انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: هنگ کردن هنگام نصب ابونتو و مشکل در پارتیشن بندی  (دفعات بازدید: 1113 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین َAR

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
سلام  من قبلا تا مدتی سیستم عامل ابونتو رو روی ماشین مجازی ویرچوال باکس داشتم و الان میخوام که به عنوان سیستم عامل اصلی روی لپ تاپم بریزم.لپ تاپ من دوتا هارد درایو داره یدونه اچ دی دی و یک دونه اس اس دی من به صورت جدول زیر پارتیشن بندیمو انجام دادم اما هنگام نصب یهو هنگ کرد و وسط نصب استپ شد من تقریبا دوساعت هم صبر کردم منتها درست نشد و مجبور شدم عملیات نصب رو به زور تموم کنم. ](*,)
Sda ( drive ssd)
Root
Boot/
Home (fazaye baghi munde/)
---------------------------------------
Sdb (drive hdd)
Swap ( shenide budam behtare swap ruye ssd nabashe bekhatere read/write e ziad)
/Home

اگر دلیل این اشکالو بگین ممنون میشم و اینکه نوع پارتیشن بندیم چطوره و اگر مدل پارتیشن بندی مناسبیو ارایه کنید ممنون میشم.

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
خوب الان ما از کجا بدونیم پاراتیشن بندیتون خوبه یا بد وقتی نگفتید به هرکدوم چقدر فضا دادید.  :( :( فقط گفتید که این پاراتیشن ها رو درست کردید.
اگه منظورتون اینه خودمون حدس بزنیم که چقدر فضا دادید ، من حدس مینم ده گیگ به روت (/) فضا داده باشد و پنجاه گیگ به بوت (boot)، درست حدس زدم

من برای روت پنجاه گیگ روی اس اس دی،
برای بوت هیچی روی هیچکدام،
برای سواپ هیچی روی هیچکدام،
برای home  پنجاه تا صد گیگ رو اچ دی دی (برای خودم صدو پنجاه گیگ دادم . فضا زیاد داشتم)، فضا دادم.
بقیه فضا رو هم برای خودم پاراتیشن های جدا درست کردم (برای اهنگ و فیلم و ...)

چند تا نکته. پاراتیشن سواپ نسازید. اگر هم ساختید بیشتر از چهار گیگ نسازید و اونو روی اس اس دی بریزید برای ( bekhatere read/write e ziad ).
« آخرین ویرایش: 11 اسفند 1399، 08:10 ب‌ظ توسط Issac »
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
بهتره خروجی این دوتا دستور رو بزارید. از قابلیت قرار دادن کد استفاده کنید تا متن توی انجمن درست نمایش داده بشه. (علامت # داره)
lsblk
sudo blkid
بهتره بگید موقعی که هنگ کرد چه اروری داد و داشت چیکار می‌کرد؟ اینکه چه نسخه‌ای رو نصب کردید؟
الان وقتی کامپیوتر رو روشن می‌کنید چه اتفاقی می‌افته؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین َAR

• Newbie
  • *
بهتره خروجی این دوتا دستور رو بزارید. از قابلیت قرار دادن کد استفاده کنید تا متن توی انجمن درست نمایش داده بشه. (علامت # داره)
lsblk
sudo blkid
بهتره بگید موقعی که هنگ کرد چه اروری داد و داشت چیکار می‌کرد؟ اینکه چه نسخه‌ای رو نصب کردید؟
الان وقتی کامپیوتر رو روشن می‌کنید چه اتفاقی می‌افته؟

راستش موقعی که داشت نصب میشد اون لاگهایی که پایینش داشتو توی همه جا  سرچ کردم اما نتیجه ای نگرفتم بیخیالش شدم ورژنم هم ابونتو 20.4 بود.بعد که مجبور شدم کلا خاموش کنم ویندوز بریزم ](*,)

آفلاین َAR

• Newbie
  • *
خوب الان ما از کجا بدونیم پاراتیشن بندیتون خوبه یا بد وقتی نگفتید به هرکدوم چقدر فضا دادید.  :( :( فقط گفتید که این پاراتیشن ها رو درست کردید.
اگه منظورتون اینه خودمون حدس بزنیم که چقدر فضا دادید ، من حدس مینم ده گیگ به روت (/) فضا داده باشد و پنجاه گیگ به بوت (boot)، درست حدس زدم

من برای روت پنجاه گیگ روی اس اس دی،
برای بوت هیچی روی هیچکدام،
برای سواپ هیچی روی هیچکدام،
برای home  پنجاه تا صد گیگ رو اچ دی دی (برای خودم صدو پنجاه گیگ دادم . فضا زیاد داشتم)، فضا دادم.
بقیه فضا رو هم برای خودم پاراتیشن های جدا درست کردم (برای اهنگ و فیلم و ...)

چند تا نکته. پاراتیشن سواپ نسازید. اگر هم ساختید بیشتر از چهار گیگ نسازید و اونو روی اس اس دی بریزید برای ( bekhatere read/write e ziad ).

توی اس اس دی 40 گیگ به روت، 25 گیگ به بوت دادم بقیشم که باقی موند هوم کردم، توی اچ دی دی هم 16 گیگ بع سواپ دادمو بقیشو هوم گذاشتم.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
25gb برای بوت خیییییلی زیاده. پارتیشن بوت معمولا حدود 500mb فضا می‌خواهد. خیلی بخواهید زیاد بدید 1gb. چون فقط فایل‌های کرنل و initrd و تنظیمات گراب و بعضی تنظیمات بوت اونجا ذخیره میشن.
تنظیمات بوت و گراب شاید به 10mb هم نرسند. فقط فایل vmlinuz (فایل کرنل. با z هم تموم میشه) و initrd یکم حجم دارند.

16gb برای swap هم همینطور. خیلی زیاده حدود 1.5 برابر رم بسه ولی من معمولا از 2gb تا 4gb برای swap استفاده می‌کنم.

و اینکه به نظر میاد شما دوتا پارتیشن برای home در نظر گرفتید که نمیشه. به نظرم هوم رو توی ssd بزارید. و اگه ویندوز می‌خواهید یه پارتیشن ntfs توی hdd درست کنید که هم توی لینوکس و هم توی ویندوز بهش دسترسی داشته باشید.
بهتره برای /tmp/ هم یه فضایی از hdd اختصاص بدید تا ssd بیشتر عمر کنه

کلا اینطوری شد که حدود 64gb به روت از ssd حدود 500mb به بوت از ssd و بقیه ssd رو به هوم بدید
حدود 1.5 برابر رم به swap از hdd حدود 20gb به /tmp/ از hdd و یه پارتیشن مشترک بین ویندوز و لینوکس روی hdd

می‌تونید هم از hdd به عنوان هوم استفاده کنید یا اینکه برای لینوکس فرمتش کنید و تنظیم کنید که چجوری از اون استفاده بشه.
بهتره حدود 10% حجم ssd رو اصلا پارتیشن بندی نکنید. و چنتا چیز دیگه درباره ssd هست که توی یه پست دیگه میگم.

میدونید که زکات علم نشر آن است

آنلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1253
چه نیازی است که افراز بوت جدا باشد؟
نیازی به افراز swap هم نیست.

root و home کافی است.

« آخرین ویرایش: 12 اسفند 1399، 07:55 ب‌ظ توسط esmaeelE »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
چه نیازی است که افراز بوت جدا باشد؟
نیازی به افراز swap هم نیست.

root و home کافی است.
دقیقاً
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن