انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکلی با بوت لودر grub  (دفعات بازدید: 794 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dph107

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
مشکلی با بوت لودر grub
« : 06 دی 1399، 11:29 ق‌ظ »
سلام. خسته نباشید
من یه تازه وارد به دنیای گنو لینوکسم تا مدتی پیش ویندوز ۸ داشتم که توزیع Lubntu رو دانلود کردم سه چهار باری موفق به نصب نمیشدم نمیدونم چرا خیلی تو نصبش اذیت کرد نصب و پارتیشن بندی اینا یه درایو جدا هم براش ساختم حالا به هر بدبختی که شد نصب کردم (فرمت پارتیشنش رو مثل اینکه ex4 نزاشتم به مشکل میخوره) بعد نصبم یکم اذیت میکنه تصمیم گرفتم  درایوش رو فرمت کنم رفتم رو ویندوز زدم فرمت و گفتم اخیش که از اون به بعد دیگه ویندوز بالا نیومد و کامند لاین گراب....
حالا سوال من اینه (لطفا اینو در نظر داشته باشید هرچی مقاله تونستم خوندم در رابطه با گراب و بوت لودر اینا کمک میخوام نه اینکه برام بفرستید برو گوگل سرچ کن :)) من با لینوکس لایو (اوبونتو) میام روی کامپیوتر
sudo nano /etc/default/grub
رو میزنم دیفالتش رو تغییر میدم ذخیره میکنم اما دستور
update-grub
که خیلی از سایت ها گفته بودن باید بزنیم بهم اروری میده نمیدونم اخرش مینویسه /cow ارور دقیق متاسفانه یادم نیست اما لطفا کمک کنید بتونم ویندوزم بیارم ببینم چی به چیه ممنون

ضمنا من لینوکس دیگه ندارم اگه پاک کردن گراب مشکلی ایجاد نمیکنه و میتونم بوت لودر قبلیم رو استفاده کنم دستور پاک کردن رو بهم بگید ایا پارتیشن برا خودش درست میکنع این بوت لودر؟ فایلش رو پاک کنم یا...  اوبونتو رو البته قصد دارم نصب کنم فکر میکنم بوت لودر گراب هم دوباره باهاش نصب شه

با عرض معذرت اگه پیامم مرتبط نیست یا بخش اشتباهی از انجمن رو اومدم کلا ۱۰ دقیقه نیست که ثبت نام کردم این سایت ممنون

آفلاین Dph107

• Newbie
  • *
  • ارسال: 2
مشکلی با بوت لودر grub
« پاسخ #1 : 06 دی 1399، 01:47 ب‌ظ »
سلام خسته نباشید
من یه موضوع فکر کنم توی بخش اشتباهی گذاشتم درباره اینکه لینوکس نصب کردم توزیع لوبونتو اشتباه نصب کرده بودم و پاک کردم و به مشکل گراب معروف خوردم...
الان یه مشکلی برای حل مشکل قبلی دارم من هرچی میرم تو مسیر
/etc/default/grub
و فایل رو تغییرات میدم اوکیه تا اینجا تا اینجا هیچیش نیست با دستور sudo nano تغییرش میدم اما موقع زدن دستور
grub-update
یا در لوبونتو (این توزیعم به صورت لایو اوردم دستور بالایی که میزنم خودش میگه این‌یکیو بزن)
grub-mkconfig
به اروری بر میخورم به این هیبت

/usr/sbin/grub-probe: error: failed to get canonical path of '/cow'

کسی راه حلی داره یا به این مشکل خورده و حبش کرده ممنون میشم بگه...

راستی من یه پارتیشن ۳۰۰ مگی هم پیدا کردم داخل هارد بنظرتون این میتونه شامل گراب باشه؟ اگه حذفش کنم درست ممکنه بشه و ویندوز بوت بشه؟

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
پاسخ : مشکلی با بوت لودر grub
« پاسخ #2 : 06 دی 1399، 02:06 ب‌ظ »
فکر کنم شما اصلا chroot رو انجام ندادید
وقتی به اوبونتو لایو وارد میشید اول باید پارتیشن رو مونت کنید
sudo mount /dev/sdaX /mnt
شماره پارتیشن روت رو بجای X باید بنویسید
بعد chroot کنید
chroot /mnt
بعد گراب رو اپدیت کنید کامل اینجا توضیح داده : https://wiki.ubuntu.ir/wiki/%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1_%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D8%A8
------------------------------------------------------------------------------------------------------
سیستم شما UEFI هست اگه جواب بله هست باید یک پارتیشن EFI با فلگ ESP هم میساختید
اگه میشه لیست پارتیشن ها رو بنویسید یاعکسش توی برنامه gparted
اسلکور

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #3 : 06 دی 1399، 02:21 ب‌ظ »
سلام
شما هنوز نصب نکردید لوبونتو رو. خوب پس اون فایل گرابی هم که تغییر میدید برا لوبونتو لایو هست. و بعد از خاموش شدن دوباره به حالت اول بر میگرده.
شما گفتی کامند لاین گراب بالا میاد فقط درسته؟احتمالا بعد از فرمت پاراتیشن لوبونتو فایل های کانفینگ گراب هم پاک شده.

احتمالا باید گراب رو دوباره نصب کنی تو ویکی انجمن هست اموزشش. ویندوزت رو کدوم پاراتیشن نصب هست؟
بنظرم برا نصب گراب باید اینو  تو ترمینال لوبونتو لایو بزنی:
sudo grub-install /dev/sda
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین به یاد سردار دل ها

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
    • مافیا انلاین
« پاسخ #4 : 06 دی 1399، 03:51 ب‌ظ »
سلام. خسته نباشید

سلام اگه الا فقط ویندوز روی سیتمت نصبه این روش رو برو
در این روش از برنامه cmd ویندوز استفاده خواهیم کرد که برای این کار ابتدا باید cd ویندوز را داخل سیستم قرار دهیم و بعد از تنظیم بوت سیستم بر روی cd، آنرا اجرا کنیم (البته دقت داشته باشید که نباید ویندوز را نصب کنیم و یا وارد محیط Repair شویم). پس از بالا آمدن صفحه نصب ویندوز کلید های ترکیبی Shift+F10  را فشار میدهیم تا محیط cmd برای ما اجرا شود. بعد از اجرای آن به ترتیب دستورات زیر را وارد می کنیم:

c:

cd boot

bootrec/rebuildbcd

bootrec/fixmbr

bootrec/fixboot
بعد از ریستارت سیستم، مشکل گراب شما حل خواهد شد

که صد درصد این مشکلت رو حل میکنه

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #5 : 08 دی 1399، 07:12 ب‌ظ »
سلام. خسته نباشید

سلام اگه الا فقط ویندوز روی سیتمت نصبه این روش رو برو
در این روش از برنامه cmd ویندوز استفاده خواهیم کرد که برای این کار ابتدا باید cd ویندوز را داخل سیستم قرار دهیم و بعد از تنظیم بوت سیستم بر روی cd، آنرا اجرا کنیم (البته دقت داشته باشید که نباید ویندوز را نصب کنیم و یا وارد محیط Repair شویم). پس از بالا آمدن صفحه نصب ویندوز کلید های ترکیبی Shift+F10  را فشار میدهیم تا محیط cmd برای ما اجرا شود. بعد از اجرای آن به ترتیب دستورات زیر را وارد می کنیم:

c:

cd boot

bootrec/rebuildbcd

bootrec/fixmbr

bootrec/fixboot
بعد از ریستارت سیستم، مشکل گراب شما حل خواهد شد

که صد درصد این مشکلت رو حل میکنه
بله درسته امتحان کنید من هم ا این روش حل کردم ;)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com