انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ریشه و بنیان توزیع ها  (دفعات بازدید: 5986 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین shovalie

• Full Member
  • *
  • ارسال: 223
ریشه و بنیان توزیع ها
« : 07 شهریور 1389، 07:06 ب‌ظ »
درود!
این لینکه اومده تمام توزیع هارو با یه فلو چارت رسم کرده که توش معلومه هر توزیعی از چه بنیانیه!!
حیفم اومد که نذارمش چون خیلی جالب بود برام توصیه می کنم حتما شما هم یه سر بهش بزنین
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Gldt.svg

آفلاین smmsadrnezh

• Full Member
  • *
  • ارسال: 198
  • Ubuntu is the way of life
    • سید محمد مسعود صدرنژاد
پاسخ به: ریشه و بنیان توزیع ها
« پاسخ #1 : 07 شهریور 1389، 07:49 ب‌ظ »
جالب بود
اینجا هم یک مقایسه کامل و با معیار های مختلف از توزیع های مختلف وجود داره:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Linux_distributions
همونطور که میبینید اوبونتو در همه موارد پیشقدمه (البته همونطور که از جدول ها پیداست هر چی داره از دبیان به ارث برده ;))
گنـــــــــــــــــــــودام!            فارسی      انگلیسی

آفلاین shovalie

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 07 شهریور 1389، 08:02 ب‌ظ »
اگر تمام کار برای این فروم بیان تبلیغ بکنن اصلا بیان بگن فلانی تو بیا اوبونتو ما یه میلیون دلار بهت میدیم بازم من نصبش نمی کنم!!
به قول معروف:
یه فدورا دارم دوسش دارم!!

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
« پاسخ #3 : 07 شهریور 1389، 08:52 ب‌ظ »
اگر تمام کار برای این فروم بیان تبلیغ بکنن اصلا بیان بگن فلانی تو بیا اوبونتو ما یه میلیون دلار بهت میدیم بازم من نصبش نمی کنم!!
به قول معروف:
+1
این آمارها اصلا ملاک خوبی برای انتخاب یه توزیع نیست
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین smmsadrnezh

• Full Member
  • *
    • سید محمد مسعود صدرنژاد
« پاسخ #4 : 07 شهریور 1389، 10:14 ب‌ظ »
من بیشتر با شما موافقم تا مخالف. من خودمم تعصب خاصی روی اوبونتو ندارم ولی تجربم نشون داده بهترین توزیعه لینوکسه و این صفحه هم با آمار و ارقام همینو اثبات میکنه. (تو پرانتز بگم فدورا من را با گنو/لینوکس آشنا کرد)
به نظره من هر کسی با یک توزیعی حال میکنه و باید از همون توزیعی که باهاش سازگاره استفاده کنه.
ولی به هر حال باید بپذیریم اوبونتو قطعا با ۳۵۰۰۰ تا پکیج رتبه ی اول همه سیستم عامل ها را داره درصورتی که فدورا ۲۲۰۰۰ تاست. همچنین در سایر قسمت ها هم اوبونتو حرفه اول را میزنه. (البته فدورا هم در این جدول ها جزوه بهترین هاست)
همچنین با مقایسه قسمت قابلیت های امنیتی grsecurity و RSBAC (کسی از اینا سر در آورد ما رو بی بهره نذاره) را فدورا نداره ولی اوبونتو داره. از نظره هزینه هم شنیدم فدورا بعضی از پکیج هاش رو پولی میده ولی اوبونتو از همه مجانی تره! (خودمم میدونم این جملم یکم مسخره بود)

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #5 : 08 شهریور 1389، 01:04 ق‌ظ »
من بیشتر با شما موافقم تا مخالف. من خودمم تعصب خاصی روی اوبونتو ندارم ولی تجربم نشون داده بهترین توزیعه لینوکسه و این صفحه هم با آمار و ارقام همینو اثبات میکنه. (تو پرانتز بگم فدورا من را با گنو/لینوکس آشنا کرد)
به نظره من هر کسی با یک توزیعی حال میکنه و باید از همون توزیعی که باهاش سازگاره استفاده کنه.
ولی به هر حال باید بپذیریم اوبونتو قطعا با ۳۵۰۰۰ تا پکیج رتبه ی اول همه سیستم عامل ها را داره درصورتی که فدورا ۲۲۰۰۰ تاست. همچنین در سایر قسمت ها هم اوبونتو حرفه اول را میزنه. (البته فدورا هم در این جدول ها جزوه بهترین هاست)
همچنین با مقایسه قسمت قابلیت های امنیتی grsecurity و RSBAC (کسی از اینا سر در آورد ما رو بی بهره نذاره) را فدورا نداره ولی اوبونتو داره. از نظره هزینه هم شنیدم فدورا بعضی از پکیج هاش رو پولی میده ولی اوبونتو از همه مجانی تره! (خودمم میدونم این جملم یکم مسخره بود)

اینکه "به نظره من هر کسی با یک توزیعی حال میکنه و باید از همون توزیعی که باهاش سازگاره استفاده کنه. " رو باهات +۱۰۰۰ :)
و بهش اضافه می کنم  که نیاز هر فرد متفاوت هست و توزیع ها هم برای همین اومدن که نیاز های متفاوتی رو پاسخ بدن
وگرنه ۴ ۵ تا توزیع بیشتر نداشتیم :)

ولی در مورد پکیج یک نکته ای رو بگم :)
ساختار پکیج های فدورا خیلی متفاوت هست با دبیان
مخصوصا kde که پکیج های اصلی رو داره و شاید هر پکیجش ۸ تا ۱۰ تا پکیج برای دبیان باشه
البته مخازن اوبنتو کامل تر هست ولی این عدد ها زیاد چیزی رو نشون نمی ده
ولی ما توزیع هایی مثل زوزه و مندریوا داریم که rpm هستن و بسیار کامل هستن ( و حتی پکیج هایی دارن که دبیان و اوبنتو هم در مخازنشون ندارن :) )

در مورد امنیت :) فدورا SELINUX داره که بسیار وحشتناک هست و جزو نرم افزار های امنیتی آمریکا هست :)
البته می تونید در توزیع های دیگه هم نصب کنید ولی تنظیمات دیفالت فدورا بسیار خوب هست :)

در مورد پولی بودن هم به هیج وجه :)
فدورا آزاد ترین و زیبا ترین توزیع از نظر رعایت و پیشبرد نرم افزار آزاد هست :)
همه چیز با انتخاب و رای گیری هست حتی مدیر پروژه ها و.....

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین fzerorubigd

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 758
  • گوگل دوست خوبیه، فقط باید ازش بپرسی
    • یادداشتهای بیت نیمسوز
« پاسخ #6 : 08 شهریور 1389، 01:10 ق‌ظ »
به قول معروف:
والا به من یه میلیون بدن اوبونتو که سهله، ویندوزم نصب میکنم :)) اصلا لبتابمو میدم خودشون برن نصب کنن هر چی میخوان .
اما از شوخی گذشته، به یه تازه وارد من همیشه اوبونتو رو پیشنهاد میکنم. خیلی حوش دسته برای اونها که تازه اومدن به لینوکس مثلا همین آرچ، که من الان نصب دارم، وقت نصبش یکی از دوستهام اینجا مهمونم بود،‌ اصلا رنگش پریده بود!!
خوب من داشتم بهش میگفتم لینوکس خوبه فلانه بهمانه، همه حرفهام یه طرف، نصب آرچ رو که دید بیخیال شد.

آفلاین mani.zaeim

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 287
  • Free as in Freedom
« پاسخ #7 : 08 شهریور 1389، 01:16 ق‌ظ »
مبتکر SELinux ؛ NSA بوده و کرگدن درست میگه:
 «اینکه "به نظره من هر کسی با یک توزیعی حال میکنه و باید از همون توزیعی که باهاش سازگاره استفاده کنه. " رو باهات +۱۰۰۰ Smiley
و بهش اضافه می کنم  که نیاز هر فرد متفاوت هست و توزیع ها هم برای همین اومدن که نیاز های متفاوتی رو پاسخ بدن»
و راجع به «همه چیز با انتخاب و رای گیری هست حتی مدیر پروژه ها» میدونم که در Debian به این شکل و اما:
fedora مثل ubuntu کاملا free است و منم با Redhat Base بیشتر حال می کنم اما چه کنم که ubutnu synaptic رو دوست دارم
1- man چیزه خوبیه
۲- google کنید
۳- خوب بخوانید

"If Windows API becomes the default on Linux then what is the point of Linux?" -- Mark Shuttleworth
MONO is Windows API

آفلاین taher1983

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
« پاسخ #8 : 08 شهریور 1389، 01:53 ق‌ظ »
اوبونتو و خصوصا توزیع های بهبود یافته از اوبونتو برای کاربرای تازه کار خیلی مناسبه از طرفی اوبونتو از نظر تنوع نرم افزاری هم  در وضعیت خوبی قرار داره .   از خصوصیات بارز اوبونتو می توان به  احیای محیط گنوم اشاره کرد ، محیط گنوم تو اوبونتو همیشه طعم خاصی داشت و از نظر پوسته دارای یک حالت منحصر به فردی هست اگه دقت کرده باشید ویندوز هایی که به اسم لینوکس تو بازار هستند دارای یک پوسته ی اوبونتویی می باشند همه اینها از یک طرف تو تم گوشی هم میبینی  تو تم های  لینوکسی  تم اوبونتو  بیشتر وجود داره  این نشون میده که اوبونتو تو قسمت پوسته و تم یک حالت منحصر به فردی رو واسه خودش ایجاد کرده ولی تقریبا تو بقیه توزیع ها به جز فدورا این حالت خیلی کمتر  هست . از نظر نصاب هم گروههای دبیانی بهترین نصاب ها رو دارن ، میشه نتیجه گرفت که از نطر سهولت ،توزیع های دبیانی  و خصوصا اوبونتوییی ها برای کاربر دارای سهولت بیشتری قرار دارند . ازطرفی اوبونتو تقریبا دارای ویکی های بسیار قوی تری نسبت به بقیه توزیع ها داره و همچنین از نظر فروم های رفع اشکال قوی تر هستش . اگه شما در مورد یک مساله لینوکسی سرچ کنید (انگلیسی) میبینید که فروم های اوبونتو و مستنداتش در ردیف اول جستجو های گوگلی قرار دارند.
ولی همه اینها کاربر پسند بودن بالای اوبونتو رو نشون میده اما شاید از نظر حرفه ای برای خیلیا مناسب نباشه از نظر سخت افزاری از خیلی از  توزیع های عقب تره و همچنین پایداری ....

آفلاین smmsadrnezh

• Full Member
  • *
    • سید محمد مسعود صدرنژاد
« پاسخ #9 : 08 شهریور 1389، 01:55 ب‌ظ »
fedora مثل ubuntu کاملا free است
همونطور که شما قطعا از من بهتر میدونید آزادی با مجانی بودن فرق داره
من در مورد پول حرف زدم
درضمن کسی لینکه معتبری داره که آمار درصدی کاربران توزیع های مختلف رو نشان بده که بفهمیم کدوم توزیع از نظره تعداده کاربر محبوب تره؟

آفلاین mani.zaeim

• Sr. Member
  • *
  • Free as in Freedom
« پاسخ #10 : 08 شهریور 1389، 02:08 ب‌ظ »
ubuntu  محبوب تر است
http://distrowatch.com/
1- man چیزه خوبیه
۲- google کنید
۳- خوب بخوانید

"If Windows API becomes the default on Linux then what is the point of Linux?" -- Mark Shuttleworth
MONO is Windows API

آفلاین shovalie

• Full Member
  • *
« پاسخ #11 : 08 شهریور 1389، 02:35 ب‌ظ »
ubuntu  محبوب تر است
مثل این می مونه که بگی چون کاربر های ویندوز خیلی بشتر لینوکسه پس خیلی بهتر از لینوکسه

آفلاین کرگدن

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1769
« پاسخ #12 : 08 شهریور 1389، 02:36 ب‌ظ »
fedora مثل ubuntu کاملا free است
همونطور که شما قطعا از من بهتر میدونید آزادی با مجانی بودن فرق داره
من در مورد پول حرف زدم
درضمن کسی لینکه معتبری داره که آمار درصدی کاربران توزیع های مختلف رو نشان بده که بفهمیم کدوم توزیع از نظره تعداده کاربر محبوب تره؟

فدورا آزاد و مجانی هست و هیچ قسمت پولی نداره
حتی درایور ها و کدک های غیر آزاد هم در مخازن رسمیش نیست :) و باید از مخازن غیر رسمی استفاده کنید
تولید پکیج ها توسط کاربران و با سیستم koji  انجام میشه و اینکه چه پکیجی به مخازن تست اضافه بشه و بعد از چه زمانی به حالت stable در بیاد باز هم توسط کاربران هست :)
کاربران می تونن مشکلات رو قبل از اینکه پکیج stable بشه اعلام کنن تا یا دوباره پکیج اصلاخ بشه یا از اول ساخته بشه و......

از نظر کاربر اوبنتو بسیار بیشتر داره ولی به گفته تیم فدورا همین چند میلیون کاربر حرفه ای فدورا بسیار عالی هست و برای پیشرفتش هیچ کمبودی نیست :)
( اگر درست یادم باشه حدود ۴ میلیون دانلود داشتن که به گفته خودشون ۱ تا ۲ میلیون کاربر واقعی دارند)

Vaio-VPCCW - core i7 -Nvidia GT320M -4GB -OS Fedora 20/ kde 4.12
Vbox: Centos 6.4 (server) / Archlinux

آفلاین smmsadrnezh

• Full Member
  • *
    • سید محمد مسعود صدرنژاد
« پاسخ #13 : 09 شهریور 1389، 02:56 ب‌ظ »
نمیدونم چی باعث شده بود همیشه فکر کنم بعضی از پکیج ها و آپدیت های فدورا مجانی نیست. شاید به خاطره این باشه که زیره سایتشون نوشته:
نقل‌قول
The Fedora Project is maintained and driven by the community and sponsored by Red Hat
و همگی میدونیم رد هت مجانی نیست

آفلاین mani.zaeim

• Sr. Member
  • *
  • Free as in Freedom
« پاسخ #14 : 09 شهریور 1389، 03:12 ب‌ظ »
ubuntu  محبوب تر است
مثل این می مونه که بگی چون کاربر های ویندوز خیلی بشتر لینوکسه پس خیلی بهتر از لینوکسه
خیلی فرق می کنه بالای ۷۰٪ کسانی که با windows کار میکنند نمی دانند که سیستم عاملی مثل linux وجود داره یا اصلا به غیر از windows سیستم عاملی هست و اکثر windows کار ها user های کم اطلاعی هستند و ...
اکثر زمانی که کسی سیستم و یا laptop و یا notebook می گیره روش windows نصب
ولی در مورد کاربران Linux و اونم Desktop معمولان در ابتدا با یکی از توزیع های Fedora, Debian, Ubuntu, Suse, Mandriva آشنا می شوند و معمولا Fedora و Ubuntu و Suse سهم بیشتری رو شامل می شوند و Distrowatch بنظرم مرجع خوبیه
« آخرین ویرایش: 09 شهریور 1389، 03:13 ب‌ظ توسط mani.zaeim »
1- man چیزه خوبیه
۲- google کنید
۳- خوب بخوانید

MONO is Windows API