انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: دانلود منیجر SSD Friendly (حل شد)  (دفعات بازدید: 1791 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
دانلود منیجر SSD Friendly (حل شد)
« : 15 دی 1399، 03:37 ق‌ظ »
سلام.میدونم سوال راجب بهترین دانلود منیجر برای گنو/لینوکس دیگه خیییلی خز شده  :D  اما الان لپ تاپ هایی هستند که فقط یه SSD دارند.همون طور که میدونید عمر یه SSD به میزان ترابایتی است که بر روی آن نوشته میشود.(Tera Byte Write)
من با Persepolis DM دانلود میکنم.از aria2 استفاده میکنه . و حتی اگر شما فایل هاتون رو بر روی یک هارد دیسک اکسترنال هم دانلود کنید.باز هم در آدرس  /home/UserName/.persepolis/ فایل های موقت رو میسازه.مثلا اگر یه فیلم ۳ گیگابایتی رو دانلود کنید.عین همون فیلم رو برای شما در آدرس Home حافظه SSD ایجاد میکنه و در نهایت اون رو از Temporary Directory به Destination Directory انتقال میده.من امتحان کردم اگر Temporary Download Folder رو از قسمت Edit>Preferences>Save As بر روی هارد اکسترنال قرار بدم.Persepolis DM نمیتونه دانلود کنه ! برا همین به این فکر کردم که شاید Download Manager داخلی فایرفاکس کمی کند باشه.که البته من تست کردم اصلا کند نبود.ولی کاملا SSD Friendly هستش.و فایل های موقت ایجاد نمیکنه و فایل رو فقط در یک نقطه ذخیره میکنه و باعث کاهش عمر حافظه SSD نمیشه.
نظر شما راجب این موضوع چیه وشما چه DM ای رو برای افزایش عمر SSD ها پیشنهاد میکنید؟
« آخرین ویرایش: 29 اسفند 1399، 01:49 ق‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
پاسخ : دانلود منیجر SSD Friendly
« پاسخ #1 : 15 دی 1399، 04:13 ق‌ظ »
عموما عمر SSDها به اندازه‌ای است که این‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنه. اگر چندین ارتباط زده بشه، عموما چند فایل ایجاد میشه. می‌تونید مشکلی که توی Persepolis دیدید رو برطرف کنید، البته حدس من اینه که مشکل از مجوزهای دسترسی باشه و ربطی به نرم‌افزار نداشته باشه.

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #2 : 15 دی 1399، 12:16 ب‌ظ »
من خودم الان persepolis ندارم ولی نمیشه که اون محلی که فایل موقت رو ایجاد میکنه رو برابر /tmp قرار بدید؟

آفلاین msajadi832

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 331
  • http://appza.ir
    • اپزا: ابزار هوشمند کسب و کار شما
« پاسخ #3 : 15 دی 1399، 01:15 ب‌ظ »
سلام.میدونم سوال راجب بهترین دانلود منیجر برای گنو/لینوکس دیگه خیییلی خز شده  :D  اما الان لپ تاپ هایی هستند که فقط یه SSD دارند.همون طور که میدونید عمر یه SSD به میزان ترابایتی است که بر روی آن نوشته میشود.(Tera Byte Write)
من با Persepolis DM دانلود میکنم.از aria2 استفاده میکنه . و حتی اگر شما فایل هاتون رو بر روی یک هارد دیسک اکسترنال هم دانلود کنید.باز هم در آدرس  /home/UserName/.persepolis/ فایل های موقت رو میسازه.مثلا اگر یه فیلم ۳ گیگابایتی رو دانلود کنید.عین همون فیلم رو برای شما در آدرس Home حافظه SSD ایجاد میکنه و در نهایت اون رو از Temporary Directory به Destination Directory انتقال میده.من امتحان کردم اگر Temporary Download Folder رو از قسمت Edit>Preferences>Save As بر روی هارد اکسترنال قرار بدم.Persepolis DM نمیتونه دانلود کنه ! برا همین به این فکر کردم که شاید Download Manager داخلی فایرفاکس کمی کند باشه.که البته من تست کردم اصلا کند نبود.ولی کاملا SSD Friendly هستش.و فایل های موقت ایجاد نمیکنه و فایل رو فقط در یک نقطه ذخیره میکنه و باعث کاهش عمر حافظه SSD نمیشه.
نظر شما راجب این موضوع چیه وشما چه DM ای رو برای افزایش عمر SSD ها پیشنهاد میکنید؟

دستور استفاده شده در پرسپولیس رو نمی دونم ولی در سیستم فایل های جدید (تا جایی که می دونم) اگر مبدا و مفصد انتقال فایل در یک پارتیشن باشن، دستور mv فقط در جدول خود پارتیشن مسیر اون فایل رو تغییر میده و خود فایل در پارتیشن جابجا نمیشه.

https://unix.stackexchange.com/questions/84900/when-i-move-a-file-to-a-different-directory-on-the-same-partition-does-the-file

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
« پاسخ #4 : 15 دی 1399، 01:57 ب‌ظ »
اگر نهایتا قصد شما ذخیره فایل روی همون پارتیشنی هست که فایل موقت ایجاد شده، در نتیجه مشکل خاصی اصلا ندارید. چون همونطور که اشاره شد فایل برای بار دوم از ابتدا نوشته نمی‌شه.

اما اگر فرضا یک اکسترنال دارید و قصد دارید کلا موقع دانلود مستقیما اونجا ذخیره بشه بهتر هست مشکل رو بررسی کنید ببینید چرا پرسپولیس نمی‌تونه در دایرکتوری موقت تغییر یافته فایل رو ذخیره کنه و اون رو حل کنید. همونطور که معین اشاره کرد احتمال اینکه مشکل از سطوح دسترسی باشه وجود داره.

من با توجه به نوع نوع دانلود از aria2 یا wget و بعضا axel استفاده می‌کنم. که خوب فایل رو مستقیما هر جا تنظیم کنید دانلود می‌کنند. پرسپولیس هم اشتباه نکنم از aria2 استفاده می‌کنه.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #5 : 15 دی 1399، 08:25 ب‌ظ »
تصمیم گرفتم از دانلود منیجر خود فایرفاکس استفاده کنم.افزونه Auto Shutdown رو هم نصب کردم.بعد دانلود خودش اتوماتیک Shutdown یا Suspend میکنه.به نظرمن برای داشتن سرعت دانلود باید خط  ADSL خوبی رو داشته باشی یا اینترنت خوبی رو داشته باشی.تعداد کانکشن خیلی تاثیر گذار نیست.الان من با خود فایرفاکس 2 مگابایت در ثانیه دانلود میکنم.که فکر میکنم همین قدر کافیه.به عنوان جایگزین هم میشه از wget استفاده میکنم.
Wget و Axel و Curl  نیز مثل araia2 فایل Temp تولید میکنند!؟ علت اون هم اینه که Multi Connection هستند!؟
فکر میکنم فایرفاکس  فایل موقت تولید نمیکنه.چون Multi Connection نیست.درسته!؟
« آخرین ویرایش: 15 دی 1399، 08:36 ب‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین xubuntu4iran

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 748
« پاسخ #6 : 15 دی 1399، 09:33 ب‌ظ »
xdm
حافظه می گیری استفاده کنی نه اینکه این قدر حرص و جوش عمرش رو بخوری!
« آخرین ویرایش: 15 دی 1399، 09:36 ب‌ظ توسط xubuntu4iran »

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #7 : 15 دی 1399، 10:35 ب‌ظ »
xdm
حافظه می گیری استفاده کنی نه اینکه این قدر حرص و جوش عمرش رو بخوری!
تا حدودی باهات موافقم.ولی من از SSD استفاده های مفید تر میکنم.الان من همه آموزش هامو توی SSD ریختم که سریع بهش دسترسی داشته باشم.ولی برای محل کارم نرم افزارهای حجیم ویندوزی مثل Office و Driver Pack  و... دانلود میکنم.هرچی دانلود کنم یه بار توی SSD نوشته میشه بعد میره روی اکسترنال.ترجیح میدم برای اون ها ازش استفاده نکنم.
موضوع دیگه ای که هست من فکرمیکنم نباید حرص و جوش کمی سرعت بیشتر رو بخوریم.من چند لینک رو چند بار تست کردم.یه بار با Persepolis DM دانلود کردم یه بار با خود مرورگر Firefox.سرعت شون خیلی تفاوت نداشت.حتی گاهی فایرفاکس با خود ‌Builtin DM اش سرعت بیشتری داشت !!! نه همیشه گاهی ! بنابراین فکر میکنم به همین خاطر هست که دانلود منیجری که UI خوبی هم داشته باشه برای گنو/لینوکس خیلی ساخته نشده.نمیگم نیست ولی همیشه دوستان دنبال یه چیزی شبیه به IDM بودند.ولی من فکرمیکنم با اینترنتی که خارجی ها دارند و با اون سرعت فکر نمیکنم خیلی به دانلود با DM و افزایش Connection تا ۱۶ تا اهمیت بدن.چون با همون یک کانکشن هم سرعت عالی دارند.
بحث من اینه که دیگه دوستان نباید حرص نبود IDM در گنو/لینوکس رو بخورند.همش بگن XDM چون جاواست منابع سیستم رو درگیر میکنه.یا FDM در حد IDM نیست و سرعتش کمتره  :D.یا مثلا Flareget امن نیست ](*,).کلا من فکرمیکنم بحث دانلود منیجر تو ایران خیلی مطرحه .الانم که خداروشکر داره اینترنت خودمون سرعتش بهتر میشه رفته رفته ابزار دانلود اهمیتش کمتر میشه و استفاده از اون اختیاری میشه.خصوصاً این که حافظه ها هم SSD شده تمایل مردم برای استفاده از DM به نظرمن کمتر خواهد شد.استفاده از DM فایرفاکس مزیت سبک تر بودن و اتلاف نکردن منابع سیستم رو هم داره.
« آخرین ویرایش: 15 دی 1399، 10:53 ب‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 19 دی 1399، 01:34 ق‌ظ »
اگه مشکلت رو درست متوجّه شده باشم، wget چیزیه که دنبالشی. هیچ پروندهٔ اضافی‌ای ایجاد نمی‌کنه و فقط مقداری که می‌گیره رو به ترتیب روی دیسک می‌ذاره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #9 : 21 دی 1399، 12:01 ق‌ظ »
اگه مشکلت رو درست متوجّه شده باشم، wget چیزیه که دنبالشی. هیچ پروندهٔ اضافی‌ای ایجاد نمی‌کنه و فقط مقداری که می‌گیره رو به ترتیب روی دیسک می‌ذاره.
بله مهندس بهزادی.خودمم wget رو دوست دارم.شما از کدوم دانلود منیجر  اکثرا استفاده میکنید ؟همین چند وقت پیش با یه دستور ساده wget تونستم همه لینک های zip یم سایت رو دانلود کنم.کاری که تو ویندوز نیاز به نصب برنامه Offline Explorer و کلی دنگ و فنگ داره.یا نرم افزار IDM با اون همه پیغام کرکش ...
مهندس جان اگر بخوام دستور متنی ننویسم و فقط از UI استفاده کنم.Uget دقیقا همون wget گرافیکی هستش !؟ اون هم هیچ پرونه اضافی ایجاد نمیکنه !؟
یکی از مزیت های این روش دانلود اینه که همزمان که داره فایل رو به ترتیب روی حافظه  Write میکنه میتونی همزمان فایل رو مشاهده کنی.مثلا اگه یه فیلم سینمایی ۸ گیگابایتی رو دانلود کنی هنوز دانلود به ۱۰ درصد نرسیده همزمان هم میتونی فیلم رو ببینی.ولی برای چند کانکشن اگر اشتباه نکنم شما حتما باید صبر کنی همه Connection ها تموم بشن و با هم ادغام بشن و یه فایل نهایی تشکیل بشه که بتونی فیلم روببینی

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #10 : 21 دی 1399، 11:58 ق‌ظ »
اگه همزمان با چند کانکشن یه فیلم رو دانلود کنی همون قسمتی که دانلود شده دقیقا روی همون جایی که باید باشه روی فایل نهایی نوشته میشه.
اون ادغام که شما کفتی صورت نمیگیره.
میتونی امتحان کنی. مثلا ممکنه دقیقه 10-1 و 30-20 اومده باشه ولی 20-10 نیومده باشه. و اگه شما یکم فیلم رو بزنی جلو میتونی ببینی که بعضی قسمت های فیلم اومده و بعضث قسمت ها نیومده.
یعنی فیلم همون موقعی که دانلود میشه رو دیسک نوشته میشه. و میتونی فیلم رو ببینی ولی نه به صورت کامل بلکه تیکه تیکه.

تفاوت بین یک کانکشن و چند کانکشن اینکه تو دانلود تک کانکشن منابع کمتری مصرف میشه
ولی در چند کانکشن در بعضی مواقع سرعت دانلود بیشتر هست.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 638
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
« پاسخ #11 : 20 بهمن 1399، 04:20 ب‌ظ »
فکر نکنم بشه ولی تمام دانلود منیجر های این کار را انجام میدهند
Its The legendery alireza138812

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #12 : 22 بهمن 1399، 05:59 ب‌ظ »
فکر نکنم بشه ولی تمام دانلود منیجر های این کار را انجام میدهند
wget فکر میکنم فقط یه کانکشن میسازه و به قول مهندس بهزادی : «هیچ پروندهٔ اضافی‌ای ایجاد نمی‌کنه و فقط مقداری که می‌گیره رو به ترتیب روی دیسک می‌ذاره».

آفلاین helium

• Full Member
  • *
  • ارسال: 168
« پاسخ #13 : 22 بهمن 1399، 10:27 ب‌ظ »
سلام، میکروگت از کتابخانهٔ کرل استفاده می‌کند:
apt depends uget
Depends: libcurl4

GWget نام نسخه‌ای نمایی از wget هست که در حال حاضر برای مدت زیادی توسعه داده نمی‌شود.
به خدا چنان امیدوار باش که اگر گناه جن و انس را بیاوری به تو رحم کند.

لقمان حکیم

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #14 : 29 اسفند 1399، 01:48 ق‌ظ »
من الان فقط با wget دانلود میکنم.سرعت دانلودش بسیار قابل قبوله.خیلی Reliable هستش و منابع رو اصلا درگیر نمیکنه و دستوراتش هم خیلی ساده ست.کاری هم کردم که اگر لپ تاپم Sleep یا Suspend to RAM بشه و مجددا روشن بشه به صورت خودکار دانلود رو از سر بگیره .دستورش اینه :
wget -c -t 0 -waitretry 60 -timeout 60 URLفقط اینکه باید با دستور CD ابتدا به دایرکتوری مورد نظرتون تشریف ببرید.چون با زدن دستور بالا فایل در آدرس جاری یا Working Directory ذخیره میشه.(مثلا در آدرس هارد اکسترنال دستور بالا رو وارد کنید)
من سال های قبل همیشه دنبال دانلود منیجر گرافیکی بودم.با XDM و FDM و IDM و Flareget و Uget و Kget و ... کار کردم ولی از وقتی که با wget کار کردم و مزایای اون رو دیدم اونو با هیچ دانلود منیجر گرافیکی که UI داره عوض نمیکنم.گاهی با خود فایرفاکس دانلود میکنم.ولی برای فایل های حجیم از wget استفاده میکنم.wget اصلا پردازنده رو درگیر نمیکنه.و با این که یک کانکشن هم میسازه با اینترنت ADSL خونگی من فایل ها رو با سرعت دانلود 2MBps دریافت میکنه.تا الان چند تا فایل باظرفیت های ۵۰ گیگابایت و ۷۰ گیگابایت باهاش دانلود کردم.حتی فایل ها رو با فاصله و توی چند روز دانلود کردم و دانلود من پیوسته نبوده.ولی همه فایل ها بدون مشکل دانلود شدن.