انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: سیستم/ کارت گرافیک سازگار با اوبونتو  (دفعات بازدید: 686 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mosan-nen

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
سیستم/ کارت گرافیک سازگار با اوبونتو
« : 26 اردیبهشت 1400، 03:10 ب‌ظ »
با سلام . من الان سیتمم
 intel cori7-4770k cpu @3.5 GHZ
Gforce GT630
Z87-HD3 Gigabyte (motherboard)
با رم ۸ هست که اوبونتو ۲۰.۰۴ رو در کنار ویندوز نصب کردم و برای کارهای سه بعدی و گرافیکی ازش استفاده میکنم.
منتها به نظرم باوجود اینکه تو قسمت تنظیمات درایور ،انویدیا رو نشون میده ، کارت گرافیک خود پردازنده رو استفاده میکنه و فقط موقع گذاشتن سی دی لایو کارت گرافیک انویدیا کار میکنه و انواع روشهای نصب اتوماتیک و دستی کارت گرافیک با توجه به توانایی من و ظاهرا مشکل این مدل کارت گرافیک و ... کارساز نیست و هر دو سه ماه یکبار سیستم بالا نمیاد و من مجبورم بگردم و  nomodeset و غیره اجرا کنم . چند روزی هم هست که blender , shotcut , ... هر از گاهی باز نمیشوند و ارور کارت گرافیک می دهند
.
۱- حالا اگر بخواهم کارت گرافیک را عوض کنم ، چه کارت گرافیکی بگیرم که با احتمال بیشتری سازگار باشد ؟ (با بودجه حدود 10 تومن)
--مثلا 1050 ti یا 1650 همه مدلهایش خوبند؟ 750 ti دست دوم چطور؟ شرکت سازنده مثل ایسوس و ... چقدر مهم است؟
۲-یا کلا بهتر است اول پردازنده را عوض کنم و پردازنده ای بگیرم که کارت گرافیک آن بورد نداشته باشد؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19710
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : سیستم/ کارت گرافیک سازگار با اوبونتو
« پاسخ #1 : 26 اردیبهشت 1400، 03:22 ب‌ظ »
درود.

اگه در حالت زنده کار می‌کنه، می‌تونید با زدن گزینهٔ نصب راه‌اندازهای انحصاری در زمان نصب، همون حالت رو در اوبونتوی نصب‌شده داشته باشید.

تقریباً هر کارت گرافیکی غیر از انویدیا خوبه و با لینوکس سازگاره. بحث ناسازگاری، ارتباطی با شتاب‌دهندهٔ گرافیکی روی پردازنده نداره. به کم‌فروشی انویدیا مربوط می‌شه. شما هیچ شتاب‌دهندهٔ گرافیکی‌ای هم رو پردازنده نداشته باشی، انویدیا درست کار نمی‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 26 اردیبهشت 1400، 03:49 ب‌ظ »
۱-  gpu های amd سازگاری بیشتری دارن ولی در عوض ممکنه قدرت کمتری نسبت به gpu های nvidia توی اون رنج قیمت داشته باشن.

۲- کلا nvidia یکم با لینوکس مشکل داره. فرقی نداره کدوم مدلش باشه. باز هم باید خودتون یکمی تلاش کنید تا مطابق نیاز‌تون درستش کنید و نمی‌دونم فرقی بین شرکت‌های سازنده مختلف وجود داره یا نه.

۳- نمی‌دونم

معمولا میشه تنظیم کرد که برنامه‌ها از کدوم gpu استفاده کنند. توی دبیان، اگه درایور‌های انحصاری نصب باشن و نسخه xorg بیشتر از 1.20.6 باشه، میشه که برنامه رو اینجوری با nvidia اجرا کرد: (به‌جای command اسم برنامه رو بزنید)
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia commandفکر کنم توی اوبونتو هم کار کنه.

توی گنوم ۳.۳۶ و بالاتر میشه با راست کلیک و انتخاب گزینه start on secondary gpu برنامه رو با nvidia اجرا کرد.
می‌تونید ویکی دبیان رو برای اطلاعات بیشتر چک کنید.
چنتا راه دیگه هم اونجا توضیح داده شده. اونجا چنتا لینک به مستندات nvidia درباره را‌ه‌انداختن gpu ها هست. اونها رو هم بررسی کنید.

اول چک کنید که اینجوری مشکل حل میشه، اگه نشد به تغییر سخت‌افزار فکر کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Mosan-nen

• Newbie
  • *
  • ارسال: 3
« پاسخ #3 : 26 اردیبهشت 1400، 04:52 ب‌ظ »
خیلی مچکر از توضیح و راهنمایی  هر دو عزیز ، لطف کردید

پس فعلا دوباره برم سراغ نصب و راه اندازی درایور  8) و بعدش اگر نشد کارت گرافیک amd

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #4 : 26 اردیبهشت 1400، 06:02 ب‌ظ »
خیلی مچکر از توضیح و راهنمایی  هر دو عزیز ، لطف کردید

پس فعلا دوباره برم سراغ نصب و راه اندازی درایور  8) و بعدش اگر نشد کارت گرافیک amd
چرا ؟؟؟
بعد نصب هم میشه درایو نصب کنی

دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com