انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: psp یا me  (دفعات بازدید: 1508 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
psp یا me
« : 29 امرداد 1399، 06:40 ب‌ظ »
سلام  یه قابلیت داخل cpu هست برا amd اسمش psp و برا اینتل me اگه اشتباه نکنم

که فک کنم از راه دور میشه کامپیوتر کنترل کرد حتی خاموش روشن و کامپیوتر خاموش هم هست بازم اون فعاله و ... سوالاتی دارم ممنون میشم جواب بدید

اول اینکه اصلا میشه این قابلیت خاموش کرد دیدم میگن انگار از بایوس میشه ولی دیدم میگن بازم به طور کامل خاموش نمیشه این درسته ؟

و خطر داره ؟ هم amd هم intel فک کنم اخه این بخش کارشون متن بسته هستش و میشه استفاده ای از سوی خود سازنده cpu بشه یا اصلا هک بشه ؟

و در اخر کدوم بهتره برا amd یا intel

اگه چیزی هستش ممنون میشم توضیح بدید من خودم تحقیق زیاد نتونستم در سایت های خارجی کنم چون انگلیسی بلد نیستم مترجم هم که بد ترجمه میشه و به سختی متوجه میشم

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
پاسخ : psp یا me
« پاسخ #1 : 29 امرداد 1399، 06:49 ب‌ظ »
غیرفعال کردن ME غیر ممکنه مگر بعضی مدلای خاص که قابلیت نصب بایوس های اوپن‌سورس مثل libreboot رو دارن مثلا تو تینک پد های T60/X60
از amd اطلاعی ندارم

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 29 امرداد 1399، 07:10 ب‌ظ »
داخل اینترنت  بنویسید disable amd psp  میادش برید توی عکس ها البته برا اینتل کمتر میاد که میشه داخل بایوس غیر فعال کردش

الان من میخوام یه pc بخرم نمیدونم intel بگیرم یا amd 

این مطلب هم ببینید انگار میشه برا ryzen قطع کرد
https://www.overclock.net/forum/225-hardware-news/1643580-phoronix-via-reddit-amd-reportedly-allows-disabling-psp-secure-processor-latest-agesa.html

حالا من یه پردازنده ضعیف مثلا 3000G بخرم
اینم میشه غیرفعال کردش ؟ و همه مادربرد ها میشه ؟

ممنون که پاسخ میدهید

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19711
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 29 امرداد 1399، 11:22 ب‌ظ »
شما نمی‌تونید ME رو از کر بندازید. سازندهٔ سخت‌افزار (در حقیقت بایوس یا UEFI) می‌تونه این قابلیت رو به/از کار بندازه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 30 امرداد 1399، 07:48 ق‌ظ »
پس این طور که معلوم me خود اینتل نمیخواد کسی قطع کنه ...
حالا psp که برای amd هست چطور ؟ میشه از بایوس قطع کردش ؟  و اگه اره همه مدل های AM4 با هر cpu و مادربردی میشه چون من احتمالا یه مادربرد عادی با یه cpu عادی یا همون ضعیف میخوام بگیرم  ؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 01 شهریور 1399، 09:52 ق‌ظ »
شما نمی‌تونید ME رو از کر بندازید. سازندهٔ سخت‌افزار (در حقیقت بایوس یا UEFI) می‌تونه این قابلیت رو به/از کار بندازه.
سلام آقای بهزادی من یه سوال دارم شما فکر نمیکنم با توجه به اینکه انقد به اوپن سورس و آزادی اهمیت  میدید از amd یا intel یا شاید حتی arm استفاده کنید چون فک کنم تمام اینا متن بسته هستن و همین قابلیت کنترل از راه دور دارن و خاموش هم نمیشه ! من میخوام پیشنهاد شما رو بدونم یا شما هم از همین intel اینا استفاده میکنید
البته اینم بگم اینایی که انقد حریم خصوصی و خیلی چیزای دیگه براشون مهم میگم این قابلیت کنترل از راه دور که بدتره ؟ هم متن بسته هست نمیتونیم ببینیم چیکار میکنه هم غیرفعال نمیشه لابد یه چیزی هست  که اینکارو میکنن دیگه و تاجایی که دیدم خیلی خیلی بدتر از سیستم عامل چه سیستم عامل داشته باشی چه نداشته باشی میشه هرکاری کرد تازه از کجا معلوم شرکت سازنده اینا یجوری کنترل اینا دستش نباشه که اصرار هم دارن خاموش نشه ...

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 01 شهریور 1399، 01:50 ب‌ظ »
سلام آقای بهزادی من یه سوال دارم شما فکر نمیکنم با توجه به اینکه انقد به اوپن سورس و آزادی اهمیت  میدید از amd یا intel یا شاید حتی arm استفاده کنید چون فک کنم تمام اینا متن بسته هستن و همین قابلیت کنترل از راه دور دارن و خاموش هم نمیشه ! من میخوام پیشنهاد شما رو بدونم یا شما هم از همین intel اینا استفاده میکنید
البته اینم بگم اینایی که انقد حریم خصوصی و خیلی چیزای دیگه براشون مهم میگم این قابلیت کنترل از راه دور که بدتره ؟ هم متن بسته هست نمیتونیم ببینیم چیکار میکنه هم غیرفعال نمیشه لابد یه چیزی هست  که اینکارو میکنن دیگه و تاجایی که دیدم خیلی خیلی بدتر از سیستم عامل چه سیستم عامل داشته باشی چه نداشته باشی میشه هرکاری کرد تازه از کجا معلوم شرکت سازنده اینا یجوری کنترل اینا دستش نباشه که اصرار هم دارن خاموش نشه ...
البته طراحی آرم آزاده تا جایی که می‌دونم و هنوز این مشکلات رو نداره. برای همینه که دارم به سمت استفاده‌اش در همه‌چا متمایل می‌شم. فعلاً رایانهٔ رومیزیم آرمه و احتمالاً لپ‌تاپ بعدیم هم آرم خواهد بود. شاید مدل بعدی pinebook.
لپ‌تاپ فعلیم (T430) هم از اون مدل‌هاییه که برای استفادهٔ حرفه‌ایه و می‌شه توی تنظیمات بایوسش، این ویژگی رو  خاموش کرد.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 01 شهریور 1399، 02:16 ب‌ظ »
واقعا آزاد و اوپن سورس  اگه اینطور باشه که خیلی خوبه چون خیلی برد ها مثل Raspberry Pi هستش برای این معماری

فقط یه سوال پس چطور الان سورسش دانلود کنیم الان داخل ویکی پدیا این  نوشته

آدرسش
https://en.wikipedia.org/wiki/ARM_architecture
چیزی که نوشته
Open   Proprietary

که اختصاصی

اگه میشه طوری به من بگید از کجا بفهمم اوپن سورس  و این کاری که اینتل و amd میکنند این نمیکنه ببخشید زحمت افتادین (:

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 01 شهریور 1399، 02:24 ب‌ظ »
راحت‌ترین راه، استفاده از این دستوره:
lspci | grep mei
اگه از IME استفاده کنه، خروجی می‌ده.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 01 شهریور 1399، 02:42 ب‌ظ »
پس با زدن این دستور اگه دستگاه ما این قابلیت روش باشه میگه البته برا من نمیاره چون لپ تاپ من قدیمی ... و برد ARM هم ندارم

رفتم یه جایی  البته بلد نیستم ولی پیدا کردم یه چیزی انگار سورس ARM هستش و حرف شما درست

خوبه باز یه چیز معروف و اوپن سورس آزاد هستش و امیدوارم مثل intel و amd اون قابلیت کنترل نداشته باشه

ممنون  از  شما بابت کمک تا الان فکر میکردم ARM هم مثل X86

تشکر فراوان  از دانیال بهزادی

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #11 : 02 شهریور 1399، 10:04 ب‌ظ »
فک کنم فقط risc-v کاملا آزاد باشه

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 03 شهریور 1399، 02:15 ب‌ظ »
فک کنم فقط risc-v کاملا آزاد باشه

منم فکر میکنم ARM باز و آزاد نیستش

در این لینک
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_instruction_set_architectures
میتونید نگاه کنید کدوم باز و کدوم آزاد و کدوم نیستش فقط یکم برید پایین

که اگه اشتباه نکنم Open   و  Royalty free
بشه باز و رها رایگان
البته اگه اشتباه گفتم بگید اخه انگلیسیم ضعیفه ...

و اینکه ARM داخل اینجا زده که اینطور نیستش

و معماری های آزاد ایناس

Mico32
MMIX
OpenRISC
POWER, PowerPC, Power ISA
RISC-V
SPARC

من که فقط اینا رو دیدم و داخل آزاد و باز ... و ARM نیستش

پس فکر میکنم بهتره از اینا (معماری آزاد) حمایت یکم بشه حداقل اگه کسی خواست بخره پشتیبانی بشه و داخل ایران حداقل پیدا بشه که فکر کنم پیدا نمیشه و یکم محصولات اینا بهتر بشه

اینطور که معلوم پس فقط risc-v آزاد نیستش این معماری Power هم خیلی جا ها دیدمش
و ARM هم معلوم نیست فردا همین کار intel یا amd نکنه

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #13 : 03 شهریور 1399، 05:04 ب‌ظ »
ARM فک کنم پیاده سازی های آزاد هم داشته باشه

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 03 شهریور 1399، 05:11 ب‌ظ »
یه سوال اگه خواستم بنظر شما برد ARM بخرم یا نه اینم مثل همین intel و amd ؟ اخه هم از نظر پشتیبانی arm بهتره هم برد های بهتری داره و برد های با معماری آزاد هنوز اکثرش کامل نیست برای کاربر خانگی ;)