انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا اسنپ نه ؟؟؟؟؟  (دفعات بازدید: 7553 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
چرا اسنپ نه ؟؟؟؟؟
« : 10 خرداد 1399، 10:06 ق‌ظ »
سلام خدمت همه دوستان عزیز .
تو بعضی از پست های انحمن میبینیم که بزرگان انجمن توصیه میکنن از اسنپ استفاده نشود.
میخواستم بدونم دلیلش چیه؟مگه سازندگان نرم افزار خودشون نرم افزارشون رو تو اون قرار نمیدن؟
مگه اپ سنتر رسمی اوبونتو از snap استفاده نمیکنه؟ مکه توسط خود شرکت کنوکیال توسعه داده نشده؟
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین gnkalk

• Full Member
  • *
  • ارسال: 188
  • linux the kernl - gnu/linux the OS
پاسخ : چرا اسنپ نه ؟؟؟؟؟
« پاسخ #1 : 10 خرداد 1399، 10:21 ق‌ظ »
تو بعضی از پست های انحمن میبینیم که بزرگان انجمن توصیه میکنن از اسنپ استفاده نشود.
میخواستم بدونم دلیلش چیه؟مگه سازندگان نرم افزار خودشون نرم افزارشون رو تو اون قرار نمیدن؟
مگه اپ سنتر رسمی اوبونتو از snap استفاده نمیکنه؟ مکه توسط خود شرکت کنوکیال توسعه داده نشده؟
واقعا برای منم سوال شده بود
فکر کنم هنوز به بلوغ کافی نرسیده
بازم ببینیم بزرگان چی میگن ;D

آفلاین علیرضا. آ.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 333
« پاسخ #2 : 10 خرداد 1399، 10:59 ق‌ظ »
به نظر من به علت کند بودن و ایجاد کردن دوگانگی توی سیستم میگن که نصب نکنید. الان یکی از افراد انجمن به اوبونتو ۲۰.۰۴ اومده بود ولی مثلا دوتا برنامه ماشین حساب داشت یکی برای اسنپ بود یکی هم برای خود گنوم

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #3 : 10 خرداد 1399، 10:25 ب‌ظ »
به نظر من به علت کند بودن و ایجاد کردن دوگانگی توی سیستم میگن که نصب نکنید. الان یکی از افراد انجمن به اوبونتو ۲۰.۰۴ اومده بود ولی مثلا دوتا برنامه ماشین حساب داشت یکی برای اسنپ بود یکی هم برای خود گنوم
ممنون ولی به نظرم زیاد کند نیست و فکر نکنم به خاطر کند بودن توصیه کنن اصلا ازش استفاده نکنیم.
دوگانگی رو فقط یک بار دیدم ولی سوال اصلی اینجاست فقط به همین دلیل میگن استفاده نکنیم .
آخه بعضی وقتا نرم افزار هایی که تو apt وحود نداره رو از اسنپ میگیرم.
میگم نکنه باگ ماگ داره سیستممونو بفرسته هوا :o
vim world

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #4 : 10 خرداد 1399، 10:36 ب‌ظ »
اسنپ بسیار بهتر و کامل تر از پکیج های دیگه است ولی متاسفانه اساتید برای خودشون قانون گذاشتن که نصب نکنید و حتی ویکی درست کردن که چطور حذفش کنید!
در همین مدت کوتاه خدمنی که اسنپ به توسعه دهندگان نرم افزار لینوکس کرده خیلی خیلی زیاد تر از ۲۰ سال گذشته بوده
در ابتدا مشکلاتی داشت اما الان بسیار خوب و کامله
من همه نرم افزارهام رو اسنپی نصب کردم حتی فایرفاکس
مطمئن باشید آینده از آن اسنپه و حتی flatpack هم با پشتیبانی ردهت قافیه رو به کانونیکال و اسنپش میبازه
پس هر کس که میگه اسنپ بده به سوادش شک کنید.
با احترام به همه دوستان
Godisnowhere

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #5 : 10 خرداد 1399، 10:37 ب‌ظ »
اسنپ بسیار بهتر و کامل تر از پکیج های دیگه است ولی متاسفانه اساتید برای خودشون قانون گذاشتن که نصب نکنید و حتی ویکی درست کردن که چطور حذفش کنید!
در همین مدت کوتاه خدمنی که اسنپ به توسعه دهندگان نرم افزار لینوکس کرده خیلی خیلی زیاد تر از ۲۰ سال گذشته بوده
مطمئن باشید آینده از آن اسنپه و حتی flatpack هم با پشتیبانی ردهت قافیه رو به کانونیکال و اسنپش میبازه
با احترام به همه دوستان
ممنون
vim world

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #6 : 10 خرداد 1399، 10:40 ب‌ظ »
ولی بنده الآن تو انجمن گشتم اینها رو دیدم الآن این مشکلات پا بر جاست یا رفع شده ؟

تا چند ماه پیش من کنار آرچ اوبونتو هم داشتم علت اینکه کلا عطایش را به لقاش بخشیدم همین اسنپ بود و خیلی برنامه ها فقط از طریق اسنپ نصب میشد
چون تو اسنپ برنامه با همه وابستگیهاش دانلود و نصب میشه در حالی که خیلی از اون وابستگی ها بین خیلی برنامه ها مشترکه و روسیستم نصب هست یعنی اگر ده تا برنامه از اسنپ نصب کنیم که همشون از فریم ورک کیوت استفاده کنند داخل پکیج همشون کیوت هست هست که حجم دانلود و حجمی که رو هارد اشغال میکنه رو میتونه تا چندین برابر بالا ببره همچنین هرکدوم موقع اجرا جداگانه کیوت رو از داخل پکیج خودشون اجرا می کنند که سرعت اجرا به شدت پایین میاد مخصوصا اگر چند برنامه اسنپ رو همزمان اجرا کنیم

اسنپ فاجعه است هر اسنپی که نصب میکنم قشنگ سرعت بوت به شکل محسوسی کم میشه
vim world

آفلاین gnkalk

• Full Member
  • *
  • ارسال: 188
  • linux the kernl - gnu/linux the OS
« پاسخ #7 : 10 خرداد 1399، 10:45 ب‌ظ »
با احترام به همه دوستان
پس مدیرای انجمن بی سوادن بریم یه انجمن جدید بزنیم ;D
« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1399، 10:55 ب‌ظ توسط gnkalk »

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #8 : 10 خرداد 1399، 10:54 ب‌ظ »
من مشکلی نمیبینم
ده ها برنامه اسنپ همین الان نصب دارم
کامپیوترم هم واسه ۱۰ سال پیشه
همه کارهای شخصی و شرکتم هم روی همینه
با اطمینان میگم که ۹۹ درصد بدون مشکل هست
اون حجم اضافه ای هم که دانلود میکنه بدون شک چیزی نیست که توی زندگی شما تاثیر داشته باشه
فوقش تفاوتش بشه ۱۰ یا ۱۵ گیگ
در ضمن یه سزی پکیج ها هم بین اسنپ ها share هست و اینجوری هم نیست که همه dependency ها چند باره بگیرین مثل gnome-3.x و QT
Godisnowhere

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #9 : 10 خرداد 1399، 10:57 ب‌ظ »
من مشکلی نمیبینم
ده ها برنامه اسنپ همین الان نصب دارم
کامپیوترم هم واسه ۱۰ سال پیشه
همه کارهای شخصی و شرکتم هم روی همینه
با اطمینان میگم که ۹۹ درصد بدون مشکل هست
اون حجم اضافه ای هم که دانلود میکنه بدون شک چیزی نیست که توی زندگی شما تاثیر داشته باشه
فوقش تفاوتش بشه ۱۰ یا ۱۵ گیگ
در ضمن یه سزی پکیج ها هم بین اسنپ ها share هست و اینجوری هم نیست که همه dependency ها چند باره بگیرین مثل gnome-3.x و QT
آها خیلی ممنون
vim world

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
« پاسخ #10 : 11 خرداد 1399، 02:49 ق‌ظ »
مگه اپ سنتر رسمی اوبونتو از snap استفاده نمیکنه؟
از اسنپ هم استفاده میکنه ، هم apt و هم snap از هردو استفاده میکنه

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #11 : 11 خرداد 1399، 04:07 ق‌ظ »
دلایل مختلفی داره.

* مخازن اصلی اوبونتو و دبیان کنترل بیشتری روشون هست و شما پشتیبانی تیم امنیتی اوبونتو و دبیان رو خواهید داشت که در مورد اسنپ اینطور نیست.
* یکی از دلایل پایداری و امنیت بیشتر اوبونتو و دبیان اینه که که بسته‌ها مشکلاتشون برطرف میشه بدون اینکه امکانات جدید بهشون اضافه بشه. این باعث میشه که امکانات جدید باعث ایجاد مشکلات امنیتی جدید یا مشکلاتی با پایداری نشه.
* سیستمی که اسنپ برای راه‌اندازی بسته‌ها استفاده می‌کنه، سربار زیادی داره و سرعت پایین‌تری از دسترسی مستقیم به اطلاعات دیسک شما ارائه میده، بخصوص اگر اون نرم‌افزار با IO زیاد کار می‌کنه.
* در اسنپ خیلی از بسته‌ها کتابخانه‌ها رو همراه خودشون نصب می‌کنند و این باعث میشه یک کتابخونه (یا چند نسخه از اون) در کامپیوتر شما چندین بار بارگذاری بشه. هم سرعت پایین‌تری خواهید داشت، هم ممکنه اون بسته‌ها یک کتابخونه که مشکل امنیتی یا پایداری داره رو بروز نکنن و با اینکه شما نسخهٔ بدون مشکل رو دارید، اون‌ها از اون استفاده نکنند.
* بسته‌های مخازن اصلی برای توزیع شما تنظیم شدند و همراهشون ممکنه وصله‌ها و تنظیمات خاصی بیاد که با توزیع شما هماهنگ باشه. توی اسنپ معمولا چنین چیزی رو ندارید.
...
« آخرین ویرایش: 11 خرداد 1399، 04:11 ق‌ظ توسط nixoeen »

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #12 : 12 خرداد 1399، 01:44 ب‌ظ »
دلایل مختلفی داره.

* مخازن اصلی اوبونتو و دبیان کنترل بیشتری روشون هست و شما پشتیبانی تیم امنیتی اوبونتو و دبیان رو خواهید داشت که در مورد اسنپ اینطور نیست.
* یکی از دلایل پایداری و امنیت بیشتر اوبونتو و دبیان اینه که که بسته‌ها مشکلاتشون برطرف میشه بدون اینکه امکانات جدید بهشون اضافه بشه. این باعث میشه که امکانات جدید باعث ایجاد مشکلات امنیتی جدید یا مشکلاتی با پایداری نشه.
* سیستمی که اسنپ برای راه‌اندازی بسته‌ها استفاده می‌کنه، سربار زیادی داره و سرعت پایین‌تری از دسترسی مستقیم به اطلاعات دیسک شما ارائه میده، بخصوص اگر اون نرم‌افزار با IO زیاد کار می‌کنه.
* در اسنپ خیلی از بسته‌ها کتابخانه‌ها رو همراه خودشون نصب می‌کنند و این باعث میشه یک کتابخونه (یا چند نسخه از اون) در کامپیوتر شما چندین بار بارگذاری بشه. هم سرعت پایین‌تری خواهید داشت، هم ممکنه اون بسته‌ها یک کتابخونه که مشکل امنیتی یا پایداری داره رو بروز نکنن و با اینکه شما نسخهٔ بدون مشکل رو دارید، اون‌ها از اون استفاده نکنند.
* بسته‌های مخازن اصلی برای توزیع شما تنظیم شدند و همراهشون ممکنه وصله‌ها و تنظیمات خاصی بیاد که با توزیع شما هماهنگ باشه. توی اسنپ معمولا چنین چیزی رو ندارید.
...

پشت snapcraft خود اوبونتو هست و تست امنیتی هم انجام میشه. یا اینکه شرکت برنامه نویس مسئول انتشار بسته هست که مطمئن هست. ضمن اینکه اصلا موضوع امنیت مطرح نیست. اصلا اسنپ بصورت container هست و sandbox که به هیچ چیز خارج از دیواری که دورش کشیده شده دسترسی نداره بنابراین موضوع امنیت بیشتر بسته های DEB کلا غلطه و حتی برعکسه
در مورد سرعت و سربار حرف شما درسته اما در استفاده کاربر تاثیرگذار نیست.
مورد آخری که گفتین اتفاقا یکی از مشکلات دنیای لینوکس و توزیع عای متنوعش هست. اصلا اسنپ اومده که این مشکل رو حل کنه که توسعه دهنده با خیال راحت نرم افزارش رو درست کنه و آپیدت بده و نگران کار نکردنش یا قدیمی بودن dependency هاش توی توزیع های مختلف نباشه.
به نظرم دوستان یکم گارد دارن. دلیلش هم اینه که کلا اسنپ رو بایکوت کردن و حاضر نیستن باهاش کار کنن
در ابتدا مشکلاتی داشت اما الان خیلی بهتر شده
در ضمن ابونتو پیشفرض رو روی اسنپ گذاشته. مثلا شما اگه با apt برنامه کرومیوم رو نصب کنید، خودش بصورت خودکار ورژن اسنپ رو نصب میکنه.
پس یا قبولش کنید یا توزیعتون رو عوض کنید. ولی لطفا ویکی نسازید توی این انجمن بذارید و دیگران رو تشویق به حذف اسنپ نکنید.
ابونتو متعلق به کانونیکال هست. خیلی هم به فلسفه نرم افزار آزاد پایبند نیست. اتفاقا همین دلیل کاربرپسند بودنش هست. و الان هم داره اسنپ رو پوش میکنه.
اگر از اسنپ یا کانونیکال یا سیاست هاش خوشتون نمیاد، میتونید از مثلا فدورا استفاده کنید. اما لطفا آدرس غلط به اعضای تازه کار ندید.
« آخرین ویرایش: 12 خرداد 1399، 01:46 ب‌ظ توسط فاراب »
Godisnowhere

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #13 : 12 خرداد 1399، 04:18 ب‌ظ »
پس آخرش چی شد؟؟؟؟؟؟
آقا معین میگه بده!
آقا فاراب میگه خوبه!
نکته قبلا اسنپ یه چیزی داشت که سرعت بوتو خیلی پایین میآورد و من حذفش کرده بودم ولی الان اون مشکل رو نداره.
یعنی ممکن هست سایر مشکلاتش هم حل شده باشه ؟
این مساله مهمه و باید یک جواب برای همیشه به این سوال داده بشه؟
مثلا  میخوای اندروید استودیو رو نصب کنی اگه از راه اسنپ نصب کنی تنها با یک دستور بدون دردسر دانلود و نصب میشه ولی تو مخازن apt اندروید استودیو موجود نیست اگه از راه دیگه بخوای بری شاید برای اولین بار ۱،۲ ساعت وقتتون رو بگیره .
ولی خوب اگه اسنپ امنیت سیستم رو ضعیف کنه اون آسونی تو نصب کردن دیگه هیچ سودی نخواهد داشت .
من موندم حرف کدومتون رو قبول کنم
« آخرین ویرایش: 12 خرداد 1399، 04:20 ب‌ظ توسط ali7rangoo »
vim world

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
« پاسخ #14 : 12 خرداد 1399، 04:35 ب‌ظ »
پس آخرش چی شد؟؟؟؟؟؟
آقا معین میگه بده!
آقا فاراب میگه خوبه!
نکته قبلا اسنپ یه چیزی داشت که سرعت بوتو خیلی پایین میآورد و من حذفش کرده بودم ولی الان اون مشکل رو نداره.
یعنی ممکن هست سایر مشکلاتش هم حل شده باشه ؟
این مساله مهمه و باید یک جواب برای همیشه به این سوال داده بشه؟
مثلا  میخوای اندروید استودیو رو نصب کنی اگه از راه اسنپ نصب کنی تنها با یک دستور بدون دردسر دانلود و نصب میشه ولی تو مخازن apt اندروید استودیو موجود نیست اگه از راه دیگه بخوای بری شاید برای اولین بار ۱،۲ ساعت وقتتون رو بگیره .
ولی خوب اگه اسنپ امنیت سیستم رو ضعیف کنه اون آسونی تو نصب کردن دیگه هیچ سودی نخواهد داشت .
من موندم حرف کدومتون رو قبول کنم
خودت نصب و امتحان کن
اسلکور