انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لینوکس مینت، از نصب بسته‌های اسنپ جلوگیری می‌کند  (دفعات بازدید: 4878 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
توسعه‌دهندگان لینوکس مینت، امکان نصب اسنپ را از جدیدترین نگارش این توزیع (Linux Mint 20) حذف کرده‌اند. به گفتهٔ آنان «اسنپ قرار بود یک راه‌حل باشد، نه یک مشکل… برنامه‌های اسنپ نمی‌توانند وصله یا سنجاق شوند. نمی‌توان آن‌ها را آزمود، نگهشان داشت یا تغییرشان داد. استفاده از آن‌ها همان‌قدر مضر است که استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری».

منبع: https://www.theregister.com/2020/06/02/linux_mint_team_snap
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
چه قدر زیباست در دنیا آدمای بی‌سواد دیگه‌ای مثل خودمون رو می‌بینیم... :)
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
مشکل اینچاست که نمیخواین قبول کنید که لینکس تغییر کرده
من ۲۰ ساله که کارم توسعه نرم افزارهای اپن سورسه
وقتی که همه پروژه دانشگاهشون بیسیک بود، پروژه لیسانس بنده روی پراکسی سرور لینکس بود که تقریبا کسی حتی اسمشم نشنیده بود.
اینا رو فقط از این باب عرض میکنم که در جریان باشید که قضیه صرفا یک علاقه یا مثل بعضی کاربران جوان این سایت، تعصب نیست. یک حقیقته که نباید ازش ترسید یا ازش فرار کرد یا حذفش کرد.
توصیه میکنیم در این رابطه ویدیوی زیر رو ببینید:
https://www.youtube.com/watch?v=QJrh2XqpieE

فلسفه استالمن تا حدود زیادی الان موفق شده. اما لطفا بپذیرید که نرم افزارهای انحصاری یا propriety هم جزو جداناپذیر استفاده روزمره ما هستند و اتفاقا هیچ اشکالی هم نداره. مگر اینکه شما بگین من حتی آهنگ MP3 هم گوش نمیدم یا فیلم H.264 نمیبینم یا درایورهای سخت افزاریم رو نصب نمیکنم و یا فونت Arial و Tahoma و Calibri رو روی سیستمم ندارم و غیره.
آرزوی همه اپن سورس و آزاد بودن همه نرم افزارها و درایورهاست. شرکت ها درنهایت مجبور میشن به این سمت حرکت کنن. دیدید که مایکروسافت چقدر از کدهاش رو باز کرده و در آینده هم بیشتر میکنه.
در این چند سال اخیر، سرعت تغییرات لینکس زیاد بوده که اتفاقا به همه گیر شدنش خیلی کمک کرده
کانونیکال نقش مهمی در این تغییرات داشته. خیلی از کارهای که کرده به مذاق جامعه کاربری FOSS خوش نیومده اما اونقدر خوب بوده که کاربرای لینکس از حدود ۱٪ به حدود ۳٪ رسیدن.
یکی از این تغییرات مثبت اسنپ بوده.اسنپ یک حقیقته. کمی ترسناکه چون دست کانونیکاله، چون کمی بسته تره قبوله. اما بخواین یا نخواین بخشی از ابونتو هست و خواهد بود.
توزیع هایی که ابونتو رو فورک میکنند مثل مینت که اتفاقا سابقه عجیبی در این شاخه به اون شاخه پریدن هم داره، اگر در این نسخه اسنپ رو حذف کردند، در نهایت مجبور خواهند شد که یا توزیعشون رو بر پایه یک توزیع دیگه قرار بدن، یا اسنپ رو بپذیرن.
دقیقا همین انتخاب پیش روی کاربرا هم هست: رفتن به سمت توزیعی که وانیلا گنوم هست یا قبول تغییرات. البته یک راه سوم موقتی هم هست که میشه حذف کردنش.
پس آقای مدیری که پش اون یکی مدیر درمیای، بذار کاربر خودش تصمیم بگیره که آیا از Ubuntu Software برنامه رو نصب کنه،‌ با اسنپ نصب کنه، یا اینکه با APT نصب کنه یا گیت رو کلون کنه یا APPIamage رو اجرا کنه یا بره از روی سورس کامپایل کنه. اما بهش نگو اسنپ آشغاله که در اینصورت به خودت و انجمنت و سیستم عامل جدیدش شک میکنه.
کاری کنید که این فرهنگ و سیستم عامل فراگیر بشه نه اینکه با تعصب روی کلمات و چیزهایی که خودتون دوست دارید، کاربر جدید گیج و فرار بشه.
حدود ۱۵ سال پیش اینجا فعال بودیم. اون موقع هر کسی هر چیزی بلد بود با کمال سخاوت در اختیار دیگران قرار میداد. خیلی ها شبه راهنما درست میکردن. زمان میذاشتن تا جامعه نوپاش رو گسترش بدن.
از وقتی که متاسفانه خیلی هامون مهاجرت کردیم، یا درگیر کاهای دیگه شدیم، انجمن افتاد دست کسانی که هر چند تلاش میکردند و تلاششون هم مثبت بود، اما متاسفانه با بی ادبی و تعصب همراه بود.
امیدوارم شعار اصلی ابونتو که انسانیت برای همه بود و فلسفه زیبای نرم افزار آزاد، در تفکر همه ما هم نمود پیدا کنه.
به امید روزی که آزادی در همه نرم افزارها رعایت بشه تا انتخاب بر پایه احترام برای همه متصور باشه.
Godisnowhere

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
خبر زیر رو من چند روز پیش دیدم و در رابطه با همین خبر هست
ظاهرا اوبونتو اعلام آمادگی کرده با مینت برای حل این مشکل گفتگو کنند
https://www.zdnet.com/article/ubuntu-opens-the-door-to-talking-with-linux-mint-about-snap/

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19684
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
فلسفه استالمن تا حدود زیادی الان موفق شده. اما لطفا بپذیرید که نرم افزارهای انحصاری یا propriety هم جزو جداناپذیر استفاده روزمره ما هستند و اتفاقا هیچ اشکالی هم نداره. مگر اینکه شما بگین من حتی آهنگ MP3 هم گوش نمیدم یا فیلم H.264 نمیبینم یا درایورهای سخت افزاریم رو نصب نمیکنم و یا فونت Arial و Tahoma و Calibri رو روی سیستمم ندارم و غیره.
نه. من روی رایانه و تلفن همراهم، هیچ نرم‌افزار انحصاری‌ای نصب نیست و اتّفاقاً استفاده ازشون خیلی هم اشکال داره. در ضمن هم MP3 و هم H.264 چه در سمت رمزگذار (lame و x264) و چه در سمت رمزگشا مشکی ندارن و پیاده‌سازی‌های آزاد دارن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
نه. من روی رایانه و تلفن همراهم، هیچ نرم‌افزار انحصاری‌ای نصب نیست و اتّفاقاً استفاده ازشون خیلی هم اشکال داره. در ضمن هم MP3 و هم H.264 چه در سمت رمزگذار (lame و x264) و چه در سمت رمزگشا مشکی ندارن و پیاده‌سازی‌های آزاد دارن.

چه اشکالی داره برادر من؟؟؟
نگو اشکال داره بگو برای شخص من اشکال داره
در ضمن اگه بگردی خیلی جاها داری از نرم افزارهای غیر آزاد استفاده میکنی. سایت ورزش۳ رو باز کن ببین با چه فونتی میاد؟
اینکه بجای سرور بگی کارساز، انتخاب خودته
اینکه هیچ نرم افزار غیر آزادی استفاده نکین هم همینطور
اما انتخابت رو پوش نکن. بذار بقیه هم از کامپیوترشون استفاده کنن به هر روشی که دوست دارن
Godisnowhere

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
سایت ورزش۳ رو باز کن ببین با چه فونتی میاد؟
سلام
این سایتو الان چک کردم. ورزش۳ از فونت یکان بهره می‌بره که آزاد و تحت لایسنس OFL هست.

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
سایت ورزش۳ رو باز کن ببین با چه فونتی میاد؟
سلام
این سایتو الان چک کردم. ورزش۳ از فونت یکان بهره می‌بره که آزاد و تحت لایسنس OFL هست.

پس ظاهرا خوب چک نکردین چون فونت اصلی مطالبش Tahoma هست که آزاد نیست.
Godisnowhere

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
من نمیفهمم این چه ژستیه
عزیزان تک تکنون ده ها و صدها نرم افزار غیرآزاد یا غیر اپن سورس روی کامپیوتر و میبالتودن دارید و ازش استفاده میکند. هیچ اشکالی هم نداره. چه بهتر که آزاد باشه اما خب خیلی هاشون آزاد نیستند.
حرفم اینه که سال ۲۰۲۰ شده. اون فلسفه و جنبش هم که خودم عاشقش بودم تا حدودی به موفقیت رسیده.
بقیه اش اذیت کردن خودتونه و دیگران
که چی مثلا گوگل سرچ نکنیم؟ بجای جی میل چی استفاده کنیم؟
فیلم نبینیم؟ آهنگ گوش نکنیم که چی مثلا کدکش آزاد نیست؟ خب نباشه.
نگران Telemetry هستی؟ بابا فایرفاکس که سردمدار اپن سورسه خودش در حجم وسیع داره دیتا جمع میکنه و میفروشه. تازگی ها هم خبرش در اومد.
خلاصه که زیاد سخت نگیرین.
بجای سرور لطفا نگین کارساز چون فقط خودتون میفهمین چی گفتین. ;D
 :D :D :D به کلاینت میگن کارخواه... نکنین توروخدا... سال ۸۲ اینا بود این سازمانی که اون موقع مثلا متولی نرم افزار آزاد بود که الان اسمش یادم نیست اومد یه سری از این کلمات داد به ما که استفاده کنیم. بیشتر شبیه جک بود.
یادمه اون موقع که سی دی رایت میکردن، nero ورژن لینوکسی داشت. یه بنده خدایی دنبال روش رایت سی دی در لینکس بود که در همین انجمن اساتید صداشون در اومد که آآآآی nero آزاد نیست و فلان و فلان. بنده خدا کلا رفت.
خب نکنید این کار رو. آزاد نیست که نیست. چیه آدمیزاد آزاده که اینش باشه؟
سخت نگیر
« آخرین ویرایش: 24 خرداد 1399، 09:59 ب‌ظ توسط فاراب »
Godisnowhere

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
سخت نگیر
شما ممکنه آزادی نرم‌افزار، آزادی بیان، عدالت و خیلی چیزها براتون مهم نباشه. برای یک سری هست :) فردی جلوی شما رو نگرفته. این انجمن اهداف خودش رو داره و یکی از اون‌ها نرم‌افزار آزاده. اگر می‌خواید انجمنی بدون هدف نرم‌افزار آزاد داشته باشید، اینجا جای اشتباهی هستش. انجمن‌های دیگه برای این کار موجوده.

آفلاین علی رزم دیده

• *
  • ارسال: 1244
  • ali76 سابق
پس ظاهرا خوب چک نکردین چون فونت اصلی مطالبش Tahoma هست که آزاد نیست.
ورزش۳ توی قسمت‌های مختلفش از فونت‌های متفاوتی بهره می‌بره. فونت‌های آزاد یکان، شبنم و فونت‌های خانوادهٔ تاهوما از این فونت‌های اصلی این سایت هستن که من از بین اونا تنها به یکان اشاره کرده بودم که فونت اصلی صفحهٔ اول و تیترها هستش و از شبنم در قسمت تبلیغات و تاهوما در قسمت اخبار استفاده می‌شه.
در گذشته فونت اصلی ورزش۳ تاهوما بود که در سال‌های اخیر در بسیاری از قسمت‌های سایت، این فونت با یکان جایگزین شده و در حال حاضر فونت اصلی این سایت رو یکان تشکیل می‌ده.

در مورد فونت تاهوما، همون‌طور که گفتین انحصاری هست. ولی این فونت جایگزین آزاد هم داره که توسط گروه wine انجام شده و تحت لایسنس LGPL منتشر شده و اگه کسی علاقه به استفاده از فونتی مشابه با پیاده‌سازی آزاد داشته باشه، می‌تونه از Wine Tahoma Regular استفاده کنه که تجربهٔ تقریباً مشابهی رو می‌ده و برای اون هم می‌بایست پکیج‌هایی مثل fonts-wine در اوبونتو/دبیان و ttf-tahoma از طریق AUR در آرچ رو نصب کرد.

فارغ از سایت ورزش۳ و فونت تاهوما، در کل این گزاره درسته که بسیاری از سایت‌ها از فونت‌های انحصاری بهره می‌برن ولی باید توجه کنیم که اولاً از طریق تنظیمات مرورگر، می‌شه اجبار فونت توسط وب‌سایت رو غیرفعال کرد و از فونت موردعلاقه خودتون استفاده کنین. و در ثانی اینکه یک سرویس یا وب‌سایت از فونت، وب‌سرور، وب‌فریم‌ورک و ... انحصاری استفاده می‌کنه، تا زمانی که کاربر از یک مرورگر به‌ روز استفاده کنه و با ip خودش وارد نشه و توی اون سایت ثبت‌نام نکنه (و محض اطمینان از چیزی مثل NoScript استفاده کنه)، نگرانی نخواهد داشت و این مورد اصلاً با نصب نرم‌افزار انحصاری روی سیستم شخصی قابل مقایسه نیست.
من خودم رو ملبغ نرم‌افزار آزاد نمی‌دونم و در حال حاضر هم به دلایل شخصی راه‌انداز و نرم‌افزارهای انحصاری رو روی سیستمم نصب دارم. ولی نمیام بگم، نرم‌افزار انحصاری چه اشکالی داره؟ چون خودم اشکالاتش رو می‌دونم و با توجه به شرایطم حداقل در حال حاضر ریسک استفادهٔ اون رو پذیرفته‌ام و به دیگران هم توصیه‌اش نمی‌کنم.

و در مورد مقایسهٔ سرویس یا سایت با یک برنامه که روی کامپیوتر شخصیتون نصب می‌شه،‌ این نقل قول از خود استالمن هم بد نیستش:
نقل‌قول
I firmly refuse to install non-free software or tolerate its installed presence on my computer or on computers set up for me.

However, if I am visiting somewhere and the machines available nearby happen to contain non-free software, through no doing of mine, I don't refuse to touch them. I will use them briefly for tasks such as browsing. This limited usage doesn't give my assent to the software's license, or make me responsible its being present in the computer, or make me the possessor of a copy of it, so I don't see an ethical obligation to refrain from this. Of course, I explain to the local people why they should migrate the machines to free software, but I don't push them hard, because annoying them is not the way to convince them.

Likewise, I don't need to worry about what software is in a kiosk, pay phone, or ATM that I am using. I hope their owners migrate them to free software, for their sake, but there's no need for me to refuse to touch them until then. (I do consider what those machines and their owners might do with my personal data, but that's a different issue, which would arise just the same even if they did use free software. My response to that issue is to minimize those activities which give them any data about me.)

That's my policy about using a machine once in a while. If I were to use it for an hour every day, that would no longer be "once in a while" — it would be regular use. At that point, I would start to feel the heavy hand of any nonfree software in that computer, and feel the duty to arrange to use a liberated computer instead.

Likewise, if I were to ask or lead someone to set up a computer for me to use, that would make me ethically responsible for its software load. In such a case I insist on free software, just as if the machine were my own property.

As for microwave ovens and other appliances, if updating software is not a normal part of use of the device, then it is not a computer. In that case, I think the user need not take cognizance of whether the device contains a processor and software, or is built some other way. However, if it has an "update firmware" button, that means installing different software is a normal part of use, so it is a computer.

Skype (or any nonfree noninteroperable communication program) is a special case because of its network effect. Using Skype to talk with someone else who is using Skype is encouraging the other to use nonfree software. Doing so regularly is pressuring the other to use nonfree software. So I refuse to use Skype under any circumstances (See more information.)

همون‌طور که دیدین استالمن هم توی برخی از موارد در زندگی روزمره‌اش با نرم‌افزارهای انحصاری مواجه می‌شه. طبیعتاً ما نمی‌تونیم قبل باز کردن سایتی، سیستم‌عاملی که سایت روش اجرا می‌شه، وب‌سرور، مجازی‌ساز، فونت و ... رو بررسی کنیم و اگر نرم‌افزار انحصاری دیدیم سایت رو ببندیم! ما تنها کافیه موارد ایمنی رو رعایت کنیم و به گشت‌وگذارمون توی اینترنت بپردازیم. این قضیه کاملاً با نصب یک نرم‌افزار انحصاری روی سیستم شخصی (چه از طریق اسنپ و چه به صورت دستی و ...) تفاوت داره.
« آخرین ویرایش: 25 خرداد 1399، 01:10 ق‌ظ توسط علی رزم دیده »

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
نقل‌قول
یکی از این تغییرات مثبت اسنپ بوده.اسنپ یک حقیقته. کمی ترسناکه چون دست کانونیکاله، چون کمی بسته تره قبوله. اما بخواین یا نخواین بخشی از ابونتو هست و خواهد بود.
در مورد Unity, Upstart وMir هم دقیقا همین ها گفته میشد. به اسنپ زیاد دل نبند.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
سخت نگیر
شما ممکنه آزادی نرم‌افزار، آزادی بیان، عدالت و خیلی چیزها براتون مهم نباشه. برای یک سری هست :) فردی جلوی شما رو نگرفته. این انجمن اهداف خودش رو داره و یکی از اون‌ها نرم‌افزار آزاده. اگر می‌خواید انجمنی بدون هدف نرم‌افزار آزاد داشته باشید، اینجا جای اشتباهی هستش. انجمن‌های دیگه برای این کار موجوده.

کلا ۱۸۰ درجه حرف ها رو برعکس میگیرن. مدیری که بجای راه انداختن مشکلات تازه واردها باشه، فکر حمایت از مدیر دیکه توی کامنت ها باشه همین میشه دیگه.
من میگم شما برای خودت غیر آزاد نصب نکن اما دیگران رو پوش نکن به این کار که از لینکس فراری نشن. به این جمله ام دقت کن.
در ضمن عزیز من توهم آزادی هم خطرناکه. شما توی اون مملکت حتی نمیتونی اسم قندشکن رو بیاری که سایتت فیلتر نشه. کدوم آزادی؟
نکنه شما در جایی کار میکنید که هیچ کدوم از محصولات مایکروسافت نصب نیست و ایمیل چک نمیکنید و سرچ نمیکنید و اصلا آهنگ گوش نمیکنید و وب سایت باز نمیکنید و غیره؟
ترجیح در نرم افزار آزاده اما تعصب باعث عذاب خودت و دیگرانه
Godisnowhere

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
نقل‌قول
در مورد Unity, Upstart وMir هم دقیقا همین ها گفته میشد. به اسنپ زیاد دل نبند.

اتفاقا همین MIR باعث بوجود اومدن اسنپ شد.
شکست پروژه های تجاری هم کاملا طبیعیه. نمونه اش برای گوگل و مایکروسافت و ادوبی هم زیاده.
اینجوری بخوای حساب کنی به دنیا نمیشه دل بست چه برسه به یه نرم افزار
حرف اینه که بجای موضع گرفتن، تغییرات رو بپذیریم. همین
Godisnowhere