انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: stable ترین و بی دردسر ترین توزیع kde  (دفعات بازدید: 5606 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
پاسخ : stable ترین و بی دردسر ترین توزیع kde
« پاسخ #15 : 23 اردیبهشت 1399، 06:47 ب‌ظ »
اینترنت اکسپلورر؟ ;D

نه پست رو اول با گوگل کروم تو موبایل نوشتم و با فایرفاکس تو آرچ ادیت کردم

آفلاین علیرضا. آ.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 333
« پاسخ #16 : 23 اردیبهشت 1399، 07:08 ب‌ظ »
اینترنت اکسپلورر؟ ;D

نه پست رو اول با گوگل کروم تو موبایل نوشتم و با فایرفاکس تو آرچ ادیت کردم
پس بهتره یه نگاهی به تنظیمات مرورگراتون بندازید.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
« پاسخ #17 : 23 اردیبهشت 1399، 10:44 ب‌ظ »
من open SUSE leap 15.1 رو دانلود کردم.۳.۷ گیگ.اگه نصب کنم و چند ماه دیگه open SUSE leap 15.2 بیاد خودش به صورت خودکار آپدیت میشه !؟ یا بهتره fresh install کنم !؟
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
« پاسخ #18 : 24 اردیبهشت 1399، 01:07 ق‌ظ »
چون پستم پاک شده بود دو باره میزارم (چون ازش کپی گرفته بودم تو کلیپ بورد گوشیم بود)
 مخازن پکیج های انویدیا در اپن سوزه روی سرور های خود شرکت انویدیا هست( برای نصب پکیج از این مخازن باید آی پی خود را تغییر دهید چون انویدیا ایران رو تحریم کرده) والبته نظر دوستان محترم هست ولی من سازگاری بیشتری با انویدیا در سوزه نسبت به سایر توزیع ها ‌( مثلا اوبونتو یا مانجارو ) ندیدم و حتی به نوعی میشه گفت اگر کارت گرافیک انویدیای شما قدیمی باشه مثلا نیاز به درایور nvidia 340 داشته باشه سازگاری کمتری نسبت به سایر توزیع ها داره چون فقط nvidia 390 در مخازن انویدیای اپن سوزه هست (احتمالا 440 هم باشه) اما درایورهای قدیمی تر مثل nvidia 340 تو مخازن سوزه نیست. با همه تعریف هایی که از دسکتاپ KDE در سوزه شنیده بودم وقتی نصبش کردم خیلی تو ذوقم خورد و کلا KDE رو تو مانجارو بیشتر می پسندم.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #19 : 24 اردیبهشت 1399، 05:15 ق‌ظ »
من open SUSE leap 15.1 رو دانلود کردم.۳.۷ گیگ.اگه نصب کنم و چند ماه دیگه open SUSE leap 15.2 بیاد خودش به صورت خودکار آپدیت میشه !؟ یا بهتره fresh install کنم !؟
تو آپدیت ها میاد.
همچنین:
sudo zypper dup

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #20 : 24 اردیبهشت 1399، 10:27 ب‌ظ »
چون پستم پاک شده بود دو باره میزارم (چون ازش کپی گرفته بودم تو کلیپ بورد گوشیم بود)
 مخازن پکیج های انویدیا در اپن سوزه روی سرور های خود شرکت انویدیا هست( برای نصب پکیج از این مخازن باید آی پی خود را تغییر دهید چون انویدیا ایران رو تحریم کرده) والبته نظر دوستان محترم هست ولی من سازگاری بیشتری با انویدیا در سوزه نسبت به سایر توزیع ها ‌( مثلا اوبونتو یا مانجارو ) ندیدم و حتی به نوعی میشه گفت اگر کارت گرافیک انویدیای شما قدیمی باشه مثلا نیاز به درایور nvidia 340 داشته باشه سازگاری کمتری نسبت به سایر توزیع ها داره چون فقط nvidia 390 در مخازن انویدیای اپن سوزه هست (احتمالا 440 هم باشه) اما درایورهای قدیمی تر مثل nvidia 340 تو مخازن سوزه نیست. با همه تعریف هایی که از دسکتاپ KDE در سوزه شنیده بودم وقتی نصبش کردم خیلی تو ذوقم خورد و کلا KDE رو تو مانجارو بیشتر می پسندم.
من هم خیلی تعریف open SUSE رو برای kde شنیدم.این توزیع رو من نصب کردم.توزیع بدی نیست.ولی خوب به همون دلیل تحریم های nvidia برای ما ایرانی ها کمی دردسر داشته باشه.همچنین به خاطر اینکه آدم وسوسه میشه قابلیت های جدیدتر kde plasma رو داشته باشه سعی میکنه بره سمت توزیع هایی که rolling باشه.ولی من KDE NEON رو نصب میکنم.چون Semi Rolling هستش و خیالم از بابت stability اون راحته چون Kernel اون یک ubuntu LTS هستش.و فقط ویژگی های جدید KDE رو داره.
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #21 : 25 اردیبهشت 1399، 11:29 ق‌ظ »
من هم خیلی تعریف open SUSE رو برای kde شنیدم.این توزیع رو من نصب کردم.توزیع بدی نیست.ولی خوب به همون دلیل تحریم های nvidia برای ما ایرانی ها کمی دردسر داشته باشه.همچنین به خاطر اینکه آدم وسوسه میشه قابلیت های جدیدتر kde plasma رو داشته باشه سعی میکنه بره سمت توزیع هایی که rolling باشه.ولی من KDE NEON رو نصب میکنم.چون Semi Rolling هستش و خیالم از بابت stability اون راحته چون Kernel اون یک ubuntu LTS هستش.و فقط ویژگی های جدید KDE رو داره.
KDE Neon بهترین توزیع KDE هست. من چند ساله روی سیستم کاریم اجراش میکنم و با اینکه به سرعت تمام آپدیت های KDE رو دریافت میکنه به شدت پایدار هست  و قابل اعتماد بوده.
تنها مشکلش به نظرم بیس اوبونتو LTS و نرم افزارهای قدیمیه که با فلت‌هاب میشه تا حدود زیادی مرتفعش کرد.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #22 : 25 اردیبهشت 1399، 02:37 ب‌ظ »
KDE Neon بهترین توزیع KDE هست. من چند ساله روی سیستم کاریم اجراش میکنم و با اینکه به سرعت تمام آپدیت های KDE رو دریافت میکنه به شدت پایدار هست  و قابل اعتماد بوده.
تنها مشکلش به نظرم بیس اوبونتو LTS و نرم افزارهای قدیمیه که با فلت‌هاب میشه تا حدود زیادی مرتفعش کرد.
فکر کنم یه نسخه رولینگ ریلیز هم داشته باشه

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #23 : 25 اردیبهشت 1399، 08:12 ب‌ظ »

بدنبال یه توزیع پایدار بودم.open SUSE leap 15.1 رو نصب کردم.ولی چون که خیلی نسخه های قدیمی رو استفاده کرده بود و این مشکل کارت گرافیک شرکت انویدیا رو برای ما که تحریم هستیم رو داشت.وسوسه شدم برم سراغ یه محیط جدیدتر.چون که با Ubuntu و دبیان بیس ها کار کرده بودم و از طرفی KDE NEON هم بروزترین KDE Plasma رو داشت.من قبلا KDE NEON رو نصب کرده بودم.مشکلی با نصب اون نداشتم.ولی فایل ISO جدید اون رو (neon-user-20200507-1116) رو دانلود کردم.ولی متاسفانه نمیدونم مشکل از کجا بود وسط نصب با پیغام Installer Crash مواجه میشدم و نصب نمیشد.مطمن هستم من اشتباه نکردم.مراحل نصب رو درست رفتم.ولی یه جای کار مشکل داشت.همین باعث شد که neon هم از چشمم بیفته. از طرفی هم حوصله نداشتم مشکل رو پیدا کنم.توزیع رو عوض کردم  ;D
الان مانجارو kde plasma نسخه جدید اون (manjaro-kde-20.0.1-200511-linux56) رو دانلود کردم.و میخوام اونو نصب کنم.از Arch مشتق شده و توزیع خوبی به نظر میرسه.خیلی هم تعریفش رو شنیدم.ظاهر شیکی داره.به نظر میرسه تیم توسعه اون خیلی براش وقت گذاشتن.با اینکه مثل فدورا یا سوزه کمپانی هم ظاهرا نداره  و برنامه نویس ها و توسعه دهندگانش مثل دبیان community base هستش.درسته به اندازه دبیان/اوبنتو شاید معروف نیست.ولی مستندات فروم و چت روم و ویکی خوبی داره.فقط از rolling بودنش میترسم.ترسم اینه با هر آپدیتش پیرم کنه.همش تو دردسر بندازم.ولی اونایی که طرفدارشن ادعا میکنن علاوه بر بروز بودن و آپدیت بودن بسیار هم پایداره و همچنین ریسک آپگرید های حجیم نسخه های LTS مثل اوبونتو/kde neon رو نداره.خیلی شنیدم بعضی ها ادعا میکنن fresh install بهتره.تو rolling ها ترس از upgrade و اجبار به fresh install نیست.با نظر من موافق هستید !؟ یا من اشتباه میکنم upgrade کردن تو نسخه های lts باعث دردسر نمیشه !؟ خلاصه دنبال پایدارترین بودیم قسمت و روزگار و کنجکاوی باعث شد بروزترین توزیع KDE رو نصب کنیم.دنیای گنولینوکس همینش خوبه.انتها نداره ...
« آخرین ویرایش: 26 اردیبهشت 1399، 03:44 ق‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #24 : 25 اردیبهشت 1399، 08:27 ب‌ظ »

بدنبال یه توزیع پایدار بودم.open SUSE leap 15.2 رو نصب کردم.ولی چون که خیلی نسخه های قدیمی رو استفاده کرده بود و این مشکل کارت گرافیک شرکت انویدیا رو برای ما که تحریم هستیم رو داشت.وسوسه شدم برم سراغ یه محیط جدیدتر.چون که با Ubuntu و دبیان بیس ها کار کرده بودم و از طرفی KDE NEON هم بروزترین KDE Plasma رو داشت.من قبلا KDE NEON رو نصب کرده بودم.مشکلی با نصب اون نداشتم.ولی فایل ISO جدید اون رو (neon-user-20200507-1116) رو دانلود کردم.ولی متاسفانه نمیدونم مشکل از کجا بود وسط نصب با پیغام Installer Crash مواجه میشدم و نصب نمیشد.مطمن هستم من اشتباه نکردم.مراحل نصب رو درست رفتم.ولی یه جای کار مشکل داشت.همین باعث شد که neon هم از چشمم بیفته. از طرفی هم حوصله نداشتم مشکل رو پیدا کنم.توزیع رو عوض کردم  ;D
الان مانجارو kde plasma نسخه جدید اون (manjaro-kde-20.0.1-200511-linux56) رو دانلود کردم.و میخوام اونو نصب کنم.از Arch مشتق شده و توزیع خوبی به نظر میرسه.خیلی هم تعریفش رو شنیدم.ظاهر شیکی داره.به نظر میرسه تیم توسعه اون خیلی براش وقت گذاشتن.با اینکه مثل فدورا یا سوزه کمپانی هم ظاهرا نداره  و برنامه نویس ها و توسعه دهندگانش مثل دبیان community base هستش.درسته به اندازه دبیان/اوبنتو شاید معروف نیست.ولی مستندات فروم و چت روم و ویکی خوبی داره.فقط از rolling بودنش میترسم.ترسم اینه با هر آپدیتش پیرم کنه.همش تو دردسر بندازم.ولی اونایی که طرفدارشن ادعا میکنن علاوه بر بروز بودن و آپدیت بودن بسیار هم پایداره و همچنین ریسک آپگرید های حجیم نسخه های LTS مثل اوبونتو/kde neon رو نداره.خیلی شنیدم بعضی ها ادعا میکنن fresh install بهتره.تو rolling ها ترس از upgrade و اجبار به fresh install نیست.با نظر من موافق هستید !؟ یا من اشتباه میکنم upgrade کردن تو نسخه های lts باعث دردسر نمیشه !؟ خلاصه دنبال پایدارترین بودیم قسمت و روزگار و کنجکاوی باعث شد بروزترین توزیع KDE رو نصب کنیم.دنیای گنولینوکس همینش خوبه.انتها نداره ...
من آرچ دارم که خب خیلی بیلیدینگ ادج هستش ولی تا حالا به مشکل باهاش نخوردم بعد آپدیت ولی هر سری تو اوبونتو که اپدیت میکردم حداقل یکی یا دوتا مسئله برام پیش می اومد به نظرم خیلی اینکه رولینگ باشه یه توزیع خوبه

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 26 اردیبهشت 1399، 01:55 ق‌ظ »
من هم تو توزیع های رولینگ ریلیز ناپایداری و مشکل کمتری بعد از آپدیت نسبت به توزیع های دیگه تجربه کردم ( برعکس باور عمومی که خلاف این هست)

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #26 : 29 اردیبهشت 1399، 01:11 ق‌ظ »
سلام
من مانجارو رو نصب کردم.خیلی تجربه خوبی از KDE plasma باهاش داشتم.فقط دیر بوت میشه.من به این شک دارم که لپ تاپ رو روی حالت UEFI قرار دادم.درایور SSD خودم رو هم به صورت GPT پارتیشن بندی کردم تا به صورت UEFI بوت بشه ولی متاسفانه دیر بوت میشه.من بیشتر به لپ تاپ خودم شک دارم تا مانجارو.چون لپ تاپ asus 43sj من آخرین آپدیت Bios Firmware اون برای تاریخ 2012/07/11 هستش و فکر میکنم به خاطر قدیمی بودن از UEFI که قابلیت جدیدی هست به خوبی پشتیبانی نکنه.نمیدونم مشکل رو چطور حل کنم.شاید حدود ۲۰ ثانیه طول میکشه که مانجارو بوت بشه.تازه هم نصب کردم.درایو من SSD هم هست.انتظار میره زیر ۱۰ ثانیه بوت بشه.به نظرتون چی کار کنم ؟ برای سوییچ به حالت Bios باید دوباره مانجارو نصب کنم !؟ همین که به صورت Bios نصب کنم کافیه یا بهتره از GPT هم برای پارتیشن بندی هاردم استفاده کنم !؟ شما به این طور مشکلی برخورد کردید ؟
« آخرین ویرایش: 29 اردیبهشت 1399، 01:17 ق‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #27 : 03 خرداد 1399، 01:55 ق‌ظ »
kubuntu 20.4 رو تست کردم.همین که دیدم بعد sleep شدن و بعد از wake up نوشته آیکون های روی دسکتاپ سیاه میشه و گرافیک رو خوب کنترل نمیکنه و مجبور میشی killall plasmashell رو بنویسی و در ترمینال دوباره plasmasheell & رو بنویسی تا مشکل حل بشه.فهمیدم روی کوبونتو خیلی درست حسابی کار نشده.حتی این مشکل از 18.4 هم وجود داشته و گزارش شده ولی این مشکل برای کارت گرافیک های مزخرف nvidia بوده و تیم کوبونتو هم هنوز اون رو حل و فصل نکردن ! البته مشکل از انویدیاست ولی خوب تیم کوبونتو بهتر بود مشکل رو در نسخه ۲۰.۴ حل میکرد ولی خوب نکرده بود.
مجددا توی چند روز مختلف iso های kde neon رو هم دانلود کردم.ولی باز هم نصب نشد.با مشکل installer crashed مواجه میشدم.متوجه شدم این مشکل رو kde neon از قدیم داشته و من اولین نفری نیستم که در مراحل نصب با این خطا مواجه میشم.
من fedora kde 32 رو هم تست کردم.بر روی لپ تاپ و سخت افزارهای من خیلی خوب جواب داده.با اینکه rolling هست به نظر شخصی من خیلی توزیع Reliable و قدرتمندیه.وقتی اسپانسرش red hat هست باید هم توزیع محکم و stable باشه.البته به تجربه جدید رسیدم.بهترین توزیع برای من قدورا بوده.الزما برای شما فدورا نیست.شما انتخاب خودت را باید داشته باشی.چون سخت افزارهای لپ تاپ / pc شما با مال من متفاوت هستش.نوع کاربری شما با من تفاوت داره.همچنین سلیقه شما نیز متفاوت هستش.
درهرصورت من آخرش به Fedora KDE Plasma 32 رضایت دادم.

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 638
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
« پاسخ #28 : 19 دی 1399، 01:53 ب‌ظ »
سلام
من توی محیط های دسکتاپ به دلایل شخصی و سلیقه ای KDE رو میپسندم.اما موندم کدوم توزیع kde رو نصب کنم.توی سال ۲۰۲۰ بهترین kde ها توزیع های Manjaro-kde , KDE Neon و kubuntu و open suse هستند.بین انتخاب یکی از این ها تردید دارم.لطفا در انتخاب کمکم کنید.
در ضمن برای من سازگاری با سخت افزاهای لپ تاپم (asus k43sj = core i 3 , 8 gb ram ,nvidia geforce 520 m) با   ssd Samsung 860 evo که برای سرعت بیشتر روش نصب کردم.
برای من سرعت و پایداری خیلی مهم تر از زیبایی و استفاده از بروزترین قابلیت هاست.به نظر شما کدوم توزیع پایدارتر و سریع تر هستش و مصرف منابع سخت افزاری کمتری داره.با اینکه ram سیستم من کم نیست ولی دوست ندارم سیستم عامل خیلی ram مصرف کنه.چون لازم دارم چند تا ماشین مجازی داشته باشم.درضمن دوست ندارم خودم رو درگیر رفع ایرادها و باگ های سیستم عامل کنم.همچنین دوست ندارم هر روز یه توزیع نصب کنم.ترجیح میدم یه توزیع رو برای سال های طولانی داشته باشم برام بدون ایراد کار کنه و کمتر من رو به زحمت بندازه که تو فروم سرچ کنم تا ایراداتش رو حل و فصل کنم.علاقه ای هم به عوض کردن desktop environment و kernel و دستگاری os ندارم.برای همین شاید قابلیت خوب مثلا مانجارو که کرنل ها رو راحت عوض میکنه برای من خیلی مهم نباشه.چون واقعا فرصت این کار رو ندارم.همچنین چون گاهی ویدیو آموزشی تولید میکنم دوست دارم توزیعی که استفاده میکنم از چندرسانه ای هم خوب پشتیبانی کنه و خصوصامشکلی با کارت صدا و میکروفون من برای ضبط نداشته باشه.کارت صدای من onboard و فکر کنم چیپ اون realtek هستش.شاید هم قابلیت عوض کردن کرنل به من برای شناسایی بهتر سخت افزاهای لپ تاپم کمک کنه.خلاصه لطف کنید راهنمایی کنید.بین توزیع های kde بالا موندم
من اپن سوزه leap رو مناسب میبینم چون:
- با تیم kde روابط خوبی دارن و بهترین عملکرد رو تو کی دی ای داره.
- کنترل پنل yast باعث میشه کمتر درگیر جزئیات بشه کاربر.
- نسخه leap به شدت استیبله (خودم تامبلوید استفاده میکنم، چون پایداری اولویت اولم نیست، هرچند تامبلوید هم ناپایداری خاصی نداشته).
- مصرف رمش تو کی دی ای برای من 700 مگ بود.
- به شدت با انویدیا سازگاره (طبق ویکی اپن سوزه باید درایور انویدیا رو از کامیونیتی ریپازیتوری فعال کنی).
اما وقتی خود kde میاد توزیع مخصوص خودش یعنی kde neon را میسازه به نظر من kde neon بهتره
Its The legendery alireza138812

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 638
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
« پاسخ #29 : 19 دی 1399، 01:58 ب‌ظ »
دوستمون که به توزیع fedora امتیاز بیشتری نسبت به توزیع open SUSE داده من رو متعجب کرده.قبول دارم فدورا توزیع خوبیه.ولی فدورا دسکتاپ اصلی اون گنوم هستش.پس یه گنوم خوبه.ازقدیم همه میگفتن open SUSE یه kde خیلی خوب رو معرفی کرده تا مثلا kubuntu.بنابراین فکر نمیکنم فدورا نسبت به openSuse در بحث kde موفق بوده باشه.همچنین خودم هم شنیدم شرکت nvidia به صورت اختصاصی درایور prprietary خودش رو فقط برای open suse عرضه میکنه.و از این نظر درایورهای انویدیا برای توزیع suse بروزترین هستند.همچنین open suse leap فکر کنم از کرنل قدیمی ورژن ۴ استفاده میکنه! همین طوره!؟ دیگه خیلی قدیمی نیست!این کرنل مشکلی با سخت افزارها نداره؟ به خاطر stability اون این کار رو میکنه !؟ از نظر دیگه open suse شرکت قدیمی و معتبری هستش و enterprise هم توزیع عرضه میکنه (SLE) بنابراین بیشتر به stability تمرکز داره تا ویژگی های جدید و نو.ولی از معایب بزرگش اینه که هرگز مثل دبیان(کوبونتو و neon)  و ارچ (مانجارو) community , فروم قوی نداره.شاید بسته های اون هم به بزرگی بسته های توزیع های دبیان و ارچ نباشه.حتی یکی از مهندسین همین سایت نوشته بود : « توصیه میکنم سراغ دبیان بیس ها برید چون خیلی راحت تر درایور های سخت افزاری رو نصب میکنید (تمام مدتی که اوپن سوسه داشتم برای نصب درایور گرافیک فایل نصاب رو باید از سرور انویدیا دانلود میکرد و نه خود مخازن خودش و ناهماهنگی در کرنل بروز شده و درایور هنوز بروز نشده خیلی مشکل ایجاد میکرد»برای همین کمی برای انتخاب open suse شک دارم.وبه kde neon یا kubuntu فکر میکنم.تو فروم های خارجی چقدر از این مانجارو تعریف میکردند.اصلا یه بتی از این مانجارو ساختند.خلاصه ممنون همه نظرات دوستان این سایت هستم ولی خوب هرچقدر بیشتر میدونم بیشتر وسواس میشم  ](*,)
ولی وقتی برای من داشتن باگ کمتر و پایداری مهم تره پس باید توزیعی رو انتخاب کنم که غلطان نباشه.پس باید یا kubuntu رو انتخاب کنم یا open SUSE leap .درست میگم‌؟
سلام.اگر کرنل به روز و میز کار kde و پایداری میخواهید kubuntu عالی است ولی اگر اپدیت بودن برای شما مهم است kde neon گزینه ی بهتری است
Its The legendery alireza138812