انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: گنو اوبونتو را تایید نمی کند!  (دفعات بازدید: 1411 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
گنو اوبونتو را تایید نمی کند!
« : 17 آبان 1398، 09:02 ق‌ظ »
سلام به شما دوستان,
من امروز در سایت گنو به یه مطلب برخوردم.
https://www.gnu.org/distros/common-distros.html
گنو تقریبا هیچ توزیع بدرد بخوری رو تایید نمی کنه که اوبونتو و دبیان جزء ش بود و نوشته اینا از نرم افزار های
غیر آزاد استفاده میکنند.

خوب حالا این حقیقت داره؟ (آخه خود اوبونتو خودش رو آزاد معرفی کرده :o)
اگر بله خوب
آیا الآن اوبونتو غیر قانونیه؟(تا جایی که من شنیدم مجوز GPL اجازه تلفیق با پروژه های غیر آزاد رو نمیده)

با این که بنده تعصب آقای استالمن رو ندارم ولی این سوالا تو ذهنم اومد
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
پاسخ : گنو اوبونتو را تایید نمی کند!
« پاسخ #1 : 17 آبان 1398، 10:53 ق‌ظ »

خود اوبونتو ازاده ولی تو مخازنش نرم افزار غیر ازاد داره که این جز خودش حساب نمیشه که gpl رو نقض کنه

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
« پاسخ #2 : 17 آبان 1398، 08:18 ب‌ظ »
سوال خیلی خوبیه برای خودمم سوال شده  :D ، چون طبق قوانین این فروم می گن اجازه راهنمایی در مورد نصب و یا تبلیغ نرم افزار غیرآزاد وجود نداره که قابل قبول است، ولی وقتی اوبونتو در سایت گنو یکمی آزاد شناخته شده، نباید درباره اوبونتو هم سوال نکرد؟ مثلا وقتی می خوایم برای نصب یک برنامه سوال کنیم بگیم:
"نحوه نصب برنامه "اکس" در آن توزیع گنو/لینوکس که از apt-get استفاده می کند؟  ;)

داخل سایت گنو گفته که برای قسمت نصب نرم افزار اگر داخل صفحه ی نرم افزار گفته بشه یا برچسب non-free قرار بگیره مشکل حل می شود و این کار قابل اجرا داخل این فروم است(مثلا برای بعضی نرم افزارهایی که جایگزین ندارن یا جایگزین خوبی ندارند).

مشکل سایت گنو فقط با نرم افزارهای غیرآزاد در software center اوبونتو نیست و اون قسمت که گفته:

نقل‌قول
In addition, the version of Linux, the kernel, included in Ubuntu contains firmware blobs

قسمت پایین تر که مربوط به trademark است که بماند...

ولی پایین تر گفته که
نقل‌قول
that is not a substantive issue about Ubuntu as a GNU/Linux distribution

یعنی ایرادهایی که گرفته به اوبونتو به عنوان یک مشکل اساسی نیست و میشه زیر سبیلی ردش کرد.

« آخرین ویرایش: 17 آبان 1398، 08:20 ب‌ظ توسط warlock »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #3 : 17 آبان 1398، 08:44 ب‌ظ »
این موضوع اصلاً حساس نیست.
مردم براشون سؤال می‌شه چون اصولاً فکر می‌کنن هر توزیع یه چیز متفاوت هست و با بقیه توزیع‌ها فرق داره.
تمام این توزیع‌ها عملاً همه گنو هستن فقط با برخی تغییرات که می‌شه حذف/اضافه کرد تا تبدیل به یک گنوی کامل و خالص بشه.
همین اوبونتو رو کافیه مخزن‌های غیرآزاد رو از لیستش حذف کرد و کرنل رو هم عوض کرد تا مثلاً بشه دبیان!
اصلاً این توزیع‌ها از هم جدا نیستن.

در حالت پیشفرض اوبونتو مخزن‌هایی داره که توش برنامه غیرآزاد هم پیدا  میشه. مثل درایورهای سخت‌افزاری یا برنامه‌هایی مثل unrar یا فلش پلیر
که خب اگه کسی نخواست، خودش اون مخزن رو حذف کنه. دیگه هیچ‌کدوم از اینا نصب نمیشن!
حتی دبیان هم این مخازن رو داره (با اسمی دیگه) که تنها تفاوتش اینه به صورت پیشفرض فعال نیستن.

از نظر سایت گنو، توزیع‌هایی کاملاً آزاد هستن که توانایی نصب برنامه غیرآزاد نداشته باشن. مثل تریسکل.
ولی خب این موضوعات اصولاً اهمیتی نداره. مگر برای متعصب‌ها!
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #4 : 18 آبان 1398، 03:04 ب‌ظ »
سلام.به نظرتون اگه همینطور پیش بره آزادی اوبونتو وبسیاری از توزیع هابی معنی نمیشه؟
درسته. میدونم صد در صد به نرم افزار های غیر آزاد نیاز داریم. همینطور که خودتان اطلاع دارید اوبونتو تو
نسخه ۱۹.۱۰ درایور های انحصاری اینویدیا رو پیش فرض نصب کرده.(بگذرد که مشکل خیلی ها مثل من رو حل کرده)
حالا درست است میتوان آنها را حذف کرد؟ولی از نظر مجوز GPL این کار تایید شده است؟؟؟؟؟؟چون پیشفرض اون ها نصب هستند.
« آخرین ویرایش: 18 آبان 1398، 03:06 ب‌ظ توسط ali7rangoo »
vim world

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3501
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #5 : 18 آبان 1398، 03:53 ب‌ظ »
ببین سیستم عامل یک فایل نیست که مثلاً GPL تأییدش کنه یا نکنه
سیستم‌عامل ترکیبی از کلی برنامه و فایل و کتابخانه و فریمورک و ... هست. که هر کدوم می‌تونن مجوزهای متفاوتی داشته باشن.
سیستم‌عامل شما چه اون برنامه انحصاری رو داشته باشه، چه نداشته باشه، باز هم سیستم‌عامل باقی می‌‌مونه.
در حقیقت سیستم‌عاملی کاملاً آزاده که سخت‌افزاری که داره اجراش می‌کنه هم آزاد باشه. تا وقتی که سخت‌افزارها انحصاری‌ان و کدهای firmware اونا بسته‌س، سیستم‌عامل‌ گنو هم به ناچار باید حاوی یه سری درایور انحصاری باشه تا بشه از سخت‌افزار استفاده کرد.
بنابراین به نظر من اصلاً اهمیتی نداره این موضوع.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #6 : 18 آبان 1398، 07:55 ب‌ظ »
ببین سیستم عامل یک فایل نیست که مثلاً GPL تأییدش کنه یا نکنه
سیستم‌عامل ترکیبی از کلی برنامه و فایل و کتابخانه و فریمورک و ... هست. که هر کدوم می‌تونن مجوزهای متفاوتی داشته باشن.
سیستم‌عامل شما چه اون برنامه انحصاری رو داشته باشه، چه نداشته باشه، باز هم سیستم‌عامل باقی می‌‌مونه.
در حقیقت سیستم‌عاملی کاملاً آزاده که سخت‌افزاری که داره اجراش می‌کنه هم آزاد باشه. تا وقتی که سخت‌افزارها انحصاری‌ان و کدهای firmware اونا بسته‌س، سیستم‌عامل‌ گنو هم به ناچار باید حاوی یه سری درایور انحصاری باشه تا بشه از سخت‌افزار استفاده کرد.
بنابراین به نظر من اصلاً اهمیتی نداره این موضوع.
سلام ممنون من در این انجمن به جواب بیشتر سوالاتم رسیدم .
vim world

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #7 : 19 آبان 1398، 12:52 ق‌ظ »
سلام.به نظرتون اگه همینطور پیش بره آزادی اوبونتو وبسیاری از توزیع هابی معنی نمیشه؟
درسته. میدونم صد در صد به نرم افزار های غیر آزاد نیاز داریم. همینطور که خودتان اطلاع دارید اوبونتو تو
نسخه ۱۹.۱۰ درایور های انحصاری اینویدیا رو پیش فرض نصب کرده.(بگذرد که مشکل خیلی ها مثل من رو حل کرده)
حالا درست است میتوان آنها را حذف کرد؟ولی از نظر مجوز GPL این کار تایید شده است؟؟؟؟؟؟چون پیشفرض اون ها نصب هستند.
اوبونتو تحت GPLv2 هستش، برای همین استفاده از درایور های متن بسته مشکلی ایجاد نمیکنه، مگه اینکه کرنل سیستم عامل hurd باشه.

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #8 : 19 آبان 1398، 01:01 ب‌ظ »
اوبونتو تحت GPLv2 هستش، برای همین استفاده از درایور های متن بسته مشکلی ایجاد نمیکنه، مگه اینکه کرنل سیستم عامل hurd باشه.
آها خیلی ممنون متوجه شدم . خوب پس من اگه یک توزیع مبتنی بر اوبونتو بسازم میتونم  درایور یا نرم افزار انحصاری توش قرار بدم یا باید سورس نرم افزار ها
رو منتشر کنم؟ ;D
vim world

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #9 : 19 آبان 1398، 03:19 ب‌ظ »
اوبونتو یک توزیع است با مجموعی از نرم‌افزارها با مجوزهای مختلف.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #10 : 19 آبان 1398، 04:04 ب‌ظ »
اوبونتو یک توزیع است با مجموعی از نرم‌افزارها با مجوزهای مختلف.
عذر میخوام، تصحیح میکنم:
اوبونتو از کرنل لینوکس (که تحت GPLv2 هست) استفاده میکنه.
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1398، 04:27 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #11 : 19 آبان 1398، 04:09 ب‌ظ »
آها خیلی ممنون متوجه شدم . خوب پس من اگه یک توزیع مبتنی بر اوبونتو بسازم میتونم  درایور یا نرم افزار انحصاری توش قرار بدم یا باید سورس نرم افزار ها
رو منتشر کنم؟ ;D
تا جایی که من میدونم اگه مربوط به پکیج هایی باشه که مستقیما با کرنل در ارتباطن (مثل درایور ها) و یا از ریپازیتوری های جداگانه دانلود بشن (مثل کاری که اپن سوزه برای نصب درایور های انویدیا میکنه) مشکلی پیش نخواهد آورد.
یا بعنوان مثال GPLv2 یه مشکلی که داره اینه که نگفته اگه نرم افزار به اینترنت متصل شد نباید نرم افزار های کلوز سورس رو دانلود کنه.
برای همینه که مثلا اندروید میاد از sdk استفاده میکنه.
یا ریپازیتوری های متن بسته رو میشه اضافه کرد به توزیع.
با این حال توصیه میکنم متن لایسنس GPLv2 رو مطالعه کنید.
« آخرین ویرایش: 19 آبان 1398، 04:22 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #12 : 19 آبان 1398، 06:54 ب‌ظ »
خوب تا جایی که بنده میدونم اوبونتو از گنو لینوکس استفاده کرده و خودتون با گنو و سخت گیریاش آشنا هستید.
یعنی اوبونتو بجز کرنل لینوکس از گنو هم استفاده میکنه . پروژه گنو هم GPLv2 هستش .
این تایپک برا خودم جالبه ببخشید وقتتون رو میگیرم
vim world

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #13 : 19 آبان 1398، 07:04 ب‌ظ »
اوبونتو از گنو-لینوکس استفاده نکرده. اوبونتو یک توزیع از گنو-لینوکس هستش. هر نرم‌افزار در سیستم‌عامل مجوز خودش رو داره.

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #14 : 20 آبان 1398، 01:59 ب‌ظ »
اوبونتو از گنو-لینوکس استفاده نکرده. اوبونتو یک توزیع از گنو-لینوکس هستش. هر نرم‌افزار در سیستم‌عامل مجوز خودش رو داره.
ممنون. پاسختون واقعا به سوالم پاسخ داد ممنون.
vim world