انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اجرای لینوکس در گیرنده دیجیتال  (دفعات بازدید: 1026 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
اجرای لینوکس در گیرنده دیجیتال
« : 12 اسفند 1399، 01:02 ب‌ظ »
سلام
یک گیرنده دنای مدل 43D3000 دارم داشتم نگاهش میکردم گفتم که ورودی یو اس بی داره خروجی تصویر هم داره حالا نمیشه یک توزیع سبک رو روش به صورت زنده اجرا کرد ؟  :o میشه ???
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : اجرای لینوکس در گیرنده دیجیتال
« پاسخ #1 : 12 اسفند 1399، 05:11 ب‌ظ »
بعید می‌دونم پردازنده اینها جون داشته باشن لینوکس اجرا کنند. اول باید ببنید از چه پردازنده‌ای استفاده می‌کنند که احتمالا مبتنی بر arm هستند یا اینکه اصلا ممکنه asic باشند که فقط مخصوص یه کار طراحی شدن و نمیشه کار دیگه‌ای باهاشون کرد. گزینه دوم محتمل تره. به هر حال یا باید بازش کنید و مشخصات سخت‌افزار رو ببینید یا اینکه روی جعبه‌‌اش یا راهنماش، چیزی گفته باشه.

بعد چجوری می‌خواهید با فلش بوتش کنید؟ ??? اگه چیزی شبیه بایوس داشته باشه، فکر کنم فقط تنظیم شده که از حافظه داخلی بوت بشه. و حافظه داخلی هم  فکر نکنم با پروتکل usb کار کنه.
اگه هم قفل سخت‌افزاری داشته باشه که دیگه هیچی. باید نشست قفل رو شکست.

به هر حال خیلی به سخت‌افزار مربوطه و همینجوری نمیشه نظر داد. اگه اندروید باکس بود احتمال انجام اینکار بیشتر میشد.
چیزی هم نیست که سریع انجام بشه احتمالا یکم زمان میگیره تا ازش سردراورد.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 16 اسفند 1399، 10:52 ق‌ظ »
نه. این‌ها فضای حافظه ندارن. در واقع حتا به گیرندهٔ کامل هم نیستن و بخش اعظم کار با اون‌ها به صورت نرم‌افزار و به دست رایانهٔ میزبان انجام می‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 16 اسفند 1399، 12:13 ب‌ظ »
بعید می‌دونم پردازنده اینها جون داشته باشن لینوکس اجرا کنند. اول باید ببنید از چه پردازنده‌ای استفاده می‌کنند که احتمالا مبتنی بر arm هستند یا اینکه اصلا ممکنه asic باشند که فقط مخصوص یه کار طراحی شدن و نمیشه کار دیگه‌ای باهاشون کرد. گزینه دوم محتمل تره. به هر حال یا باید بازش کنید و مشخصات سخت‌افزار رو ببینید یا اینکه روی جعبه‌‌اش یا راهنماش، چیزی گفته باشه.

بعد چجوری می‌خواهید با فلش بوتش کنید؟ ??? اگه چیزی شبیه بایوس داشته باشه، فکر کنم فقط تنظیم شده که از حافظه داخلی بوت بشه. و حافظه داخلی هم  فکر نکنم با پروتکل usb کار کنه.
اگه هم قفل سخت‌افزاری داشته باشه که دیگه هیچی. باید نشست قفل رو شکست.

به هر حال خیلی به سخت‌افزار مربوطه و همینجوری نمیشه نظر داد. اگه اندروید باکس بود احتمال انجام اینکار بیشتر میشد.
چیزی هم نیست که سریع انجام بشه احتمالا یکم زمان میگیره تا ازش سردراورد.
پردازندش msd7t01 است
این مال یکی دیگه است که سیما باخ است سوخته بود درستش کردم اون دنای سالمه دلم نمیاد خرابش کنم
با یو اس بی نمیخوام بوت کنم
چطوری باید به کامپیوتر وصلش کنم تا بتونم بایوسش رو دستکاری کنم یا به حافظش دسترسی داشته باشم؟
نیاز نیست توزیع خاصی اجرا کنه یک چیزی تو مایه های  Tiny core Linux هم خوبه نمیخوام کار زیادی باهاش کنم فقط برای ازماش است ;)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 16 اسفند 1399، 12:26 ب‌ظ »
نه. این‌ها فضای حافظه ندارن. در واقع حتا به گیرندهٔ کامل هم نیستن و بخش اعظم کار با اون‌ها به صورت نرم‌افزار و به دست رایانهٔ میزبان انجام می‌شه.
دیگه به اندازه همون نرم افزار که حافظه دارند دیگه ???

نمیشه تنظیمات بایوسش رو تقییر داد تا  یو اس بی رو به عنوان حافظه در نظر بگیره و با اون بوت بشه؟  :o

مثل کامپیوتر ها که ترتیب بوت رو روی یو اس بی گذاشت ؟
اگه نمیشه چطور باید به این شکل برنامه ریزیش کرد ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 16 اسفند 1399، 05:00 ب‌ظ »

نمیشه تنظیمات بایوسش رو تقییر داد تا  یو اس بی رو به عنوان حافظه در نظر بگیره و با اون بوت بشه؟  :o

نه. نرم‌افزاری روی اون‌ها نیست. اون‌ها فقط سخت‌افزارن. نرم‌افزار، روی رایانهٔ شما اجرا می‌شه و از اون سخت‌افزار استفاده می‌کنه.
نمی‌دونم چرا فکر می‌کنی اون دستگاه رایانه‌است که بتونه بوت شه، ولی اون دیتگاه فقط یه مدار تبدیل سیگناله، نه هیچ چیزی بیش‌تر از اون.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 16 اسفند 1399، 07:54 ب‌ظ »

نه. نرم‌افزاری روی اون‌ها نیست. اون‌ها فقط سخت‌افزارن. نرم‌افزار، روی رایانهٔ شما اجرا می‌شه و از اون سخت‌افزار استفاده می‌کنه.
نمی‌دونم چرا فکر می‌کنی اون دستگاه رایانه‌است که بتونه بوت شه، ولی اون دیتگاه فقط یه مدار تبدیل سیگناله، نه هیچ چیزی بیش‌تر از اون.
اها پس اون فقط یک دستگاه است که سیگنال ها رو به تصویر تبدیل میکنه و نشون میده
ولی هنوز برام سواله که اون رابط کاربری که قسمت تنظیمات داره حتی چنتا بازی ساده هم داره اون کجا اجرا میشه ؟
منظورتون از رایانه شما که گفتید چیه ؟

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #7 : 16 اسفند 1399، 10:35 ب‌ظ »

پردازندش msd7t01 است
این مال یکی دیگه است که سیما باخ است سوخته بود درستش کردم اون دنای سالمه دلم نمیاد خرابش کنم
با یو اس بی نمیخوام بوت کنم
چطوری باید به کامپیوتر وصلش کنم تا بتونم بایوسش رو دستکاری کنم یا به حافظش دسترسی داشته باشم؟
نیاز نیست توزیع خاصی اجرا کنه یک چیزی تو مایه های  Tiny core Linux هم خوبه نمیخوام کار زیادی باهاش کنم فقط برای ازماش است ;)

چیپ‌های میکرو معمولا از طریق پورت‌های سریال مثل rs232 و rs485 دیتا منتقل می‌کنن، مگر اینکه داخل مدار اینترفیس مبدل سیگنال به usb تعبیه شده باشه. به هر حال باید در دستگاه باز بشه و روی بورد دنبال پین‌های سریال یا پورت mini usb بگردی.
البته چیپ این دستگاه یه آی‌سی مولتی‌مدیا است و نمی‌دونم امکاناتش در چه حده اما به احتمال ۹۹ درصد توانایی بوت کردن سیستم‌عامل نداره.

برای این مدل آزمایش‌ها SBCها هستن که خیلی کامل و کاربردی‌ان. مثل رزبری‌پای
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
« پاسخ #8 : 17 اسفند 1399، 12:29 ب‌ظ »
من فکر می کنم گیرنده دیجیتال یک "سامانه توکار" هست، برای همین میشه که روش NetBSD رو نصب کرد.
نقل‌قول
در سال ۲۰۰۵ به عنوان شعار نت‌بی‌اس‌دی یعنی سازگاری و شایستگی برای برنامه‌های توکار، سیستم‌های تکنولوژیکی، یک فروشنده سخت‌افزار سامانه‌های توکار یک توستر آشپزخانه با سیستم‌عامل نت‌بی‌اس‌دی را طراحی و نمایش داد. ویکی پدیا
سیستم گیرنده هم به نظر باید پیشرفته تر از یک توستر باشه.