انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سیستم عامل و نرم افزار کاربردی (حل شد)  (دفعات بازدید: 621 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
سیستم عامل و نرم افزار کاربردی (حل شد)
« : 19 خرداد 1400، 11:48 ب‌ظ »
این اسم ها رو جاهای مختلف دیدم : مخزن ، هسته ، پکیج و بسته و ...
اینها به کدوم بخش مربوط میشن ؟
من شاید بخام فقط سیستم عامل رو آپدیت کنم .
« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1400، 05:20 ب‌ظ توسط Mehrab5000 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : سیستم عامل و نرم افزار کاربردی
« پاسخ #1 : 20 خرداد 1400، 01:08 ق‌ظ »
مخزن که از اسمش مشخصه. مخزن جایی که تقریبا همه‌ی برنامه‌ها از اونجا نصب میشن. وقتی هم که می‌گیم مخازن رو آپدیت کنید یا لیست مخازن رو آپدیت کنید، منظورمون این هست که به سیستم‌عامل بگید که بره و بررسی کنه چه مخزنی‌هایی تنظیم شده و توی اون مخزن‌ها چه چیزی وجود داره.

بسته یا پکیج (پکیج به انگلیسی میشه بسته) در اصل چیزیه که شما از مخازن دریافت می‌کنید. تموم برنامه‌هایی که از مخازن نصب می‌کنید، در قالب یه بسته دانلود و نصب میشن.
بسته‌ها می‌تونند شامل فایل اجرایی و تنظیمات باشند مثل بسته tor یا اینکه می‌تونند کتابخونه برای بسته‌های دیگه فراهم کنند. مثل بسته libc6 که توی هر توزیع لینوکس وجود داره.
بسته‌ها توسط مدیر بسته کنترل میشن.

کِرنل یا هسته چیزیه که مستقیما با سخت‌افزار مثل پردازنده، کارت شبکه، کارت گرافیک و ... ارتباط برقرار می‌کنه. کرنل روی بقیه برنامه‌ها نظارت می‌کنه و کنترل منابع سیستم رو به‌دست میگیره.
توی اوبونتو از کرنل لینوکس استفاده میشه.
در اصل سیستم‌عاملی به اسم لینوکس وجود نداره. بلکه لینوکس فقط یه کرنل هست. ولی برای راحتی، به کل سیستم‌عامل میگن لینوکس. درحالی که در واقعیت شما دارید از کرنل لینوکس + ابزار‌های گنو (گنوم با گنو فرق داره)  + یه سری چیز‌های دیگه استفاده می‌کنید و اسم این سیستم‌عامل، گنو/لینوکس هست.

حالا منظور شما از اینکه فقط می‌خواهید سیستم‌عامل رو آپدیت کنید چیه؟
یعنی فقط می‌خواهید که کرنل و برنامه‌های اصلی سیستم آپدیت بشه و چیز‌هایی مثل لیبره‌آفیس، فایرفاکس، میزکار (گنوم)  و اینجور چیز‌ها آپدیت نشن؟ یا اینکه منظور دیگه‌ای دارید؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 20 خرداد 1400، 07:49 ق‌ظ »
هسته = سیستم عامل ؟
پکیج = نرم افزار کاربردی ؟
بله میخام فقط سیستم عامل + پکیج هایی که میخام آپدیت شن

« آخرین ویرایش: 20 خرداد 1400، 08:00 ق‌ظ توسط Mehrab5000 »

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 901
  • وبمستری به سبک سامیت
« پاسخ #3 : 20 خرداد 1400، 08:58 ق‌ظ »
هسته = سیستم عامل ؟
در مورد سوالی که اول پرسیدی دوستمون بهتر کمکت کردن

مخزن که از اسمش مشخصه. مخزن جایی که تقریبا همه‌ی برنامه‌ها از اونجا نصب میشن. وقتی هم که می‌گیم مخازن رو آپدیت کنید یا لیست مخازن رو آپدیت کنید، منظورمون این هست که به سیستم‌عامل بگید که بره و بررسی کنه چه مخزنی‌هایی تنظیم شده و توی اون مخزن‌ها چه چیزی وجود داره.

بسته یا پکیج (پکیج به انگلیسی میشه بسته) در اصل چیزیه که شما از مخازن دریافت می‌کنید. تموم برنامه‌هایی که از مخازن نصب می‌کنید، در قالب یه بسته دانلود و نصب میشن.
بسته‌ها می‌تونند شامل فایل اجرایی و تنظیمات باشند مثل بسته tor یا اینکه می‌تونند کتابخونه برای بسته‌های دیگه فراهم کنند. مثل بسته libc6 که توی هر توزیع لینوکس وجود داره.
بسته‌ها توسط مدیر بسته کنترل میشن.

کِرنل یا هسته چیزیه که مستقیما با سخت‌افزار مثل پردازنده، کارت شبکه، کارت گرافیک و ... ارتباط برقرار می‌کنه. کرنل روی بقیه برنامه‌ها نظارت می‌کنه و کنترل منابع سیستم رو به‌دست میگیره.
توی اوبونتو از کرنل لینوکس استفاده میشه.
در اصل سیستم‌عاملی به اسم لینوکس وجود نداره. بلکه لینوکس فقط یه کرنل هست. ولی برای راحتی، به کل سیستم‌عامل میگن لینوکس. درحالی که در واقعیت شما دارید از کرنل لینوکس + ابزار‌های گنو (گنوم با گنو فرق داره)  + یه سری چیز‌های دیگه استفاده می‌کنید و اسم این سیستم‌عامل، گنو/لینوکس هست.

حالا منظور شما از اینکه فقط می‌خواهید سیستم‌عامل رو آپدیت کنید چیه؟
یعنی فقط می‌خواهید که کرنل و برنامه‌های اصلی سیستم آپدیت بشه و چیز‌هایی مثل لیبره‌آفیس، فایرفاکس، میزکار (گنوم)  و اینجور چیز‌ها آپدیت نشن؟ یا اینکه منظور دیگه‌ای دارید؟

اما در مورد اپدیت کردن سیستمت میتونی به این جا سر بزنی https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152574.0
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #4 : 20 خرداد 1400، 02:26 ب‌ظ »
هسته = سیستم عامل ؟

نه
هسته چیزیه که با سخت‌افزار ارتباط بر‌قرار می‌کنه. ولی یه سیستم‌عامل نیست. سیستم‌عامل شامل هسته + چیز‌های دیگه هست.
هسته به تنهایی سیستم‌عامل نیست.

پکیج یا بسته حتما نرم‌افزار کاربردی نیست. بسته چیزیه که توسط مدیر بسته نصب میشه و می‌تونه شامل فایل‌های اجرایی (نرم‌افزار)، مستندات و راهنما‌های یه برنامه، کتابخونه برای اجرای بقیه برنامه‌ها یا حتی کد منبع برنامه باشه. بسته این نیست که فقط نرم‌افزار کاربردی باشه.
بسته شامل یه سری فایل اصلی هست که بالا گفتم می‌تونه چی باشه به همراه یه سری فایل کنترل که به مدیر بسته میگه با فایل‌های اصلی چی‌ کار کنه.

در مورد سوال آخر درست نمی‌دونم باید چی‌کار کنید. چون دستورات و برنامه‌هایی که من می‌شناسم، همه‌ی بسته‌های سیستم رو آپدیت می‌کنند.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 20 خرداد 1400، 03:28 ب‌ظ »
مخزن: https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Repo
هسته: https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Core
کرنل: https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Kernel
سیستم‌عامل: https://wiki.ubuntu.ir/wiki/OS

در کل سیستم‌عامل، یک مجموعه از نرم‌افزارهاست که به صورت بسته‌های نرم‌افزاری در کنار هم قرار گرفتن. جدا کردنشون به بسته‌های سیستمی و کاربردی، بی‌معنی و غیرممکنه، چون اصلاً چنین دسته‌بندی‌ای وجود نداره. تنها دسته‌بندی مشابهی که وجود داره، دسته‌بندی به‌روز رسانی‌ها به امنیتی و عادیه که معمولاً می‌ذارن امنیتی‌ها به صورت خودکار بارگیری و نصب شن، در حالی که به‌روز رسانی‌های عادی، نیازمند دستور شما برای بارگیری و نصب هستن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 20 خرداد 1400، 05:17 ب‌ظ »
متوجه شدم
از پاسخ های کاملتان مچکرم
مرسی .
هسته یا کرنل لینوکس + ابزارهای گنو + یه سری چیزهای دیگه = سیستم عامل گنو/لینوکس .
اوبونتو یکی از سیستم عامل های گنو/لینوکس
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1400، 01:26 ب‌ظ توسط Mehrab5000 »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : سیستم عامل و نرم افزار کاربردی (حل شد)
« پاسخ #7 : 21 خرداد 1400، 12:09 ب‌ظ »
متوجه شدم
مرسی .
هسته یا کرنل + ابزارهای گنوم + یه سری چیزهای دیگه = سیستم عامل گنو/لینوکس .
به این سیستم عامل هایی مثل دبیان و اوبونتو و مانجارو و... که همشون گنو لینوکس هستن (نسخه دیگه ای از دبیان از هسته دیگه ای به نام هرد استفاده میکنه که اون نسخه گنو/هرد میشه و هسته ماخ هم هست که میشه فکر کنم گنو/گنو ماخ  ) میگن توزیع تو انجمن هم دیدید که مثلا من توزیع کی دی ای نئوم دارم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
پاسخ : سیستم عامل و نرم افزار کاربردی (حل شد)
« پاسخ #8 : 21 خرداد 1400، 12:30 ب‌ظ »
.
« آخرین ویرایش: 21 خرداد 1400، 12:35 ب‌ظ توسط Mehrab5000 »

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #9 : 21 خرداد 1400، 12:42 ب‌ظ »
متوجه شدم
مرسی .
هسته یا کرنل لینوکس + ابزارهای گنوم + یه سری چیزهای دیگه = سیستم عامل گنو/لینوکس .

ابزار‌های گنو، نه گنوم. گنو کلا با گنوم فرق داره.