انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پایداری اوبونتو سرور ( حل شده )  (دفعات بازدید: 1802 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین KARA_KRAL

• Full Member
  • *
  • ارسال: 178
  • GNU / Linux for humanity
پایداری اوبونتو سرور ( حل شده )
« : 15 مهر 1398، 09:51 ق‌ظ »
سلام
از کسانی که با سرور کار کردن چند تا سوال داشتم
۱- CentOs که stability اش از اوبونتو بیشتر هست در مورد اوبونتو سرور هم صدق می کنه ؟
2 - من شنیدم که اوبونتو سرور رو ( حداقل در ایران ) خیلی کم نصب می کنن توی محیط production و بیشتر  CentOs هست و اگه بخوان دبیانی باشه دبیان و نصب می کنن روی  سرور این درسته ؟
3- و اوبونتو سرور مثل CentOS پایداری داره ؟
« آخرین ویرایش: 19 مهر 1398، 01:20 ق‌ظ توسط KARA_KRAL »
چیزی که هستی را رها کن شاید چیزی که می خواهی بشوی   لائو تسو

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 943
  • گنو با گنوم
پاسخ : پایداری اوبونتو سرور
« پاسخ #1 : 15 مهر 1398، 10:20 ق‌ظ »
سلام
۱- CentOs که stability اش از اوبونتو بیشتر هست در مورد اوبونتو سرور هم صدق می کنه ؟
2 - من شنیدم که اوبونتو سرور رو ( حداقل در ایران ) خیلی کم نصب می کنن توی محیط production و بیشتر  CentOs هست و اگه بخوان دبیانی باشه دبیان و نصب می کنن روی  سرور این درسته ؟

1. فرق اوبونتو دسکتاپ با اوبونتو سرور در برنامه‌های پیش‌فرض، نصاب، و سایز رسانه نصب است. از لحاظ پایداری یکسان هستند.

2. اوبونتو و دبیان خیلی تفاوتی در پایداری ندارند، کمی پیکربندی پیش‌فرض آن‌ها متفاوت است، مثلاً دبیان sudo و سفت‌افزاهای متن-بسته نداره، ولی اوبونتو فقط با sudo است و سفت‌افزار دارد. با اینحال دبیان برای سرور بیشتر توصیه می‌شود.

3. اندازه CentOS که هرگز، دیگه بستگی به کاربرد و محل استفاده داره، اگر خیلی مهم و حیاتی است CentOS قطعاً انتخاب عقلانی‌تر است، هر انتشارش تا 10 سال پشتیبانی دارد! در حالیکه اوبونتو و دبیان فقط 5 سال.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* از دی ۱۳۹۸ دیگر فعالیت پیوسته و دائم ندارم
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #2 : 15 مهر 1398، 10:52 ق‌ظ »
2. اوبونتو و دبیان خیلی تفاوتی در پایداری ندارند، کمی پیکربندی پیش‌فرض آن‌ها متفاوت است، مثلاً دبیان sudo و سفت‌افزاهای متن-بسته نداره، ولی اوبونتو فقط با sudo است و سفت‌افزار دارد. با اینحال دبیان برای سرور بیشتر توصیه می‌شود.

۱. دبیان به صورت پیش‌فرض می‌شه با sudo استفاده کرد. فقط موقع نصب جایی که می‌گه رمز root رو وارد کنید، اون قسمت رو باید خالی بذارید، بعد به صورت اتوماتیک کاربری که می‌سازید با sudo کار می‌کنه.

۲. دبیان دو تا نسخه می‌ده بیرون یکی offical هست، همونی که سفت‌افزارغیرآزاد رو به همراه نداره و یک نسخه به اسم unofficial non-free که سفت‌افزارهای غیرآزاد رو موقع نصب به همراه داره. بعد از نصب هم با فعال کردن contrib و non-free مخزن، میشه به تمامی نرم‌افزارهای غیرآزاد موجود توی مخزن‌ها دسترسی پیدا کرد.

۳. فکر نکنم هم دلیل خاصی وجود داشته باشه که کسی دبیان رو بیشتر از اوبونتو برای سرور پیشنهاد کنه، به جز یک سری مسایل جزیی.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #3 : 15 مهر 1398، 01:47 ب‌ظ »
سلام

۱) توزیع CentOS یکی از مزخرف‌ترین توزیع‌ها برای سرور هستش. یک کپی هستش از Redhat Enterprise بدون ویژگی‌های مثبت Redhat Enterprise.
۲) توزیع دبیان عموما بیشتر از اوبونتو روی سرورها نصب میشه. من خودم هم عموما دبیان نصب می‌کنم، ولی اوبونتو هم گزینهٔ خوبیه.
۳) اوبونتو قاعدتا گزینهٔ بهتریه.

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #4 : 15 مهر 1398، 08:17 ب‌ظ »
سلام

۱) توزیع CentOS یکی از مزخرف‌ترین توزیع‌ها برای سرور هستش. یک کپی هستش از Redhat Enterprise بدون ویژگی‌های مثبت Redhat Enterprise.
۲) توزیع دبیان عموما بیشتر از اوبونتو روی سرورها نصب میشه. من خودم هم عموما دبیان نصب می‌کنم، ولی اوبونتو هم گزینهٔ خوبیه.
۳) اوبونتو قاعدتا گزینهٔ بهتریه.

هیچ بقالی نمیگه ماست من ترشه!! ;D ;D

شما به‌عنوان مواجب بگیر کانونیکال تعجبی نداره از CentOS متنفر باشید و ازش بد بگید!

ولی لازمه به‌یاد داشته باشید که CentOS در کنار اوبونتو و دبیان، سهم بازار مشابهی با آن‌ها دارد، هر سه توزیع بین 30 تا 33 درصد متغیر هستند.
* نام کاربری حساب من Fedora-Red Hat است ولی نام نمایهٔ (پروفایل) من، نام حقیقی + سال تولد من است
* نظرات و ارسال‌های من فقط در زمان ارسال خود معتبر بودند و نشان‌دهنده طرز فکر و سطح دانش فعلی من نیستند

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #5 : 15 مهر 1398، 11:17 ب‌ظ »
هیچ بقالی نمیگه ماست من ترشه!! ;D ;D
شما به‌عنوان مواجب بگیر کانونیکال تعجبی نداره از CentOS متنفر باشید و ازش بد بگید!
من نه بقالی دارم و نه اینجا ماست می‌فروشم، نه ارتباطی با Canonical دارم و نه مواجبی ازش میگیرم. اینکه نظر بقیه براتون خوشایند نیست، نباید باعث بشه بحث رو شخصی کنید :)
قوانین انجمن رو رعایت کنید تا محیط بی‌تنشی و سالمی برای مبادلهٔ دانش داشته باشیم.
« آخرین ویرایش: 15 مهر 1398، 11:20 ب‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #6 : 16 مهر 1398، 06:41 ق‌ظ »
من نه بقالی دارم و نه اینجا ماست می‌فروشم، نه ارتباطی با Canonical دارم و نه مواجبی ازش میگیرم. اینکه نظر بقیه براتون خوشایند نیست، نباید باعث بشه بحث رو شخصی کنید :)
قوانین انجمن رو رعایت کنید تا محیط بی‌تنشی و سالمی برای مبادلهٔ دانش داشته باشیم.
قصد بی‌احترامی و توهین نداشتم. به‌هرحال اینجا یه عده از اوبونتو و کانونیکال متنفر هستند، یه عده هم از فدورا و رد هت، بنده هم مزدور Red Hat هستم! ;D خخخخ
تصور من این بود شما مدیر کل انجمن هستید و کانونیکال یه چیزی ماهیانه یا سالیانه بابت مدیریت و نگه‌داری این انجمن به شما پرداخت می‌کنه.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • masoft قدیم
« پاسخ #7 : 16 مهر 1398، 08:18 ق‌ظ »
به‌هرحال اینجا یه عده از اوبونتو و کانونیکال متنفر هستند، یه عده هم از فدورا و رد هت
از Canonical می‌تونن متنفر باشند، یک شرکت تجاریه، ولی اگر فردی از اوبونتو متنفره، فعالیتش توی انجمن اوبونتو سوال‌برانگیزه.
من به شخصه مشکلی با فدورا و ردهت ندارم، ولی خب توجه کنید که خود ردهت هم مخالف CentOS هست (خودشون یا توسعه‌دهنده‌هاشون یک جایی به صورت رسمی اعلام کرده بودند که متاسفانه الان پیداش نمی‌کنم)، چون CentOS تنها یک کپی بد از Redhat Enterprise هست و مشکلاتش گاهی نام ردهت هم خراب می‌کنه.

تصور من این بود شما مدیر کل انجمن هستید و کانونیکال یه چیزی ماهیانه یا سالیانه بابت مدیریت و نگه‌داری این انجمن به شما پرداخت می‌کنه.
هیچ کدوم از ناظران و مدیران این انجمن از جایی برای فعالیتشون در اینجا هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. اینجا برای خود ما چیزی جز هزینهٔ زمانی و مالی نداره و هدف اصلی ما فراهم کردن یک محیط مناسب برای فعالیت کاربرها و علاقه‌مندان به نرم‌افزار آزاد هستش.
« آخرین ویرایش: 16 مهر 1398، 08:24 ق‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین Farhaad 1992

• Hero Member
  • *
  • گنو با گنوم
« پاسخ #8 : 16 مهر 1398، 09:00 ق‌ظ »
......
هیچ کدوم از ناظران و مدیران این انجمن از جایی برای فعالیتشون در اینجا هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. اینجا برای خود ما چیزی جز هزینهٔ زمانی و مالی نداره و هدف اصلی ما فراهم کردن یک محیط مناسب برای فعالیت کاربرها و علاقه‌مندان به نرم‌افزار آزاد هستش.
آخه یه جایی تو انجمن خونده بودم اینجا متعلق به کانونیکال است و انجمن رسمی اوبونتو برای زبان فارسی است، به همین دلیل نام انجمن را هم نمی‌توانند به مثلاً گنو-لینوکس یا لینوکس تغییر بدهند.