انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کدام ورژن برای تازه کاران و دستگاه های ضعیف مناسبه؟  (دفعات بازدید: 1359 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
درود.
من دستگاهی دارم قدیمی که فقط یک گیگ رم داره و سرعت پردازشگرش هم 2 است.هم اکنون دارم با ویندوز اکس پی کار میکنم ولی شوربختانه از وقتی ماکروسافت پشتیبانیش نکرده یواش یواش ابزارهاش دیگه آپدیت نمیشه یعنی همه چیز داره تاریخ گذشته میشه. حالا میخواستم راهنمائیم بکنید که چطور با حفظ سیستم عامل فعلی بتوانم یکی از ورژن های لینوکس را روش اجرا کنم
مثلا من از تور استفاده میکنم که آنهم دیگه بروز نمیشه. میخوام برای وب گردی ورژنی از اوبونتو یا لینوکس داشته باشم که بشه از روی سی دی یا فلش ران کرد و ایمن کافی هم داشته باشه و در ضمن سخت افزار قوی هم نخواد. سپاس
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
درود.
من دستگاهی دارم قدیمی که فقط یک گیگ رم داره و سرعت پردازشگرش هم 2 است.هم اکنون دارم با ویندوز اکس پی کار میکنم ولی شوربختانه از وقتی ماکروسافت پشتیبانیش نکرده یواش یواش ابزارهاش دیگه آپدیت نمیشه یعنی همه چیز داره تاریخ گذشته میشه. حالا میخواستم راهنمائیم بکنید که چطور با حفظ سیستم عامل فعلی بتوانم یکی از ورژن های لینوکس را روش اجرا کنم
مثلا من از تور استفاده میکنم که آنهم دیگه بروز نمیشه. میخوام برای وب گردی ورژنی از اوبونتو یا لینوکس داشته باشم که بشه از روی سی دی یا فلش ران کرد و ایمن کافی هم داشته باشه و در ضمن سخت افزار قوی هم نخواد. سپاس

به نطر من که از لینوکس مینت استفاده کنی بهتر باشه با دسکتاپ سینامون)cinnamon( که :

تا ویندوز ویستا رو میدونم دوال بوت میشه ولی اکس پی رو نمی دونم !
 از اینجا آخرین نسخه رو دانلود کن
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1256
برای پیشنهاد توزیع لازم است اطلاع بیشتری از سیستم ارائه کنید.

منوی Run را اجرا کنید و تصویری از خروجی دستور زیر ارسال کنید.
msinfo32
چه میزان فضای خالی روی درایو C دارید؟

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
باسلام
برا سیستم های ضعیف لوبونتو یا یک توزیع با میزکار lxde انتخاب مناسبی هست.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
از همه ی یاران سپاسگزارم که پاسخ دادند.
و برای تکمیل اطلاعات دو عکس هم اضافه میکنم.[/img]http://s6.uplod.ir/i/00997/jr0t1yty7xf7.jpg[/img][/img]
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین mr.amir138396

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 459
  • شاگرد همیشه مشتاق یادگیری
باسلام

منظورتون lxqt هستش دیگه و با این عکس از ویندوز xp همین lubuntu بهترین گزینه هست.
با احترام ! امیرحسین عباسی فاروجی . (;

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
باسلام

منظورتون lxqt هستش دیگه
Lxde هنوز استفاده میشه؟
یادمه میگفتن به lxqt نغییر کاربری داده. :))
« آخرین ویرایش: 17 آبان 1399، 05:25 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
باسلام

نقل‌قول
منظورتون lxqt هستش دیگه
نقل‌قول
Lxde هنوز استفاده میشه؟
یادمه میگفتن به lxqt نغییر کاربری داده. :))

بله حق باشماست. ::)
البته دبیان هنوز lxde داره به خاطر همین گفتم. :)

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
دوباره درود.
من رفتم و یک فایل iso گرفتم که حجمش1.11 گیگ است.واینطور که فهمیدم برای دستگاه 32 بیتی ورژن 18.04 فقط موجود بود.حالا نمیدانم آن بخش lxde یا lxqt هم توشه یا اونو باید جداگانه دریافت کنم.
درادامه چون دقیقا در این کار صفر هستم باید دوستان شکیبائی بخرج بدن و قدم به قدم راهنمائی کنن.
یکم - آیا حتما باید این فایل را جاگذاری(نصب) کنم یا میشه از روی یک دی وی دی هم اجراش کرد؟ البته اگر روی فلش بگذارم میگن سرعتش بالاتره ولی من در قسمت DOS دستگاهم هیچ گزینه ی درایو فلش نمیبینم.آیا باید برم روی همان بخش درایو های نوری یا بخش دیگری؟
ودیگر اینکه برای اجرا از روی فلش گنجایشش چقدر باید باشه مثلا یک فلش 2 گیگ براش کافیه؟
چنانچه موفق شدم و بالاآمد آیا باید نرمافزارهای امنیتی(ویروس وفایروال) هم جداگانه جاگذاری کنم یا نیازی نیست؟
گمان میکنم کلی پرسش دیگه هم پیش خواهد آمد که با اجازه در موقعش میپرسم.سپاس.

آفلاین MparsaM

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
سلام
منم تازه کارم ولی تا جایی که بتونم شمارو راهنمایی می کنم(دوستان حرفه‌ای تر اگه دیدن جایی از مطالبی که می گم غلطه لطف کنن و تصحیح کنن. ممنون)
برای استفاده از فایل iso  می تونید با یک نرم‌افزار معمولی رایت اونو روی CD/DVD بریزید و سپس بوت کنید که اگه دنبال روش راحتی می گردید همین راه مناسبه.
یا می تونید محتویات فایل iso رو با استفاده از برنامه Rufus روی فلش استخراج کنید، این روش از قبلی یه کم سخت تره ولی در عوض هزینه دیسک نداره! و برای افرادی مثل من که دستگاهشون درایو نوری نداره مناسبه.
در مورد آنتی ویروس احتمال آلوده شدن توزیع های لینوکسی خیلی پایینه و مثل ویندوز همواره در معرض خطر نیستید. اگه هم آنتی ویروس خواستید Calm AV آنتی ویروس قوی، معروف و مناسبیه
توصیه می کنم اگه می تونید دوره "لینوکس از کیلومتر صفر" رو از آپارات بگیرید و ببینید.
امیدوارم نظرم کمکتون کرده باشه.
موفق باشید :)

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
درود برشما.
بسیار سپاسگزار هستم که پاسخ دادید.
آیا در باره ی اینکه چگونه میتوانم بوت دستگاه را روی فلش قرار بدهم هم آگاهی هائی دارید؟
چون همانگونه که پیشتر هم نوشتم من گزینه ی بوت از روی USB را در بخش داس دستگاهم نمیبینم.

آفلاین MparsaM

• Jr. Member
  • *
خواهش می کنم :)
منوی بایوس توی دستگاه های مختلف کمی تفاوت داره. برای بوت کردن فلش باید توی منوی بایوس روی گزینه boot menu برید و اینتر بزنید. که اونجابه شما درایو هایی که فعالن و میشه ازشون بوت کرد رو نشون میده که یکیش ویندوزیه که نصب دارین؛ فلشتونم اونجا باید نشون بده(اگه درست وصل شده باشه) سپس بیاید روی فلش و اینتر رو بزنید بعد فرآید بوت فلش شروع میشه

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
با سپاس.
من فعلا نمیخوام که OS را از ویندوز به لینوکس برگردان کنم چون نمیدانم که میتوانم با لینوکس کار کنم یا نه.
پس گمان کنم بهتراست مدتی بگونه ی Liveاز روی فلش یا دی وی دی کارکنم تا ببینم چه پیش آید.
خب تا آنجائیکه دریافتم یک دی وی دی لایو بگونه ای بسته است و آپدیت ها یا نرمافزار های دیگری که لازمم میشه به دی وی دی لایو افزوده نمیشه.یعنی برای کار در لینوکس لازم است جاگذاری(نصب) شده باشه.
درجائی دیدم پیشنهادی بود که فلش دیگری وصل کنیم و درواقع فایل ایزو را روی آن فلش بجای هارد اصلی جاگذاری کنیم که در این صورت هم تمام نرمافزارهائی که لازم داریم روی این فلش جاگذاری میشه و همواره ماندگار خواهد بود و دیگر اینکه ما در واقع لینوکس کامل مان را هواره میتوانیم همراه داشته و روی هر دستگاه دیگری با آن کار کنیم.آیا این شدنی است؟

آفلاین MparsaM

• Jr. Member
  • *
در توزیع‌های گنو/لینوکسی از نظر برنامه به مشکل نمی‌خورید البته اگه از برنامه‌های حرفه‌ای یا برنامه های مخصوص ویندوز استفاده می کردید دقیقا از همون برنامه ها با روش های معمول نمیشه روی لینوکس هم استغاده کرد. برای تعداد بسیار زیادی از اون برنامه‌ها جایگزین‌ وجود داره که حتی ممکنه امکانات بیشتر و بهتری هم داشته باشن؛ پس از بابت برنامه خیالتون راحت؛ اگه هم زمانی خواستید بطور کامل ویندوز رو کنار بزارید (من مستقیم همین کارو کردم) حتما یه لیست از برنامه های مورد استفاده تون در ویندوز تهیه کنید و با استفاده از سایت https://alternativeto.net یا سایت های مشابه چک کنید که برنامه مورد نظر برای چه سیستم هایی موجوده و یا برنامه‌های با اون کارکرد رو برای لینوکس پیدا کنید.
درمورد نصب لینوکس روی فلش چند حا خوندم که روش ممکنیه ولی خودم امتحان نکردم.اگه خواستید این کارو کنید حتما چند مقاله آموزشی و ویدئو ببینید که به مشکلی بر نخورید. درضمن اگه این کارو انجام بدبد می تونید با وصل و بوت کردن فلش به سیستم های مختلف از لینوکستون با یرنامه هاش استفاده کنید و یه سیستم پرتابل دارید.
این بند آخری که گفتم برحسب خونده هام بود و کاملا ازشون مطمئن نیستم. حتما در این مورد بیشتر بخونید.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
سپاسگزارم.