنم باشه
گرافیکشم فکر کنم دو گیگ باشه کش ۴ گیگ
مدلشم dellxps

ببینید در حد نصب چنتا مرورگر و یه ویرایشگر کد به نظرم کافی باشه
با اوبنتو خیلی وقته کار میکنم یعنی چطوری سخته ؟
میشه یکم توضیح بدید ؟

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #3 : 05 مهر 1398، 02:43 ب‌ظ »
تا حدودی سخت افزاری هست ولی توی ویندوز این مشکل رو ندارم
بعدش تا یه حدی ازش استفاده میکنم مشکلی نداره ولی وقتی فشار رو بالا میبرم اینطوری میشه

سیستمم رمش ۸گیگ
سیپیو ۷ هسته ۲٫۶۰ فکر کنم باشه
گرافیکشم فکر کنم دو گیگ باشه کش ۴ گیگ
مدلشم dellxps

ببینید در حد نصب چنتا مرورگر و یه ویرایشگر کد به نظرم کافی باشه
با اوبنتو خیلی وقته کار میکنم یعنی چطوری سخته ؟
میشه یکم توضیح بدید ؟
خب آرچ فلسفش اینه که خودت بسازش، حتی نصاب گرافیکی هم نداره،
دسکتاپ و خیلی از ابزار رو بصورت پیش فرض نداره، و همشو خودتون باید نصب کنید،
سیستمتون قویه، چیپست کارت گرافیکتون چیه؟
و اینکه وقتی خاموش میشه، کل سیستم خاموش میشه؟

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
« پاسخ #4 : 05 مهر 1398، 03:45 ب‌ظ »
آقاجون آرچ رو ولش کن-نه مناسب ایشون است-نه تفاوت خاصی ایجاد می‌کنه-اگر اوبونتو بسته‌ها و سرویس‌های اضافی داره-می‌توان آن‌ها را حذف و غیرفعال کرد.

شما xubuntu را که میزکارش XFCE است را یه امتحان بکن-دبیان هم گزینه خیلی سبکی است-ولی برنامه‌هاش قدیمی هستند-کمتر از یک ماه دیگه ubuntu 19.10 میاد که احتمال زیاد این مشکل شما درش حل‌شده است یا کم‌رنگ شده-اگر خیلی عجله ندارید صبر کنید تا ubuntu 19.10
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1265
پاسخ : سبک ترین ورژن لینوکس چیست؟
« پاسخ #5 : 05 مهر 1398، 04:36 ب‌ظ »
شما xubuntu را که میزکارش XFCE است را یه امتحان بکن-دبیان هم گزینه خیلی سبکی است-ولی برنامه‌هاش قدیمی هستند-کمتر از یک ماه دیگه ubuntu 19.10 میاد که احتمال زیاد این مشکل شما درش حل‌شده است یا کم‌رنگ شده-اگر خیلی عجله ندارید صبر کنید تا ubuntu 19.10

موافقم من هم روی یک سیستم ضعیف Debian10+XFCE دارم خیلی خوب و راحته. هنگ تو کارش نیست.
درسته که دسکتاپ XFCE به صورت پیش فرض خیلی جذاب نیست ولی خب کارو راه می‌ندازه و باهاش می‌شه چیز یاد گرفت.

از لینک زیر می‌شه مستقیم ایزو اونو دانلود کرد.
دانلود دبیان XFCE

یک سوالم از آقای فرهاد محمدی مجد داشتم اینکه نسخه‌ی بالا که خودش دسکتاپ داره با اینه که Net install هست و آخرش خودمون دسکتاپ نصب می‌کنیم (فرض کنیم همون XFCE نصب کنیم)تفاوت داره؟

یه تاپیک چند وقت پیش درباره همین مشکل کندی زدم که دیدنش بد نیست.

https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=149743.msg1165288#msg1165288

https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=149777.msg1165348#msg1165348

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #6 : 05 مهر 1398، 05:23 ب‌ظ »
آقاجون آرچ رو ولش کن-نه مناسب ایشون است-نه تفاوت خاصی ایجاد می‌کنه-اگر اوبونتو بسته‌ها و سرویس‌های اضافی داره-می‌توان آن‌ها را حذف و غیرفعال کرد.

شما اشتباه برداشت کردی.
نقل‌قول
آرچ رو ولش کن-نه مناسب ایشون است-نه تفاوت خاصی ایجاد می‌کنه
من آرچ رو پیشنهاد ندادم، بلکه ازم پرسیدن سبک ترین توزیع چیه؟
گفنم آرچ، چون چیزی روش نصب نیست، و البته گفتم که دشواره.
بعد هم پرسیدن چرا دشواره و جوابشونو دادم.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #7 : 05 مهر 1398، 05:26 ب‌ظ »
......

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/debian-live-10.1.0-amd64-xfce.iso

یک سوالم از آقای فرهاد محمدی مجد داشتم اینکه نسخه‌ی بالا که خودش دسکتاپ داره با اینه که Net install هست و آخرش خودمون دسکتاپ نصب می‌کنیم (فرض کنیم همون XFCE نصب کنیم)تفاوت داره؟

........

اینی که شما لینک دادید اصلاً مناسب نیست، این نسخه Live ISO است که کلی برنامه اضافه و غیرضروری همراهش هست و همانند تصویر DVD برای سیستم‌های فاقد دسترسی به اینترنت یا دسترسی محدود مناسب است.

تصاویر نصاب مناسب برای دبیان پایدار را می‌توان از لینک زیر دانلود کرد:

https://www.debian.org/CD/http-ftp/#stable

در Net install شما بسته‌های سیستم را خودتون انتخاب می‌کنید، حالا چه موقع نصب به‌صورت انتخاب گروه‌های از پیش تعریف شده یا به‌صورت خیلی جزئی در نصاب اوپن سوزه؛ چه پس از نصب به صورت جزئی‌تر که یک سیستم به‌شدت ساده و پایه دارید. برای کاربران باتجربه که به اینترنت دسترسی دارند، Net install مناسب‌تر است.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #8 : 05 مهر 1398، 05:30 ب‌ظ »
........
من آرچ رو پیشنهاد ندادم، بلکه ازم پرسیدن سبک ترین توزیع چیه؟
گفنم آرچ، چون چیزی روش نصب نیست، و البته گفتم که دشواره.
بعد هم پرسیدن چرا دشواره و جوابشونو دادم.

هر توزیع لینوکس را اگر میزکارها و سرور xorg و مدیر نمایش و غیره را ازش حذف کنید به یک محیط متنی بسیار سبک‌وزن دست خواهید یافت.

مهم سبک‌وزن بودن هم‌زمان با ارائه میزکار و سایر برنامه‌ها است.

استارتر یه نگاه به لینک زیر هم بنداز:

https://en.wikipedia.org/wiki/Light-weight_Linux_distribution

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #9 : 05 مهر 1398، 07:04 ب‌ظ »
نقل‌قول
هر توزیع لینوکس را اگر میزکارها و سرور xorg و مدیر نمایش و غیره را ازش حذف کنید به یک محیط متنی بسیار سبک‌وزن دست خواهید یافت.

مهم سبک‌وزن بودن هم‌زمان با ارائه میزکار و سایر برنامه‌ها است.

می‌شه دوستان گزینه هایی دیگری که تجربه دارن وبه نظرشون خوب بوده و مشکلات کندی اوبونتو معمولیو ندارن اضافه کنن. البته بعضی از اینا توی لینک ویکی هم بود.

من با اینا کار کردم بد نبوده:

۱) Debian 10 + XFCE
۲) Xubuntu
۳) Trisquel mini lxde
۴) UBUNTU 16.04

آفلاین divooneto

• Newbie
  • *
    • انجمن عاشقانه
« پاسخ #10 : 05 مهر 1398، 10:27 ب‌ظ »

نقل‌قول
خب آرچ فلسفش اینه که خودت بسازش، حتی نصاب گرافیکی هم نداره،
دسکتاپ و خیلی از ابزار رو بصورت پیش فرض نداره، و همشو خودتون باید نصب کنید،
سیستمتون قویه، چیپست کارت گرافیکتون چیه؟
و اینکه وقتی خاموش میشه، کل سیستم خاموش میشه؟

چیپست گرافیکم سوخته بود یبار عوضش کردم نمیدونم دقیقا چیه یعنی مدل گرافیک رو بگم nvidia geforce gt 435M
توی ویندوز چنتا کارو باهممیکنم صفحه ابی میشه توی لینوکس کلا خاموش میشه

آفلاین divooneto

• Newbie
  • *
    • انجمن عاشقانه
« پاسخ #11 : 05 مهر 1398، 10:32 ب‌ظ »

ورژن قبلیش رو دوست داشتم ولی توی این سری خیلی افکت بهشت اضافه کردن خوب هستا ولی کاربردی واقعا نیست کاش یه تنظیماتی داشت کلا میشت قرون وستایی

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
« پاسخ #12 : 05 مهر 1398، 10:38 ب‌ظ »
چیپست گرافیکم سوخته بود یبار عوضش کردم نمیدونم دقیقا چیه یعنی مدل گرافیک رو بگم nvidia geforce gt 435M
توی ویندوز چنتا کارو باهممیکنم صفحه ابی میشه توی لینوکس کلا خاموش میشه

به به بازم انویدیا

برای پیدا کردن اطلاعات کامل کارت گرافیک این لینک ببینید.
که یکی دستوراش اینه

sudo lspci | grep ' VGA ' | cut -d" " -f 1 | xargs -i lspci -v -s {}

نقل‌قول
ورژن قبلیش رو دوست داشتم ولی توی این سری خیلی افکت بهشت اضافه کردن خوب هستا ولی کاربردی واقعا نیست کاش یه تنظیماتی داشت کلا میشت قرون وستایی

موافقم منم همون قبلیشو دوست داشتم.

« آخرین ویرایش: 05 مهر 1398، 10:42 ب‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین divooneto

• Newbie
  • *
    • انجمن عاشقانه
« پاسخ #13 : 05 مهر 1398، 10:51 ب‌ظ »
......

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/debian-live-10.1.0-amd64-xfce.iso

........

یکم گیج شدم باید کدوموش دقیقا بگیرم و نصب کنم میشه لطفا لینک بدید ممنون میشم

اینی که شما لینک دادید اصلاً مناسب نیست، این نسخه Live ISO است که کلی برنامه اضافه و غیرضروری همراهش هست و همانند تصویر DVD برای سیستم‌های فاقد دسترسی به اینترنت یا دسترسی محدود مناسب است.

تصاویر نصاب مناسب برای دبیان پایدار را می‌توان از لینک زیر دانلود کرد:

https://www.debian.org/CD/http-ftp/#stable

در Net install شما بسته‌های سیستم را خودتون انتخاب می‌کنید، حالا چه موقع نصب به‌صورت انتخاب گروه‌های از پیش تعریف شده یا به‌صورت خیلی جزئی در نصاب اوپن سوزه؛ چه پس از نصب به صورت جزئی‌تر که یک سیستم به‌شدت ساده و پایه دارید. برای کاربران باتجربه که به اینترنت دسترسی دارند، Net install مناسب‌تر است.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #14 : 06 مهر 1398، 06:49 ق‌ظ »
یکم گیج شدم باید کدوموش دقیقا بگیرم و نصب کنم میشه لطفا لینک بدید ممنون میشم
64-بیت:

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/

32-بیت:

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/i386/iso-cd/

دادن لینک مستقیم فایل روش درستی نیست چون بعداً که این پست و تاپیک قدیمی بشند، دیگه قابل استفاده نیستند، پس لینک صفحه اصلی را باید گذاشت.

در هر دو لینک، 4 تصویر ISO وجود دارد، یکیش netinst است برای نصب از طریق شبکه-یکیش برای رایانه‌های مکینتاش است-یکیش دبیان ویرایش آموزشی (مدرسه) است-و دیگری که از همه سایزش بیشتر است، تصویر کامل و مورد نظر است که حدود 650 مگابایت حجم دارد (xfce-CD-1).