انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سخت گیری بیش از حد ناظران -- حل شد  (دفعات بازدید: 4596 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Iranihamed

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
سخت گیری بیش از حد ناظران -- حل شد
« : 27 شهریور 1399، 10:52 ب‌ظ »
با درودی دوباره. داشتم توی انجمن گشت میزدم دیدم یکی دو تا تاپیک رو به خاطر اینکه سوالشون درباره نرم افزار غیر آزادِ داخل اوبونتو بود بود قفل کرده بودند! راستش این سوال توی ذهنم پیش اومد که مگر اینجا انجمن اوبونتو نیست و مشکلات داخل اوبونتو رو اینجا نباید پرسید؟ پس اگه اینطوره، در مورد نصب درایور انویدیا هم نمیشه اینجا سوال پرسید؟😐 فرض کنید یه نفر سیستم خفن بسته با کارت gtx 3080 و روی سیستمش اوبونتو ریخته، از نرم افزار های رندر گیری و مهندسی هم استفاده میکنه و نیاز داره که درایور خود انویدیا رو نصب داشته باشه تا از حداکثر قدرت سیستمش استفاده کنه، الان اگه این بنده خدا در مورد نصب درایور گرافیکش سوالی داشته باشه کمکش نمیکنید و میگید غیر آزاده؟ 😐
حتی انجمن انگلیسی اوبونتو هم انقدر سخت گیری نمیکنه ها!
« آخرین ویرایش: 31 شهریور 1399، 01:27 ب‌ظ توسط Iranihamed »

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
پاسخ : سخت گیری بیش از حد ناظران
« پاسخ #1 : 27 شهریور 1399، 10:54 ب‌ظ »

موندم چی بگم تشویقت کنم برا خودم بده بزنم تو سرت که وجدانم ولم نمی کنه که چرا حرف راست رو تکذیب کردم همش با خودت
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1255
« پاسخ #2 : 27 شهریور 1399، 11:26 ب‌ظ »
این‌که بقیه انجمن‌ها چطور کار می‌کنند ارتباطی به انجمن فارسی اوبونتو ندارد

تا جایی که من می‌دونم اینجا قوانین خاص خودشو داره

برای سوال شما به طور مشخص در قسمتی از قوانین می‌خوانیم

نقل‌قول
۵. انجمن‌های فارسی اوبونتو از پذیرش هر گونه عنوانی که به هر نحوی کاربران را به استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد مایل نماید معذور است و حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش چنین ارسال‌هایی را برای خود محفوظ می‌داند. مسلما انواع مقایسه بین نرم‌افزارهای آزاد و غیرآزاد شامل این بند نمی‌شود.
(تاکید از منه)

طبیعی‌ است که ناظران و مدیران انجمن طبق قوانین فعالیت و اعمال نظر کنند.

این‌که استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد(انحصاری) توصیه و تبلیغ نمی‌شه اتفاقا بسیار خوبه.

اگر در نصب هرگونه ابزار غیرآزاد(انحصاری) نظیر برنامه‌ها و درایور مشکلی دارید باید به پشتیبانی همان محصول مراجعه کنید.

در مورد خاص درایور انویدیا، از مدت‌ها قبل به دلیل عدم ارائه درایور آزاد برای آن از طرف شرکت سازنده مشکل عدم سازگاری با لینوکس را شاهد بودیم.

البته به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر این پشتیبانی بهتر شده است.

« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1399، 11:32 ب‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
« پاسخ #3 : 27 شهریور 1399، 11:30 ب‌ظ »

نقل‌قول
۵. انجمن‌های فارسی اوبونتو از پذیرش هر گونه عنوانی که به هر نحوی کاربران را به استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد مایل نماید معذور است و حق حذف، قفل، انتقال یا ویرایش چنین ارسال‌هایی را برای خود محفوظ می‌داند. مسلما انواع مقایسه بین نرم‌افزارهای آزاد و غیرآزاد شامل این بند نمی‌شود.
(تاکید از منه)

این‌که استفاده از نرم‌افزارهای غیرآزاد(انحصاری) توصیه و تبلیغ نمی‌شه اتفاقا بسیار خوبه.

اگر در نصب هرگونه ابزار غیرآزاد(انحصاری) تظیر برنامه‌ها و درایور مشکلی دارید باید به پشتیبانی همان محصول مراجعه کنید.

درود بر تو ولی استاد درست نیست کسی مشکلش با نرم افزار غیر آزاد حل میشه رو کمک نکنیم
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین Iranihamed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 27 شهریور 1399، 11:30 ب‌ظ »

نقل‌قول
(تاکید از منه)

اگر در نصب هرگونه ابزار غیرآزاد(انحصاری) تظیر برنامه‌ها و درایور مشکلی دارید باید به پشتیبانی همان محصول مراجعه کنید.
یعنی در مورد نصب درایور انویدیا هم پاسخ نمیدید؟ پس اون موردی که مثال زدم، (سیستم Hi_end با کارت انویدیا و سیستم عامل اوبونتو) سوالش رو کجا بره بپرسه؟ توی انجمن ویندوز؟ یا انجمن فدورا؟ منطقی نیست واقعا. عذر میخوام قصد جسارت ندارم، ولی قوانین این انجمن منطقی به نظر نمیرسه. وحی منزل هم نیست، میشه تغییرش داد، فکر کنم مدیران و ناظرات میتونند با هم مشورت کنند و قوانین غیر منطقی رو تغییر بدن. غیر منطقی ترین قسمتش هم اینه که اینجا انجمن اوبونتو است ولی بعضی از قوانینش با قوانین خود اوبونتو هم مغایرت داره! 😀 اوبونتو توی مخازنش نرم افزار غیر آزاد هم داره، ولی توی این انجمن نمیشه در موردش سوال پرسید!
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1399، 11:37 ب‌ظ توسط Iranihamed »

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #5 : 27 شهریور 1399، 11:33 ب‌ظ »
کارت انویدیا و سیستم عامل اوبونتو) سوالش رو کجا بره بپرسه؟ توی انجمن ویندوز؟ یا انجمن فدورا؟ منطقی نیست واقعا.

ببینید هرجایی قوانین خودشو داره راجع به مثلا همین انویدیا خب تنها راه که اینجا نیست خدا رو شکر توزیع ها معمولا ویکی قدرتمندی دارند و ایمیل و ... هم هست

آفلاین Iranihamed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 27 شهریور 1399، 11:42 ب‌ظ »
کارت انویدیا و سیستم عامل اوبونتو) سوالش رو کجا بره بپرسه؟ توی انجمن ویندوز؟ یا انجمن فدورا؟ منطقی نیست واقعا.

ببینید هرجایی قوانین خودشو داره راجع به مثلا همین انویدیا خب تنها راه که اینجا نیست خدا رو شکر توزیع ها معمولا ویکی قدرتمندی دارند و ایمیل و ... هم هست
اصلن بحث وجود مستندات و ویکی و غیره نیست، سوال اینه که چرا خود اوبونتو توی مخازنش نرم افزار غیر آزاد قرار داده ولی اینجا که انجمنش هست نمیشه در موردش صحبت کرد و سوال پرسید! چرا بعضی از قوانین این انجمن با قوانین خود اوبونتو مغایرت داره؟ خب اسم این انجمن رو بزارند انجمن نرم افزارهای آزاد، ولی تا وقتی که تابلوی اوبونتو رو بالای سرش داره باید تابع قوانین اوبونتو باشه. چرا در بعضی موارد به قوانین خود اوبونتو پایبند نیست؟
« آخرین ویرایش: 27 شهریور 1399، 11:46 ب‌ظ توسط Iranihamed »

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #7 : 27 شهریور 1399، 11:49 ب‌ظ »
ی اصلن بحث وجود مستندات و ویکی و اینها نیست، سوال اینه که چرا خود اوبونتو توی مخازنش نرم افزار غیر آزاد قرار داده ولی اینجا که انجمن اوبونتو هست نمیشه در موردش صحبت کرد و سوال پرسید!
من در این مورد قصد دفاع کردن ندارم و فکر کنم حق هم نداشته باشم و فقط مدیران و ناظران بتونن ولی نظرم رو میتونم بگم
نگاه کنید کسی که این فروم رو ساخته و بعد از اون کسانی که اداره می کنند که زیر نظر خود کنونیکال کار نمی کنند پس الزامی هم به رعایت قوانین اون ها ندارند یعنی من اگه به یکی یه چیزی دادم اگه انحصاری در کار نباشه و اون رو آزاد بزارم بعدا نمی تونم بهش بگم چرا از وسیله ای که بهش دادم مطابق میل من استفاده نکرده
و همون طور که گفتم به نظرم من حق پاسخ به این سوال رو ندارم چون مخاطبش من نیستم فقط نظرم رو دادم

آفلاین Iranihamed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 28 شهریور 1399، 12:13 ق‌ظ »
ی اصلن بحث وجود مستندات و ویکی و اینها نیست، سوال اینه که چرا خود اوبونتو توی مخازنش نرم افزار غیر آزاد قرار داده ولی اینجا که انجمن اوبونتو هست نمیشه در موردش صحبت کرد و سوال پرسید!
من در این مورد قصد دفاع کردن ندارم و فکر کنم حق هم نداشته باشم و فقط مدیران و ناظران بتونن ولی نظرم رو میتونم بگم
نگاه کنید کسی که این فروم رو ساخته و بعد از اون کسانی که اداره می کنند که زیر نظر خود کنونیکال کار نمی کنند پس الزامی هم به رعایت قوانین اون ها ندارند یعنی من اگه به یکی یه چیزی دادم اگه انحصاری در کار نباشه و اون رو آزاد بزارم بعدا نمی تونم بهش بگم چرا از وسیله ای که بهش دادم مطابق میل من استفاده نکرده
و همون طور که گفتم به نظرم من حق پاسخ به این سوال رو ندارم چون مخاطبش من نیستم فقط نظرم رو دادم
مرسی از نظرتون، ولی چیزایی که گفتید پاسخ سوال من نبود. سوال من روشنه، اگه این انجمن عنوانش انجمن اوبونتو هست و به قول معروف تابلوی اوبونتو رو روی سردرش چسبونده، پس باید به قوانین اوبونتو پایبند باشه و به همه مشکلات سیستم عامل اوبونتو پاسخ بده، اگر اینجا انجمن اوبونتو نیست، چرا عنوان انجمن رو عوض نمیکنند و مثلن نمیگذارند انجمن نرم افزارهای آزاد؟ ضمنن، اگر این انجمن مستقل از پروژه اوبونتو هست، پس چرا در صفحه اول این انجمن نوشته نشده که این انجمن مستقل از کنونیکال و پروژه اوبونتو است و ارتباط ارگانیکی با آنها ندارد؟ (انتظار پاسخ از جانب شخص شما رو ندارم، فقط جهت روشن شدن منظورم اینو نوشتم)
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1399، 12:36 ق‌ظ توسط Iranihamed »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #9 : 28 شهریور 1399، 08:28 ق‌ظ »
تا جایی که یادمه هرگز کسی بخاطر پرسیدن سوال در مورد درایور کارت گرافیکش بازخواست نشده.
نرم افزار انحصاری همونطور که قانون کپی رایت براش محفوظه، حق پشتیبانی هم براش محفوظ باید باشه.
نرم افزار آزاد رو جامعه توسعه میده و همون جامعه ازش پشتیبانی می‌کنه.
من فکر نمیکنم خیلی سخت گیرانه باشه، نرم افزار های انحصاری صد ها خط محدودیت رو تو لایسنسشون به کاربر اعمال میکنن و کسی هم نمیگه بالا چشمتون ابرو هست، حالا پشنیبانیش هم از خودشون.

آفلاین Iranihamed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 28 شهریور 1399، 01:58 ب‌ظ »
تا جایی که یادمه هرگز کسی بخاطر پرسیدن سوال در مورد درایور کارت گرافیکش بازخواست نشده.

دوباره این سوال پیش میاد که چرا؟ مگه نمیگویند پرسش درباره نرم افزار غیر آزاد در اینجا ممنوعه؟ مگه درایور نرم افزار نیست؟ چرا زیر سیبیلی رد کردند و تاپیک رو قفل نکردند؟ البته اگر واقعن سوالات در مورد درایور غیر آزاد رو قفل نکرده باشند کار درستی کردند به نظر من، ولی تکلیف این پارادوکس چند جانبه چی میشه؟ پارادوکس در نام انجمن، قوانین، و رفتار ناظران. بلاخره اینجا انجمن اوبونتو هست یا صرفن انجمن نرم افزارهای آزاد؟ وقتی از اسم اوبونتو استفاده میکنه باید به قوانین اوبونتو پایبند باشه یا نباشه؟
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1399، 02:01 ب‌ظ توسط Iranihamed »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #11 : 28 شهریور 1399، 02:42 ب‌ظ »

دوباره این سوال پیش میاد که چرا؟ مگه نمیگویند پرسش درباره نرم افزار غیر آزاد در اینجا ممنوعه؟ مگه درایور نرم افزار نیست؟ چرا زیر سیبیلی رد کردند و تاپیک رو قفل نکردند؟ البته اگر واقعن سوالات در مورد درایور غیر آزاد رو قفل نکرده باشند کار درستی کردند به نظر من، ولی تکلیف این پارادوکس چند جانبه چی میشه؟ پارادوکس در نام انجمن، قوانین، و رفتار ناظران. بلاخره اینجا انجمن اوبونتو هست یا صرفن انجمن نرم افزارهای آزاد؟ وقتی از اسم اوبونتو استفاده میکنه باید به قوانین اوبونتو پایبند باشه یا نباشه؟
در این مورد ناظر ها باید توضیح بدن، ولی خیلی هم فکر نمیکنم بخواد چیز عجیبی باشه، در هر حال ممکنه در مورد راه انداز ها استثنا قائل بشن و خیلی هم غیر منطقی نیست، گاهی کاربر چاره ای جز استفاده از اون درایور ممکنه نداشته باشه.
اما خب در مورد اکثر نرم افزار ها جایگزین آزاد اون ها موجود هست.
ویرایش:
در مورد اوبونتو:
اوبونتو درایور های غیر آزاد رو در مخازن قرار داده، اما التماس نکرده که حتما ازش استفاده بشه، بصورت دیفالت هم از nouveau استفاده میکنه به جای درایور انحصاری انویدیا، اما کاربر این قدرت رو داره که اون ها رو نصب کنه.
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1399، 02:46 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4857
  • masoft قدیم
« پاسخ #12 : 28 شهریور 1399، 03:02 ب‌ظ »
راستش این سوال توی ذهنم پیش اومد که مگر اینجا انجمن اوبونتو نیست و مشکلات داخل اوبونتو رو اینجا نباید پرسید؟
«باید»ای در کار نیست. اگر سوالی در مورد خود «اوبونتو» دارید، می‌تونید بپرسید. ولی اگر در مورد نرم‌افزار دیگه‌ای هست که «نرم‌افزار آزاد» نیست، اینجا ازش پشتیبانی نمی‌کنیم و می‌تونید از پشتیبانی خود اون نرم‌افزار استفاده کنید. متاسفانه علاقه‌ای نداریم که وقت و هزینه‌مون رو برای نرم‌افزارهای غیرآزاد بذاریم.

آفلاین Iranihamed

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 28 شهریور 1399، 04:18 ب‌ظ »
راستش این سوال توی ذهنم پیش اومد که مگر اینجا انجمن اوبونتو نیست و مشکلات داخل اوبونتو رو اینجا نباید پرسید؟
«باید»ای در کار نیست. اگر سوالی در مورد خود «اوبونتو» دارید، می‌تونید بپرسید. ولی اگر در مورد نرم‌افزار دیگه‌ای هست که «نرم‌افزار آزاد» نیست، اینجا ازش پشتیبانی نمی‌کنیم و می‌تونید از پشتیبانی خود اون نرم‌افزار استفاده کنید. متاسفانه علاقه‌ای نداریم که وقت و هزینه‌مون رو برای نرم‌افزارهای غیرآزاد بذاریم.
اون "باید" موقعی در کار نیست که این انجمن شاخه رسمی انجمن اوبونتو نباشه و در صفحه اولش هم اینو جهت اطلاع نوشته باشه. اگه زیرشاخه رسمی اوبونتو هستید اون "باید" سر جاش هست و لااقل نرم افزارهایی که در مخزن اوبونتو هست رو میبایست ساپورت کنید, حالا چه آزاد باشه چه غیر آزاد.
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1399، 04:31 ب‌ظ توسط Iranihamed »

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #14 : 28 شهریور 1399، 04:30 ب‌ظ »
من از ابتدا بحث رو دنبال می‌کردم... به این نتیجه رسیدم که ظاهرا شما یکم واژه جامعه براتون بیگانه هست. شاید هم معنی متفاوتی براش مدنظر دارید.

شما آزاد هستید یک جامعه کاربری موازی ایجاد کنید با قوانین مورد نظر خودتون و کاربرها تصمیم می‌گیرند در اون فعالیت کنند یا خیر. کسی از این انجمن هم جلوی شما نخواهد ایستاد.

اینجا بایدی وجود نداره. حتی در انجمن اصلی اوبونتو "باید" ساپورت کنید وجود نداره. اینجا یک جامعه هست که کاربران تصمیم می‌گیرند چه قدر و در چه حیطه‌ای زمانشون رو در اختیار دیگران بزارند.

نوشتار لحن نداره که من لحن شما رو متوجه بشم. ولی نوع نگارش شما به نحوی هست که انگار کاربران اینجا حقوق میگیرند و وظیفه دارند به دیگران سرویس بدند. اینطور نیست.

اضافه کنم من خودم تمایل دارم تایپیک‌های ابزارهای انحصاری باز بمونه و اگر کسی خواست بتونه کمک کنه هر چند اگر من علاقه‌ای نداشته باشم زمان خودم رو برای پشتیبانی از این ابزارها خرج کنم. ولی خوب فعلا قوانین انجمن این اجازه رو به ما نمیده و کسانی که زیرساخت لازم رو تهیه و پشتیبانی می‌کنند تمایلی ندارند از این زیرساخت و هزینه‌ها برای پشتیبانی ابزارهای غیرآزاد استفاده بشه. به هر حال بیشتر توضیحاتم پیرامون "باید"هایی بود که مطرح کردید.
« آخرین ویرایش: 28 شهریور 1399، 04:32 ب‌ظ توسط M!lad »
..I feel no fault for the fault I feel..