انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: [سئوال] چند مشکل بعد از نصب اوبونتو : اتصال به اینترنت - نصب سخت افزارها  (دفعات بازدید: 4774 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 265
سلام دوستان.
نزدیک دو روزه که اوبونتو 10.04 رو نصب کردم و در بدو امر چند تا مشکل دارم که حسابی درگیرم کرده . نگاهی به wiki هم انداختم اما بیشتر گیج شدم ??? دوستان اگه ممکنه در این دو مورد راهنمایی بفرمایند :
1- من از طریق GPRS ( و گوشی نوکیا ) به اینترنت وصل میشم . تو ویندوز با نصب نرم افزار PcSuite و اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق کابل مربوطه به راحتی اینکار رو انجام میدم  . حالا تو اوبونتو باید چکار کنم ؟

2- تو قسمت Hardware هم هیچ سخت افزاری لیست نشده ، بعبارتی اثری از کارت گرافیک - کارت DVB و حتی کارت صدا هم دیده نمیشه .

منتظر راهنمایی اساتید گرامی هستم.
ممنون.

آفلاین سیدحسن

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 81
  • DON'T USE WINDOWS
من هم وقتی دانشجو بادم با استفاده از گوشیم و gprs ایرانسل به اینترنت وصل می‌شدم
روش وصل شدنش رو هم از همین فروم ‍یدا کرده بودم اگه خوب بگردی ‍یداش می کنی
ولی من بازم راهش رو خلاصه وار بهت می‌گم
نقل‌قول
اتصال به اینترنت از طریق GPRS ایرانسل:
   برای انجام این کار ابتدا باید گوشی خود ( من از یک گوشی SE-K810 استفتده کرده ام) را با استفاده از کابل USB به دستگاه خود وصل کنید و روی گوشی گزینه Phone Mode را انتخاب کنید.
بعد از اتصال گوشی باید ببینیم که آیا گوشی ما به وسیله سیستم عامل اوبونتو شناخته شده است یا خیر. برای فهمیدن این موضوع عبارت زیر را در ترمینال وارد کنید.
$ lsusb
اگر خروجی دستور به صورت زیر بود و نام تلفن همراه شما را نشان داد به این معنی است که گوشی تلفن همراه شما به وسیله اوبونتو شناخته شده است. در غیر اینصورت باید نسبت به شناساندن گوشی تلفن همراه خود به سیستم عامل اوبونتو اقدام کنید.
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 006 Device 002: ID 0b38:0003 
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 002: ID 0fce:d0a1 Sony Ericsson Mobile Communications AB
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
یعد از اینکه اطمینان پیدا کردید گوشی تلفن همراه شما به وسیله اوبونتو شنا سایی شده است بای فایل پیکر بندی wvdial را ایجاد کنید. دستور زیر را در ترمینال وارد کنید.
$ sudo wvdialconf
با اجرای دستور بالا پورتی که سیستم عامل از آن برای اتصال به گوشی شما استفاده کرده است معین می‌شود:
ttySHSF0<Info>: Speed 460800; init "ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0" -> پورت مودم سیستم
ttyACM0<Info>: Speed 460800; init "ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0" -> پورت مودم گوشی
در این مرحله باید فایل wvdial.conf را ویرایش کنید. دستور زیر را در محیط ترمینال وارد کنید:
$ sudo gedit /etc/wvdial.conf
بعد از وارد کردن این دستور فایل wvdial.conf به صورت زیر باز شده و آماده ویرایش است:
توجه کنید که ما قبلا این فایل را برای اتصال از طریق مودم خود دستگاه ویرایش کرده بودیم. به همین علت ممکن است خروجی دستور در دستگاه شما کمی متفاوت باشد.
[Dialer Defaults]
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Modem Type = Analog Modem
Baud = 460800
New PPPD = yes
Modem = /dev/modem
ISDN = 0
Phone = 9712221
Password = 40065934
Username = 10h4596shams
اگر قبل از عبارات Phone و Password و Username علامت ; قرار داشت آن علامت ها را پاک کنید.
در فایل باز شده تغییرات زیر را انجام داده و آن را ذخیره کنید:
Modem = /dev/modem    ----->      Modem = /dev/ttyACM0
Phone = 9712221       ----->      Phone = *99***1#
Password = 40065934       ----->      Username = user
Username = 10h4596shams ---->   Password = pass
به جای عبارات user در مقابل Usename و pass در مقابل Password می‌توانید تز عبارات دلخواه دیگری استفاده کرد.
در نهایت فایل شما به صورت زیر خواهد بود و می‌توانید از دستور wvdial در محیط ترمینال برای اتصال به اینترنت استفاده کنید.
هم چنین می‌توانید با وارد کردن این تنظیمات برای pppconfig نیز براحتی و با استفاده از گوشی تلفن همراه خود به اینترنت ایرانسل ( از طریق GPRS) متصل شوید.
[Dialer Defaults]
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Modem Type = Analog Modem
Baud = 460800
New PPPD = yes
Modem = /dev/ttyACM0
ISDN = 0
Phone = *99***1#
Password = user
Username = pass
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1389، 01:07 ق‌ظ توسط hassan4470 »

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
سلام. ضمن تشکر از راهنمایی شما ، دستور
lsusbرو اجرا کردم . مطابق عکس ظاهرا گوشی رو شناخته (کادر زردرنگ) ، اما در مورد
sudo wvdialconfپیغام زیر ظاهر میشد :
Command Not Foundبعد با چند تا سعی و خطا و تغییر در دستورات مطلبی دیدم که در انتهای عکس مشخصه ( کادر آبی رنگ )و اون هم اینه که ظاهرا برنامه wvdial بر روی سیستم نصب نیست . مطابق راهنما داده شده هم سعی کردم برنامه wvdial رو نصب کنم که نشد.
حالا بفرمایید این برنامه چطور باید نصب بشه؟
ممنون از اینکه وقت میگذارید.

یا

« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1389، 02:28 ق‌ظ توسط Majidjan »

آفلاین سیدحسن

• Jr. Member
  • *
  • DON'T USE WINDOWS
پاسخ به: [سئوال] چند مشکل بعد از نصب اوبونتو : ا&#
« پاسخ #3 : 06 شهریور 1389، 07:07 ق‌ظ »
از منوی system>Administration>synaptic package manager رو انتخاب کن
بعد توی کادر quick search تای‍پ کن wvdial بعد تولیست پایین wvdial رو تیک بزن و بعدش رو apply کلیک کن
به همین سادگی wvdial نصب می‌شه
اگر هم با اوبونتو نمی‌تونی به اینترنت وصل بشی که ظاهرا هم نمی‌تونی
برو به لینک زیر و wvdial رو دانلود کن و رو سیستم نصبش کن
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=wvdial&searchon=names&suite=lucid&section=all
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1389، 07:13 ق‌ظ توسط hassan4470 »

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 411
سلام. برای اتصال از طریق gprs اصلا نیاز نیست این همه راه برید.
آسونترین راه اینه:
network connection ==> mobile boardband ==> add
یوزر و پسورد هم هرچی زدی... شماره رو هم بزن
*99# تمام شد رفت! اگه مشکلی بود بگو
اینم برای تکمیلش:

سلام
البته این موضوع تو بحث های دیگه کامل توضیح داده شده اما منم تجربه خودمو میگم
برای اینکار مثل ویندوز گوشی موبایل رو به کامپیوتر وصل میکنیم، توضیح اینکه اوبونتو اکثر گوشی ها رو  میشناسه و براشون به درایوری احتیاج نداره، بعد از وصل کردن گوشی میری به قسمت System>Prefrences>Network Connections و بعد روی زبانه Mobile broadband کلیک میکنی، تو این قسمت دکمه Add رو کلیک میکنی تا ویزارد مربوطه باز شه، اگه گوشیت رو شناخته باشه تو همین صفحه اول ویزارد اسمش رو میزنه ( و اگه نشناخته باشه میزنه any device که نمیدونم باید چکارش کرد) ، به هر حال Forward رو بزن و تو صفحه بعدی ویزارد که مربوط به انتخاب کشور میشه My country is not listed رو انتخاب کن و دوباره Forward رو بزن، تو صفحه بعد جلوی عنوان Provider یه اسمی بزن (مثلا irancell یا همراه اول) و Forward کن. تو صفحه بعد زیر عنوان Selected plan APN باید اسم Access point رو وارد کنی که واسه irancell میشه mtnirancell (البته من کلمه های دیگه رو هم امتحان کردم، با همش کار میکنه! )
بعد از وارد کردن APN فوروارد رو کلیک کن و تو صفحه بعدی هم apply رو بزن تا کانکشن ساخته بشه.
بعد از ساخته شدن کانکشن پنجره edit connection خودبه خود باز میشه که هیچکدوم از تنظیماتشو لازم نیست عوض کنی، فقط اگه دوست داشتی میتونی گزینه connect automatically رو تیک بزنی تا با روشن شدن کامپیوتر خودبخود کانکت بشی، موفق باشی  ;)
[/quote]
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1389، 07:59 ق‌ظ توسط m0si »

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
پاسخ به: [سئوال] چند مشکل بعد از نصب اوبونتو : ا&#
« پاسخ #5 : 06 شهریور 1389، 12:49 ب‌ظ »
از منوی system>Administration>synaptic package manager رو انتخاب کن
بعد توی کادر quick search تای‍پ کن wvdial بعد تولیست پایین wvdial رو تیک بزن و بعدش رو apply کلیک کن
به همین سادگی wvdial نصب می‌شه
اگر هم با اوبونتو نمی‌تونی به اینترنت وصل بشی که ظاهرا هم نمی‌تونی
برو به لینک زیر و wvdial رو دانلود کن و رو سیستم نصبش کن
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=wvdial&searchon=names&suite=lucid&section=all
فایل wvdial رو دانلود کردم . برای نصب اون کافیه روی فایل دابل کلیک کنم دیگه ( مثل ویندوز ) ، درسته ؟ وقتی اینکار رو کردم این پیغام ظاهر شد :
Error: Dependency is not satisfiable: libuniconf4.6بعد رفتم libuniconf4.6 رو دانلود کردم این پیغام رو داد :
Error: Dependency is not satisfiable: libwvstreams4.6-baseحالا libwvstreams4.6-base  رو دانلود کردم هنوز نصب نکردم . با توجه به اینکه برای نصب یا دانلود هر کدوم از اینها باید مرتبا از ویندوز به اوبونتو سوئیچ کنم ( سیستم ری استارت و ... ) آیا من جایی رو دارم اشتباه میکنم ؟ پکیجی یا مجموعه فایلی هست که من یک مرتبه دانلود کنم و بیام تو اوبونتو همه رو نصب کنم که این رفت و آمد بین سیستمهای عامل حذف بشه ؟
ممنون.

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
سلام. برای اتصال از طریق gprs اصلا نیاز نیست این همه راه برید.
آسونترین راه اینه:
network connection ==> mobile boardband ==> add
یوزر و پسورد هم هرچی زدی... شماره رو هم بزن
*99# تمام شد رفت! اگه مشکلی بود بگو
.....
با تشکر از شما ، راستش من این راه رفته بودم ، اما حالا کجا و چگونه باید این کانکشن رو انتخاب و بعبارتی چطوری باید وصل بشم ؟
تو ویندوز وقتی کانکشن میسازیم به راحتی از منوی استارت یا Internet Connection کنترل پنل میتونیم این کانکشن رو ببیینم و اجراش کنیم . اما تو اوبونتو به چه صورته ؟ نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه ؟

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
مجیدجان روی آیکن شبکه کلیک (کلیک چپ) می کنی و کانکشنهایی رو که ساختی بهت نشون میده. دقیقا مثل ویندوز 7 (البته مایکروسافت اینرو از اوبونتو کپی کرد.)
Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
آیکن شبکه در پنل بالایی کنار اپلت تنظیم صداست. در ضمن فکر کنم wvdial تو dvd یا cd اوبونتو موجود باشه.
dvd یا cd رو به عنوان مخزن اضافه کن و از طریق synaptic بنصبش.
« آخرین ویرایش: 06 شهریور 1389، 03:19 ب‌ظ توسط m0si »

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
سلام.
با کمک دوستان موفق شدم GPRS رو در اوبونتو راه اندازی کنم و الان تو اوبونتو دارم پست میزنم  ):P \\:D/
حالا مشکل بعدی سر کارت صداست . فقط موقعی که صفحه بوت اوبونتو ظاهر میشه اون صدای طبل و ... رو دارم تو محیط اصلی خبری از صدا نیست. لغزنده صدا هم روی ماکزیمم قرار داره .
همچنین برای پخش فایلهای MP3 و تصویری مشکل دارم. اگه ممکنه در این مورد هم راهنمایی کنید.
موفق باشید.

همینجا از تمام دوستانی که تا این مرحله به من کمک کردند صمیمانه تشکر و قدردانی میکنم.

آفلاین mFat

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 720
    • It's Me
برای پخش mp3 و سایر فرمتهای صوتی و تصویری اینجا رو ببین:
http://wiki.ubuntu.ir/RestrictedFormats

کلا برای یادگیری نصب نرم‌افزار این رو مطالعه کن:
http://wiki.ubuntu.ir/SoftwareManagement

Download Arios http://arioslinux.org

آفلاین m0si

• Sr. Member
  • *
دوست عزيز شما با جستجو در انجمن و كمي دقت و پشتكار ميتونيد همه ي اين مشكلات رو خودتون حل كنيد. پيشنهاد ميكنم براي جستجو از كادر جستجوي پايين انجمن(Google‎‎‎‏) استفاده كنيد. حتما به جوابتون ميرسيد و البته خيلي سريعتر.
كارت صداي شما نصبه و فقط بايد codec ‎‏ هاي صوتي و تصويري رو نصب كنيد.
« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1389، 04:19 ق‌ظ توسط m0si »

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
برای پخش mp3 و سایر فرمتهای صوتی و تصویری اینجا رو ببین:
http://wiki.ubuntu.ir/RestrictedFormats
کلا برای یادگیری نصب نرم‌افزار این رو مطالعه کن:
http://wiki.ubuntu.ir/SoftwareManagement
ممنون، لطف كرديد.

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
دوست عزيز شما با جستجو در انجمن و كمي دقت و پشتكار ميتونيد همه ي اين مشكلات رو خودتون حل كنيد. پيشنهاد ميكنم براي جستجو از كادر جستجوي پايين انجمن(Google‎‎‎‏) استفاده كنيد. حتما به جوابتون ميرسيد و البته خيلي سريعتر.
كارت صداي شما نصبه و فقط بايد codec ‎‏ هاي صوتي و تصويري رو نصب كنيد.
تشكر مجدد.
راستش من نشستم تقريبا نصف بيشتر wiki رو دانلود كردم و بصورت آفلاين خوندم اما مواجه شدن با بعضي اصطلاحات و عبارات باعث شد كه اينجا مشكلاتم رو مطرح كنم.
با اين وجود باز هم توصيه شما رو انجام ميدم.

آفلاین سیدحسن

• Jr. Member
  • *
  • DON'T USE WINDOWS
آقا می‌تونی بری به applications>Ubuntu Software Centar و بسته ubuntu restricted extra را نصب کنی تا همه فایل‌های صوتی و تصویری رو ‍خش کنه.