انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: swap و efi (حل شد)  (دفعات بازدید: 484 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 767
  • Linux Mint
swap و efi (حل شد)
« : 12 اردیبهشت 1400، 01:24 ب‌ظ »
با سلام

۱- رم سیستم من ۱۲ گیگ می باشد، می‌خواستم میزان مناسب پارتیشن سوآپ را برای این مقدار از رم را بدانم؟

۲- آیا میزان مناسب سوآپ برای این مقدار رم در توزیع‌های مختلف یکسان می باشد؟

۳- آیا افرادی که رم پایینی دارند کسری رمشان را تا حدودی با افزودن سوآپ می‌توانند جبران کنند؟ یا راهکار دیگری وجود دارد؟

۴-وقتی مقداری از رممان را در ماشین‌های مجازی به توزیع‌های نصب شده در آنجا اختصاص می دهیم، آیا این مقدار رم چه در حالت فعال بودن ماشین مجازی و چه در حالت غیرفعال بودن ماشین مجازی از دسترس  سیستم اصلی خارج است؟

۵- برای پارتیشن efi چقدر فضا بدهیم کافیست؟

۶- در زمانهایی که می‌خواهیم توزیع فعلی امان را حذف کرده و  توزیعی که دارای بیس دیگری می‌باشد را نصب کنیم، آیا نیازمند نصب مجدد پارتیشن هایی بغیر از روت سیستم، مانند home ، efi و … می باشیم؟
« آخرین ویرایش: 12 اردیبهشت 1400، 09:16 ب‌ظ توسط norouzi90 »

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
پاسخ : swap و efi
« پاسخ #1 : 12 اردیبهشت 1400، 01:41 ب‌ظ »
سلام
۱. اولن که نیازی به پاراتیشن سواپ ندارید. ولی اگه خیلی با اون حال میکنید ۲ تا ۴ گیگ.
۲. به توزیع ربطی نداره(به نظر من) پس: بله یکی است.
۳. تا حدودی ، راه دیگر خریدن رام اضافه، استفاده از توزیع سبک، ...
۴. خیر فقط حداکثر استفاده از رام رو در ماشین مجازی تعیین میکنه و اگه ماشین مجازی به رام کمتری نیاز داشته باشه همون مقدار رو استفاده میکنه و نه بیشتر. و وقتی ماشین مجازی در حال اجرا نباشه منطقا رام استفاده نمیکنه.
۵. به نظر من صد تا صد و پنجاه مگابایت
۶. خیر اجباری نیست ولی احتمالا پوشه ها یا فایل هایی که دیگه استفاده نمیشن در سیستم باقی میمونن و فضای بیخودی رو مصرف میکنن.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 12 اردیبهشت 1400، 01:52 ب‌ظ »
اگه چنتا سیستم عامل نصب کرده باشید، پاک کردن پارتیشن efi باعث میشه که اونا بوت نشن. و لازمه که دستی تعمیرشون کنید.
home رو خودتون تعین کنید. بسته به اینکه چیزی اونجا دارید که نباید حذف بشه یا نه. با پاک کردن home شخصی‌سازی‌های دسکتاپ از بین میره و باید از اول شخصی‌سازی کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #3 : 12 اردیبهشت 1400، 03:34 ب‌ظ »
در دستور
free -h
تا آنجایی که می‌دانم
 total :به معنای کل رمی که داریم.
Used: مقداری از  رممان هست که الان سیستممان دارد از آن استفاده می کند.

ولی از اینجا به بعد دیگر گیج می شوم.
۱-کل رمم در اینجا نوشته ۱۱ ،یک گیگش را چرا کمتر نوشته؟
۲-خوب free یعنی رم آزادمان . خوب وقتی total را منهای used کنیم نبایستی free بیاید؟
یازده منهای دو و نیم بایستی بشه هشت و نیم ، پس چرا شده ۲.۴
۳- shared و buff/cache و available را هم نمی‌دانم چی هستند؟ اگر مختصر توضیحی راجع به آن‌ها بدهید،خیلی ممنون می شوم.

نقل‌قول
۶. خیر اجباری نیست ولی احتمالا پوشه ها یا فایل هایی که دیگه استفاده نمیشن در سیستم باقی میمونن و فضای بیخودی رو مصرف میکنن.

نقل‌قول
home رو خودتون تعین کنید. بسته به اینکه چیزی اونجا دارید که نباید حذف بشه یا نه. با پاک کردن home شخصی‌سازی‌های دسکتاپ از بین میره و باید از اول شخصی‌سازی کنید.

منظورم hidden files   در home هستند، الان فقط دبیان دارم ، مثلاً اگر دبیان را حذف کنم و بجایش فقط مثلاً فدورا یا مانجارو را نصب کنم ، تکلیف این hidden files ها چی می‌شود (اگر نخواهم پارتیشن home را فرمت نکنم در مراحل نصب) ، آیا سیستم عامل جدید از این فایلها استفاده می‌کند یا اینکه فایل‌های کانفیگ جدیدی برای خودش می سازد؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 12 اردیبهشت 1400، 03:49 ب‌ظ »
۱۱ گیبی‌بایت داری که معادل ۱۲ گیگابایته

۲-خوب free یعنی رم آزادمان . خوب وقتی total را منهای used کنیم نبایستی free بیاید؟
نه. باید available در بیاد.

چون انباره و میانگیر رو در نظر نگرفتی.

منظورم hidden files   در home هستند، الان فقط دبیان دارم ، مثلاً اگر دبیان را حذف کنم و بجایش فقط مثلاً فدورا یا مانجارو را نصب کنم ، تکلیف این hidden files ها چی می‌شود (اگر نخواهم پارتیشن home را فرمت نکنم در مراحل نصب) ، آیا سیستم عامل جدید از این فایلها استفاده می‌کند یا اینکه فایل‌های کانفیگ جدیدی برای خودش می سازد؟
از همون‌ها استفاده می‌کنه. بهتره بذاری باشن اگه از تنظیماتت راضی هستی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
« پاسخ #5 : 12 اردیبهشت 1400، 07:20 ب‌ظ »
در دستور
free -h
تا آنجایی که می‌دانم
 total :به معنای کل رمی که داریم.
Used: مقداری از  رممان هست که الان سیستممان دارد از آن استفاده می کند.

ولی از اینجا به بعد دیگر گیج می شوم.
۳- shared و buff/cache و available را هم نمی‌دانم چی هستند؟ اگر مختصر توضیحی راجع به آن‌ها بدهید،خیلی ممنون می شوم.

نقل‌قول

نقل‌قول

در دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد دستور free رو در ویدیو load_average توضیح میده :
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #6 : 12 اردیبهشت 1400، 09:14 ب‌ظ »
با تشکر از همه بزرگواران.