انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر اندازه پارتیشن های مهم و اصلی در گنو / لینوکس  (دفعات بازدید: 810 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
درود
اگر دبیان نصب کرده باشید، دیده اید که در مرحله پارتیشن بندی باید اندازه ها رو به گیگابایت وارد کرد -یا دست کم به صورت پیش فرض این گونه هست- به هر حال من هم به صورت گیگ مشخص کردم و حالا بعد نصب می بینم بعد از نصب اندازه ها دقیق نیستند و از اون چیزی که من مشخص کردم کمتر هستند و این یه کمی مشکل ایجاد کرده.
حالا سوال من این هست که تغییر اندازه پارتیشن های اصلی و مهم با ابزار هایی مانند نرم افزار "Gparted" یا دستور "fdisk" باعث ایجاد مشکل یا نا پایداری می شود؟
آیا این پارتیشن ها با پارتیشن هایی که به صورت عادی و بدون تغییر ایجاد می شوند تفاوتی داردند یا خیر؟
سپاس.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
دلیل اینکه حجم متفاوته اینه که تو فایل منیجر و بعضی برنامه های خط فرمان هر گیگابایت 1,000,000,000 بایت حساب میشه. به خاطر همین تو فایل منیجر حجمی که میگه یکم بیشتره.
درمورد تغییر اندازه پارتیشن‌های اصلی من از آخر پارتیشن روت 50gb جدا کردم و مشکلی پیش نیومد (فایل سیستم پارتیشن ext4 بود)
ولی اگه از اول پارتیشن جدا کنی و سیستم از اون پارتیشن بوت بشه، سیستم دیگه بالا نمیاد. مثلا تو سیستم‌های EFI اگه از اول پارتیشن esp چیزی جدا کنی، سیستم دیگه بوت نمیشه و باید درستش کرد.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
درود
اگر دبیان نصب کرده باشید، دیده اید که در مرحله پارتیشن بندی باید اندازه ها رو به گیگابایت وارد کرد -یا دست کم به صورت پیش فرض این گونه هست- به هر حال من هم به صورت گیگ مشخص کردم و حالا بعد نصب می بینم بعد از نصب اندازه ها دقیق نیستند و از اون چیزی که من مشخص کردم کمتر هستند و این یه کمی مشکل ایجاد کرده.
حالا سوال من این هست که تغییر اندازه پارتیشن های اصلی و مهم با ابزار هایی مانند نرم افزار "Gparted" یا دستور "fdisk" باعث ایجاد مشکل یا نا پایداری می شود؟
آیا این پارتیشن ها با پارتیشن هایی که به صورت عادی و بدون تغییر ایجاد می شوند تفاوتی داردند یا خیر؟
سپاس.
منجر به تغییر UID پارتیشن ها میشه، در نتیجه کاربر باید UID جدید هر پارتیشن رو در فایل /etc/fstab/ جایگزین کنه.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
سپاس به خاطر پاسخ هاتون.
من به این نتیجه رسیدم که نصب و پارتیشن بندی دوباره دردسر کمتری داره. فقط دو تا سوال دارم:
نقل‌قول
دلیل اینکه حجم متفاوته اینه که تو فایل منیجر و بعضی برنامه های خط فرمان هر گیگابایت 1,000,000,000 بایت حساب میشه. به خاطر همین تو فایل منیجر حجمی که میگه یکم بیشتره.
باید چه حجمی رو مشخص کرد که بر مبنای مقدار درست یعنی هر گیگ 1024,000,000 باشه؟
و اینکه بهتر نیست به جز پارتیشن /home پارتیشن /usr هم جداگانه درست کرد؟ چون تا جایی که من می دونم ما پارتیشن home رو برای باقی ماندن اطلاعات بعد نصب دوباره OS میسازیم، خب نرم افزار هایی رو هم که نصب می کنیم هم در دایرکتوری usr در پارتیشن root نصب می شوند. اگه براش یک پارتیشن جدا درست کنیم بعد نصب دوباره همه نرم افزار هامون سر جاشون هستند درسته؟

آفلاین Dragon-

• *
اولاً که هر گیگابایت 1,073,741,824 بایته نه 1,024,000,000 و بعد اینکه موقع پارتیشن بندی شما هر سایزی بدی به همون اندازه از دیسک پارتیشن بندی میشه مثلا اگه یه پارتیشن 250gb بسازید واقعا 250gb از دیسک پارتیشن بندی میشه اما توی فایل منیجر به خاطر اینکه هر گیگابایت 1,000,000,000 بایت حساب میشه، به جای 250gb چیزی حدود 267gb نشون و زیاد هم لازم نیست درگیر این موضوع بشید‌.

درمورد جدا کردن /usr/ تصمیمش با خودتونه، اما نمیدونم همه برنامه هایی که نصب میشن میرن اونجا یا نه

آفلاین chandlerbing

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79
سلام . اتفاقا همین هفته پارتیشن روت لینوکسم پر شده بود
با دیسک لایو بالا اوردم و با gparted از پارتیشن هوم کم کردم و به روت اضافه کردم . تازه پارتیشن سواپ هم بین این دوتا بود که جابه جاش کردم و تنظیمات رو اپلای کردم . بعد با لینوکس اصلیم بالا اومدم هیچ مشکلی نبود و پارتیشنا هم همونطور که خواستم درست شدن.
هیچ تنظیم یا کانفیگ دیگه هم لازم نبود
با توجه به این تجربه فکر نکنم برای شما هم مشکلی پیش بیاد

آفلاین Dragon-

• *
با دیسک لایو بالا اوردم و با gparted از پارتیشن هوم کم کردم و به روت اضافه کردم . تازه پارتیشن سواپ هم بین این دوتا بود که جابه جاش کردم و تنظیمات رو اپلای کردم . بعد با لینوکس اصلیم بالا اومدم هیچ مشکلی نبود و پارتیشنا هم همونطور که خواستم درست شدن.

دلیل اینکه مشکلی پیش نیومده اینکه سیستم نه از سواپ و نه از هوم بوت میشه به خاطر همین جابجا کردنشون مشکل نداره ولی اگه پارتیشن بوت جدا نباشه و پارتیشن روت جابجا بشه، سیستم دیگه بالا نمیاد

آفلاین Dragon-

• *
نقل‌قول
منجر به تغییر UID پارتیشن ها میشه، در نتیجه کاربر باید UID جدید هر پارتیشن رو در فایل /etc/fstab/ جایگزین کنه.
من که از آخر یه پارتیشن جدا کردم و یه پارتیشن دیگه هم ساختم ولی uuid پارتیشن قبلی تغییر نکرد(فایل سیستم پارتیشن اولی ext4 بود)

آفلاین chandlerbing

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79

دلیل اینکه مشکلی پیش نیومده اینکه سیستم نه از سواپ و نه از هوم بوت میشه به خاطر همین جابجا کردنشون مشکل نداره ولی اگه پارتیشن بوت جدا نباشه و پارتیشن روت جابجا بشه، سیستم دیگه بالا نمیاد

اره پارتیشن بوت جدا دارم .
چه جالب . اینو نمیدونستم . شانس اوردم و خطر از بیخ گوشم رد شده

اما من اندازه پارتیشن بوت رو هم زیاد کردم (چونکه موقع آپدیت یه پیغام اومد گفت که سایز پارتیشن بوت /boot کافی نیست . منم همون موقع که پارتیشنای دیگه رو دستکاری کردم پارتیشن بوت رو هم زیاد کردم)

فکر کنم دلیل اینکه لینوکسم خراب نشده اینه که پارتیشن /boot/efi دارم که فایلای بوت ویندوز و لینوکس توشه و اونو نباید دستکاری کرد
« آخرین ویرایش: 18 دی 1399، 09:10 ب‌ظ توسط chandlerbing »

آفلاین Dragon-

• *
نقل‌قول

اما من اندازه پارتیشن بوت رو هم زیاد کردم (چونکه موقع آپدیت یه پیغام اومد گفت که سایز پارتیشن بوت /boot کافی نیست . منم همون موقع که پارتیشنای دیگه رو دستکاری کردم پارتیشن بوت رو هم زیاد کردم)

فکر کنم دلیل اینکه لینوکسم خراب نشده اینه که پارتیشن /boot/efi دارم که فایلای بوت ویندوز و لینوکس توشه و اونو نباید دستکاری کرد

اگه پارتیشن بوت جدا نداشته باشد و چیزی به آخر پارتیشن روت اضافه یا کم کنید باز هم مشکلی پیش نمیاد، کلا مهم اینکه اول پارتیشنی که سیستم از اون بالا میاد، جابجا نشه حالا فرقی نداره چه پارتیشنی باشه، مثلا اگه پارتیشن بوت جدا باشه و شما کلا پارتیشن روت به یجا دیگه منتقل کنید، بازهم چیزی اتفاق نمیوفته، حتی اگه از آخر پارتیشن بوت چیزی جدا کنید باز هم چیزی نمیشه چون اول پارتیشن جای قبلیه
« آخرین ویرایش: 18 دی 1399، 09:14 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
دوستان، اصول اندازه‌گیری و مقیاس SI رو زیر سوال نبرید ;D
 هر گیگابایت (G‌B)، هزار میلیون بایت، یعنی ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ بایته. اون چیزی که شما شنیدید و ۱۰۷۳۷۴۲۰۰۰ بایته، یک گیبی‌بایته که به صورت GiB نشونش می‌دن.

در مورد خود پرسش هم، اگه موقع نصب، از lvm استفاده کنید، خیلی راحت و حتا برخط می‌شه اندازه‌ها رو تغییر داد و حتا فضای جدید بهش اضافه کرد، وگرنه نمی‌صرفه واقعاً.
و جدا کردن /usr/ هم هیچ تأثیری نداره و نمی‌شه بعداً ازش استفاده کرد. این گفته که برنامه‌ها می‌رن اون‌جا هم صحت نداره. فقط تعدادی از پرونده‌های هر برنامه ممکنه برن اون‌جا که خب به تنهایی بی‌فایده‌ان.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 638
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من

همیشه پارتیشن بوت باید ۱ گیگ باشد
Its The legendery alireza138812

آفلاین Dragon-

• *
نقل‌قول
خود اوبونتو موقع نصب، پیش فرض حدود 500mib به بوت میده. من با همین 500mib سه تا نسخه مختلف کرنل داشتم و باز هم جای خالی برای یکی دیگه داشتم و موقع بوت میتونستم انتخاب کنم از کدوم بالا بیاد. این مقدار که شما میگین دیگه خیلیه. ولی اگه راحتین، همون ۱ گیگ که میگید استفاده کنید

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 638
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
نقل‌قول
خود اوبونتو موقع نصب، پیش فرض حدود 500mib به بوت میده. من با همین 500mib سه تا نسخه مختلف کرنل داشتم و باز هم جای خالی برای یکی دیگه داشتم و موقع بوت میتونستم انتخاب کنم از کدوم بالا بیاد. این مقدار که شما میگین دیگه خیلیه. ولی اگه راحتین، همون ۱ گیگ که میگید استفاده کنید
خب ممکنه برای گراب اپدیت بیاد و ممکن ارور بده
به نظر من پارتیشن بوت باید جدا با شه و ۱ گیگ باشه
Its The legendery alireza138812

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
البته این نظر شماست. هیچ نیازی به جدا بودن افراز boot نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن