انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تغییر فونت یک سایت  (دفعات بازدید: 830 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
تغییر فونت یک سایت
« : 21 بهمن 1399، 10:27 ق‌ظ »
درود
من از نسخه وب شاد استفاده می کنم اما فونت هاش خیلی ناخوانا و بد هستند باید چه کار کنم تا مشکل بر طرف بشه؟
« آخرین ویرایش: 21 بهمن 1399، 10:37 ق‌ظ توسط مهدیار داعی »

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • سوسیال دموکراسی
    • اولین مرجع آموزش گرافیک با گیمپ
پاسخ : تغییر فونت یک سایت
« پاسخ #1 : 21 بهمن 1399، 10:56 ق‌ظ »
درود
من از نسخه وب شاد استفاده می کنم اما فونت هاش خیلی ناخوانا و بد هستند باید چه کار کنم تا مشکل بر طرف بشه؟

فونت‌های پیش‌فرض ویندوز رو سیستمت نصب هستن؟ مثل Tahoma و Arial؟
افزونه بلاک کننده اسکریپت خاصی روی مرورگر نصب هست؟
«زندگی میگن برای زنده‌هاست»

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #2 : 21 بهمن 1399، 03:23 ب‌ظ »
درود
می تونید از افزونه 《فونت آرا》 توی مرورگر استفاده کنید
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
« پاسخ #3 : 21 بهمن 1399، 04:10 ب‌ظ »
نقل‌قول
فونت‌های پیش‌فرض ویندوز رو سیستمت نصب هستن؟ مثل Tahoma و Arial؟
افزونه بلاک کننده اسکریپت خاصی روی مرورگر نصب هست؟
خیر چیزی نصب نیست. و اینکه روی خود سایت اصلا فونتی گذاشته نشده است. کلا می خواستم بدونم که چگونه فونت مورد نظرم رو روی سایتی اعمال کنم.
نقل‌قول
می تونید از افزونه 《فونت آرا》 توی مرورگر استفاده کنید
با این افزونه عالی و متن باز ایراد برداشته شد. از شما و بقیه سپاسگزارم.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
« پاسخ #4 : 13 اسفند 1399، 02:30 ب‌ظ »
درود.

واقعا خیلی تلاش کردم به فونت های پیش فرض ابونتو خودم را عادت بدم ولی نمیشه.
آیا واقعا در خودلینوکس فونت قشنگی نیست تا مجبور نباشیم فونت ویندوز رااضافه و یا از آن افزونه فونت آرا استفاده کنیم؟
منظورم فونت هایی مثل فونت رویا و کودک یا ترافیک استکه خواندنش ساده راحت وچشم نوازه.
ضمنا بگم که من فونت تاهوما را اضافه کرده ام وتنظیم فایرفاکس راه هم روی همین فونت گذاشتم ولی باز نوشته های سایتها بدشکل نمایش داده میشن.

کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین moheb2000

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 297
  • Hello, World
    • mebrahimi.ir
« پاسخ #5 : 13 اسفند 1399، 07:22 ب‌ظ »
درود.

آیا واقعا در خودلینوکس فونت قشنگی نیست تا مجبور نباشیم فونت ویندوز رااضافه و یا از آن افزونه فونت آرا استفاده کنیم؟
منظورم فونت هایی مثل فونت رویا و کودک یا ترافیک استکه خواندنش ساده راحت وچشم نوازه.
ضمنا بگم که من فونت تاهوما را اضافه کرده ام وتنظیم فایرفاکس راه هم روی همین فونت گذاشتم ولی باز نوشته های سایتها بدشکل نمایش داده میشن.

اون فونت هایی که نام بردید نه ربطی به ویندوز دارند و نه لینوکس. شما چه داخل ویندوز باشید و چه لینوکس باید این فونت ها رو نصب کنید هیچ کدوم به طور پیشفرض اینا رو ندارن
بعد از این که فونت ها رو نصب کردید می تونید با توجه به محیط دسکتاپتون از قسمت تنظیمات فونت پیشفرض رو تغییر بدید

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #6 : 13 اسفند 1399، 11:30 ب‌ظ »
درود.

آیا واقعا در خودلینوکس فونت قشنگی نیست تا مجبور نباشیم فونت ویندوز رااضافه و یا از آن افزونه فونت آرا...

چیزی که لازمه بهش توجه کنید اینه که اکوسیستم‌های لینوکسی یه سری تفاوت بنیادی با محیط‌های بسته‌ای مثل ویندوز و مک دارن.
اینجا هیچ متغیر ثابت و غیر قابل تغییری وجود نداره. هیچ توزیعی انتخاب‌های خودش رو به کاربر تحمیل نمی‌کنه. هر کاربر آزاده هر طور صلاح می‌دونه از نرم‌افزارش استفاده کنه.
همچنین هیچ نوع وارانتی در رابطه با نوع استفاده‌ی کاربر نهایی وجود نداره.

آدم‌هایی که وقت گذاشته‌ن و توزیعی مثل اوبونتو رو ساخته‌ن، دلشون خواسته توزیع خودشون رو این مدلی کانفیگ کنن. و هیچ اشکالی نداره اگه شما یه مدل دیگه می‌پسندید!
اگه مثلاً با فونت‌های پیش‌گزیده راحت نیستید بی‌معطلی می‌تونید سیستم رو هر طور که دوست دارید تنظیم  کنید.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1253
« پاسخ #7 : 14 اسفند 1399، 07:02 ق‌ظ »
صفحه نصب قلم‌های فارسی در ویکی را ببینید.
با تنظیمات پیش‌فرض برای قلم‌ها در فایرفاکس نباید مشکلی داشته باشید.

اگر جایی مشکلی هست دقیق اشاره کنید.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #8 : 14 اسفند 1399، 11:02 ق‌ظ »
با درود.

سپاس از توجه همگی. ولی هیچکدام نفرمودین که راه حلی که گفتین چگونه اجرا کنم.
اگر یکی از دوستان لطف کنه ویک آواتاری برای من درست کنه که درشت نوشته باشه {نابلد مطلق} سپاسگزارش میشم.چون این را باید همیشه یادآوری کنم.
راهنمائی بعضی دوستان آدم را یاد حکایتی میاندازه که سالها پیش گفتن که:
یک برره ای میراه تهران و میخواست راهنمائی بگیره که چطور بره تجریش. در میدان آزادی از یکی میپرسه طرف میگه اون خط را سوارمیشی صاف میبرتت تجریش.برره ایه هم تا پایان روز دنبال "خطه" میگشت.
دو تا عکس از یک نوشته را که یکی درمحیط لینوکس گرفته شده و دیگری در ویندوز گذاشتم تا بهتر تفهیم کنم که تفاوتشان چطوریه.
حالا لطفا قدم بقدم بفرمایید چکارکنم.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 14 اسفند 1399، 11:04 ق‌ظ »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #10 : 14 اسفند 1399، 01:34 ب‌ظ »
صفحه‌ی ویکی خوب توضیح داده کجاش رو مشکل دارید؟
به خاطر فونت نمی‌تونید درست بخونیدش یا مشکل دیگه‌ای هست؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1253
« پاسخ #11 : 15 اسفند 1399، 02:53 ق‌ظ »
تصویری که ارسال کردید زمانی به حل مشکل کمک می‌کند که نشانی وب‌سایتی را هم که چنین ایرادی را شاهد بودید اعلام کنید تا بتوان مشکل را بازتولید کرد.

برای بررسی بیشتر می‌توانید افزونه فونت‌یاب هم استفاده کنید تا ببینید که وبسایت مورد نظر از چه فونتی استفاده کرده است.

برای نمونه

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #12 : 15 اسفند 1399، 03:59 ق‌ظ »
والا من نفهمیدم مشکل چیه! راستش فونت از مواردی هست که تقریبا ربطی به سیستم عامل نداره!
ویکی راهش کامله ولی اگه نمیخواید از اون راه برید و نمیخواید اسکریپتی رو اجرا کنید..
ببینید اصلا از مثال های خودتون بگم مثلا فونت کودک
شما تو اینترنت جستجو میکنید دانلود فایل کودک
بعد یه فایل زیپ احتمالا بگیرید که بعد از اینکه استخراجش کردید یک یا چند فایل هست که احتمالا فرمت ttf دارند.
بعد بسته به میزکارتون شاید یه مدیر فونت داشته باشه اون فایل ttf رو روش کلیک کنید و بعد از اینکه باز شد گزینه install رو بزنید
اگر در مرحله قبل باز نشد کافیه اون فایل های ttf رو به مسیر ~/.fonts ببرید برای مثال این دستوراتیه که من برای تست این کار ها زدم ( عباراتی که بعد از # آمده اند توضیح هستند)
wget https://www.fontyab.com/wp-content/uploads/B-Koodak.zip # Downloading font
unzip B-Koodak.zip # Extracting
cd B-Koodak
 mv *.ttf ~/.fonts # Moving fonts
حالا شما مثلا میخواید توی فایرفاکس بگید که از این فونت استفاده کنه و نمیخواید از افزونه ای هم استفاده کنید تنظیمات فایرفاکس (prefrences) رو بااز میکنید توی اون جعبه جستجویی که هست عبارت font را جستجو می کنید و بعد هم اعمال می کنید
یا اصلا از توی setting خود میزکارتون میتونید فونت رو اعمال کنید

(دوستی گفته بودن بهتره که به جای پوشه ~/.fonts به پوشه ~/.local/share/font (اگه اشتباه نکنم) منتقل کنید ولی همین .fonts هم جواب میده)