انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: Trim و OverProvisioning هارد SSD در گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 1126 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
Trim و OverProvisioning هارد SSD در گنو/لینوکس
« : 13 اسفند 1398، 09:58 ب‌ظ »
سلام
من یه حافظه SSD برند سامسونگ مدل 860 evo رو برای لپ تاپ ام تهیه کردم.سیستم عامل اصلی من توزیع KDE neon هستش.همونطور که میدونید samsung magician که نرم افزار trim و تنظیمات firmware هارد هستش نسخه لینوکس نداره.نسخه لینوکس اون هم که متنی هستش رو دانلود کردم.اسم نرم افزار لینوکسی Samsung SSD DC Toolkit RC3 Version 1.0 هستش.اون رو دانلود کردم و دستور متنی اون رو هم زدم ولی متاسفانه مینویسه : «No Samsung SSD found!».فکر میکنم سامسونگ این نرم افزار رو برای Data Center ها و حافظه های SSD سری Pro خودش تولید کرده و فقط با SSD های enterprise کار میکنه.
اما برای حافظه های  خانگی مثل  ssd من چه نرم افزاری وجود داره !؟ آیا برای عملیات Trim نیاز به کارخاصی هست !؟ یا System File EXT4 خودش به صورت خودکار Trim رو انجام میده !؟ چون اینطور که من تحقیق کردم دیدم EXT4 خودش به صورت اتوماتیک و دوره ای تریم میکنه !
برای Over Provisioning  چه کار باید کرد !؟ آیا unacllocated گذاشتن ۷ الی ۱۰ درصد از انتهای هارد کافیه !؟ این درصد باید چقدر باشد !؟ و آیا حتماْ باید انتهای حافظه باشد یا میشود وسط دو پارتیشن / و home را unallocated کرد برای فرایند مذکور !؟
ممنون میشم دوستانی که اطلاعاتی در این خصوص دارند به اشتراک بگذارند.چون حس میکنم اطلاعات فارسی در این خصوص برای گنو/لینوکس کافی نیست.
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
پاسخ : Trim و OverProvisioning هارد SSD در گنو/لینوکس
« پاسخ #1 : 23 فروردین 1399، 01:01 ق‌ظ »
همه سیستم عامل های جدید بصورت دوره ای trim را انجام میدن. اما اگر مایل هستین بصورت دستی انجام بدین، این دستور رو بزنین:
sudo fstrim /

در مورد پارتیشن بندی هم کامل به سیستم عامل اطمینان کنید و بذارین خودش موقع نصب پارتیشن بندی کنه و اگر خودش کرده، مشکلی نخواهید داشت.
« آخرین ویرایش: 05 اردیبهشت 1399، 09:53 ب‌ظ توسط فاراب »
Godisnowhere

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1348
« پاسخ #2 : 24 فروردین 1399، 11:54 ب‌ظ »
تریم رو توی فایل fstab فعال کنید، باید اپشن discard برای پارتیشن های ssd فعال باشه، این رو ببینید:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_state_drive#TRIM
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
« پاسخ #3 : 06 بهمن 1401، 01:13 ب‌ظ »
هنوز برای بخش over provisioning حافظه ssd ابهام دارم.آخه من حدود 40 گیگابایت انتهای حافظه 512 GB خودم رو خالی گذاشتم.ولی الان بهش احتیاج دارم :) به نظرتون اگه ازش استفاده کنم باعث کاهش کارایی و سرعت ssd من نمیشه!؟ آخه شنیدم باید درصدی از حافظه های SSD همیشه بلااستفاده باشه که کارایی و performance پایین نیاد.خود نرم افزار samsung magician هم نسخه گنولینوکسی نداره.برا همین نمیتونم کار رو به شرکت سازنده بسپرم.
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft