انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: system restore  (دفعات بازدید: 1631 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
پاسخ : system restore
« پاسخ #15 : 01 اسفند 1399، 02:36 ب‌ظ »
بازهم سپاس.
پس من باید از گزینه ی RSYNC استفاده کنم و بک آپ را روی یک فلش ذخیره کنم و درصورت خرابی زوبونتو آن فلش را به رایانه وصل کرده و یک دی وی دی لایو را اجرا کرده سپس timeShift را ازنت بگیرم و آنجا آدرس بک آپم را بهش بدم و احتمالا باید آدرس جائی هم که میخوام بک آپ جایگزین بشه بهش بدم و اجرا. همینطوره؟
در روزها یا ماه های بعد هم باز فلش را وصل و باز گزینه ی RSYNC را برم که خودش تشخیص میده که بک آپ قبلی خودشه و فقط تغییرات را انجام میده که باید سریع تر هم این کار انجام بشه چون فقط دنبال تغییرات میگرده که آنها هم حجم زیادی ندارن چون فقط یک سری دیتای آپدیت اضافه یا کم شده.
و نکته ی دیگر اینکه فقط از درایو یا پارتیشنی که فایلهای سیستمی هستن باید بک آپ گرفته بشه وگرنه فایلهای موسیقی یا عکس که در پارتیشن HOME هستن که لازم نیست.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #16 : 01 اسفند 1399، 03:05 ب‌ظ »
آره حتما لازم نیست از /home/ بکاپ بگیرید مگه اینکه چیز مهمی داشته باشید یا اینکه فایل‌های با ارزشی مثل عکس‌های قدیمی، اونجا داشته باشید ولی بازهم تصمیمش با خودتونه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • سوسیال دموکراسی
    • اولین مرجع آموزش گرافیک با گیمپ
« پاسخ #17 : 01 اسفند 1399، 08:09 ب‌ظ »
بازهم سپاس.
پس من باید از گزینه ی RSYNC استفاده کنم و بک آپ را روی یک فلش ذخیره کنم و درصورت خرابی زوبونتو آن فلش را به رایانه وصل کرده و یک دی وی دی لایو را اجرا کرده سپس timeShift را ازنت بگیرم و آنجا آدرس بک آپم را بهش بدم و احتمالا باید آدرس جائی هم که میخوام بک آپ جایگزین بشه بهش بدم و اجرا. همینطوره؟
در روزها یا ماه های بعد هم باز فلش را وصل و باز گزینه ی RSYNC را برم که خودش تشخیص میده که بک آپ قبلی خودشه و فقط تغییرات را انجام میده که باید سریع تر هم این کار انجام بشه چون فقط دنبال تغییرات میگرده که آنها هم حجم زیادی ندارن چون فقط یک سری دیتای آپدیت اضافه یا کم شده.
و نکته ی دیگر اینکه فقط از درایو یا پارتیشنی که فایلهای سیستمی هستن باید بک آپ گرفته بشه وگرنه فایلهای موسیقی یا عکس که در پارتیشن HOME هستن که لازم نیست.

البته این فرایند نصب فلش و اینارو نمی‌دونم. من این کارهارو نمی‌کنم. ولی می‌دونم که بعد از روشن شدن سیستم و بعد از گذشت چند دقیقه‌ای، خودکار بک‌آپ‌گیری شروع می‌شه؛ فرایند دستی نیست.
اینکه آدرس بک‌آپ رو چجوری بهش باید داد رو من اطلاعی ندارم. برای من همه‌چیزش خودکار انجام شد. همینطور نحوه تعیین آدرس مکان جایگزین رو هم اطلاعی ندارم، چرا که این مرحله هم خودکار انجام می‌شه برای من.

من احساس می‌کنم با فلشی کردن فرایند باعث بشید کار بک‌آپ‌گیری یا بازیابی پیچیده بشه و این یعنی ریسک و ریسک یعنی احتمال عدم موفقیت در بازیابی و در نتیجه مجبور شدن برای نصب دوباره همه‌چیز از اول! البته نظر منه محافظه‌کار هستش، ولی اگه شما با چالش جدید مشکلی ندارید پس برای شما مسئله‌ای نیست.

در مورد چیزهایی که باید بک‌آپ بگیره گزینه Boot رو هم علامت بزنید که از تنظیمات بوت هم کپی بگیره.
«زندگی میگن برای زنده‌هاست»

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #18 : 02 اسفند 1399، 08:26 ق‌ظ »
من ازآنجائیکه نمیخوام هرگز کارم لنگ بمانه,برای همین یک Linux Mint روی فلش 8 گیگ گذاشتم ویک xubuntu را هم روی 40 گیگ از رایانه ام که البته 20 گیگ آن برای خود زوبونتو است و بیست گیگ هم برای Home.
این لینوکس مینت خودش تایم شیفت را در مخزن الابزارش داره ولی زوبونتو ظاهرا نداره.آیا برای زوبونتو نام دیگری داره که من متوجه نشدم یا خودم باید در نت جستجو کنم و تایم شیفت را داون کنم.
و نکته ی دیگر اینکه برای بک آپ تایم شیفت چقدر فضا لازمه؟ منظورم اینه که آیا دیتا برای بک آپ فشرده میشه یا درواقع یک کپی معمولی از دیتا گرفته میشه و در جائی ذخیره میکنه.
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین md2014

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 666
« پاسخ #19 : 02 اسفند 1399، 08:58 ق‌ظ »
اینچه کاریه خب برای یک نرم افزار چند کیلو بایتی یک دیسک زنده مینت دانلود کنی نگهش داری؟
خود نرم افزار تایم شیفت که چند کیلوبایته دانلودش میکنید. با پسوند deb
حالا هر زمانی نیاز داشتی با لایو ازش استفاده کنید کافیه تو دیسک زنده همون زوبونتو با این دستور از ترمینال نصبش کنید. نیازی به اینترنت هم نداره
sudo dpkg -i timeshift.deb

تو این دستور ادرس فایل دانلود شده پیش فرض در هوم دیسک زنده ست.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #20 : 02 اسفند 1399، 09:17 ق‌ظ »
نقل‌قول
sudo dpkg -i timeshift.deb
البته به جای timeshift.deb باید اسم فایلی که دانلود کردید رو بزارید.

نقل‌قول
آیا برای زوبونتو نام دیگری داره که من متوجه نشدم یا خودم باید در نت جستجو کنم و تایم شیفت را داون کنم.
اگه از xubuntu 20.04 یا بالاتر استفاده می‌کنید، راحت از مخزن‌ها نصب میشه

sudo apt update                تا مخازن آپدیت بشن
sudo apt install timeshift      تا برنامه نصب بشه
« آخرین ویرایش: 02 اسفند 1399، 09:50 ق‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #21 : 03 اسفند 1399، 10:59 ق‌ظ »
با درود.
گمان میکنم زوبونتوی من ۱۹.۴ باشه چون رایانه ام ۳۲ بیتی است و ورژن بالا را ساپورت نمیکرد مجبورشدم یکی از ورژن های پایین را بگیرم.
دستورهایی که راهنمایی کردین انجام دادم ولی تایم شیفت را نگرفت یعنی باز هم در مخزن نیست.اینهم عکسش:

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #22 : 03 اسفند 1399، 11:38 ق‌ظ »
طوری نیست می‌تونید ppa اون رو اضافه کنید و از طریق اون نصب رو انجام بدید.
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/ppa
sudo apt update
sudo apt install timeshift

با این دستور هم یه خروجی خلاصه از سیستم عامل و بعضی چیز‌ها میگیرید.(ربطی به timeshift نداره)
neofetch

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • سوسیال دموکراسی
« پاسخ #23 : 03 اسفند 1399، 10:41 ب‌ظ »
من ازآنجائیکه نمیخوام هرگز کارم لنگ بمانه,برای همین یک Linux Mint روی فلش 8 گیگ گذاشتم ویک xubuntu را هم روی 40 گیگ از رایانه ام که البته 20 گیگ آن برای خود زوبونتو است و بیست گیگ هم برای Home.
این لینوکس مینت خودش تایم شیفت را در مخزن الابزارش داره ولی زوبونتو ظاهرا نداره.آیا برای زوبونتو نام دیگری داره که من متوجه نشدم یا خودم باید در نت جستجو کنم و تایم شیفت را داون کنم.
و نکته ی دیگر اینکه برای بک آپ تایم شیفت چقدر فضا لازمه؟ منظورم اینه که آیا دیتا برای بک آپ فشرده میشه یا درواقع یک کپی معمولی از دیتا گرفته میشه و در جائی ذخیره میکنه.

سلام.
زوبونتو تایم‌شیفت نداره. باید به روشی که دوستان ذکر کردن نصبش کنید. مینت XFCE ولی داره.
حجم بک‌آپ‌ها هم بالاست؛ مخصوصا اگر مثل من روی دفعات زیاد تنظیمش کنید و می‌تونه تا چندین گیگ برسه. فایل‌ها رو هم فشرده نمی‌کنه، بلکه یه پوشه می‌سازه و داخل اون می‌ریزه.
« آخرین ویرایش: 03 اسفند 1399، 11:01 ب‌ظ توسط Merdad »

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #24 : 04 اسفند 1399، 11:47 ق‌ظ »
سپاس.
یواش یواش دارم به نتیجه میرسم.
تایم شیفت را گرفتم برای زوبونتو.ولی آن neofetch را باز باید بگیرم عکس پیام را میگذارم.نمیدانم چه میکنه و آیا لازمه یا میشه ازش گذشت.
رفتم فایل ایزوی زوبونتو را دیدم  که ورژنش را نوشته ۱۸ .
الان دارم از لینوکس مینت backup میگیرم که حجم کلش روی فلش ۸ گیگ را نزدیک ۷ گیگ نشان میده. ولی در تایم شیفت پیام داد که برای ذخیره ی بک آپ نیاز به ۲.۱ گیگ فضا نیاز داره. منهم یک فلش ۴ گیگ را بهش معرفی کردم وچون در مراحل بعد فقط چیزهای تغییر کرده را اضافه یا کم میکنه پس نباید در آینده هم کمبود فضا داشته باشه. ولی ظاهرا خیلی داره طول میکشه تا پروسه ی بک آپ تمام بشه برای شما هم همیطوره؟
من گمان نمیکنم زیاد و پشت سرهم آنطوریکه درگزینه هاش دیدم نیازباشه بک آپ گیری بکنم. چون جائی را پیدا نکردم که زمان بک آپ گیری را دستی تعیین کنم این بود که گذاشتم روی ماهانه.فقط جلوش یک ۲ هم نوشته بود که نفهمیدم معنیش چیه.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #25 : 04 اسفند 1399، 12:07 ب‌ظ »
neofetch که گفتم لازم نیست نصبش کنید ربطی هم به tineshift نداره فقط معرفی کردم که بدونید هست خودشم گفته چه دستوری بزنید تا نصب بشه.
بکاپ هم بار اول طول میکشه دفعه‌های بعدی اگه تغییرات کم باشه حجم زیادی نمی‌گیره.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #26 : 04 اسفند 1399، 05:18 ب‌ظ »
نخست بگم که حرف دوستمان درست بود و بک آپ اصلا فشرده نشد و نمیدانم تایم شیفت چه اجباری داشت که یک حجم غلط را اعلان کنه.
وبرای زوبونتو هیچ تغییری در گزینه ها ندادم و خودش یک جائی بک آپ را ذخیره کرد.
حالا در زمان بندی تنظیم شده خودش خودکار بک آپ میگیره؟و بنابراین اگر تغیرات زیاد نباشه حجم فایل بک آپ نباید خیلی فرق بکنه.یعنی نمیاد فایل جدید درست کنه بلکه همان فایل را دستکاری میکنه.پس نیازی نیست برای صرفه جوئی در فضا بریم بک آپ های قدیم را دستی پاک کنیم.
این ترفند خوبی بود و امید وارم در زمان بحران خوب کار بکنه.ودیگه نگران خرابی OS نباشم.سپاس

آفلاین Merdad

• Sr. Member
  • *
  • سوسیال دموکراسی
« پاسخ #27 : 04 اسفند 1399، 06:38 ب‌ظ »
نخست بگم که حرف دوستمان درست بود و بک آپ اصلا فشرده نشد و نمیدانم تایم شیفت چه اجباری داشت که یک حجم غلط را اعلان کنه.
وبرای زوبونتو هیچ تغییری در گزینه ها ندادم و خودش یک جائی بک آپ را ذخیره کرد.
حالا در زمان بندی تنظیم شده خودش خودکار بک آپ میگیره؟و بنابراین اگر تغیرات زیاد نباشه حجم فایل بک آپ نباید خیلی فرق بکنه.یعنی نمیاد فایل جدید درست کنه بلکه همان فایل را دستکاری میکنه.پس نیازی نیست برای صرفه جوئی در فضا بریم بک آپ های قدیم را دستی پاک کنیم.
این ترفند خوبی بود و امید وارم در زمان بحران خوب کار بکنه.ودیگه نگران خرابی OS نباشم.سپاس
بله، خودکار خودش بک‌آپ می‌گیره. همینطور، بر اساس دفعات بک‌آپ که شما تنظیمش کردید خودش یه پوشه جدید می‌سازه و اونجا ذخیره می‌کنه (مثل عکس ضمیمه). در این فرایند نیاز به هیچ اقدام دستی ندارید و خودش بک‌آپ‌هایی که از موعد خارج بشن رو پاک می‌کنه.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #28 : 04 اسفند 1399، 06:59 ب‌ظ »
نقل‌قول
یعنی نمیاد فایل جدید درست کنه بلکه همان فایل را دستکاری میکنه.
در اصل فایل‌هایی که تغییر کردند کپی می‌شوند و فایل‌هایی که عوض نشدن، به قبلی‌ها hard link میشن. بکاپ اول تغییری نمی‌کنه