انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوال در مورد حذف کردن کامل برنامه  (دفعات بازدید: 931 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سوال در مورد حذف کردن کامل برنامه
« : 28 خرداد 1399، 06:44 ب‌ظ »
سلام  میخواستم بدونم میشه طوری چیزی رو حذف کرد که انگار دستور نصبش نزدیم ؟  من kde نصب کردم و یه چیز هایش پاک کردم و  حالا هرچی دستور زدم که حذف و نصب بشه نشد و همون kde خراب موند ](*,) خیلی ممنون
« آخرین ویرایش: 28 خرداد 1399، 06:51 ب‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین علیرضا. آ.

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 333
پاسخ : سوال در مورد حذف کردن کامل برنامه
« پاسخ #1 : 28 خرداد 1399، 07:25 ب‌ظ »
سلام  میخواستم بدونم میشه طوری چیزی رو حذف کرد که انگار دستور نصبش نزدیم ؟  من kde نصب کردم و یه چیز هایش پاک کردم و  حالا هرچی دستور زدم که حذف و نصب بشه نشد و همون kde خراب موند ](*,) خیلی ممنون
kde رو با چه دستوری و در چه توزیعی نصب کردید ؟
مثلا در توزیع های دبیان بیس میشه اینطوری پکیچ نصب شده رو به طور کامل حذف کرد :
apt purge package

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
« پاسخ #2 : 28 خرداد 1399، 08:17 ب‌ظ »
برای پاک کردن کامل برنامه باید از دستور زیر استفاه کنید
sudo apt purge PACKAGENAMEو برای پاک کردن کامل برنامه همراه با وابستگیهاش از
sudo apt autoremove --purge PACKAGENAME(بجای PACKAGENAME نام پکیج مورد نظر رو بنویسید)
ولی با دستورات فوق هم برنامه ای رو حذف کنید باز هم یک سری تنظیماتش تو فولدر هوم میمونه که باید دستی پاک کنید . فایل منیجر رو باز کنید و  ctrl+H رو بزنید تا فایلهای مخفی نمایش داده بشوند و فولدر هایی که شامل نام اون برنامه می شوند رو پاک کنید ، داخل فولدرهای .locale و .config رو هم بگردید و اگر فولدری بود که از نامش بر میومد که حاوی تنظیمات برنامه مورد نظر شما هست پاک کنید .
مثلا برای دسکتاپ kde فولدرهای زیر رو پاک کنید (اگر وجود داشتند)
/home/USERNAME/.kde4
/home/USERNAME/.config/KDE
/home/USERNAME/.config/plasma-workspace
/home/USERNAME/.config/kde.org
/home/USERNAME/.local/share/plasma/
« آخرین ویرایش: 28 خرداد 1399، 08:18 ب‌ظ توسط Sun-PDA »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 28 خرداد 1399، 08:25 ب‌ظ »
سلام بله این دستور درست ولی انگار درست پاک نمیکنه مثلا من یکی از چیز های kde در /etc/xdg/autostart  حذف کردم قبلا بعد یه بخش از kde کلا از کار افتاد بعدش  یه چیزای دیگش حذف کردم کلا ستینگش به فنا رفتن حتی با حذف نصب کامل هم درست نشد البته الان یه مشکل برا دبیان من پیش اومد اساسی و کلا از نو نصبش کردم درست میدونم نباید چیزی پاک کنم ولی باید یجوری بشه که کلا یک  چیز حذف کردش شاید مشکلی مثلا برای چیزی بوجود بیادش ؟   

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 28 خرداد 1399، 08:27 ب‌ظ »
برای پاک کردن کامل برنامه باید از دستور زیر استفاه کنید
sudo apt purge PACKAGENAMEو برای پاک کردن کامل برنامه همراه با وابستگیهاش از
sudo apt autoremove --purge PACKAGENAME(بجای PACKAGENAME نام پکیج مورد نظر رو بنویسید)
ولی با دستورات فوق هم برنامه ای رو حذف کنید باز هم یک سری تنظیماتش تو فولدر هوم میمونه که باید دستی پاک کنید . فایل منیجر رو باز کنید و  ctrl+H رو بزنید تا فایلهای مخفی نمایش داده بشوند و فولدر هایی که شامل نام اون برنامه می شوند رو پاک کنید ، داخل فولدرهای .locale و .config رو هم بگردید و اگر فولدری بود که از نامش بر میومد که حاوی تنظیمات برنامه مورد نظر شما هست پاک کنید .
مثلا برای دسکتاپ kde فولدرهای زیر رو پاک کنید (اگر وجود داشتند)
/home/USERNAME/.kde4
/home/USERNAME/.config/KDE
/home/USERNAME/.config/plasma-workspace
/home/USERNAME/.config/kde.org
/home/USERNAME/.local/share/plasma/

sudo apt autoremove --purge PACKAGENAME این نزدم شاید با این درست شه ممنون

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 29 خرداد 1399، 01:34 ق‌ظ »
من معمولاً این رو می‌زنم:
sudo apt remove --auto-remove --purge PACKAGE
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 30 خرداد 1399، 01:43 ب‌ظ »
خیلی ممنون بنظر اینم چیز خوبی فقط اگه میشه بگید دقیق چرا autoremove ننوشتید ???

آفلاین irhossein

• Newbie
  • *
  • ارسال: 21
« پاسخ #7 : 30 خرداد 1399، 10:04 ب‌ظ »
سلام تو این لینک حذف و نصب kde به طور کامل اموزش داده شده
https://www.how2shout.com/how-to/how-to-install-kde-plasma-5-desktop-on-ubuntu-20-04.html
« آخرین ویرایش: 30 خرداد 1399، 10:06 ب‌ظ توسط irhossein »

آفلاین KARA_KRAL

• Full Member
  • *
  • ارسال: 178
  • GNU / Linux for humanity
« پاسخ #8 : 31 خرداد 1399، 02:04 ق‌ظ »
بنده با دوستان موافق ام فقط نکته ای که هست بعضی از برنامه های یه سری از دیتاشون رو از cache سیستم عامل می خونن و با حذف کامل هم چون از cache می خونن فکر می کنی کامل حذف نشده ولی شده منتها داره از cache OS می خونه، باید بری cache برنامه رو حذف کنی

https://superuser.com/questions/474157/where-should-i-put-my-application-cache-for-unix-based-apps
چیزی که هستی را رها کن شاید چیزی که می خواهی بشوی   لائو تسو

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 11 تیر 1399، 01:43 ق‌ظ »
خب یه سوال دیگه هم برای من هست چجوری kde کامل حذف کنم با دستور

*apt --auto-remove purge *kde

اکثر kde حذف میشه و مشکلی که هست اینه بعضی چیز های دیگم هم پاک میشه مثلا یه چیزی از میز کار گنوم  اگه راهی هست که فقط چیز های kde  یا چیزی که میخوایم حذف بشه لطفا راهنمایی کنید اگه هم نمیشه که هیچی

ممنونم :lolflag:

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 15 امرداد 1399، 03:56 ب‌ظ »
حذف کامل برنامه راه بهتری براش نیستش

درسته من گفتم میشه مثلا با دستور

*apt --auto-remove purge *kde
کامل kde حذف کنم که البته ممکن بازم بعضی پکیج ها اسمش چیز دیگه باشه و پاک نشه ولی این دستور ممکنه هرچی پاک کنه مثلا در gnome من بعضی نرم افزار هام پاک شد ولی خب بدون این دستور طور دیگه ای نمیشه نرم افزار پاک کرد که خیلی مشکل بزرگی

مثلا من wine نصب کردم و یه مشکل براش پیش اومد خواستم حذف نصبش کنم با دستور sudo apt --auto-remove purge wine
فقط فقط یک مگابایت از فضا برام آزاد میشه در صورتی که این wine حجمش خیلی خیلی بالاتر از این یعنی مثل این می مونه ما  میانبر برنامه رو از روی ویندوز پاک کنم بعد بگیم برنامه پاک شده ! این مشکل هم کمبود جا هم پکیج های اضافی در سیستم می مونه و درصورت خرابی نمیشه درست حذف نصبش کرد  خب ولی داخل ویندوز خیلی راحت حذف میکنیم و تقریبا همه چی برنامه پاک میشه واقعا راه حل درستی برای پاک کردن برنامه دارید لطفا بگید ممنون :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 15 امرداد 1399، 05:37 ب‌ظ »
اون دستور، هر بسته‌ای که با واین نصب شده باشه و وابستگی هیچ بستهٔ دیگه‌ای که بعد از اون نصب شده، نباشه رو پاک می‌کنه. شاید بعد از نصب واین، بسته‌ای نصب کردی که بهشون وابسته‌است.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 24 امرداد 1399، 07:16 ب‌ظ »
بله انگار اینطور که حرف شما درست الان فقط اسمش مینویسم پاک میکنه کامل wine ولی بعضی موقع نیازه که کامل پاک شه خب از کجا بدونیم به چی وابستس و... کلی پکیج با اسم های مختلف داره نمیشه هر بار همرو نوشت که نه میدونیم اسمشون چیه هم سخته مثلا همین حذف دسکتاپ تاحالا راه حل درست حسابی جز گذاشتن ستاره * بغل اسمش پیدا نکردم که خطرات خودش داره البته من به همین روش راضی هستم ولی مثلا دستورات دیگری هم هست برای حذف پکیج ؟ مثلا دیدم یکی گفته بود برای آرچ میشه به کلی روش پکیج رو حذف کرد حالا اگه هم چنین روشی نیست  هم مهم نیست ممنون بابت همین راهنمایی