انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: راهنمایی برای آزاد کردن فضای پارتیشن root و تغییر محل نصب برخی برنامه ها به home  (دفعات بازدید: 676 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
  • ارسال: 140
سلام به دوستان من دوتا سوال دارم
اول پارتیشن روت من پر شده در حالی که بیشتر برنامه ها رو از ابتدا در هوم نصب کردم ولی اون اوایل چون اشنا نبودم توی ترمینال برخی برنامه بعد از نصب یک پیامی میداد نمیدونم چی بود دقیقا ولی به این معنی نصب کامل شد اصل فایل می خواهی پاک کنی این جور پیامی میداد من NO
میزدم الان کلا روت ام پرشده و نمیدونم باید چکار کرد کلا هر کی دستوری برای پاک کردن این جور فایل های موقت موقع نصب که فضا رو پر میکنه  بلده راهنمایی کنه
دوم الان برای نصب بعضی اپ ها که فایل zip از خود سایت شون دانلود میکنی خودش چون اتومات نصب میشه میره داخل پارتیشن روت برای نصب این جور اپ ها توی پارتیشن هوم چکار باید کرد توی نت گشتم این دیدم

./configure --prefix=/home/user/myprogram
make
make install
من این بزنم تو ترمینال بعد این پوشه ساخته بشه بعد اون سری اپ ها رو چطوری توی این پوشه نصب کنم

« آخرین ویرایش: 21 مهر 1399، 07:10 ب‌ظ توسط Mohammad Gho »

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1119
سلام
apt بسته های نصبی که می گیره رو ذخیره می کنه برای بعدا اگه نیاز شد
اگه میخواید اونا رو پاک کنه
sudo apt cleanauto clean هم همینکار رو میکنه ولی میاد یه سری ها رو نگه می داره(بالایی کامل تره)
sudo apt autocleanو اگر dependency هایی که نصب شده اند ولی دیگه نیازی بهشون نیست رو میخوای پاک بکنی
sudo apt autoremove
پ.ن: مگه چقدر فضا بهش داده بودی؟

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
سلام
apt بسته های نصبی که می گیره رو ذخیره می کنه برای بعدا اگه نیاز شد
اگه میخواید اونا رو پاک کنه
sudo apt cleanauto clean هم همینکار رو میکنه ولی میاد یه سری ها رو نگه می داره(بالایی کامل تره)
sudo apt autocleanو اگر dependency هایی که نصب شده اند ولی دیگه نیازی بهشون نیست رو میخوای پاک بکنی
sudo apt autoremove
پ.ن: مگه چقدر فضا بهش داده بودی؟
20 گیگ دادم یعنی اون موقع بیشتر نبود که بدم هوم ۳۵ دادم الان باید دوباره فضا ازاد کنم دوباره روت بزرگتر کنم
دوتا دستور اولی که همیشه میزنم فقط ان اخری نمیدونم دقیقا چکار میکنه
فقط این دستور sudo apt autoremove 
dependency هایی که نصب شده اند ولی دیگه نیازی بهشون نیست یعنی چی یعنی بعد نصب یک اپ dependency میتونیم پاک کنیم بدون اسیب زدن به ان اپ یاکل سیستم
بعد با این دستور لیست بزرگ ترین Package گرفتم
dpkg-query --show --showformat='${Package;-50}\t${Installed-Size}\n' | sort -k 2 -n | grep -v deinstall | awk '{printf "%.3f MB \t %s\n", $2/(1024), $1}'

این ۳ تا رو دیدم که اصلا گمون نکنم بشه پاک کرد مال اپ هایی که خودم نصب کردم
279 MB      Mlibgl1-mesa-dri
392.047 MB     libwine-development
450.175 MB     libwine-development
511.167 MB     linux-firmware

« آخرین ویرایش: 21 مهر 1399، 10:17 ب‌ظ توسط Mohammad Gho »

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1119
نگاه کنید مثلا شما میاید دانلود منیجر پرسپولیس رو نصب می کنید این برنامه چون با pyqt5 نوشته شده به یکسری از کتابخانه های اون احتمالا وابستگی داره و apt به طور خودکار اون ها رو پیدا و نصب میکنه حالا بعد از مدتی خودتون میاید پرسپولیس رو پاک کنید اگه با apt این کار رو بکنید خودش معمولا دنبال این وابستگی ها می گرده و اگه نیاز دیگه ای بهشون نباشه پاک میکنتشون ولی تحت شرایط خاصی، مثلا خودتون بهش بگید این کار رو نکنه یا وسط کار یه دفعه متوقف بشه یا اصلا برنامه رو با apt نصب نکردید ولی وابستگی هاش رو چرا بعضی وابستگی ها الکی میمونن رو سیستم که با autoremove میشه پاکشون کرد
نقل‌قول
279 MB      Mlibgl1-mesa-dri
392.047 MB     libwine-development
450.175 MB     libwine-development
511.167 MB     linux-firmware

اولی که برای mesa هست برای یه سری کارهای گرافیکی هستش و باشه بهتره اون ۲ مورد بعدش مربوط به wine هست اگر نیاز ندارید به wine کلا بزنید پاک بشه و مشکلی پیش نمیاد آخریش هم که از اسمش معلومه و از ضروریات هست

آفلاین Mohammad Gho

• Full Member
  • *
نگاه کنید مثلا شما میاید دانلود منیجر پرسپولیس رو نصب می کنید این برنامه چون با pyqt5 نوشته شده به یکسری از کتابخانه های اون احتمالا وابستگی داره و apt به طور خودکار اون ها رو پیدا و نصب میکنه حالا بعد از مدتی خودتون میاید پرسپولیس رو پاک کنید اگه با apt این کار رو بکنید خودش معمولا دنبال این وابستگی ها می گرده و اگه نیاز دیگه ای بهشون نباشه پاک میکنتشون ولی تحت شرایط خاصی، مثلا خودتون بهش بگید این کار رو نکنه یا وسط کار یه دفعه متوقف بشه یا اصلا برنامه رو با apt نصب نکردید ولی وابستگی هاش رو چرا بعضی وابستگی ها الکی میمونن رو سیستم که با autoremove میشه پاکشون کرد
نقل‌قول
279 MB      Mlibgl1-mesa-dri
392.047 MB     libwine-development
450.175 MB     libwine-development
511.167 MB     linux-firmware

اولی که برای mesa هست برای یه سری کارهای گرافیکی هستش و باشه بهتره اون ۲ مورد بعدش مربوط به wine هست اگر نیاز ندارید به wine کلا بزنید پاک بشه و مشکلی پیش نمیاد آخریش هم که از اسمش معلومه و از ضروریات هست
با وجود این که اطمینان داشتم win نصب نکردم با این دستور رد libwine-developmen پیدا کردم
locate -r /libwine-developmen | less
« آخرین ویرایش: 22 مهر 1399، 12:15 ق‌ظ توسط Mohammad Gho »