انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا اسنپ نه ؟؟؟؟؟  (دفعات بازدید: 7552 بار)

0 کاربر و 12 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : چرا اسنپ نه ؟؟؟؟؟
« پاسخ #30 : 18 خرداد 1399، 03:30 ب‌ظ »
اسنپ کارکرد خودش رو داره و در جایگاه کارکردی خودش، خیلی هم خوبه. ولی اون جایگاه کارکردی، میزکار نیست. در اصل اسنپ برای ایجاد یک محیط ایزوله برای نصب و ارتقای بسته‌ها ساخته شد و بخش گرافیکیش برمبنای کارساز نمایش Mir است که توسعه‌اش متوقّف شده.
برای یه لباسشویی هوشمند که قراره برنامه‌اش از سمت شرکت سازنده به‌روز شه ایده‌آله یا یه روبات که داره یادگیری می‌کنه، بسیار عالیه. ولی برای میزکار روزانه؟ نه؛ افتضاحه!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #31 : 18 خرداد 1399، 05:15 ب‌ظ »
اسنپ کارکرد خودش رو داره و در جایگاه کارکردی خودش، خیلی هم خوبه. ولی اون جایگاه کارکردی، میزکار نیست. در اصل اسنپ برای ایجاد یک محیط ایزوله برای نصب و ارتقای بسته‌ها ساخته شد و بخش گرافیکیش برمبنای کارساز نمایش Mir است که توسعه‌اش متوقّف شده.
برای یه لباسشویی هوشمند که قراره برنامه‌اش از سمت شرکت سازنده به‌روز شه ایده‌آله یا یه روبات که داره یادگیری می‌کنه، بسیار عالیه. ولی برای میزکار روزانه؟ نه؛ افتضاحه!
سلام ببخشید آقای بهزادی اما اینکه بگی چیزی افتضاحه نیاز به دلیل داره . میدونم شما به عنوان بزرگ انجمن سخنی رو بدون دلیل نمیگین پس اگه زحمتی نیست دلایلش رو ذکر کنید
« آخرین ویرایش: 18 خرداد 1399، 05:17 ب‌ظ توسط ali7rangoo »
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #32 : 19 خرداد 1399، 02:38 ق‌ظ »
اسنپ برای چیزی مثل ویندوز که در و پیکر نداره، بسیار هم عالیه؛ ولی برای گنو و علی‌الخصوص دبیان که بهترین سامانهٔ مدیریت بسته‌ها رو داره، یک قدم بزرگ رو به عقبه.

دلایل این موضوع خیلی زیاده. ولی اگه بخوام فقط یه موردش رو بگم اینه که ساختار مخازن دبیان بر اساس کتابخانه‌های اشتراکی بین برنامه‌ها ایجاد شده و همهٔ برنامه‌هایی که تو مخازن دبیان وارد می‌شن هم، به دقّت بررسی شده و در صورت لزوم، تغییرات لازم برای امنیت بیش‌تر روشون اعمال می‌شه. همچنین یه تیم قوی امنیتی، هر لحظه در حال بررسی امنیت بسته‌های موجود در دبیانه.

فرض کنید توی کتابخونهٔ ورود متن GTK که چندصد برنامه در اوبونتو ازش استفاده می‌کنن،‌یه مشکل امنیتی پیدا بشه. در حال حاضر، تنها کاری که باید انجام بشه، اینه که توسعه‌دهنده‌های GTK یا دبیان، اون مشکل رو رفع کنن و به عنوان به‌روز رسانی امنیتی علامت بزنن تا بلافاصله، روی همهٔ رایانه‌هایی که برنامه‌ای روشون نصبه که داره از اون کتابخونه استفاده می‌کنه، به‌روز شه و از اون لحظه، هیج مشکل امنیتی‌ای روی هیچ رایانهٔ به‌روزی وجود نداره.
حتا من به عنوان توسعه‌دهندهٔ کاربراتور که برنامه‌ام داره از این کتابخونه استفاده می‌کنه، ممکنه روحم هم از وجود این مشکل و رفعش خبردار نشه؛ حتا ممکنه مرده باشم یا دیگه برنامه‌ام رو توسعه ندم؛ ولی برنامه‌ام که با apt نصب شده، هم‌چنان کاملاً امنه.

حالا اگه بسته‌ها رو از اسنپ نصب کنیم، بعد از پیدا شدن این مشکل، باید توسعه‌دهنده‌های همهٔ چندصد برنامه‌ای که ازش استفاده می‌کنن، شخصاً و دونه‌دونه بیان نگارش کتابخونهٔ موجود در بسته‌هاشون رو دستی ارتقا بدن و یه به‌روز رسانی برای برنامه‌شون صادر کنن. حتا اگه همهٔ توسعه‌دهنده‌ها هم این کار رو بکنن و فقط من یک نفر به عنوان توسعه‌دهندهٔ کاربراتور، به هر دلیلی این به‌روز رسانی رو صادر نکنم؛ اون برنامه و به طبعش کل سیستم، ناامن و هدف حملهٔ بدافزارها می‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #33 : 19 خرداد 1399، 10:14 ق‌ظ »
با اینکه دبیان بهترین مدیر بسته رو داره کاملا مخالفم

خیل اپت بروک میشه
نصب بسته ها طول میکشه
بهترین xbps هستش هم خیلی سریع بسته هارو نصب میکنه هم اینکه خیلی کم بروک میشه و خیلی بی خطره

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #34 : 19 خرداد 1399، 10:42 ق‌ظ »
اسنپ برای چیزی مثل ویندوز که در و پیکر نداره، بسیار هم عالیه؛ ولی برای گنو و علی‌الخصوص دبیان که بهترین سامانهٔ مدیریت بسته‌ها رو داره، یک قدم بزرگ رو به عقبه.

دلایل این موضوع خیلی زیاده. ولی اگه بخوام فقط یه موردش رو بگم اینه که ساختار مخازن دبیان بر اساس کتابخانه‌های اشتراکی بین برنامه‌ها ایجاد شده و همهٔ برنامه‌هایی که تو مخازن دبیان وارد می‌شن هم، به دقّت بررسی شده و در صورت لزوم، تغییرات لازم برای امنیت بیش‌تر روشون اعمال می‌شه. همچنین یه تیم قوی امنیتی، هر لحظه در حال بررسی امنیت بسته‌های موجود در دبیانه.

فرض کنید توی کتابخونهٔ ورود متن GTK که چندصد برنامه در اوبونتو ازش استفاده می‌کنن،‌یه مشکل امنیتی پیدا بشه. در حال حاضر، تنها کاری که باید انجام بشه، اینه که توسعه‌دهنده‌های GTK یا دبیان، اون مشکل رو رفع کنن و به عنوان به‌روز رسانی امنیتی علامت بزنن تا بلافاصله، روی همهٔ رایانه‌هایی که برنامه‌ای روشون نصبه که داره از اون کتابخونه استفاده می‌کنه، به‌روز شه و از اون لحظه، هیج مشکل امنیتی‌ای روی هیچ رایانهٔ به‌روزی وجود نداره.
حتا من به عنوان توسعه‌دهندهٔ کاربراتور که برنامه‌ام داره از این کتابخونه استفاده می‌کنه، ممکنه روحم هم از وجود این مشکل و رفعش خبردار نشه؛ حتا ممکنه مرده باشم یا دیگه برنامه‌ام رو توسعه ندم؛ ولی برنامه‌ام که با apt نصب شده، هم‌چنان کاملاً امنه.

حالا اگه بسته‌ها رو از اسنپ نصب کنیم، بعد از پیدا شدن این مشکل، باید توسعه‌دهنده‌های همهٔ چندصد برنامه‌ای که ازش استفاده می‌کنن، شخصاً و دونه‌دونه بیان نگارش کتابخونهٔ موجود در بسته‌هاشون رو دستی ارتقا بدن و یه به‌روز رسانی برای برنامه‌شون صادر کنن. حتا اگه همهٔ توسعه‌دهنده‌ها هم این کار رو بکنن و فقط من یک نفر به عنوان توسعه‌دهندهٔ کاربراتور، به هر دلیلی این به‌روز رسانی رو صادر نکنم؛ اون برنامه و به طبعش کل سیستم، ناامن و هدف حملهٔ بدافزارها می‌شه.
ممنون اما ببخشید همون چیزی رو که از آقا معین پرسیدم از شما هم بپرسم،
الان برای نصب برنامه هایی که فقط تو اسنپ موجوده(مثلا اندروید استودیو که تو apt موجود نیست) دو راه موجوده
یکی راه بسیار طولانی و یک راه اسنپ که با یک دستور همه چی رو نصب میکنه ، الان یعنی اسنپ اینقد ناامنه که اینجا هم خودمون رو زحمت بدیم و راه طولانی رو بریم  ؟؟؟؟

« آخرین ویرایش: 19 خرداد 1399، 10:46 ق‌ظ توسط ali7rangoo »
vim world

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #35 : 19 خرداد 1399، 11:25 ق‌ظ »
ppa که از اسنپ نا امن تره
برای مثال اندروید استودیو بهترین راه دانلود از سایت خودشونه و اسکریپت studio.sh رو اجرا کردن

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #36 : 19 خرداد 1399، 11:37 ق‌ظ »
منظورتون از ppa
همون همون apt هست؟یا ریپازیتوری هایی که به اون اضافه میکنیم؟
اگه خود apt که  :
آقای بهزادی خلاف سخن شما رو فرمودند:

این سخن ایشون یعنی apt به شدت امنه .
ببخشید دلیلی برای این حرفتون دارید
vim world

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #37 : 19 خرداد 1399، 11:48 ق‌ظ »
ppa مخازنی هستش که اضافه میکنیم دیگه
منظور دانیال خود مخازن رسمی هستش
ولی ppa رو هرکسی میتونه بزاره توش برنامه

آفلاین majid.ee

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
« پاسخ #38 : 19 خرداد 1399، 12:50 ب‌ظ »
خوب ببخشید استاد معین الآن بنده اگه خواستم اندروید استودیو رو مثلا نصب کنم پیشنهادتون
اینه که راه طولانی رو طی کنم ولی با اسنپ نصب نکنم؟
ببخشید وقتتون رو میگیرم ولی برام مهمه

برای اندروید استودیو چرا از ubuntu-make استفاده نمی‌کنی؟
sudo apt install ubuntu-make
umake android --accept-license

با این دستور خودش فایل رو از سایت دانلود و نصب می‌کنه. فقط حواست باشه که قبلش تحریمو دور بزنی.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #39 : 19 خرداد 1399، 01:50 ب‌ظ »

خیل اپت بروک میشه
نصب بسته ها طول میکشه
بهترین xbps هستش هم خیلی سریع بسته هارو نصب میکنه هم اینکه خیلی کم بروک میشه و خیلی بی خطره

نظرسنجی نیست که بشه باهاش مخالفت کرد. یه واقعیت اثبات شده‌است. آخرین باری که من با apt به مشکل خوردم، ۱۵ سال پیش بود. اون هم به خاطر مشکلی که تقصیر خودم بود.

الان برای نصب برنامه هایی که فقط تو اسنپ موجوده(مثلا اندروید استودیو که تو apt موجود نیست) دو راه موجوده
یکی راه بسیار طولانی و یک راه اسنپ که با یک دستور همه چی رو نصب میکنه ، الان یعنی اسنپ اینقد ناامنه که اینجا هم خودمون رو زحمت بدیم و راه طولانی رو بریم  ؟؟؟؟
این که مشخّصه! همیشه گفتیم که برنامه‌های خارج از مخازن نباید نصب شن. البته اندروید استودیو به واسطهٔ umake در مخازن موجوده. اگه چیزی که داخل مخازن نیست، اون‌قدر واجب باشه که آدم بخواد براش سیستم رو به هم بریزه، ترجیح من استفاده از ppa مطمئنه. چون لااقل خود لانچ‌پد یه سری سازگاری‌ها رو برای اون نگارش فراهم می‌کنه.

نه. ppaها از همون سازوکار کتابخونه‌های اشتراکی استفاده می‌کنن و اگه اون فرد مطمئن باشه، می‌شه به بسته‌هاش اطمینان کرد؛ ولی اسنپ همیشه اون مشکلی که گفتم رو داره.

اسنپ هم همینه. با این فرق که آسیب‌پذیریش خیلی بیش‌تره.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #40 : 19 خرداد 1399، 02:59 ب‌ظ »
اگه تو اپت بی دقتی کنی خراب میشه
ولی خراب کردن xbps یا پکمن خودش سخته

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #41 : 19 خرداد 1399، 03:35 ب‌ظ »
خوب ببخشید استاد معین الآن بنده اگه خواستم اندروید استودیو رو مثلا نصب کنم پیشنهادتون
اینه که راه طولانی رو طی کنم ولی با اسنپ نصب نکنم؟
ببخشید وقتتون رو میگیرم ولی برام مهمه

برای اندروید استودیو چرا از ubuntu-make استفاده نمی‌کنی؟
sudo apt install ubuntu-make
umake android --accept-license

با این دستور خودش فایل رو از سایت دانلود و نصب می‌کنه. فقط حواست باشه که قبلش تحریمو دور بزنی.
سلام ممنون اما این ubuntumake دقیقا چیه؟
و خب اگه نیاز به دور زدن **** داره که سرعتش نسبت به snap خیلی پایین تر میاد ؟
و الان من اگه با ubuntumake دانلود کنم آیا امن تر از اسنپه ؟
vim world

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #42 : 19 خرداد 1399، 03:39 ب‌ظ »

خیل اپت بروک میشه
نصب بسته ها طول میکشه

نظرسنجی نیست که بشه باهاش مخالفت کرد. یه واقعیت اثبات شده‌است. آخرین باری که من با apt به مشکل خوردم، ۱۵ سال پیش بود. اون هم به خاطر مشکلی که تقصیر خودم بود.

این که مشخّصه! همیشه گفتیم که برنامه‌های خارج از مخازن نباید نصب شن. البته اندروید استودیو به واسطهٔ umake در مخازن موجوده. اگه چیزی که داخل مخازن نیست، اون‌قدر واجب باشه که آدم بخواد براش سیستم رو به هم بریزه، ترجیح من استفاده از ppa مطمئنه. چون لااقل خود لانچ‌پد یه سری سازگاری‌ها رو برای اون نگارش فراهم می‌کنه.

نه. ppaها از همون سازوکار کتابخونه‌های اشتراکی استفاده می‌کنن و اگه اون فرد مطمئن باشه، می‌شه به بسته‌هاش اطمینان کرد؛ ولی اسنپ همیشه اون مشکلی که گفتم رو داره.

اسنپ هم همینه. با این فرق که آسیب‌پذیریش خیلی بیش‌تره.
ممنون جامع و کامل بود نمیدونستم برا اندروید استودیو هم ppa هست که رفتم گشتم و پیدا کردم ممنون
vim world

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #43 : 19 خرداد 1399، 03:40 ب‌ظ »
اگه تو اپت بی دقتی کنی خراب میشه
ولی خراب کردن xbps یا پکمن خودش سخته
ممنون،
ببخشید الان xbps که برا voidه برا اوبونتو هم کاربردی داره مگه؟؟؟؟؟
vim world

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #44 : 19 خرداد 1399، 03:46 ب‌ظ »
نه کلی میگم