انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: اسنپ با apt  (دفعات بازدید: 1495 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین king-m

• Full Member
  • *
  • ارسال: 145
اسنپ با apt
« : 06 آبان 1399، 01:40 ب‌ظ »
دوستان یه توضیح کوتاه در باره هردود میدی و می گید کدوم بهتره
من ازادم

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
پاسخ : اسنپ با apt
« پاسخ #1 : 06 آبان 1399، 02:59 ب‌ظ »
کدوم بهتره رو درک نمیکنم. اما تفاوتش اینه که apt برنامه های رسمی هست و اسنپ توش برنامه های غیر رسمی.

آفلاین king-m

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 06 آبان 1399، 03:35 ب‌ظ »
کدوم بهتره رو درک نمیکنم. اما تفاوتش اینه که apt برنامه های رسمی هست و اسنپ توش برنامه های غیر رسمی.
طیق مطاالبی که من خواندم حرف شما کملا غلط است
من ازادم

آفلاین sajed68

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 52
« پاسخ #3 : 06 آبان 1399، 03:51 ب‌ظ »

سلام، اگر طبق مطالبی که خوندید، پس دیگه نیازی به پرسیدن نبود  ;D
ولی خب جنگ حول این موضوع رخ داده و شما بهتره برید همین دوتا موضوع چرا اسنپ نه؟ و لینوکس مینت، از نصب بسته‌های اسنپ جلوگیری می‌کند یک نگاه (شاید مجدد) بندازید، پست‌های دیگر افرادی که توی اون مشارکت داشتن رو در همون حوالی تاریخی بخونید و اینجا آتش روشن نکنید  :)

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
« پاسخ #4 : 06 آبان 1399، 06:07 ب‌ظ »
خب اگه کاملا غلطه چرا میتونی موزیک پلیر ریتم رو توی اپت نصب کنی اما اسنپ نه؟  ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
(اگه تفاوتش رو فهمیدی به ما هم بگو  ;D)

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #5 : 06 آبان 1399، 07:20 ب‌ظ »
اسنپ یا APT یا فلت پک یا هر چیز دیگه ای برای کاربر عادی مثل من و شما فرقی نداره و هر فرمتی رو که دیدید، از برنامه مورد نظرتون، همون بهترینه و همونو نصب کنید
Godisnowhere

آفلاین king-m

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 06 آبان 1399، 07:31 ب‌ظ »
اسنپ یا APT یا فلت پک یا هر چیز دیگه ای برای کاربر عادی مثل من و شما فرقی نداره و هر فرمتی رو که دیدید، از برنامه مورد نظرتون، همون بهترینه و همونو نصب کنید
ممنون اما من یه جا خوندم که اسنپ انقلابی در نرم افزار های ازاد ایجاد کرد و حتما در چند سال اینده جای APT را می گیرید ایا این درسته ایا من بعد  از  استفاده اسنپ یه مشکل می خورم چون بار ها شده که مجیور یودم سیتم رو کامل حذف و نصب کنم حالا از مشکلات مختلف
من ازادم

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4866
  • masoft قدیم
« پاسخ #7 : 06 آبان 1399، 07:47 ب‌ظ »
حتما در چند سال اینده جای APT را می گیرید
اینطور نیست.

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #8 : 06 آبان 1399، 09:14 ب‌ظ »
اسنپ یک پروژه شکست خورده هست... مثل خیلی دیگر از پروژه‌های کنونیکال. احتمالا مثل خیلی موارد دیگه که راه انداخت و بعد از مدتی کنسل کرد توسعه‌اش کنسل خواهد شد یا به شکل ساختاری تغییرات عظیمی در اون اعمال خواهد شد تا توانایی رقابت با گزینه منطقی‌تری مثل APT رو داشته باشه.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
« پاسخ #9 : 06 آبان 1399، 09:30 ب‌ظ »
ممنون اما من یه جا خوندم که اسنپ انقلابی در نرم افزار های ازاد ایجاد کرد و حتما در چند سال اینده جای APT را می گیرید ایا این درسته ایا من بعد  از  استفاده اسنپ یه مشکل می خورم چون بار ها شده که مجیور یودم سیتم رو کامل حذف و نصب کنم حالا از مشکلات مختلف
یکی از بزرگ ترین مشکلات اسنپ اینجاست که وقتی اوبونتو روی ssd نصب کنی با اسنپ ۲۰ الی ۳۰ ثانیه طول میکشه بالا بیاد ولی بدون اون ۲ ثانیه طول میکشه

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
« پاسخ #10 : 06 آبان 1399، 10:24 ب‌ظ »
یکی از بزرگ ترین مشکلات اسنپ اینجاست که وقتی اوبونتو روی ssd نصب کنی با اسنپ ۲۰ الی ۳۰ ثانیه طول میکشه بالا بیاد ولی بدون اون ۲ ثانیه طول میکشه

شکست؟ کی شکست خورد که کسی جز شما نفهمید؟
چرا آدرس غلط میدید؟
اصلا اگر اینقدر با کانونیکال و تصمیماتش مشکل دارید چرا از محصولاتش استفاده میکنید؟
خب دبیان کار کنید یا فدورا
چه اصراریه که با تعصب با چیزی بجنگید که دخالتی در تولید و توزیعش ندارد؟
Godisnowhere

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4866
  • masoft قدیم
« پاسخ #11 : 07 آبان 1399، 01:28 ق‌ظ »
اصلا اگر اینقدر با کانونیکال و تصمیماتش مشکل دارید چرا از محصولاتش استفاده میکنید؟
البته افراد می‌تونن در مورد نرم‌افزاری که استفاده می‌کنند نظر بدن و اینکه از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کنند، انتخاب خودشونه. ما فقط می‌تونیم پیشنهاد بدیم، همینطور که مثلا «پیشنهاد» میدیم کالی استفاده نکنند.

آفلاین king-m

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 07 آبان 1399، 08:15 ق‌ظ »
البته افراد می‌تونن در مورد نرم‌افزاری که استفاده می‌کنند نظر بدن و اینکه از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کنند، انتخاب خودشونه. ما فقط می‌تونیم پیشنهاد بدیم، همینطور که مثلا «پیشنهاد» میدیم کالی استفاده نکنند.
راست میگه من خیلی تو انجمن گفتم اوبونتو استفاده نکنند
اما به نظرم چیز های که درباره ی اسنپ خوندم اسنپ برتری هایی نسبت apt داری
من ازادم

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #13 : 07 آبان 1399، 11:55 ق‌ظ »
snap (یا flatpak) تفاوتی که با apt دارن این هست که وقتی شما یک نرم‌افزار رو package می‌کنی، برای تمام سیستم‌های گنو/لینوکسی قابل نصب هست ولی اگه بخواید با apt انجام بدید، فقط روی دبیان-بیس‌ها هست و روی مثلا فدروا نمی‌تونی نصب کنی.

در snap (یا flatpak) بسته توسط خود توسعه دهنده (یا شخص دیگه‌ای غیر از توسعه‌دهنده‌های توزیع) نگه‌داری می‌شه، از نظر بعضی‌ها این خوبه، از نظر بعضی‌ها این بد هست. در apt بسته‌ها توسط توسعه‌دهنده‌های توزیع نگاه‌داری می‌شه و قسمت‌های اضافه و غیرآزاد معمولا از کد برداشته می‌شه.

در snap برای اینکه هرسری در هنگام اجرا file system که با فرمت Squashfs هست decompress می‌شه، هنگام اجرای برنامه‌های سنگین یک کم سرعت می‌یاد پایین (این‌کار برای کم کردن حچم برنامه‌ها هست)، در بسته‌های apt این‌جوری نیس.

در snap (یا flatpak) تمام وابستگی‌های نرم‌افزار به همراهش نصب می‌شه و کاری به سیستم host نداره، در صورتی که در apt ما یه زنجیره از وابستگی‌ها داریم که خارج از کنترل توسعه دهنده هست.

در snap (یا flatpak) بسته sandbox  شده هست، یعنی به صورت پیش‌فرض دسترسی به serviceها مثل بلوتوث و فایل‌ها و شبکه نداره و موقع نصب میگه که فلان دسترسی‌ها رو هم می‌خواد، اگه موافقید تا نصب بشه. در صورتی که توی apt این مدلی نیست. این قابلیت sandboxing خیلی وقت هست که وجود داشته و freebsd jail از مدت‌ها پیش توسعه داده می‌شه و استفاده می‌شه. ایده‌ها در یه محیط خلا ایجاد نمی‌شن! بلکه آدم‌ها نگاه دست همدیگه می‌کنن و یک قدم رو به جلو (یا به عقب) می‌رن.

snap یه پروژه مربوط به کنونیکال هست در صورتی که flatpak یک پروژه هست که اصظلاحا neutral (خنثی) هست و برای همه گنو/لینوکس‌ها هست. نرم‌افزاری که snap استفاده می‌کنه برای سمت سرور (snapcraft) انحصاری هست و پروانه آزاد نداره، برای همین یه انحصاری به شرکت کنونیکال داده. دلیل مخالف بعضی‌ها با snap هم همین هست، چون غیرآزاده. البته برای کسایی که پراگماتیک هستن، دلیل‌های فنی مهم‌تر از دلیل‌هایی مثل آزادی هست. (برای اطلاعات بیشتر این فیلم رو https://youtu.be/BLm3HkZ-sMs از دقیقه ۲۹ ببینید. به زبان انگلیسی هست)

در مورد این که توسط کنونیکال توسعه داده می‌شه هم از نظر من، زیاد قابل اطمینان نیست این شرکت، خیلی از پروژه‌ها رو وسط کار ول کرده و گذاشته کنار. آینده‌اش برای من هم مشخص نیست و توصیه من استفاده از flatpak به جای snap هست (https://flathub.org)
« آخرین ویرایش: 07 آبان 1399، 12:17 ب‌ظ توسط سلمان م. »

آفلاین xubuntu4iran

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 748
« پاسخ #14 : 07 آبان 1399، 06:05 ب‌ظ »
حجم بسته های دانلودی اسنپ خیلی زیاده