انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: جاگذاری لوبونتو بر روی فلش  (دفعات بازدید: 2846 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
جاگذاری لوبونتو بر روی فلش
« : 25 آذر 1399، 01:26 ب‌ظ »
سلام.
میخوام لوبونتو را روی فلش دیسک جاگذاری(install) کنم ولی این پیام میاد چه کنم؟

https://s16.picofile.com/file/8417610876/Note.jpg
« آخرین ویرایش: 25 آذر 1399، 01:43 ب‌ظ توسط گیسو »
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین SpyaM

• Full Member
  • *
  • ارسال: 133
  • Manjaro
پاسخ : جاگذاری لوبونتو بر روی فلش
« پاسخ #1 : 25 آذر 1399، 02:06 ب‌ظ »
سلام.

سلام
دوست عزیز شما باید ریشه / روت برای لینوکس خودتون بسازید
بعدش من موندم میخواین رو فلش مستقیم لینوکس نصب کنید !
کار عقلانی نیست و نمیدونم ولی باید روت ریشه رو بسازید
boot تقریبا 100 مگ فک کنم کافی باشه
swap رمتون هر چقد بود دو برابرش بهش بدید
/ بقیه فضاتون رو به روت بدید
Interested in programming and information technology

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 25 آذر 1399، 03:24 ب‌ظ »
احتمالاً می‌خواید لوبونتو رو روی فلش بریزید که بتونید ازش به عنوان رسانهٔ نصب استفاده کنید (هرچند پیشنهاد من به شما زوبونتوست). برای این کار می‌تونید از etcher استفاده کنید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 25 آذر 1399، 08:29 ب‌ظ »
سلام.

سلام
سلام.
پس از سپاس.
راستش من اصلا چیزی از این چیزها نمیدانم. ریشه بسازم یعنی چی و چطور باید این کار را بکنم؟
بقول مش قاسم دروغ چرا.... درسایت های مبلغ ورژن های مختلف لینوکس بسیار دیدم که میگه برای استفاده از مثلا اوبونتو نیازی نیست که install بشه روی هارد دستگاه و میتوانیم روی یک فلش 8 گیگ جاگذاریش بکنیم و بدین ترتیب سیستم عامل خودمان را با تنظیمات خاص خودمان همه جا داشته و اجرا کنیم.این بود که منهم خواستم امتحان کنم در مورد ورژن Tailsظاهرا انجام شد ولی برای لوبونتو و سایر ورژن ها این پیامی که عکسش را گذاشتم میده و کار انجام نمیشه.
البته Tails هم تنظیم هائی که کردم نگه نمیداره و وقتی دوباره بالا میاد میبینم شکل اولیه را پیدا کرده.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 25 آذر 1399، 08:38 ب‌ظ »
احتمالاً می‌خواید لوبونتو رو روی فلش بریزید که بتونید ازش به عنوان رسانهٔ نصب استفاده کنید (هرچند پیشنهاد من به شما زوبونتوست). برای این کار می‌تونید از etcher استفاده کنید.

سلام.از پاسختان قدردانی میکنم.
چون لوبونتو را پیشتر داون کرده ام و ظاهرا کم حجم ترین و کم توقع ترین ورژن است؛ از این رو و فعلا آزمایشی میخوام روی فلش جاگذاریش کنم ببینم میتوانم یا نه تا سر فرصت در باره ی بهترین ورژن دانش بیشتری پیدا کنم.
ناگفته نماند که هم اکنون هم از سه ورژن فلش های دو گیگی بوت ایبل ساختم(بجای رایت روی دی وی دی)و استفاده میکنم ولی اشکال کار اینه که تنظیمات را نگه نمیدارن و با بوت دوباره باید باز هم تنظیمات خودم را نخست انجام بدم.

آفلاین SpyaM

• Full Member
  • *
  • ارسال: 133
  • Manjaro
« پاسخ #5 : 25 آذر 1399، 08:42 ب‌ظ »
سلام.

سلام
سلام.
پس از سپاس.
راستش من اصلا چیزی از این چیزها نمیدانم. ریشه بسازم یعنی چی و چطور باید این کار را بکنم؟
بقول مش قاسم دروغ چرا.... درسایت های مبلغ ورژن های مختلف لینوکس بسیار دیدم که میگه برای استفاده از مثلا اوبونتو نیازی نیست که install بشه روی هارد دستگاه و میتوانیم روی یک فلش 8 گیگ جاگذاریش بکنیم و بدین ترتیب سیستم عامل خودمان را با تنظیمات خاص خودمان همه جا داشته و اجرا کنیم.این بود که منهم خواستم امتحان کنم در مورد ورژن Tailsظاهرا انجام شد ولی برای لوبونتو و سایر ورژن ها این پیامی که عکسش را گذاشتم میده و کار انجام نمیشه.
البته Tails هم تنظیم هائی که کردم نگه نمیداره و وقتی دوباره بالا میاد میبینم شکل اولیه را پیدا کرده.
دوست عزیز الان تقریبا خیلی از توزیع های لینوکسی که شما رو فلش بوتیبل میکنید به صورت لایو میتونید از لینوکس استفاده کنید روی فلش!
شما فقط باید بوتیبل کنید
ولی این کار پیشنهاد نمیشه
Interested in programming and information technology

آفلاین پوردریائی

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 30
« پاسخ #6 : 25 آذر 1399، 09:27 ب‌ظ »
همونطور که از اسمش پیداست دیسک زنده یا Live Disk یا هرچیز دیگه، لینوکس رو از فلش روی رم بوت میکنه و هر تغییراتی هم انجام بدی بعد از ریستارت تمام اون تغییرات چون جایی ذخیره نشده حذف میشه.
سیستم عامل Tails هم بعد از Qubes OS امن ترین سیستم عامل دنیاست و فکر میکنم کلا میتونید تنظیمات رو روی فلش هم دخیره کنید - البته من هیچکدوم رو تست نزدم

اگر هم تمایل دارید لینوکس رو کلا از روی فلش بالا بیارید -  میتونید از لینک زیر راهنمایی بگیرید.
https://www.fosslinux.com/10212/how-to-install-a-complete-ubuntu-on-a-usb-flash-drive.htm
یا اینکه از فلش دوم استفاده کنید به عنوان حافظه ثابت و لینوکس رو روش نصب کنید، اینطوری تنظیمات بعد از ریستارت حذف نمیشه
از تاریکی میترسم و به روشنائی مشکوکم

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #7 : 26 آذر 1399، 01:06 ق‌ظ »

یا اینکه از فلش دوم استفاده کنید به عنوان حافظه ثابت و لینوکس رو روش نصب کنید، اینطوری تنظیمات بعد از ریستارت حذف نمیشه
بجای نصب روی فلش برای حافظه پایدار گزینه بهتر فابلیت persistent هستش

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 26 آذر 1399، 04:08 ب‌ظ »
همونطور که از اسمش پیداست دیسک زنده یا Live Disk یا هرچیز دیگه، لینوکس رو از فلش روی رم بوت میکنه و هر تغییراتی هم انجام بدی بعد از ریستارت تمام اون تغییرات چون جایی ذخیره نشده حذف میشه.
سیستم عامل Tails هم بعد از Qubes OS امن ترین سیستم عامل دنیاست و فکر میکنم کلا میتونید تنظیمات رو روی فلش هم دخیره کنید - البته من هیچکدوم رو تست نزدم

اگر هم تمایل دارید لینوکس رو کلا از روی فلش بالا بیارید -  میتونید از لینک زیر راهنمایی بگیرید.
https://www.fosslinux.com/10212/how-to-install-a-complete-ubuntu-on-a-usb-flash-drive.htm
با درود و سپاس.
همانگونه که پیشتر گفتم, طبق دستور سایت مربوطه عمل کردم ولی باز نتوانستم لینوکس را روی فلش جاگذاری کنم در دومورد که با آن خطائی که عکسش را گذاشتم مواجه شدم و درموردی دیگر ظاهرا باز یک ورژن لایو برایم ساخته شد.این را از آنجا دانستم که پس از پایان کاروبرداشتن فلش همه ی تنظیمات و غیره پرید و مثل دیفالت شد.
پس خواهشم اینستکه اگرفرصت دارید یک تستی بزنید و ببینید این کار(یعنی جاگذاری کامل) لینوکس روی یک حافظه ی فلش شدنیست یا خیر.
همان بار که یک ورژن را گمان میکردم روی فلش install کردم؛ از همین روش دو فلش استفاده کردم یعنی در یک فلش فایل ایزو بود و فلش بزرگتر خالی بودولی ظاهرا یک فلش لایو درست کرد بجای install کردن درست و حسابی.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 26 آذر 1399، 04:12 ب‌ظ »

بجای نصب روی فلش برای حافظه پایدار گزینه بهتر فابلیت persistent هستش
با درود وسپاس.
من چیزی در باره ی این پرزیستنت نمیدانم اگر لطف کنی و بیشتر توضیح بدی سپاسگزار میشم درغیراینصورت باید فرصت کنم در نت جستجو کنم.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #10 : 27 آذر 1399، 12:17 ب‌ظ »

درود.
فقط میخواستم به بند آخرنوشته ی شما اشاره کنم که درباره لینک پیشنهادی شما است ولی هرچه کردم کل پوست شما را "نقل قول" کرد. شاید هم راه ویژه ای داره که من نمیدانم.
من درست متوجه نشدم که پارتیشن Fat 32 همان پارتیشن بوت استکه یک دوستی پیشنهاد کرد تنها 100 مگ حجم لازم داره یا نه پارتیشن اصلی فایل های خود لینوکس است و باید بیشترین فضا را داشته باشه و اگر بخواهم نرمافزار دیگری را هم داشته باشم (بغیر از آنهائیکه خود لینوکس داره)آیا آنهم میره به پارتیشن Fat 32 یا یک پارتیشن دیگری که در نت گشتم ظاهرا نامش home است.خلاصه در باره همین بخش پارتیشن بندی اگر جزئیات بیشتر بگید سپاسگزار میشم.

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 596
    • سیدعلی حسینی
« پاسخ #11 : 27 آذر 1399، 12:37 ب‌ظ »
پارتیشن boot/ محل نصب bootloader هست که وظیفه بالا آوردن سیستم‌عامل رو داره
پارتیشن home/ محل ذخیره‌سازی فایل‌های کاربرانه
پارتیشن / محل ذخیره سایر فایل‌هاست (برنامه‌ها، فایل‌های موقت، پیکربندی‌ها و...)

اگر می‌خواهید روی فلش نصب کنید، کلا یک پارتیشن / به اندازه کل دیسک با فرمت ext2 (برای سربار کم‌تر) ایجاد کنید کفایت می‌کنه.
« آخرین ویرایش: 27 آذر 1399، 12:41 ب‌ظ توسط مَدَّکْ »

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 596
    • سیدعلی حسینی
« پاسخ #12 : 27 آذر 1399، 12:47 ب‌ظ »
توجه کنید که:

۱- فلش سرعت I/O پایین‌تری نسبت به دیسک داره، پس بهتره I/O رو تا حد امکان کم کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم از فرمت ext2 استفاده کنید که Journaling ندارد.

۲- امکان گم‌شدن فلش زیاده، پس سعی کنید کل دیسک رو با luks رمز‌نگاری کنید.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #13 : 27 آذر 1399، 09:29 ب‌ظ »
پارتیشن boot/ محل نصب bootloader هست که وظیفه بالا آوردن سیستم‌عامل رو داره
پارتیشن home/ محل ذخیره‌سازی فایل‌های کاربرانه
پارتیشن / محل ذخیره سایر فایل‌هاست (برنامه‌ها، فایل‌های موقت، پیکربندی‌ها و...)

اگر می‌خواهید روی فلش نصب کنید، کلا یک پارتیشن / به اندازه کل دیسک با فرمت ext2 (برای سربار کم‌تر) ایجاد کنید کفایت می‌کنه.
با درود و سپاس.
اگر با یک پارتیشن بشه کار را انجام داد که خیلی راحت میشم. من از صبح داشتم انواع پارتیشن ها را امتحان میکردم ولی نمیشد تا اینکه همین غروبی از یک فلش 8 گیگی نو (چون قبلی بالاخره سوخت)حدود 5 گیگ را دادم به پارتیشن(/) و 2 گیگ هم گذاشتم برای اسوپ بقیه را هم home درست کردم و رفت برای install و بعد از یک ساعت انجام شد و گفت ریاستارت کن من هم کردم ولی هیچی به هیچی. امید وارم این روش شما کارساز باشه و بالاخره بشه که راه بیفته.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 28 آذر 1399، 08:47 ب‌ظ »
توجه کنید که:

۱- فلش سرعت I/O پایین‌تری نسبت به دیسک داره، پس بهتره I/O رو تا حد امکان کم کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم از فرمت ext2 استفاده کنید که Journaling ندارد.

۲- امکان گم‌شدن فلش زیاده، پس سعی کنید کل دیسک رو با luks رمز‌نگاری کنید.
بادرود.وسپاس.
دوست گرامی چند پرسش دارم که اگر لطف کرده و پاسخ بدین سپاسگزار میشم.
- رایانه من 32 بیتی است. کدام ورژن Tails را ساپورت میکنه و ورژن مربوطه را از کجا دریافت کنم.
- این رمزنگاری luks که گفتید در چه مرحله و چطور باید انجام بدم؟
- دوستی نظرش این بود که بجای rufus از etcher باید استفاده کرد آیا درست است؟
سپاس.