انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نرم آفزار آزاد باشه، هرچی باشه یا مهمه چی باشه !  (دفعات بازدید: 634 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سلام ممنونم از همه کمک ها و... در انجمنی که همه چی دوستانس..
خب ما‌کلا هستیم که چیز درست غلط بفهمیم و... که هرچی زودتر هم بهتر ;)

الان یه سوالی برام پیش اومده آیا همه نرم افزار های آزاد یعنی با همون مجوز GPL یا سایر مجوز ها که بهشون نرم افزار آزاد گفته میشه
واقعا امن؟، واقعا بدون جاسوسی، و همه چی حل حله یا خیر؟؟
ولی خب قصد توهین به یه چیزایی رو ندارم ولی دیدم kde خیلی ها سر یه چیزش بود بحث کرده بودن حالا با مترجم داخل انجمن ها و... انگلیسی دیدم و هستش که احتمالا با یه جست‌وجوی ساده میتونید بهش برسید که حدودا رفتاری شبیه جاسوسی داشته و اکثرا هم جواب تیم kde  «شما آزادی که این نرم افزار استفاده نکنی، خب میتونی پاکش کنی» وجواب های اینطور مسخره بوده ...
یا که systemd خیلی انتقاد شد که خب منم ترجیح دادم کنار بذارمش حالا بخاطر همین یکم پیچیده شده و از نرم افزار آزاد کناره گرفته یکم
و جنتو نصب کردم که حداقل روند پیشرفت این نباشم...
حالا میپرسم ممکن هست اینا نا امن باشن یا خیر چون سورس کد اینا همه جا هست پس صد درصد اینا ایمن هستند و هیچکاری نمیتونن کنند؟
یا اینکه اگه بعضی از این ها مشکلی دارن درسته آیا از همه آن خانواده استفاده نکرد یا خیر
اخه الان من مثلا از Networkmanager استفاده نمیکنم چون سازندش ردهت!(که استفاده نکردن از این خیلی اذیت کنندس!) یا حتی از گنوم چون که یه کمک کنندش یا حامی مالی ردهت هستش و کلا از نرم افزار های kde کمتر استفاده کنم و از این قبیل دیگه ممنون میشم یکم روشنم کنید که اره داستان چیه
آیا همه اینها که آزاد هستند امن هستند و کاملا آزاد..؟! اگه خیر این عقیده من درسته که خب پس از محصولات دیگر اون سازنده هم استفاده نکنیم؟ مثل کی‌‌دی‌ای، ردهت، NSA و دیگر چیزها
#سپاس_گذارم  :)
« آخرین ویرایش: 19 خرداد 1400، 07:53 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
نقل قولی از جناب "مصطفی آهنگرها" رو در اینجا می‌نویسم:
نقل‌قول
آزاد بودن یک نرم‌افزار نفسا به معنای خوب بودنش نیست. شما می‌توانید یک جاسوس‌افزار آزاد هم منتشر کنید. این که آزاده به معنی خوب بودن نیست. کف انتظارات اینه که آزاد باشه.
آزاد بودن مهمه چون اگر آزاد باشه، جامعه می‌تونه متناسب با نیاز خودش تغییرش بده و کدهای مخرب‌اش رو حذف کنه.
چیز‌هایی که گفتی هم جای بحث دارن، شاید تا ساعت‌ها، اما به هر حال، جواب این که "هر چیز آزادی خوب هست؟" یه نهٔ بزرگه.
« آخرین ویرایش: 19 خرداد 1400، 08:53 ق‌ظ توسط mrostd »

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
این که آزاده یعنی شما میتونید بفهمید جه اتفاقی داره توش میفته و میتونید تغییرش بدید!
بزارید یه مثال بزنم شما میتونید برید از بیرون یه ساندویچ بگیرید، حالا میتونه خوب باشه یا مضر ولی فرض کنید که بتونید برید توی آشپزخونه اون رستوران و فرآیند تهیه اش رو ببینید و بدونید چی کار دارن می کنن و مثلا برای ساندویچ خودتون بیاید یه سری چیزها رو تغییر بدید در این حالت هم ممکنه یه چیز بد بتون بدن ولی حداقلش اینه که میتونید بفهمید چیه، میتونید تغییرش بدی، میتونید برای خودتون برش دارید، میتونید برید به همه بگید این جا دارن خراب کاری می کنن
در رابطه با kde که خیلی وقت پیش بوده و جدیدا من چیزی نشنیدم، همون موقع هم رد شد اتهاماتش
systemd به خاطر جاسوسی ازش انتقاد نشد، به خاطر شیوه پیاده سازیش معمولا بهش حمله میشه

آفلاین kook65247

• Full Member
  • *
  • ارسال: 167
سلام ممنونم از همه کمک ها و... در انجمنی که همه چی دوستانس..
خب ما‌کلا هستیم که چیز درست غلط بفهمیم و... که هرچی زودتر هم بهتر ;)

الان یه سوالی برام پیش اومده آیا همه نرم افزار های آزاد یعنی با همون مجوز GPL یا سایر مجوز ها که بهشون نرم افزار آزاد گفته میشه
واقعا امن؟، واقعا بدون جاسوسی، و همه چی حل حله یا خیر؟؟
ولی خب قصد توهین به یه چیزایی رو ندارم ولی دیدم kde خیلی ها سر یه چیزش بود بحث کرده بودن حالا با مترجم داخل انجمن ها و... انگلیسی دیدم و هستش که احتمالا با یه جست‌وجوی ساده میتونید بهش برسید که حدودا رفتاری شبیه جاسوسی داشته و اکثرا هم جواب تیم kde  «شما آزادی که این نرم افزار استفاده نکنی، خب میتونی پاکش کنی» وجواب های اینطور مسخره بوده ...
یا که systemd خیلی انتقاد شد که خب منم ترجیح دادم کنار بذارمش حالا بخاطر همین یکم پیچیده شده و از نرم افزار آزاد کناره گرفته یکم
و جنتو نصب کردم که حداقل روند پیشرفت این نباشم...
حالا میپرسم ممکن هست اینا نا امن باشن یا خیر چون سورس کد اینا همه جا هست پس صد درصد اینا ایمن هستند و هیچکاری نمیتونن کنند؟
یا اینکه اگه بعضی از این ها مشکلی دارن درسته آیا از همه آن خانواده استفاده نکرد یا خیر
اخه الان من مثلا از Networkmanager استفاده نمیکنم چون سازندش ردهت!(که استفاده نکردن از این خیلی اذیت کنندس!) یا حتی از گنوم چون که یه کمک کنندش یا حامی مالی ردهت هستش و کلا از نرم افزار های kde کمتر استفاده کنم و از این قبیل دیگه ممنون میشم یکم روشنم کنید که اره داستان چیه
آیا همه اینها که آزاد هستند امن هستند و کاملا آزاد..؟! اگه خیر این عقیده من درسته که خب پس از محصولات دیگر اون سازنده هم استفاده نکنیم؟ مثل کی‌‌دی‌ای، ردهت، NSA و دیگر چیزها
#سپاس_گذارم  :)
نگرانی هایی باید در اینخصوص باشه اما احساس میکنم مقداری داری وسواس به خرج میدی
زیاد خودت رو درگیر اینجور مساپل نکن و بیشتر روی تخصص خودت کار کن وگرنه یه روز به خوت میای میبینی زمانی زیادی از عمرت رو روی اینجور چیزا حروم کردی
{^-^}

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
آزادی شرط لازم خوب بودنه. شرط کافیش نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
سلام ممنونم از همه ک...
سلام.
الان تقریبا هر توزیعی نسخه‌هایی به همراه systemd یا kde (یا کد دیگه‌ای که ممکنه از نظر شما مشکوک باشه) داره. پس ۳ تا حالت پیش میاد:
۱. توسعه‌دهنده‌ها و نگهدارنده‌های توزیع‌ها خودشون این چیزا حالیشون نیست و نمی‌فهمن دارن کد مخرب داخل توزیعشون جاسازی می‌کنن و ناخواسته و نادانسته وارد بازی کثیف نظم نوین جهانی شده‌ن!  :-s
۲. می‌فهمن، اما در یک اقدام دسته‌جمعی و هماهنگ، با پشتیبانی دست‌های پشت‌پرده، تمام توسعه‌دهنده‌های مستقل یا غیرمستقل تصمیم گرفته‌ن علیه عالم لینوکس توطئه کنن و با نفوذ به سیستم‌های قربانیان از همه جا بی‌خبر، Data رو در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی و corporationـها قرار بدن! (منطق رائفی‌پور)
۳. همه‌ی اینا یه سری حرفای سطحیه و بهتره به کسانی که می‌دونن دارن چه کار می‌کنن (توسعه‌دهنده‌ها) اعتماد کنیم. مگر اینکه خودمون بتونیم کدها رو بررسی کنیم. اون موقع باید به خودمون اعتماد کنیم. (تیغ اوکام)
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
ببخشید دقیقا نمیدونم چطوری تیکه تیکه متن پاسخ بدم کلا یه سره فقط میزنم.. برا همین بدون قرار دادن نقل قول جواب میدم  :-|

اره دقیقا میتونه خیلی طولانی باشه...

ممنونم از مثالت که قشنگ و واضح بود خیلی هم زیبا (:
ولی systemd منم نگفتم جاسوسی  شاید بد نوشتم نمیدونم ولی درسته بخاطر همینش :D ، ولی kde با یه جست‌و‌جوی ساده که مثلا جاسوسی kde از کاربران و اینجور چیزها بزنید هستش به انگلیسی که اکثرا هم مال همین یک سال اخیر ایناس و جدید هستش حتی برام جالب بود یبار به یه انجمن دیدم رفتم و فک کنم یه انجمن یه توزیع آرچ بیس بود که systemd نداشت که حتی برنامه نویس های اون توزیع هم در بحث مشارکت داشتند...(فک کنم توزیع artix بود) حالا در انجمن و جاهای زیادی دیدم بحث شه ولی برای نمونه همین artix که گفتم الان نخوندم قبلا خونده بودم الان پیداش کردم اگه اشتباه نکنم هم اینم آدرسش https://forum.artixlinux.org/index.php?PHPSESSID=k4iivbau0oepogp8tl9bs9q30p&topic=1412.0

وگرنه از بدم بیاد از kde نمیگم و واقعا هم kde یه محیط کاملا قشنگ کاربردی و سبکی هستش ولی با اینهمه بحث ها در انجمن ها و... و مخصوصا دیدن جواب تیم kde که «میخوای نصب نکن!» و برام قابل فهم نیست یکم..

بله درسته یکم وسواس خرج میدم البته خیلی بیشتر از یکم چون هدف من از گنو/لینوکس یه سیستم عامل پاک هستش نه اینکه از ویندوز بیام برم تو یه سیستم عامل که خیلی خیلی چیز هاش از مشکوک بودن و دور زدن کاربر گرفته باشه حتی حاضرم BSD که تاحالا نصبش نکردم و نمیخوام بکنم نصب کنم ولی مطمئن باشم ازش ... (بد برداشت نشه منظورم  نیست حتما لینوکس اینطوره)

آها پس کلا نتیجه گیریش که از همه حرف های شما گرفتم اینه که نرم افزار آزاد اگه کسی کاری کنه که خوب نباشه توسط همه میتونه بررسی شه که قطعا اگه یکی از این نرم افزار های معروف لو برن که کاری انجام میداده خیلی بد تموم میشه براش و پخش میشه دیگه..
منم ولی فک کنم درسته اینکه از سازنده برنامه های ردهت مثل Networkmanager استفاده نکنم فک کنم درسته یه جور عذاب دهی فقط و نرم افزار آزاده دیگه حالا هرچیش بد نیس همون systemd هم فقط بخاطر یه مورد هاش گیر میدن فقط.. ولی قصدمم اینه رواج استفاده از توسعه دهندگان خوب درکل بهتره.. (یکم زیادی شعاری شد) ولی هرطور فکر میکنم نمیتونم قبول کنم محصولات NSA  ;D

دقیقا آقای دانیال بهزادی قشنگ گفتید (: ممنونم

دقیقا مام ولی دعا میکنیم اینطور نباشه که نه دستی باشه نه چیزی حالا با اینکه همه یهو تغییر کنن که systemd هم فراگیر شد کلا..(البته بخاطر خوب بودنش هم هست)

درسته فک نکنم نفهم باشن ولی ما که بحث میکنیم جای خود داریم چه برسه اونا ندونند که چیکار میکنن!
ولی حالا میشه احتمالش هم داد جدا از قانون و هرچی پول خیلی کارا میکنه با بعضی چیزا/: (فقط یه احتمال)
ولی رائفی پور هم اره بعضی موقع چیزای شاخدار درمورد «اینترنت» گفت که در اون لحظه من به شبکه تور هم شک کردم :lolflag:
امیدواریم که اینطور نباشه و روش دوم برا منم که برنامه نویسی نکردم قفله ((: (همه میان گنو/لینوکس برا این چیزا مام اینطور هنوز #عجب) و ممنونم از جمع بندیت ((: «آدرسی که دادی خیلی محتواش سنگین بود»
« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1400، 05:04 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
«آدرسی که دادی خیلی محتواش سنگین بود»
فرض کن رفتی سر یخچال و دیدی هیچی داخلش نیست:
۱. خود یخچال غذاها رو خورده و هضم کرده.
۲. آدم فضایی‌ها ظهور کرده‌ن و دور از چشمت یخچال رو خالی کرده‌ن.
۳. خودت خالیش کردی و حال و حوصله‌ی اینکه بری بیرون خرید کنی هم نداشتی.

اینجا تیغ اوکام رو می‌کشی به قضیه و مورد سوم رو انتخاب می‌کنی. چون به ساده‌ترین شکل علت خالی بودن یخچال رو توضیح داده.

واسه هر موضوع دیگه هم میشه استفاده کرد. البته که باید توضیح مستدل و بی‌عیب و ایرادی باشه. هدف این نیست که سر خودمون شیره بمالیم.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
من که با حتی جاسوسی تو اینجا مشکلی ندارم (اگه قرار باشه برای بهتر شدن نرم افزار استفاده بشه ) ولی از نظر من این حرف ها چیز درستی نیست و یک دسته ضد نرم افزار ازاد ها و انحصار طلب ها این حرف ها رو میزنن  ???
نمی دونم ولی هرجا نرم افزار ازادی از من  به پرسه که برای بهتر شدنش اطلاعات میخواد من تایید میکنم
الان وقت ورودتون به این دنیای ازاد یادتونه همین حالا یک سرچ بزنید که مثلا «کدام سیستم عامل ایمن تر است؟»یا «چرا از لینوکس استفاده کنیم»چهقدر خرافات و حرف های بی منطقی هست که معلوم نیست جلوی ازادی چند نفر رو گرفته؟ ](*,)
مثلا خیلی جا ها نوشته که نرم افزار برای لینوکس (اون هایی که این مطالب رو مینویسن درباره گنو/لینوکس چیزی نمیدونن  )نرم افزار کمه ولی واقعا شما کجا به کمبود نرم افزار خوردید؟
شاید هم اون ها که مطلب مینویستن دوتا نرم افزار انحصاری میخواستن پیدا نکردن و دنبال جایگزین بهترش نگشتن و به این مطلب رسیدن و اون هم از نادانی(منظور بدی ندارم لطفاً در این باره  بحث نکنید)و بلد نبودن اونها است
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1400، 12:26 ب‌ظ توسط Mehr32 »
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
بنظر من اینکه احتمال جاسوسی میدی خوبه اما خودتو عذاب نده خیلی و وسواس شدید هم لازم نیست
اینکارارو بکن
اطلاعات شخصیتو (خیلی شخصی مثلا عکس ناموسی) توی ی فلش یا هارد بزار و موقعی ک ب نت وصلی ازش استفاده نکن
اگه وبکم داری تا موقعی لازم نشده وصلش نکن اگر هم رو لپ تاپ کار میکنی روش یه چسب بزن طوری که دوربینتو خراب و چسبی نشه مثلا چسب اون قسمتی که میره رو شیشه دوربین رو پاک کن
میکروفون هم همینجوری
حالا برو هرجوری دوس داری حال کن
دیگ چیزی دست کسی نمیاد حتی اگر جاسوس افزار روش باشه
من خودم بعد از اینکه دیدم زاکنبرگ رو دوربین و میکروفون لپ تاپش چسب میزنه یکم ترسیدم
اما همین چنتا کار ساده خیالتو راحت میکنه
ضمنا لینوکس خیییلللییییی مطمعن تره تا ویندوز ... اونا (ویندوز) هی اطلاعاتتو به بهانه ارتقا کیفیت میبرن
درسته دوره زمونه بدی شده ولی نترس اینجا امن تره
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1400، 03:03 ب‌ظ توسط mamadism »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
من که با حتی جاسوسی تو اینجا مشکلی ندارم (اگه قرار باشه برای بهتر شدن نرم افزار استفاده بشه ) ولی از نظر من این حرف ها چیز درستی نیست و یک دسته ضد نرم افزار ازاد ها و انحصار طلب ها این حرف ها رو میزنن  ???
نمی دونم ولی هرجا نرم افزار ازادی از من  به پرسه که برای بهتر شدنش اطلاعات میخواد من تایید میکنم
الان وقت ورودتون به این دنیای ازاد یادتونه همین حالا یک سرچ بزنید که مثلا «کدام سیستم عامل ایمن تر است؟»یا «چرا از لینوکس استفاده کنیم»چهقدر خرافات و حرف های بی منطقی هست که معلوم نیست جلوی ازادی چند نفر رو گرفته؟ ](*,)
مثلا خیلی جا ها نوشته که نرم افزار برای لینوکس (اون هایی که این مطالب رو مینویسن درباره گنو/لینوکس چیزی نمیدونن  )نرم افزار کمه ولی واقعا شما کجا به کمبود نرم افزار خوردید؟
شاید هم اون ها که مطلب مینویستن دوتا نرم افزار انحصاری میخواستن پیدا نکردن و دنبال جایگزین بهترش نگشتن و به این مطلب رسیدن و اون هم از نادانی(منظور بدی ندارم لطفاً در این باره  بحث نکنید)و بلد نبودن اونها است
راستش ببخشید من یکم مخالفم با این نظر اگه بفرمایید که نه امن به این دلیل و... حله و شاید من اشتباه کرده باشم؟
ولی اینکه بگید حالا بخاطر نرم افزار آزاد مهم نیست بنظرم حرف اشتباهی؟ تو اون گزینه حق داری بزنی یا نزنی که منم بعضی موقع میزنم خب تا اینجای کار حله ولی وقتی بدون اجازه باشه داستان فرق میکنه و کاملا مسخرست اگه اینطور باشه بعد بگیم نه چون آزاده مهم نیس مثل اینه ویندوز متن باز بشه بگیم اعع اینجاش ناقص بعد بگیم نه بیخیال چون آزاده استفاده میکنیم!
بعد درسته نرم افزار و.. گنده‌اش میکنن ولی جدا از این واقعا هم خیلی نرم افزار ها نیست مخصوصا بازی ولی کلا برنامه های زیادی در گنو/لینوکس نیست، نمیشه پنهان کرد بله جایگزین هست ولی خب بازم نیست مثل اینه من بگم تور یا تلگرام نیست بگیم یه چیزی شبیه به تور یا تلگرام وجود داره شایدم خوب باشه ولی خب واقعیت اینه نیست! البته نمیگم بد هست و این هم نقص گنو/لینوکس نیستش حدودا.. و امیداورم بیشترم بشه نرم افزار هاش
بحث کدوم بهتره نیست و من حالم به شخصه از ویندوز بهم میخوره.. و این انتقاد هایی که شده بود این نبود که بزنم زیر گنو/لینوکس فقط پرسش بود و حتی لینک انجمنی که دادم سازنده های اون توزیع هم بحث کردن درموردش، قطعا فکر نمیکنم اونا ضد گنو/لینوکس باشن ولی یه توزیع توسعه داده باشن! و اکثر این حرفا بر پایه راه حل بود نه اینکه مثلا از لینوکس بپریم رو ویندوز و...

بنظر من اینکه احتمال جاسوسی میدی خوبه اما خودتو عذاب نده خیلی و وسواس شدید هم لازم نیست
اینکارارو بکن
اطلاعات شخصیتو (خیلی شخصی مثلا عکس ناموسی) توی ی فلش یا هارد بزار و موقعی ک ب نت وصلی ازش استفاده نکن
اگه وبکم داری تا موقعی لازم نشده وصلش نکن اگر هم رو لپ تاپ کار میکنی روش یه چسب بزن طوری که دوربینتو خراب و چسبی نشه مثلا چسب اون قسمتی که میره رو شیشه دوربین رو پاک کن
میکروفون هم همینجوری
حالا برو هرجوری دوس داری حال کن
دیگ چیزی دست کسی نمیاد حتی اگر جاسوس افزار روش باشه
من خودم بعد از اینکه دیدم زاکنبرگ رو دوربین و میکروفون لپ تاپش چسب میزنه یکم ترسیدم
اما همین چنتا کار ساده خیالتو راحت میکنه
ضمنا لینوکس خیییلللییییی مطمعن تره تا ویندوز ... اونا (ویندوز) هی اطلاعاتتو به بهانه ارتقا کیفیت میبرن
درسته دوره زمونه بدی شده ولی نترس اینجا امن تره
ببنید خب دقیقا مثل قبل «بالا» که گفتم شاید بشه این قبول کرد نه جاسوسی نمیشه یا فوقش فقط یه برنامه هایی و.. نباید نصب کنیم؟
درسته منم رو وب‌کم چسب زدم ولی خب چه دلیلی داره پز دانستن و آزادی گنو/لینوکس و امنیت بدیم بعد اینطور باشه؟
خب اگه من کیف پول ارز دیجیتال داشته باشم چی؟ اصلا یه چیز آنلاین تو بگو هرچی؟ اینکه بزنیم زیر همه چی یکم بنظرم درست نیست.. ;)
خب پس ویندوز نصب میکنیم نت بش وصل نمیکنیم ویندوز هم هر چیزی باشه نمیتونه چیزی بفرسته پس؟
میتونم برا اطمینان اینو شاید قبول کنم ولی توجیح خوبی نمیبینم..

اره داداش حله ویندوز دیگ اصلا ازش بدم میاد ولی از قبل نصبه چند ماهی توش نرفتم ولی خب خیلی کارا نمیتونم با لینوکس کنم هنوز نصب ببینم بعدا چه‌کنم!(مشکلات بازی یا نرم افزار ها مخصوصا درایور گرافیکم اینجا پشتیبانی خوب نمیشه و اصلا نصبش نکردم) البته بازم نمیخوام بگم ویندوز خوبه و راضیم :)

قصد توهین نداشتم اگه یکم انگار حرفم تند بنظر اومد ببخشید  :)

پ‌ن: حالا که نوشته جدید زدم
آقای آرمان اسماعیلی از شمام ممنونم  :)
« آخرین ویرایش: 26 خرداد 1400، 07:49 ب‌ظ توسط aliiririran »