انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: Please Help Me  (دفعات بازدید: 1262 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین AmirHo3einZ

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79
Please Help Me
« : 10 آذر 1398، 05:11 ب‌ظ »
دوستان من تازه اوبونتو نصب کردم قبلا داشتم رو هارد اس اس دی. الان یبار دیگه نصب کردم رو اون یکی هاردم ولی موقع نصب تو قسمت پارتیشن بندی وقتی میزدم رو فری اسپیس و بعدش تیک پرایمری رو میزدم که مثلا برا بوت یه ۴ گیگ بدم دیگه بقیه فضای هارد استفاده نمیشد. آن یوزیبل میزد بجای فری اسپیس. خلاصه آخرش مجبور شدم همرو بزنم لاجیکال و یدونه فقط بوت زدم پرایمری. و دوتا ۱۰ گیگ گزاشتم برا سوآپ. فک کنم نوب بازی درآوردم نه؟
و یسوال دیگه اینکه الان فقط تو دایرکتوری خانه میتونم پوشه جدید ایجاد کنم. از هوم به قبل ینی بجز هوم تو روت و ام ان تی و اینا هیجا نمیتونم پوشه درست کنم اصلا کلیک راست میکنم گزینه نیو فولدر غیر فعاله؟ چرا. آیا این ربط داره به نحوه نصب کردنم؟ نمیدونم چی شده گیج شدم  ](*,) لطفا راهنماییم کنه ینفر. ممنون.
ببخشید متن طولانی شد یکم ولی یسوال دیگه اگه اوبونتو بریزم رو هارد معمولی خیلی کند میشه مثلا رو هارد اس اس دی بریزم یا هارد معمولی آیا خیلی تفاوت داره. چون الان حس میکنم یخرده کند تر عمل میکنه بخاطر هارده یا چیز دیگه ای؟ لطفا ینفر به این بنده نوب راهنمایی برسونه. تشکر فراوان

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
پاسخ : Please Help Me
« پاسخ #1 : 10 آذر 1398، 06:30 ب‌ظ »
سلام.
اینکه نمی تونی توی پوشه های قبل home فایل اضافه کنی به خاطر سطح دسترسی توی لینوکس هست.

در مورد سرعت.
خب قاعدتا بین هارد hdd با ssd خیلی تفاوت سرعت وجود داره.
در مورد پارتیشن بندیت هم نفهمیدم اصلا
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین AmirHo3einZ

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 10 آذر 1398، 06:41 ب‌ظ »
 ;D مرسی از صداقتت. سطح دسترسی رو آخه دفعه قبل نصب کردم خودش اوکی بود الان ایندفعه نصب کردم خود به خود بهم ریخت. الان سطح دسترسی رو چیکارش کنم؟ کجا رو دقیقا عوض کنم سطح دسترسیشو؟ بجز هوم هیچ کجای دیگه نمیتونم فولدر بسازم. ینی این کد بزنم ؟  :-k
sudo chmod -R 655 /آخه الان هر فایلی یه جور خواصی دسترسی لازمه داشته باشه. من الان چیکارش کنم؟ کلا بزنم روت سطح دسترسی شو عوض کنم؟
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1398، 06:43 ب‌ظ توسط AmirHo3einZ »

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #3 : 10 آذر 1398، 06:54 ب‌ظ »
بنظرم شما کلا اشتباه نصب کردی. دوتا سواپ ده گیگ؟؟؟؟؟ ](*,) ](*,)
چهارگیگ برای بوت؟؟؟؟ ](*,) ](*,) ](*,)
بعد برای روت چقدر فضا گزاشتین؟؟
برای هوم چی؟؟
چند تا درایو دارین؟؟
شما اگه‌پاراتیشن برای هوم جدا درست کرده‌بودین موقع نصب باید اونو انتخاب میکردین احتمالا اونو انتخاب نکردین و یه الان هوم شما داخل پاراتیشن روت هستش.موقع نصب اوبونتو یا .. میتونین پاراتیشن های قبلی رو انتخاب کنید (وقتی انتخاب میکنید سمت چپ اون پاراتیشن یه تیک سبز میخوره).

برای این که نمیتونید پوشه‌درست کنید از داخل ترمینال امتحان کنین ببینید چه خطایی میده.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #4 : 10 آذر 1398، 08:25 ب‌ظ »
خب فکر کنم الان فهمیدم پارتیشن بندی رو چه کردی ...

اصلا از سواپ صرف نظر کن. یه چیز مزاحم به درد نخوره.
یدونه پارتیشن زیاد گیگی برای home بزار ... یه 16 - 30 گیگ هم برای / ... کفایت می کنه.
بعدشم اینکه شما به جز home تغریبا با جاهای دیگه کاری نداری مگراینکه بخوای کانفیگای سیستم رو تغییر بدی که اونم با ترمینال میری و یه sudo قبل ویرایش گرت می زنی.
کلا به سطح دسترسی ها دست نزن.
اون chmod با chown فرق می کنه.
نزنی سطح دسترسی های سیستمو بپوکونی بهتره ( البته تا چند باری نترکونی سطح دسترسی هارو یاد نمی گیری D: )
اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین AmirHo3einZ

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 10 آذر 1398، 09:55 ب‌ظ »
آقا اولم اینکه واقعا دمتون گرم. بابت راهنماییتون. مرسی. دوم اینکه الان یبار دیگه نصب کردم لب تابم رفت تو کما ](*,) داشتم سکته میکردم رفته بود تو گراب رفتم با گوشی مزخرف لگ دارم سرچ کردم میگفتن این دستورارو وارد کن خلاصه
ls
ls (hd0,msdos1)
ls (hd0,msdos2)
.
.
خلاصه هیچکدوم ازین درایورارو نمیتونست بیدا کنه
set
set boot=(hd0,msdos8)
set prefix=(hd0,msdos8)/boot/grub
insmod normal
normal
ولی من آی ان اس مود میزدم اررو میداد بعد کلی سرچ رسیدم به یه یارو میگفت سی دی ویندوز بزار برو تو ترابل شوت کامند برامبت بزن کلی اونجا کد خلاصه اونارو تا یه جاییشو میرفتم که آخرسر میگفت بزن این دستور :
bootrec /fixboot
ولی اینجا به من اکسس دینای میداد
دوباره بعد کلی سرچ فهمیدم که باید برم با ادمینستریتور ولی آخه چطوری؟ کلیک راست نمیتونستم کنم که بعدش بزنم ادمین استریتور نگو باید برم تو درایو سی یه دایرکتوری بسازم بعد چنج دایرکتوری کنم به اونجا .... آره خلاصه ولی بازم انجام نمیداد. انگار اصلا ادمین نمیشناخت میگفت ادمین کیه نه داداش من تورو نمیشناسم . خخ داشتم سکته میکردم
ولی آخر گفتم چرا برم با سی دی ویندوز بوت بالا بیارم برم بجاش با فلش تو اوبونتو اومدم اینور درست شد. خدایی لینوکس عشق است با این که یه نوب بیش نیستم
خلاصه این چه وضعشه؟ چرا یبار اینطوری میشه یبار خیلی تمیز نصب میشه؟ داستان چیه؟ بخدا من همون آدمیم که یکی دوماه بیش اوبونتو نصب کردم ولی فقط فرق اینسری با سری قبلی این بود که رو هارد معمولی نصب کردم دفعه قبل رو اس اس دی نصب کرده بودم. ولی آخه چه فرقی داره. چرا آخه؟ قضیه چیه؟ وات دا ... خدایی داشتم سکته میکردم هی از هر جا میخواستم برم تو یه محیطی یه اروری اکسس دینایی چیزی.
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1398، 10:11 ب‌ظ توسط AmirHo3einZ »

آفلاین AmirHo3einZ

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 10 آذر 1398، 10:20 ب‌ظ »
الان من نفهمیدم آخرش چطوری باید یه اوبونتو تمیز نصب کرد. یه جا خوندم نوشته بود سوآپ باید دوبرابر رم درنظر گرفت  :-k بعد میگفت سوآپ بیشتر از ۲ گیگ استفاده نمیکنه فایده نداره درنتیجه اگه رم بیشتر از ۲ بود باید چنتا سوآپ بزاریم برا بازدهی بهتر و این داستانا. الان من رمم ۱۶ دوبرابرش میشه ۳۲ ینی ۱۶ تا دو گیگ سوآپ باید درست کنم ؟ بعد از این ور شما میگی اصلا کلا سوآپ نزارم؟ Are You Kidding me  ](*,) کلا برا سوآپ و بوت چقدر خوبه که در نظر بگیرم؟ لطفا راهنمایی کنید
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1398، 10:22 ب‌ظ توسط AmirHo3einZ »

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
    • Mastodon
« پاسخ #7 : 10 آذر 1398، 10:43 ب‌ظ »
کلا اگه شما بازی سنگین دارین ؛چهار گیگ سواپ خوبه(اگه‌زیاد نباشه).اگه نه کار سنگین نمیکنی دو گیگ سواپ بسه.
البته کلا پاراتیشن سواپ نسازی خیلی بهتره. چون به طور خدکار میسازه و کم و زیادشو خودش تشخیص میده که بهره .
بعد کجا نوشته دو تا یا چند تا پاراتیشن سواپ باید بسازی؟؟؟ :o :o :oمن که میگم اصلا سیستم دو تا پاراتیشن سواپ رو شناسایی نمیکنه تا کارایی سیستم بهتر بشه(البته اصلا فکر کنم اجازه ساخت دو تا سواپ رو هم نده )
اگه‌ خواستی پاراتیشن سواپ درست کنی  دو گیگ فضا بده بهش.
برای پاراتیشن روت هم اگه فضا زیاد داری پونصد ممگابایت براش بسه . از سرشم زیاده (من پنجاه مگ بیشتر نمیدم بهش البته کلا نمیسازمش)
برای پاراتیشن روت هم پنجاه گیگ کافیه(منهای هوم یعنی اگه پاراتیشن هوم جدا داری پنجاه گیگ)
پاراتیشن هوم هم من ۱۵۰ گیگ دادم بهش بقیه هاردم هم سه چهار تا پاراتیشن دیگه درست کردم با اندازه های مساوی هرکدوم برای دیتا هام مثلا فیلمها و اهنگ هاو....

آفلاین AmirHo3einZ

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 10 آذر 1398، 10:54 ب‌ظ »
داداش خیلی باحالی دمت گرم. گفتم الان میای فشم میدی. اونور یبار دیگه پرسیده بودم حواسم نبود. آقا الان من 128 گیگ اس اس دی دارم. بنظرت چطوری تقسیم کنم؟ میشه لطف کنی بهم بگی؟ برا هوم یه پارتیشن جدا بزارم؟ همشو بزارم برا روت و یه دو گیگ بدم به بوت بهتر نیست؟ برا روت بزارم انگار همون برا هومم گزاشتم دیگه؟ برا هوم جدا بسازم؟ بعد لاجیکال باید باشن یا پرایمری؟ آیا
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1398، 11:09 ب‌ظ توسط AmirHo3einZ »

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
    • Mastodon
« پاسخ #9 : 10 آذر 1398، 11:16 ب‌ظ »
اگه من بودم همه اش رو میدادم به روت و راحت.ولی بهتره شما بسته به نیازتون دو تا پاراتیشن هوم و روت درست کنین.(پاراتیشن بوت و سواپ و ... نیاز نیست)
پاراتیشن بوت اگه یه سیستم عامل مثلا اوبونتو بیشتر ندارین پنجاه مگابایت کافیه ولی اگه چند تا سیستم باهم دارین حداکثر پونصد مگ (بازم میگم بهتره اگه تنها یه سیستم عامل دارید بهتره نسازید تا به صورت خودکار ساخته بشه)
پاراتیشن سواپ برای اینکه اگه هنگام اجرای برنامه های مختلف رام سیستم جواب گو نبود و در حال اتمام بود از اون سواپ به عنوان رام استفاده کنه.(اونم اگه نسازید بهتره)
پاراتیشن روت بنظرم ؛ها گیگ بدین بهش بقیه هم برای هوم . اگه پاراتیشن هوم جدا درست نکنید موقع نصب دوباره سیستم عامل کلا اطلاعات قبلی میپره پس بهتره هوم جدا درست کنید.
 در ضمن بهتره که پاراتیشن هاتون رو از نوع پرایمری درست کنید . تفاوت اونا رو هم میتونید از گوگل بپرسید ایشالا که جواب بده \\:D/ \\:D/
« آخرین ویرایش: 10 آذر 1398، 11:18 ب‌ظ توسط Issac »

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
« پاسخ #10 : 11 آذر 1398، 07:01 ق‌ظ »
داداش خیلی باحالی دمت گرم. گفتم الان میای فشم میدی. اونور یبار دیگه پرسیده بودم حواسم نبود. آقا الان من 128 گیگ اس اس دی دارم. بنظرت چطوری تقسیم کنم؟ میشه لطف کنی بهم بگی؟ برا هوم یه پارتیشن جدا بزارم؟ همشو بزارم برا روت و یه دو گیگ بدم به بوت بهتر نیست؟ برا روت بزارم انگار همون برا هومم گزاشتم دیگه؟ برا هوم جدا بسازم؟ بعد لاجیکال باید باشن یا پرایمری؟ آیا
به نظر من ۵۰۰ مگ برای بوت / ۴۰ گیگ برای روت / ۲ گیگ برای سواپ / بقیه برای هوم
اگر حجم هاردتون خیلی زیاده ۶۰ گیگ برای هوم و بقیه را به صورت پارتیشن جداگانه با نام دلخواه درست کنید

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
« پاسخ #11 : 11 آذر 1398، 03:46 ب‌ظ »
نقل‌قول
  یسوال دیگه اینکه الان فقط تو دایرکتوری خانه میتونم پوشه جدید ایجاد کنم. از هوم به قبل ینی بجز هوم تو روت و ام ان تی و اینا هیجا نمیتونم پوشه درست کنم اصلا کلیک راست میکنم گزینه نیو فولدر غیر فعاله
تو ناتیلوس کنترل+ L را بزن بعد اول آدرس کلمه Admin را به همراه دابل اسلش اضافه کن و رمز عبور را وارد کن
Admin://

آفلاین AmirHo3einZ

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 18 آذر 1398، 09:23 ب‌ظ »
ناتیلوس چیه؟  ???

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116