انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: دسترسی به کل محتوای هارد با استفاده از ترمینال  (دفعات بازدید: 1467 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین majidchamran

• Full Member
  • *
  • ارسال: 126
    • www.darabweb.ir
سلام
من میخوام به یکی از پارتیشن ها برم البته از طریق دستورات ترمینال و فلان فایل رو اجرا کنم مثلا یه موزیک یا ویدیو پخش کنم
مثلا اگر پارتیشن  D  وجود داره و در اون دایرکتوری tmp هست و در اون فایل test.txt دقیقا چ دستوری رو باید بزنم ؟
ممنونم

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
سلام
من میخوام به یکی از پارتیشن ها برم البته از طریق دستورات ترمینال و فلان فایل رو اجرا کنم مثلا یه موزیک یا ویدیو پخش کنم
مثلا اگر پارتیشن  D  وجود داره و در اون دایرکتوری tmp هست و در اون فایل test.txt دقیقا چ دستوری رو باید بزنم ؟
ممنونم
تو لینوکس پارتیشن بندی برخلاف ویندوز درایوی نیستش بلکه یه پارتیشنه که بقیه پارتیشن ها رو پوشه های اون مونت میشن
برای اون کار که گفتید:
cat /tmp/test.txt
محتوای اون فایلو نشون میده

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
سلام
ممنونم
شناختن پارتیشن به صورت C  و D و ... فقط مخصوص ویندوز هست در لینوکس و مک و BSD و سایر سیستم عامل ها همچین چیزی وجود نداره
تو لینوکس یک سری پارتیشن ها مثل هوم به صورت پیش فرض مونت می شوند اما سایر پارتیشن ها رو باید خودت تو ترمینال مونت کنی یا fstab رو ویرایش کنی تاموقع بوت اتوماتیک مونت بشه یا اینکه تو فایل منیجر روش کلیک کنی تا مونتش کنه فایل منیجر هم معمولا یک پوشه تو مسیر /run/media/ به نام یوزر شما میسازه و توش یک پوشه به نام پارتیشن شما می سازه و پارتیشن رو روی اون پوشه مونت می کنه
میتونی با فایل منیجر به مسیر مورد نظر بری و با کلیک راست open terminal here رو بزنی بعد تو ترمینال دستور pwd رو بزنی تا دستت بیاد دقیقا الان کجا هستی

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
اگه مثلا این فایل Video.mkv رو میخوایی باز کنی :
xdg-open Video.mkv
برای هر فایل که میخوایی باز کنی قبلش بنویس
xdg-open
اسلکور

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
xdg-open Video.mkv
xdg-open
عایا اینو از جادی یاد گرفتی؟
سلام
ممنونم
شناختن پارتیشن به صورت C  و D و ... فقط مخصوص ویندوز هست در لینوکس و مک و BSD و سایر سیستم عامل ها همچین چیزی وجود نداره
تو لینوکس یک سری پارتیشن ها مثل هوم به صورت پیش فرض مونت می شوند اما سایر پارتیشن ها رو باید خودت تو ترمینال مونت کنی یا fstab رو ویرایش کنی تاموقع بوت اتوماتیک مونت بشه یا اینکه تو فایل منیجر روش کلیک کنی تا مونتش کنه فایل منیجر هم معمولا یک پوشه تو مسیر /run/media/ به نام یوزر شما میسازه و توش یک پوشه به نام پارتیشن شما می سازه و پارتیشن رو روی اون پوشه مونت می کنه
میتونی با فایل منیجر به مسیر مورد نظر بری و با کلیک راست open terminal here رو بزنی بعد تو ترمینال دستور pwd رو بزنی تا دستت بیاد دقیقا الان کجا هستی
من فکر کردم میخواد بره تو پارتیشن روت چون که تو هارد اکسترنال که پوشه tmp نیست البته شاید درست کرده باشه ولی احتمالا منظورش هارد داخلی و پارتیشن روته

آفلاین majidchamran

• Full Member
  • *
    • www.darabweb.ir
xdg-open Video.mkv
xdg-open

تشکر میکنم از همه دوستان
راهنمایی ها کامل بود و به نکته مورد نظر رسیدم . خصوصا راست کلیک بهم فهموند باید چجوری توی ترمینال دستورات مد نظر رو تایپ کنم

فقط سوال جدیدی ذهنمو درگیر کرده که فرمودید پارتیشن در لینوکس مفهوم خاصی نداره!
اگر مقدوره توضیح کامل تری بدید وگرنه سرچ میکنم
باز هم ممنونم

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
xdg-open Video.mkv
xdg-open

تشکر میکنم از همه دوستان
راهنمایی ها کامل بود و به نکته مورد نظر رسیدم . خصوصا راست کلیک بهم فهموند باید چجوری توی ترمینال دستورات مد نظر رو تایپ کنم

فقط سوال جدیدی ذهنمو درگیر کرده که فرمودید پارتیشن در لینوکس مفهوم خاصی نداره!
اگر مقدوره توضیح کامل تری بدید وگرنه سرچ میکنم
باز هم ممنونم
درایو معنی نداره پارتیشن داره یه پارتیشن روته و بقیه ی پارتیشن ها توی پوشه هایی که توی اونن مونت میشن ولی تو ویندوز اینا جدا جدا هستند و مثل یونیکس لایک ها درختی نیستش و به هرکدوم از اینا میگن درایو

آفلاین majidchamran

• Full Member
  • *
    • www.darabweb.ir
خب اگه بخوام یه پارتیشن رو اتوماتیک مپنت کنم باید دقیقا روی فایل fstab  چه تغییری اعمال کنم .
فرض بر این است که یه پارتیشن به نام  softwere  داریم و میخوایم با هربار بوت شدن این قسمت از هارد مونت بشه

و سوال بعدی اینه که
(توی جستجو هایی که انجام دادم یکی پرسیده بود  mount شدن و unmount شدن شبیه remove کردن usb توی ویندوزه؟)
ممنون میشم در این مورد همه یه جمله بفرمایید

با تشکر از وقتی که واسه انتقال تجربیاتتون صرف میکنید :)

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
خب اگه بخوام یه پارتیشن رو اتوماتیک مپنت کنم باید دقیقا روی فایل fstab  چه تغییری اعمال کنم .
فرض بر این است که یه پارتیشن به نام  softwere  داریم و میخوایم با هربار بوت شدن این قسمت از هارد مونت بشه

و سوال بعدی اینه که
(توی جستجو هایی که انجام دادم یکی پرسیده بود  mount شدن و unmount شدن شبیه remove کردن usb توی ویندوزه؟)
ممنون میشم در این مورد همه یه جمله بفرمایید

با تشکر از وقتی که واسه انتقال تجربیاتتون صرف میکنید :)
مونت یعنی محتوایات یه پارتیشن رو از طریق یه پوشه دسترسی پیدا کنید
قطع و وصل کردن یو اس بی هم مونت و آن مونت هستش
برای fstab هم این صفحه رو بخونید:
https://wiki.archlinux.org/index.php/fstab

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
xdg-open Video.mkv
xdg-open

عایا دستورهای لینوکس رو خوندی؟  ;)  معادل xdg-open هم‌ در مک میشه open Video.mkv معادل bsd رو نمیدونم چون چند ساله کار نکردم
چند سالته؟  ???
جادی استاد ماست  :)
اسلکور

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
xdg-open Video.mkv
xdg-open

عایا دستورهای لینوکس رو خوندی؟  ;)  معادل xdg-open هم‌ در مک میشه open Video.mkv معادل bsd رو نمیدونم چون چند ساله کار نکردم
چند سالته؟  ???
جادی استاد ماست  :)
به سنم چیکار داری ۱۳ سالمه
جادی استاد ما هم هست  :D ;D

آفلاین majidchamran

• Full Member
  • *
    • www.darabweb.ir
اگه بخوام یه موزیک رو از توی ترمینال  play کنم در واقع از طریق ترمینال
با  cat کردن نمیشه و نیاز به دستور دیگه ای داره
لطفا راهنمایی بفرمایید