انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: معرفی نرم افزار مشابه vscode  (دفعات بازدید: 3202 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 382
معرفی نرم افزار مشابه vscode
« : 23 مهر 1399، 10:41 ب‌ظ »
سلام
با توجه به اینکه دوستان گفتن نصب vscode مخازن غیرآزاد به توزیع اضافه میکنه ممنون میشم در ادامه نرم افزاری مشابه vscode معرفی کنند.( البته vim هر کاری میکنم نمیتونم سمتش برم ](*,))

وارد software هم شدم ولی چند تا بیشتر نبودن!

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
پاسخ : معرفی نرم افزار مشابه vscode
« پاسخ #1 : 23 مهر 1399، 10:49 ب‌ظ »
vscodium هست
atom هم یه ادیتور متن هست
sublime text هم هستش(اگه اشتباه نکنم پولیه)
kate و kwrite هستند که برای kde هستند
geany که یه ide هست
به نظر من مشابه ترینش atom هست بقیه یا ide هستند یا یه مقدار فرق دارند

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 23 مهر 1399، 11:10 ب‌ظ »
vscodium هست
atom هم یه ادیتور متن هست
sublime text هم هستش(اگه اشتباه نکنم پولیه)
kate و kwrite هستند که برای kde هستند
geany که یه ide هست
به نظر من مشابه ترینش atom هست بقیه یا ide هستند یا یه مقدار فرق دارند
بسته های اسنپ رو برداشتم... الان تو سافت‌ور عبارت atom جستجو میزنم نمیاره...
جسارتا الان سافت‌ور بدون اسنپ، میشه برنامه های مخازن اوبونتو؟

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #3 : 23 مهر 1399، 11:30 ب‌ظ »
درسته فرمودید VIM جزو گزینه‌ها نیست... ولی من باز VIM رو پیشنهاد می‌دم. اگر میخواید خیلی سریع یک محیط خوب مشابه یک IDE داشته باشید می‌تونید از توزیع‌های مطرح ویم استفاده کنید. SpaceVim یکی از این توزیع‌ها هست.

من ازش استفاده نمی‌کنم ولی احتمالا برای شما جذاب باشه.

https://spacevim.org

..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #4 : 23 مهر 1399، 11:40 ب‌ظ »
من خودم از GNU Emacs برای کد زدن استفاده می‌کنم ولی اگه چیزی شبیه VS Code می‌خوای که آزاد باشه و مخزن غیرآزاد نمی‌خوای اضافه کنی، به نظر من vscodium رو از طریق flathub نصب کن.

https://flathub.org/apps/details/com.vscodium.codium

نکته: نرم‌افزار snap سمت سرور غیرآزاد هست.

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 23 مهر 1399، 11:43 ب‌ظ »
درسته فرمودید VIM جزو گزینه‌ها نیست... ولی من باز VIM رو پیشنهاد می‌دم. اگر میخواید خیلی سریع یک محیط خوب مشابه یک IDE داشته باشید می‌تونید از توزیع‌های مطرح ویم استفاده کنید. SpaceVim یکی از این توزیع‌ها هست.

من ازش استفاده نمی‌کنم ولی احتمالا برای شما جذاب باشه.

https://spacevim.org

سلام
از شما متشکرم که همیشه با حوصله و خوب توضیح میدهید... الان تو سافت‌ور عبارت SpaceVim رو جستجو زدم نیاورد... الان این یعنی تو مخازن اوبونتو نیست؟
البته الان دیدم Vim تو سافت‌ور برام نصب شده... فکر میکنم خود اوبونتو خودکار نصب میکنه...

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 23 مهر 1399، 11:49 ب‌ظ »
من خودم از GNU Emacs برای کد زدن استفاده می‌کنم ولی اگه چیزی شبیه VS Code می‌خوای که آزاد باشه و مخزن غیرآزاد نمی‌خوای اضافه کنی، به نظر من vscodium رو از طریق flathub نصب کن.

https://flathub.org/apps/details/com.vscodium.codium

نکته: نرم‌افزار snap سمت سرور غیرآزاد هست.

درباره نرم افزاری که ازش استفاده میکنید تنها اینو یافتم:
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Emacs

درباره flathub زیاد اطلاعاتی ندارم. چون تازه کار هستم و این چند ماه هم فقط خواستم با گنو/لینوکس آشنا شوم و فعلا ویکی رو دارم میخونم ولی اطلاعاتش زیاد جامع نیست...

1. vscodium به روزرسانی میشه مرتب؟
2. مشکل نصب پلاگین نداره که؟
3. اینکه میفرمایید سمت سرور اسنپ هست ایا مشکلی برای من ایجاد نمیکنه؟

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #7 : 23 مهر 1399، 11:53 ب‌ظ »

سلام
از شما متشکرم که همیشه با حوصله و خوب توضیح میدهید... الان تو سافت‌ور عبارت SpaceVim رو جستجو زدم نیاورد... الان این یعنی تو مخازن اوبونتو نیست؟
البته الان دیدم Vim تو سافت‌ور برام نصب شده... فکر میکنم خود اوبونتو خودکار نصب میکنه...

vim در مخازن اوبونتو وجود داره و عموما به شکل پیش‌فرض یک نسخه کوچک ازش نصب هست. برای اطمینان از اینکه نسخه اصلی نصب هست:

sudo apt install vim
vim مثل بقیه برنامه‌ها یک سری فایل تنظیمات داره و می‌تونه از تعدادی بی‌شماری پلاگین بهره ببره. برای کسانی که زمان یا علاقه ندارند تا ذره ذره vim رو پیکربندی کنند و پلاگین‌های لازم رو شناسایی و نصب کنند. یک تعداد توزیع توسط جوامع مختلف کاربری ارائه شده مثل SpaceVim که یک سری تنظیمات و پلاگین رو خودکار برای شما نصب خواهد کرد.

قطعا SpaceVim جایی در مخازن اوبونتو نداره چون چیزی جز یک سری اسکریپت که تنظیمات لازم رو روی ویم اعمال می‌کنه نیست. برای مشاهده روش نصب:

https://spacevim.org/quick-start-guide/#linux-and-macos

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 24 مهر 1399، 12:00 ق‌ظ »
بنده چون طراحی قالب html میکنم برام راحتی جستجو در بین فایل ها خیلی مهمه... قابلیت جستجو و جایگذاری در همه فایل ها، اجرای زنده کد و ... مهمه... اینا رو تو vscode خوب بودن... atom هم خوب بود. ولی اینا مخازن غیرآزاد دارن... و اینی هم که خودمو چند ماه درگیر اوبونتو کردم اینه که در کنار احترام به مفهوم و فرهنگ نرم افزار آزاد، از نرم افزارهایی که استفاده میکنم همشون با مخازن آزاد باشند.

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #9 : 24 مهر 1399، 05:54 ق‌ظ »
نقل‌قول
درباره flathub زیاد اطلاعاتی ندارم. چون تازه کار هستم و این چند ماه هم فقط خواستم با گنو/لینوکس آشنا شوم و فعلا ویکی رو دارم میخونم ولی اطلاعاتش زیاد جامع نیست...
flatpak از مکانیزم مشابه اسنپ برای پکیج کردن استفاده میکنه.
احترام بیشتری به آزادی میذاره نسبت به اسنپ.
حجم نرم افزار ها "بسیار" بیشتر هست، چون از ساختار درختی پیروی نمیکنه و تمام ویجت ها (QT,GTK,...) و وابستگی های نرم افزار رو درون بسته قرار میده (یکی از دلایلی که خیلی ها اسنپ و فلت پک رو دوست ندارن همینه).
با این حال آپدیت بسته ها حجم قابل توجهی مصرف نمیکنه.
بسته ها sandbox شدن تا دسترسی های اضافی نداشته باشند، هرچند کاربر هم میتونه روی دسترسی نرم افزار ها کنترل داشته باشه.
اما خب خیلی ها ترجیحش نمیدن.
flathub هم یه وبسایت جهت پیدا کردن نرم افزار های تحت flatpak هست.
« آخرین ویرایش: 24 مهر 1399، 05:59 ق‌ظ توسط mrostd »

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 24 مهر 1399، 09:15 ق‌ظ »
نقل‌قول
حجم نرم افزار ها "بسیار" بیشتر هست، چون از ساختار درختی پیروی نمیکنه و تمام ویجت ها (QT,GTK,...) و وابستگی های نرم افزار رو درون بسته قرار میده (یکی از دلایلی که خیلی ها اسنپ و فلت پک رو دوست ندارن همینه).
بسته ها sandbox شدن تا دسترسی های اضافی نداشته باشند، هرچند کاربر هم میتونه روی دسترسی نرم افزار ها کنترل داشته باشه.
بسیار تشکر از توضیحاتتان.
در کل خودتان برای نصب کدوم رو پیشنهاد میدید؟
دوستان اشاره کردن که نرم افزارهایی مانند پرسپولیس و اینا به مخازن اوبونتو اضافه شدن و نیاز نیست مخازن غیرآزاد اینها رو نصب کنیم. احتمال داره تو آپدیت جدید اوبونتو( همین چند روزه)، نرم افزار vscode به مخازن اوبونتو اضافه بشه؟

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #11 : 24 مهر 1399، 09:37 ق‌ظ »
نقل‌قول
دوستان اشاره کردن که نرم افزارهایی مانند پرسپولیس و اینا به مخازن اوبونتو اضافه شدن و نیاز نیست مخازن غیرآزاد اینها رو نصب کنیم. احتمال داره تو آپدیت جدید اوبونتو( همین چند روزه)، نرم افزار vscode به مخازن اوبونتو اضافه بشه؟
تا جایی که میدونم توزیع های مطرح vscode رو تو مخازن رسمیشون نمیذارن.
علتش هم مشخصه، به عنوان مثال داکیومنتیشن اپن سوز علت نبودن vscode تو مخازن رو اینطور بیان میکنه:
نقل‌قول
Visual Studio Code is built on Electron framework and the official release contains some proprietary branding. For this reason, it is not provided by official openSUSE repositories.
من با M!lad موافقم، فلت پک گرچه انتخاب اول نیست، اما به نظرم در این مورد مناسبه.
فقط یادت باشه که کد و کدیوم از فلت پک حجمشون تقریبا 500 مگابایته.

آفلاین hamid_asadi

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 24 مهر 1399، 12:56 ب‌ظ »
نقل‌قول
تا جایی که میدونم توزیع های مطرح vscode رو تو مخازن رسمیشون نمیذارن.
علتش هم مشخصه، به عنوان مثال داکیومنتیشن اپن سوز علت نبودن vscode تو مخازن رو اینطور بیان میکنه:
نقل‌قول
Visual Studio Code is built on Electron framework and the official release contains some proprietary branding. For this reason, it is not provided by official openSUSE repositories.
من با M!lad موافقم، فلت پک گرچه انتخاب اول نیست، اما به نظرم در این مورد مناسبه.
فقط یادت باشه که کد و کدیوم از فلت پک حجمشون تقریبا 500 مگابایته.
قبل از اینکه این نرم افزار رو نصب کنم کلیپ های آموزشی آقای امیرصمیمی رو درباره vim دیدم. من نسخه گرافیکی این برنامه رو بنام gvim نصب کردم... محیط ساده و خوبی داره... میخواستم ببینم پلاگینی براش وجود داره که حالت open folder هم بهش اضافه بشه؟ چون با اینکار راحت میشه بین فایل های یک پروژه جایجا شد و ...

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #13 : 24 مهر 1399، 01:06 ب‌ظ »
نرد تری
https://github.com/preservim/nerdtree
خود آقای امیرصمیمی هم توی ویدیوهاش راجع به این پلاگین گفته
جادی هم سه تا ویدیوی ویم  داره گفته

آفلاین M!lad

• *
« پاسخ #14 : 24 مهر 1399، 01:08 ب‌ظ »
برای باز کردن فایل استفاده از NERDTree کار خیلی منطقی نیست. CtrlP گزینه بهتری هست.

https://github.com/kien/ctrlp.vim