انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

چرا لینوکس را دوست داریم؟ و چرا این قدر دوست داشتنی است؟ من که برای رایگان بودن و سفارشی سازی

امنیت
14 (17.3%)
ثبات سیستم
7 (8.6%)
رابط گرافیکی
4 (4.9%)
توزیع های مختلف لینوکس
2 (2.5%)
خطاهای کمتر
2 (2.5%)
آزادی نرم افزار
17 (21%)
سفارشی سازی سیستم عامل
12 (14.8%)
رایگان بودن
12 (14.8%)
متن باز بودن
11 (13.6%)

مجموع آرای اعضا: 35

نویسنده موضوع: چرا لینوکس را دوست داریم؟  (دفعات بازدید: 2656 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
پاسخ : چرا لینوکس را دوست داریم؟
« پاسخ #30 : 23 آذر 1399، 03:31 ب‌ظ »
علمی که ما درحال یادگیریش هستیم به ای شکل میشه تصورش کرد. اگه بتونی ادعا کنی که کل لینوکس رو از ۰ تا ۱۰۰ بلدی تازه یه برگ از یه شاخه رو روفتی. حتی اگه خودتو بکشی و شاخه رو کامل یاد بگیری میبینی یه عالمه شاخه ی دیگه هست که تو هنوز ازش جیزی نمیدونی. بازم اگه تونستی شاخه های دیگه رو یاد بگیری کلی درخت دیگه هستن که هنوز هیچی ازشون نمیدونی.  \\:D/

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #31 : 23 آذر 1399، 05:29 ب‌ظ »
سلام میخواستم بدونم چرا لینوکس اینقدر دوست داشتنی است؟
برای من آزادی. همین.
کسی از قبل واسه‌ت تصمیم نگرفته چه شکلی باید از سیستمت استفاده کنی. اختیار نوع استفاده از نرم‌افزار با خودته.
دقیقا. من که تازه وارد دنیای لینوکس شدم، این مفهوم رو درک کردم. قبل از اون، با خودم می کفتم مگه در چه حد آزادی وجود داره که اینقدر حرفش هست، الآن دارم به چشم خودم می بینم.
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #32 : 24 آذر 1399، 12:10 ب‌ظ »
تا اونجایی من میدونم فقط دوتا os وجود داره
ios و اندروید
از نظر امنیت ios بالا تر  هست ولی دزدی اطلاعات میکنه نمی گم گوگل نمی کنه ولی ios بیشتر از نظر من  8)
چند وقت پیش (خیلی وقت پیش  8) ) با میدرعامل شرکت گوگل داشتن صحبت میکردن و ازش پرسیدن که اگه شما بخواید میتونید موقعیت و زندگی شخصی رو بدون اینکه خودش متوجه شه در بیارید. مدیر عاملش تایید کرد و گفت میتونیم هر کاری رو بدون اینکه کاربر متوجه شه در بیاریم.
تا جایی که یاد دارم تو دادگاه ازش سوال میکردن
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین HusseinDTS

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 375
    • کام آرت
« پاسخ #33 : 24 آذر 1399، 03:25 ب‌ظ »
تا جایی که یاد دارم تو دادگاه ازش سوال میکردن
اخی ... گوگل دادگاهی بوده و ۹۰ درصد کسایی که دسترسی به تکنولوژی دارن بلاخره دارن از سرویس های گوگل استفاده میکنن؟ من فک نکنم تو دادگاه بوده باشه ولی وقتی شما میگی حتما بوده دیگه   ;)  ](*,)

آفلاین به یاد سردار دل ها

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
    • مافیا انلاین
« پاسخ #34 : 24 آذر 1399، 04:20 ب‌ظ »
ديوان دادگستري اروپا در سال 2014 حكم كرد كه اطلاعات خصوصي افراد كه منسوخ يا غيرمربوط هستند، بايد درصورت درخواست آنها «فراموش» يا حذف شوند.
آژانس حفاظت از اطلاعات فرانسه، CNIL نيز معتقد است كه گوگل بايد نتايج جستجوي كاربراني را كه به موجب قانون از حق فراموش شدن برخوردار هستند، حذف كند.
حق فراموش شدن در رابطه با حريم خصوصي مطرح مي شود و شامل اطلاعاتي است كه موتورهاي جستجوي تارنماهاي اينترني مانند گوگل در معرض ديد ديگران قرار مي دهد.
براساس قانوني در اين زمينه كه در دادگاه عالي اتحاديه اروپا بررسي شد، كساني كه از اينترنت استفاده مي كنند حق «فراموش شدن» دارند.
پيشينه صدور حكم دادگاه اروپايي به دعواي حقوقي شهروندي اسپانيايي باز مي‌گردد. نام او در مقاله‌اي مطبوعاتي از 15 سال پيش، در پيوند با مزايده‌اي به ميان آمده بود. اين شهروند اسپانيايي با مراجعه به دادگاه از روزنامه اينترنتي مربوط خواسته بود كه مقاله در بردارنده نام او حذف شود. اما تلاش حقوقي او شكست خورد
به همين دليل او تلاش كرد از راه قانوني گوگل را وادار كند تا مقاله اش را به‌عنوان نتيجه جستجوي نامش دراينترنت، نشان ندهد. ديوان دادگستري اتحاديه اروپا به اين خواسته حق داده است.
خبرگزاري روسي اسپوتنيك در گزارشي در همين زمينه افزود: گزارش هاي جديد حكايت از آن دارند كه برخي از اپليكيشن هاي محبوب آيفون هم اطلاعات كاربران شان را به شركت هاي ثالث فروخته اند تا از آن كسب درامد كنند.
«كريس گارافا»كارشناس فناوري درگفت و گو با راديو اسپوتنيك درباره نقش شركت ها در تهديد حقوق مدني وآزادي ها گفت: در اتحاديه اروپا مردم درباره حق فراموش شدن تلاش مي كنند و پيروز شده اند و اين موضوع به سراسر اتحاديه اروپا گسترش يافته است. اين بدان معنا است كه شما مي توانيد از يك موتور سرچ بخواهيد جستجوهاي شما را فراموش كند و از چنين قانوني پيروي كند.
وي افزود : البته اينترنت فقط به اتحاديه اروپا تعلق ندارد و يك ابزارجهاني است. شكايت از گوگل ممكن است در اين زمينه باشد كه مهم نيست اطلاعات در كدام سايت سرچ مي شوند و افراد چه چيزي را سرچ ميكنند، اما حق فراموش شدن بايد در همه جهان مورد حمايت قرار گيرد.
اين كارشناس گفت آمريكا بايد از حقوق حريم خصوصي اتحاديه اروپا الگو بگيرد.
به گزارش ايرنا، بزرگترين خبرگزاري هاي اروپا، گوگل وفيس بوك را به غارتگري اخبار و انتشار آنها به صورت رايگان متهم كرده و در بيانيه اي مشترك خواستار تقسيم درآمدهاي اين دو غول اينترنتي با رسانه ها شده اند.
درنامه اي كه به امضاي مديران اجرايي حدود 20 خبرگزاري از جمله خبرگزاري فرانسه و خبرگزاري رسمي آلمان رسيد، آنها از پارلمان اروپا خواسته اند قانون حق كپي رايت در اتحاديه اروپا را به روز رساني كنند.
گوگل همچنين از سوي روسيه به دخالت در انتخابات متهم شده است.
«آلكسي ژافياروف» معاون اداره نظارت بر اجراي قوانين امنيتي دادستاني روسيه به تازگي گفت كه دادستاني روسيه در نامه اي به گوگل گوشزد كرده است كه مداخله در انتخابات روسيه را غيرقابل قبول مي داند.

آفلاین SpyaM

• Full Member
  • *
  • ارسال: 133
  • Manjaro
« پاسخ #35 : 25 آذر 1399، 02:33 ب‌ظ »
سلام
من تجربه شخصی خودم رو بگم که تقریبا بیشتر از 2 سال هست با لینوکس سر و کار دارم چطوری؟
هی ویندوز و لینوکس تغییر میدادم! و آخر سر رفتم ویندوز زدم ..
که بعد یک ماه پیش اینا من دیگه واقعا تصمیم گرفتم که بیام رو لینوکس باز هی ویندوز و لینوکس بازی کردم!
بعد الان یک هفته هست دیگه واقعا لینوکس نصب کردم و دارم کارامو میکنم باهاش هیچ مشکلی هم ندارم
واقعا هر کسی تجربه لینوکس داشته باشه و داخلش کار کنه و ازش استفاده کنه به هیچ وجه پاکش نخواهد کرد
هر روز بیشتر از دیروز شخص خود من به لینوکس وابسته میشم
کلی چیز جدید یاد میگیرم ! که برای من خیلی جالب و خیلی خوبه و دوست دارم
در کل بنظر من همه گزینه هایی که بالا هست و انتخاب کنم چون همشون بنظرم دخیل هست!
اما
امنیت ( امنیت هیچ جایی صد در صد نیست اما تا حد قابل قبولی لینوکس امنیت منو تضمین میکنه اما دلیل نمیشه بگم چون لینوکس دارم هک نمیشم!)
رابط کاربری ( خودم هر کاری دوست دارم باهاش میکنم و با اون ایده های خودم پیادش میکنم )
open source بودن لینوکس ( خب واقعا در کشور ما هیچ کس حق کپی رایت رو رعایت نمیکنه من لینوکس رو باز اینجا به ویندوز ترجیح میدم )

پ.ن : البته اینا نظرات شخصی بنده هست و ویندوز هم واقعا در بحث گرافیک و برنامه های گرافیکی فوق العاده هست.
پ.ن : در کل اینا نظرات من بود مال هر عزیزی هم برای خودش محترمه و قابل احترامه و برای همه دوستان ویندوزی هم آرزوی موفقیت دارم
Interested in programming and information technology

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19695
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #36 : 25 آذر 1399، 03:27 ب‌ظ »
راستش من خیلی هم لینوکس رو دوست ندارم و با طرّاحی یکپارچه‌اش مشکل دارم، ولی تقریباً کرنل دیگه‌ای هم وجود نداره که هم تضمین آزادی رو داشته باشه (پروانهٔ GPLv2) و هم پشتیبانی خوبی از سخت‌افزارهایی که استفاده می‌کنم داشته باشه.

در حقیقت دلیل اصلی استفاده‌ام از لینوکس، نخست آزادی نرم‌افزاره و بعد پشتیبانی خوب سخت‌افزاری (تو گزینه‌ها، ثبات بهش نزدیک‌تره).
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

• Full Member
  • *
    • مافیا انلاین
« پاسخ #37 : 25 آذر 1399، 03:32 ب‌ظ »

ما خودمون هم می گیم لینوکس امن چون تا حالا ازش مثلا ترافیک مشکوک ندیدم ولی واقعا ایا کسی اطمینان دار لینوکس  امن هست واقعا خیر

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #38 : 25 آذر 1399، 03:37 ب‌ظ »
ما خودمون هم می گیم لینوکس امن چون تا حالا ازش مثلا ترافیک مشکوک ندیدم ولی واقعا ایا کسی اطمینان دار لینوکس  امن هست واقعا خیر

نه. به این حاطر نمی‌گیم امنه. به خاطر این می‌گیم که کدش رو خوندیم و دیدیم که ساختارهای امنیتی تا حد زیادی توش رعایت شده. اون یه مقداری هم که رعایت نشده رو خود سیستم‌عامل حواسش هست که ازشون استفاده نشه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
« پاسخ #39 : 25 آذر 1399، 03:38 ب‌ظ »
راستش من خیلی هم لینوکس رو دوست ندارم و با طرّاحی یکپارچه‌اش مشکل دارم، ولی تقریباً کرنل دیگه‌ای هم وجود نداره که هم تضمین آزادی رو داشته باشه (پروانهٔ GPLv2) و هم پشتیبانی خوبی از سخت‌افزارهایی که استفاده می‌کنم داشته باشه.

در حقیقت دلیل اصلی استفاده‌ام از لینوکس، نخست آزادی نرم‌افزاره و بعد پشتیبانی خوب سخت‌افزاری (تو گزینه‌ها، ثبات بهش نزدیک‌تره).
کرنل hurd هنوز اماده نشده؟
اسلکور

• Full Member
  • *
    • مافیا انلاین
« پاسخ #40 : 25 آذر 1399، 03:41 ب‌ظ »

نه. به این حاطر نمی‌گیم امنه. به خاطر این می‌گیم که کدش رو خوندیم و دیدیم که ساختارهای امنیتی تا حد زیادی توش رعایت شده. اون یه مقداری هم که رعایت نشده رو خود سیستم‌عامل حواسش هست که ازشون استفاده نشه.
تا حالا نشندیم بود چون تا اونجایی که من دیدم بیشتر روی شبکه حساسیت دارن شبیه ویندوز

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #41 : 25 آذر 1399، 03:50 ب‌ظ »
کرنل hurd هنوز اماده نشده؟
آماده که هست و روی کلی کارساز هم در حال اجرا و کار کردنه. اخیراً هم روی گیکس امتحانش کردم و خیلی خوب کار می‌کرد: http://guix.gnu.org/en/download/latest
منتها به دلیل کمبود نیروی انسانی، اولویت‌های دیگه‌ای دارن تا پشتیبانی از همهٔ سخت‌افزارهای موجود در بازار.

تا حالا نشندیم بود چون تا اونجایی که من دیدم بیشتر روی شبکه حساسیت دارن شبیه ویندوز
اونت مربوط به مبحث آزمون جعبه‌سیاه می‌شه که خیلی روش مستدلی نیست در امنیت. ولی خب برای ویندوز و نرم‌افزارهای انحصاری دیگه، چارهٔ دیگه‌ای هم نیست! نرم‌افزارهای آزاد، روش‌های خیلی بهتر و محکم‌تری برای بررسی امنیت ارائه می‌کنن.
« آخرین ویرایش: 25 آذر 1399، 03:52 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »