انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: شناخته نشدن میکروفون هدست[حل شد]  (دفعات بازدید: 790 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mr.CUPROG

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 62
شناخته نشدن میکروفون هدست[حل شد]
« : 20 آبان 1399، 11:48 ب‌ظ »
توی اوبنتو میکروفون هدست نمیشناخت. با اضافه کردن options snd-hda-intel model=laptop-dmic  به  alsa-base.conf توی تنظیمات صدا یه جا برای میکروفون هدست باز شد که روش نوشته unplugged ولی موقعی که حرف می زنم نوار صدا حرکت می کنه. اما مشکلم اینه که هیچ کدوم از برنامه ها نمی تونند صدای من رو ضبط کنند. چطوری باید این مشکل رو درست کنم؟
« آخرین ویرایش: 23 آبان 1399، 12:43 ب‌ظ توسط Mr.CUPROG »

آفلاین Mr.CUPROG

• Jr. Member
  • *
پاسخ : شناسایی نشدن میکروفون اکسترنال
« پاسخ #1 : 21 آبان 1399، 03:13 ب‌ظ »
.
« آخرین ویرایش: 22 آبان 1399، 11:10 ب‌ظ توسط CUPROG »

آفلاین Mr.CUPROG

• Jr. Member
  • *
پاسخ : شناخته نشدن میکروفون هدست
« پاسخ #2 : 22 آبان 1399، 11:10 ب‌ظ »
بالاخره تونستم بعد از چند ساعت مشکل رو حل کنم.
راه حلش رو میزارم اینجا تا هر کس خواست استفاده کنه(روی لپتاب ASUS-X550C کار کرده)

اولین کاری که باید بکنیم، نصب pavucontrol و hdajackretask هست.
نحوه ی نصب برای توزیع های ارچ بیس:
sudo pacman -Syu pavucontrol alsa-tools-gui
دبیان بیس ها:
sudo apt-get install pavucontrol alsa-tools-gui
قدم بعدی اینه که بفهمیم مشکل از خود لینوکسه یا پورت جک لپتاب.
برای این کار باید با vim فایل alsa-base.conf رو باز کنیم
sudo vim /etc/pulseaudio/modprobe.d/alsa-base.confحالا میریم به اخر فایل و کلید i رو فشار می دیم تا بریم تو اینسرت مد و بعد با کلید های ctrl+shift+v این خط رو کپی می کنیم(دقت کنید که vim پشت خظ # نزاره):
options snd-hda-intel model=laptop-dmicبرای بعضی لپتاب ها باید این خط رو هم اضافه کنید:
options snd-hda-intel position_fix=1حالا سیستم رو ریبوت می کنیم و بعد برنامه ی pavucontrol رو اجرا می کنیم و به تب configuration میریم و گزینه ی Analog stereo duplex رو انتحاب می کنیم

و بعد این میریم به تب اینپوت و گزینه ی microphone رو می زنیم اگر plugged بود که یعنی میکرفون هدست درست شد اما اگه نوشته بود unplugged حرف بزنید و ببینید که ایا حرف زدن شما باعث بالا و پایین شدن نوار صدا(اون خط بنفش) میشه یا نه. اگه نه شد به احتمال زیاد مشکل سخت افزاریه(اگر می دونید که میکروفون هدست سالمه با یه ویندوز روی همین لپتاپ ازمایش کنید که مشکل مربوط به لینوکسه یا پرت جک لپتاپ)
اما اگه نوار صدا عوض میشد ولی همچنان unplugged مونده بود بقیه ی برنامه ها نمی تونند میکروفونتون رو پیدا کنند.
حالا ترمینال رو باز می کنیم و این دستور رو اجرا می کنیم:
hdajackretaskحالا کدک "Realteck ALC270" رو انتخاب می کنیم که البته به احتمال زیاد برای شما اسمش فرق داره.
باید تیک گزینه ی unconnected pins رو بزنید و 0x18 رو پیدا کنید تیک override رو بزنید و گزینه ی Microphone رو انتخاب کنید. اگر لپتابتون دو تا پرت جک داره روی Apply now کلیک کنید و تست کنید که توی Pavucontrol گزینه ی میکروفون plugged میاد یا نه اگه نیومد اپشن رو بزارید روی همونی که بود و تیک override رو بردارید دوباره مرحله ی قبل رو با یه پین دیگه امتحان کنین توجه کنین که به احتمال خیلی زیاد پین مورد نظر یکی از این پین هاست: 0x18,0x19,0x16,0x14,0x15 حواستون باشه که اگر پینی به یه اسپیکر یا هدفون وصل شده تغییرش ندید. این کا رو تا وقتی که microphone(plugged) نیومده تکرار کنین و بعد این که این گزینه اومد روی  Install boot override کلیک کنید و سیستم رو ریبوت کنید به احتمال زیاد مشکلتون حل میشه. اما اگه لپتابتون فقط یک عدد پورت جک داره که هم برای خروجی و هم ورودی استفاده میشه مثل من عمل کنین. پین های 0x18 و 0x12 رو بزارید روی Internal mic و پین 0x19 رو بزارید روی Microphone و Apply now رو بزنید اگر ارور no such device گرفتید مجبورید روی گزینه ی Install boot override کلیک کنید و بعد سیستم رو ریبوت کنید. حالا دنبال تنظیمات صدای توزیعتون بگردید و یا همون pavucontrol رو اجرا کنید و input رو بگزارید روی internal microphone و به کمک نوار صدا مطمعن بشید که میکروفون هدست انتخاب شده نه خود میکروفون داخلی لپتاب. تمام. برای ضبط توی برنامه های دیگه Analog stereo input رو به عنوان میکروفون انتخاب کنید. اینو در نظر داشته باشید که ممکنه پین هایی که لازم باشه انتخاب کنید تا تنظیماتتون درست بشه میتونه با مال من متفاوت باشه. اگر در نهایت نتونستید میکروفون هدستتون رو به لینوکس بشناسونید می تونید از یه اداپتور jack به usb استفاده کنید و هدستتون رو از طریق اون به لپتاب متصل کنید. اگر جایی اشتباه کردم بگید تا تصحیح کنم.
تنظماتی که برای من جواب داد:

نکته: برای اکثر لپتاب ها به این کار نیاز ندارید و می تونید برای شناسایی میکروفون هدست خط(نوشته برای دستگاه های دل ولی روی اکثر لپتاپ های دیگه هم جواب میده) options snd-hda-intel model=dell-headset-multiرو به فایل alsa-base.conf با دستور echo "options snd-hda-intel model=dell-headset-multi" >> /etc/modprobe.d/alsa-base.confاضافه کنید و سیستم رو ریبوت کنید و هدستتون شناخته میشه. فقط در صورتی که این دستور کار نکرد کار هایی رو که بالا تر گفتم انجام دید.
محض اطمینان یه کپی از alsa-base.conf بگیرید قبل اجرای دستورات که اگه فایل خراب شد نسخه سالمشو داشته باشید.
« آخرین ویرایش: 23 آبان 1399، 03:30 ب‌ظ توسط Mr.CUPROG »