انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پاک کردن partition table و از دست دادن اطلاعات(حل شد)  (دفعات بازدید: 1447 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
بنا به دلایلی مجبور به نصب ویندوز روی هارد اکسترنال شدم و ویندوز با پارتیشن تیبل هارد مشکل داشت منم چون سردرنمیارم پارتیشن تیبل رو اشتباهی پاک کردم و هارد خالی شد به همراه تمام اطلاعاتی که داخلش بود
لطفا راهنمایی کنید چجوری اطلاعاتم رو برگردونم
دیشب این اتفاق افتاد و به سرعت هارد رو از لپ تاپ جدا کردم اما بی فایده بود ،لپ تاپ رو هم خاموش کردم
با GParted این کارو انجام دادم ](*,)
« آخرین ویرایش: 09 بهمن 1399، 11:26 ق‌ظ توسط EnriqueTTE »
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : پاک کردن partition table و از دست دادن اطلاعات
« پاسخ #1 : 04 بهمن 1399، 12:44 ب‌ظ »
بعیده اطلاعات پاک شده باشن ولی دسترسی بهشون فکر کنم سخت باشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #2 : 04 بهمن 1399، 12:56 ب‌ظ »
بنا به دلایلی مجبور به نصب ویندوز روی هارد اکسترنال شدم و ویندوز با پارتیشن تیبل هارد مشکل داشت منم چون سردرنمیارم پارتیشن تیبل رو اشتباهی پاک کردم و هارد خالی شد به همراه تمام اطلاعاتی که داخلش بود
دیشب این اتفاق افتاد و به سرعت هارد رو از لپ تاپ جدا کردم اما بی فایده بود ،لپ تاپ رو هم خاموش کردم
اوف! پارتیشن تیبل رو کلا پاک کردی!!!؟

والا برای حذف عادی میشه از نرم افزارهای ریکاوری استفاده کرد و خب دوتا نکته داره اول اینکه بهتره هرچه سریعتر بعد از حذف ریکاوری انجام بشه و دوم اینکه مثلا اگه یه فلش رو کلا پاک کنی و بعدش چندتا چیز توش بریزی شاید بعضی از فایل هات خراب بشه
ولی نمیدونم برای فرمت ntfs رو لینوکس نرم افزار خوبی هست یا نه علاوه بر اینکه شما از بیخ و بن پاکش کردی!
Unix/Linux undelete/recover deleted files
recover-deleted-files-linux

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #3 : 04 بهمن 1399، 01:58 ب‌ظ »
https://www.easeus.com/partition-recovery-software/rebuild-partition-table.html

اولین گزینه از جستجوی "recovery partition table" در گوگل
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #4 : 04 بهمن 1399، 02:16 ب‌ظ »
توی اینترنت جستجو کردم و به این نتیجه رسیدم که شاید با testdisk بشه درستش کرد. اول روی فلش یه لینوکس لایو درست کنید.
بعد ببینید testdisk نصب شده یا نه.
testdisk -vاگه نصب نبود،نصبش کنید (تو مخازن اکثر توزیع‌ها هست. اسم پکیجش هم testdisk).
بعد اینجا را ببینید.
تو مرحله ۱۰:
 intel یعنی پارتیشن تیبل mbr و efi gpt هم یعنی gpt. اول اون پارتیشن تیبلی انتخاب کنید که قبل از فرمت بوده و طبق مراحل پیش برید اگه چیزی پیدا نشد اون یکی انتخاب کنید. ( فقط دوتا گزینه اول امتحان کنید، بعید میدونم پارتیشن تیبل شما غیر از اون دوتا باشه).

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 04 بهمن 1399، 04:02 ب‌ظ »
خودم از این لینک میخواستم درستش کنم اما اولین دستور step 2 جواب نمیده
https://www.simplylinuxfaq.com/2018/11/how-to-recover-accidentally-deleted-disk-partition-linux.html
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #6 : 04 بهمن 1399، 04:27 ب‌ظ »
باید با دسترسی روت اجراش کنید

آفلاین \SmHk/

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
  • کاربر کوبونتو بودم
« پاسخ #7 : 04 بهمن 1399، 06:18 ب‌ظ »
سلام من از testdisk برای پارتیشن با فرمت ntfs استفاده کردم جواب گرفتم (فکر کنم زده بودم فرمت رو عوض کرده بودم)

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
  • ارسال: 167
« پاسخ #8 : 05 بهمن 1399، 10:16 ق‌ظ »
یه مدت پیش یکی از دوستان یه sd card اورد که هم خراب شده بود و هم اطلاعات قاطی کرده بود توی سایت soft98 دنبال نرم افزار های ریکاوری گشتم و چندتاش رو روی سیستم نصب کردم و یکی یکی نرم افزار ها رو تست کردم تا یکیشون خوب جواب داد و اطلاعات زیادی برگشت
البته اون موقع بنده از window10 استفاده میکردم و نمیدونم برای ubuntu چه نرم افزارهایی وجود داره.
{^-^}

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 07 بهمن 1399، 12:17 ق‌ظ »
دوستان راهنمایی دیگه‌ای نبود؟
من انگلیسیم خوب نیست سر همین زدم به فنا دادم هاردو  ](*,) ](*,)
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #10 : 07 بهمن 1399، 12:23 ق‌ظ »
دقیقا چی کار کردید؟

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 07 بهمن 1399، 08:54 ق‌ظ »
دقیقا چی کار کردید؟
برای ارائه چندتا تمرین استاد حل تمرینمون مجبورم کرد با ادوبی کانکت ارائه بدم منم میخواستم ویندوز روی هارد اکسترنال نصب کنم
بعد از کلی بدبختی تونستم ویندوز روی فلش بوت کنم که متاسفانه گفت پارتیشن تیبل رو باید عوض کنم
منم تو اینترنت سرچ کردم و یچیزی اومد ،شما ببین اعصاب داغون،نصف شب و انگلیسی هم خوب بلد نیستم زدم پارتیشن تیبل رو پاک کردم

بعدش از لینک پایین خواستم درستش کنم که گفت باید یه پارتیشن تیبل بسازید و یه پارتیشن بزرگتر از چیزی که اول بوده ساخته بشه منم ایجاد کردم و دستور بعدیش ارور میداد
الان نمیدونم اطلاعاتم هست یا خلاص شده
پارتیشن رو با parted با ترمینال درست کردم و روی هارد اعمال نکردم ولی با دستوراتی که نوشته بود پارتیشن رو نشون میداد

https://www.simplylinuxfaq.com/2018/11/how-to-recover-accidentally-deleted-disk-partition-linux.html
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #12 : 07 بهمن 1399، 01:58 ب‌ظ »
باید همون اول با testdidk میرفتید. حالا چون پارتیشن تیبل جدید ساختید بعدش هم پارتیشن جدید ساختید، احتمال بازیابی کمتر شده.
اول می‌دونید پارتیشن تیبل اولیه چی بوده؟ قبل از فرمت.
با یه لینوکس زنده بالا بیاید و بعد testdisk نصب کنید. بعدش با دسترسی روت اجراش کنید.
sudo testdiskتو منو باز شده no log انتخاب کنید (با کلیدها بالا و پایین)
بعدش دیسک درست انتخاب کنید. تو منوی بعدی نوع پارتیشن تیبلی که قبل از خراب شدن بوده را انتخاب کنید. اگه mbr بوده Intel انتخاب کنید و اگه gpt بوده EFI GPT انتخاب کنید. حالا برید روی Analyse و اینتر بزنید. بعدش دوباره اینتر بزنید.

حالا دو حالت داره: یا پارتیشن‌های درست نشون میده یا اینکه فقط پارتیشن جدیده نشون میده.

اگه درست پارتیشن‌ها رو نشون داد، اینتر بزنید بعد تو منو بعد با کلید‌ها چپ و راست برید روی write و اینتر بزنید بعد که کارش تموم شد، دوباره اینتر برنید و انقدر کلید q بزنید تا کامل از برنامه بیاید بیرون.

اگه درست پارتیشن نشون نداد، اینتر بزنید و بعد با کلید‌ها چپ و راست برید روی deep scan و اینتر بزنید. الان برنامه دیسک برای پارتیشن‌ها اسکن میکنه (بستگی به حجم هارد ممکنه تا نصف روز یا بیشتر طول بکشه) بعد یه لیست از پارتیشن‌های پیدا کرده میده.
برو روی اونهایی که درست هستن (با کلید‌های بالا پایین) و با کلید‌های چپ و راست انتخابشون کن حواست باشه اینتر نزنی وگرنه خود برنامه هر پارتیشنی که خواست انتخاب میکنه و ذخیره میکنه (پایین صفحه فرمت پارتیشنی که روش هستی نشون میده و هر پارتیشنی که کنارش سمت چپ نوشته باشه p یعنی انتخاب شده و هر کدوم نوشته d یعنه انتخاب نشده) بعد که انتخاب کردی اینتر بزن تا پارتیشن‌ها را درست کنه.

البته ممکنه پارتیشن‌هایی که می‌خواهی نباشه چون یه پارتیشن تیبل جدید ساختی و بعدش هم پارتیشن ساختی. اگه نشد شاید اونهایی که هارد تعمیر میکنند، شاید بتونند اطلاعات برگردونند. اگه هم چیز مهمی ندارید، زیاد روش وقت نزارید و دوباره سیستم‌عامل نصب کنید.
« آخرین ویرایش: 07 بهمن 1399، 02:01 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 08 بهمن 1399، 10:30 ق‌ظ »
یادم نیست پارتیشن قبلی چی بوده ،فقط یادمه ویندوز اینستالر گفت روی سیستم های EFI باید پارتیشن x باشه که هارد من x نبود
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #14 : 08 بهمن 1399، 10:36 ق‌ظ »
پس حتما mbr بوده، چون ویندوز efi فقط روی پارتیشن تیبل gpt نصب میشه. به خاطر همین توی testdisk باید intel رو انتخاب کتید.
« آخرین ویرایش: 10 خرداد 1400، 02:43 ب‌ظ توسط Dragon- »