انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چطوری ازدست نخوردن تنظیمات grub اطمینان پیدا کنم.(حل شد)  (دفعات بازدید: 1061 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
  • ارسال: 140
سلام من امدم تایم اوت grub با دستور  sudo gedit /etc/default/grub
   کم کنم چون با ادیتور نانو اشنا نبودم کلا روی حالت ادیت نبود گمانم چون هیچ نمیشد تغییر بدم فقط در حین امتحان کردن نمیدونم شک دارم اصلا شد یا نه یک خط جابجا شد نشد
فقط من هول شدم علامت ضربدر زدم فایل بستم بعد توی ترمینال این پیام داد
  GVfs metadata is not supported. Fallback to TeplMetadataManager. Either GVfs is not correctly installed or GVfs metadata are not supported on this platform. In the latter case, you should configure Tepl with --disable-gvfs-metadata.
الان من جرات ریستارت  ندارم الان لطفا بگید چکار کنم اول بفهم گراب تغییری کرده چطوری برگردونم به شکل اولش
در ضمن من در لایو اوبونتو با gpartition   فضا از پارتیشن ازاد کردم و همین دو روز پیش اوبوتنو نصب کردم الات بوت دوگانه دارم که دیفالت روی اوبنتو هست
« آخرین ویرایش: 14 مهر 1399، 10:13 ب‌ظ توسط Mohammad Gho »

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
اگر دستور update-grub رو نزدید تغییری در منوی اصلی داده نشده.

خطایی که گذاشتید ارتباطی به گراب نداره.

می‌تونید محتوای
/etc/default/grub
رو قرار بدید بررسی کنیم ببینیم چه اتفاقی افتاده.

همینطور می‌تونید یک نسخه از فایل پیش فرض تنظیمات رو از اینجا بردارید:

/usr/share/grub/default/grub
و جایگزین نسخه تغییر داده شده کنید.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
ببخش دوست من این پیام داد من با sudo bash  کاربر روت دستور شما رو زدم ولی بازم پیام داد Permission denied
در ضمن نه من update-grub    نزدم چون هول شدم و این که فونت نانو سیاه بود نمیشه جیزی دید
« آخرین ویرایش: 18 تیر 1399، 09:53 ب‌ظ توسط MOHAMMAD 2020 »

آفلاین M!lad

• *
من هیچ دستوری نزاشتم. آدرس ۲ تا فایل رو گذاشتم. می‌تونید با cp اون‌ها رو کپی کنید. یا با فایل‌منیجر به اون شاخه برید و یک کپی ازشون بردارید.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
نه منظورم همین لطف شما بود گفتید این کد بزنید ببینم چه پیامی میده همین /etc/default/grub
هر جند برای کاربر روت ام پسورد ست کردم و دستور /etc/default/grub  زدم ولی بازم  Permission denied میده
الان من چطوری باید اطمینان پیدا کنم تنظیمات گراب روی دیفالت و من با ریستارت سیستم به مشکل نمی خورم

آفلاین M!lad

• *
برای اینکه محتواش رو ببینید:

cat /etc/default/grub
ضمن اینکه فایل پیش‌فرض تو آدرس دوم وجود داره. کلا جای نگرانی نیست.

با این دستور می‌تونید یک کپی از فایل پیش‌فرض رو جایگزین فایلی که توش تغییر اعمال کردید کنید.
sudo cp /usr/share/grub/default/grub /etc/default/grub

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
الان فایل توی ادرس که شما دادید با ادیتور نگاه کردم جیزی ندیدم که تفییر کرده ۳۳ خط کامل بود و این که من فقط فایل بستم بعد دستور اپدیت اصلا نزدم
 کلا الان به نظر شما بدون کارای که شما اخرین راهنمایی کردید برای جایگزین کردن بایه  کپی از فایل پیش‌فرض من ری استارت کنم مشکلی ایجاد که نمیشه چون من دستر اپدیت نزدم \س تفییری ایجاد نشده

آفلاین M!lad

• *
خیر. اگر بعد از تغییر اون فایل دستوری مثل update-grub نزدید مشکلی نسیت.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
تشکر فراوان از شما دوست عزیز بابت راهنمایی هاتون
 کلا چون من موقع نصب یک سکته کامل زدم  سر هیچ کلا پیام نصب  اوبونتو با موفقیت انجام شد بهم داد مثل همه همه اموزش ها امدم usb دراوردم گزینه ری استارت زدم کلا هنگ کرد
گفتم تموم تمام سیستم پرید هر چی صبر کردم همه چی فریز شد مجبور شدم دکمه خاموش کردن نگه دارم دوباره روشن کردم اوبونتو عین فرفره امد بالا  یک بیت هم دست نخورد
 الان برای این مورد هم دوباره ترسیدم بی مورد الان ری استارت کردم همه چی  اوکی هست
بازم تشکر

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
سر راست بهت بگم که با گراب کاستومایزر میتونی اطمینان پیدا کنی sudo apt install grub-customizer در ضمن اصلن به فایل های گراب اگه مطمٔن نیستین دست نزنین تجربه خیلی تلخیه
« آخرین ویرایش: 20 تیر 1399، 11:54 ق‌ظ توسط mr.amir138396 »
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری

اگر دستور update-grub رو نزدید تغییری در منوی اصلی داده نشده.

خطایی که گذاشتید ارتباطی به گراب نداره.

می‌تونید محتوای
/etc/default/grub
رو قرار بدید بررسی کنیم ببینیم چه اتفاقی افتاده.

همینطور می‌تونید یک نسخه از فایل پیش فرض تنظیمات رو از اینجا بردارید:

/usr/share/grub/default/grub
و جایگزین نسخه تغییر داده شده کنید.
استاد عزیز این کار میتونه خیلی براشون گرون تموم شه لطفا تغییر در متن فایل رو بهشون نگین ممنون و سپاس گزارم
« آخرین ویرایش: 20 تیر 1399، 11:57 ق‌ظ توسط mr.amir138396 »
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین M!lad

• *
سر راست بهت بگم که با گراب کاستومایزر میتونی اطمینان پیدا کنی sudo apt install grub-customizer در ضمن اصلن به فایل های گراب اگه مطمٔن نیستین دست نزنین تجربه خیلی تلخیه

استاد عزیز این کار میتونه خیلی براشون گرون تموم شه لطفا تغییر در متن فایل رو بهشون نگین ممنون و سپاس گزارم

بهترین راه برای اعمال تنظیمات. خوندن مستندات و اعمال اونها در فایل‌های اصلی و تا جای ممکن اجتناب از ابزار‌های گرافیکی جانبی هست.

پست‌ها رو درست مطالعه کنید و بعد نقل بگیرید و پاسخ بدید.

پ.ن: لازم نیست در حین پاسخ گفتند به چند نفر چند پست مختلف ارسال کنید.

آفلاین Sun-PDA

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 841
   کم کنم چون با ادیتور نانو اشنا نبودم کلا روی حالت ادیت نبود گمانم چون هیچ نمیشد تغییر بدم فقط در حین امتحان کردن نمیدونم شک دارم اصلا شد یا نه یک خط جابجا شد نشد

خداروشکر مشکل حل شد اما یکم این بخش از متن پست شما برای من نا مفهموم است
اگر دستور sudo gedit /etc/default/grub رو زدید باید با gedit فایل تنظیمات رو باز کنه نه نانو
دوما نانو که حالت ادیت و ... نداره که ،این حالت برای ادیتور هایی مثل vim و vi هست. نانو مثل اکثر ادیتورهای معمول همیشه رو حالت ادیت هست و حالت دیگه‌ای نداره.

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
میتونی قبل از ادیت فایل های مهم سیستم ازش کپی بگیری مثال:
cp /etc/default/grub grub.back
اسلکور

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *

خداروشکر مشکل حل شد اما یکم این بخش از متن پست شما برای من نا مفهموم است
اگر دستور sudo gedit /etc/default/grub رو زدید باید با gedit فایل تنظیمات رو باز کنه نه نانو
دوما نانو که حالت ادیت و ... نداره که ،این حالت برای ادیتور هایی مثل vim و vi هست. نانو مثل اکثر ادیتورهای معمول همیشه رو حالت ادیت هست و حالت دیگه‌ای نداره.
بله شما درست میگی اون موقع انقدر استرس بالا نیامدن سیستم داشتم اصلا دقت نکردم نانو کجاست این وسط این gedit هست اصلا فقط دنبال نوشتن و یه راهنمایی گرفتن بودم از دوستان و این که من با vim اشنایی دارم با اون راحتم
 تشکر از نکته سنجی شما
« آخرین ویرایش: 25 تیر 1399، 07:21 ب‌ظ توسط Mohammad Gho »