انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: لینوکس ایرانی(بیخیال)  (دفعات بازدید: 2346 بار)

0 کاربر و 7 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : لینوکس ایرانی
« پاسخ #15 : 23 خرداد 1400، 01:40 ب‌ظ »
اگه اشتباه نکنم امپراتور هست درسته ؟
ولی دوستان درست میگن همه نیست توسعه دهندگان اهل کجا باشن مهم کیفیت کار است
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #16 : 23 خرداد 1400، 02:34 ب‌ظ »
اگه اشتباه نکنم امپراتور هست درسته ؟
هست که فکر نکنم بود احتمالا
پارسیکس هم بود
حرف آقای بهزادی به نظرم منطقی ترین جرفه دیگه..

این ایده که مثلا لینوکس ایرانی منطق نداره!(و اصلا لینوکس ایرانی معنی نداره! باز توزیع ایرانی یه چیزی!) مثلا اگه می گفتی یه توزیع بسازیم که سعی کنه به اوبونتو شبیه باشه با این تفاوت که مدیر بسته اش rpm بیس باشه احتمالا کسی نقد نمی کرد چون داری یه چیز مرتبط رو دخیل می کنی! ولی والا من نمیدونم ربط لینوکس به کشور و سیاست این چیزا چیه! چیزا جدا برا خودشون باشن براهمه راحت تره!

گفتم نظرتون چیه
نگفتم ک میخوام بسازم یا چیزی
نظرمونه دیگه! :)

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #17 : 23 خرداد 1400، 03:02 ب‌ظ »

این ایده که مثلا لینوکس ایرانی منطق نداره!(و اصلا لینوکس ایرانی معنی نداره! باز توزیع ایرانی یه چیزی!) مثلا اگه می گفتی یه توزیع بسازیم که سعی کنه به اوبونتو شبیه باشه با این تفاوت که مدیر بسته اش rpm بیس باشه احتمالا کسی نقد نمی کرد چون داری یه چیز مرتبط رو دخیل می کنی! ولی والا من نمیدونم ربط لینوکس به کشور و سیاست این چیزا چیه! چیزا جدا برا خودشون باشن براهمه راحت تره!
منظورم همون توزیع بودوبحثم سر سیاست و این چیزا نبود
بحثم از اقتصادی بود که برای یه عده در ایران حداقل سود اوری داشته باشه
نظرمونه دیگه! :)
اختیار دارید

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #18 : 27 خرداد 1400، 03:11 ب‌ظ »
ایجاد توزیع ایرانی هدر دادن وقت و هزینه اضافی هست. چجوری میشه اطمینان کرد که توی این توزیع ایرانی نرمافزار های مخرب و ابزار شنود کار نزارن؟
ایا شما وقت داری که کل یک سیستم عامل رو بازرسی کنی؟
چقدر هزینه تبلیغات میشه تا این سیستم عامل به بقیه معرفی بشه؟
تفاوتش با بقیه چی هست، بغیر از اسمش؟
چجوری افرادی که روش کار میکنن باید ازش پول دربیارن؟

برادر؛

چون که سورس کد نرم‌ازار‌های آزاد و متن‌باز برای همه در دسترسه و تو اکثر بخش‌هایی هم که خود توسعه‌دهنده ننوشته باز هم اکثرا از ‌چنین بخش‌هایی استفاده می‌شه مشکل سواستفاده حل می‌شه.

تبلیغات هم اصلا لازم نیست؛ وقتی راجبش توی اجمن‌هایی مثل این‌جا بحث بشه (همین پرسش و پاسخ‌های معمولی) خود به خود بقیه با اون آشنا می‌شن.
اگه هم یک شرکت چنین کاری بکنه خودش مسئول تبلیغات خواهد بود.

تفاوتش با بقیه هم بستگی به سازنده‌ها و تلاششون داره.

پول در آوردن هم مسئله‌ای نیست؛
شرکت‌ها از خدمات پس از فروش درآمد کسب می‌کنند(مثل همین کنونیکال و خصوصا ردهت).
برنامه نویسان مستقل هم معمولا به فکر درآمدزایی از نرم‌افزارهای آزاد نیستن.

شرایط برای فعالیت شرکت‌ها اصلا خوب نیست ولی خود جامعه‌ی آزاد می‌تونه چنین محصولی رو شکل بده.

قبول دارم که جامعه‌‌ی نرم‌افزار‌های آزاد ایران از فقدان توانمندی‌های فنّی مثل برنامه نویسی (بخصوص در سطوح پایین) رنچ می‌بره ولی واقعا این کاریه که واقعا می‌تونه مفید باشه. یه توزیع ایرانی برای جامعه‌ی ایرانی و صد البتّه نیازهای ایرانی.

نمی‌دونم که چرا این‌قدر نسبت به این مسئله گارد وجود داره.

این همه توزیع یکی هم روش.

چرا طوری رفتار می‌کنید انگار منظور اینه که دیگه از هیچ توزیع دیگه‌ای استفاده نشه یا ما ارتباطمون رو با بقیه‌ی جوامع آزاد قطع کنیم یا یه محصول انحصاری برای خودمون درست کنیم؟

یا طوری رفتار می‌کنید که انگار داریم می‌گیم بیاید برای دولت کار کنیم؟

((یک توزیع ایرانی برای نیازهای یک ایرانی))؛ این چیزیه ما می‌گیم که چرا توسط جامعه‌ی آزادمون روش کار انجام نمی‌شه.

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
« پاسخ #19 : 27 خرداد 1400، 06:09 ب‌ظ »
ببینید موضوع اینجاست که هیچ کس حاضر نمیشه یه توزیع رو که کشور سازندش ایران باشه روس سیستمش نصب کنه حتی برای تست !
مثلا شما حاضرید یک توزیع که کزه شمالی درست کرده رو ازش استفاده کنید ؟
به خاطر اینکه اون کشور در سطح دنیا بدنام هست مسلما اینکارو نمی کنید چون احتمال می دید بد افزار توش وجود داشته باشه
پس همین حالت برای کشور عزیزمون هم وجود داره چون به لطف بعضی ها الان در دنیا به اندازه کافی به شکل بدی مطرح شدیم
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #20 : 27 خرداد 1400، 06:25 ب‌ظ »
منم
ببینید موضوع اینجاست که هیچ کس حاضر نمیشه یه توزیع رو که کشور سازندش ایران باشه روس سیستمش نصب کنه حتی برای تست !
به خاطر اینکه اون کشور در سطح دنیا بدنام هست مسلما اینکارو نمی کنید چون احتمال می دید بد افزار توش وجود داشته باشه
پس همین حالت برای کشور عزیزمون هم وجود داره چون به لطف بعضی ها الان در دنیا به اندازه کافی به شکل بدی مطرح شدیم
دوست عزیز دقت نکردید
گفتن برای نیاز های یک ایرانی نه تمام دنیا
و البته
 قبول دارم که خیلی تو دنیا اسم ایران خوب جا نیوفتاده به خاطر کم کاری برخی عزیزان
اما این دلیل نمیشه پیشرفت رو به اینده موکول کنیم
مثل اینه که بگیم چون اینجوریه واکسن نسازیم دارو نسازیم و ...
اونو هم به جاش درست میکنیم

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
« پاسخ #21 : 27 خرداد 1400، 06:33 ب‌ظ »
منم
دوست عزیز دقت نکردید
گفتن برای نیاز های یک ایرانی نه تمام دنیا
و البته
 قبول دارم که خیلی تو دنیا اسم ایران خوب جا نیوفتاده به خاطر کم کاری برخی عزیزان
مثل اینه که بگیم چون اینجوریه واکسن نسازیم دارو نسازیم و ...
اونو هم به جاش درست میکنیم
:)
اتفاقا من منظورم خود ایرانی ها هم بودن .منظور من دقیقا اینه که حتی خود ایرانی ها هم حاضر نمیشن (در حال حاضر) یک توزیع ایرانی رو نصب و استفاده کنن چون کسی که دنبال لینوکس میاد معمولا دغدغه امنیت هم داره و اگر حرف من رو قبول ندارین از با تجربه های انجمن و اساتید بپرسین
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #22 : 27 خرداد 1400، 06:58 ب‌ظ »
:)
اتفاقا من منظورم خود ایرانی ها هم بودن .منظور من دقیقا اینه که حتی خود ایرانی ها هم حاضر نمیشن (در حال حاضر) یک توزیع ایرانی رو نصب و استفاده کنن چون کسی که دنبال لینوکس میاد معمولا دغدغه امنیت هم داره و اگر حرف من رو قبول ندارین از با تجربه های انجمن و اساتید بپرسین
من که خودم به همین خارجیا هم اعتماد ندارم  :( چه میدونم توش چی نوشتن
منتها نمیشه که به همه شک کنیم ! اینجوری هیچ برنامه نویسی توی ایران موفق نمیشه
اینجوری نخبه های ایرانی که ایده و نظر جدید دارن جدی گرفته نمیشن و حذف میشن !
همونطور که دوستمون فرمودن
دلیل نمیشه هرچی ایرانیه دولتی باشه
یا حتی بد افزار باشه

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #23 : 27 خرداد 1400، 08:13 ب‌ظ »
این جواب رو ببینید.

اگه توزیعی باشه که خوب باشه، برای من مهم نیست که بخشی از توسعه‌دهنده‌هاش ایرانین یا نه. ازش استفاده می‌کنم.
اگه توزیعی باشه که خوب نباشه، برای من مهم نیست که بخشی از توسعه‌دهنده‌هاش ایرانین یا نه. ازش استفاده نمی‌کنم.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین chandlerbing

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 79
پاسخ : لینوکس ایرانی(بیخیال)
« پاسخ #24 : 27 خرداد 1400، 10:09 ب‌ظ »
دوستان نظرتون درباره ساخت توزیع لینوکس ایرانی چیه ؟
توزیع لینوکسیکه توی ایران ساخته و توسعه داده بشه ؟
ایا اطراف خودتون افرادی رو میشناسید که بتونن ؟

من نظرم مخالفه
چه دلیلی داره به همه چیز رنگ ناسیونالیسم بپاشیم؟

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 901
  • وبمستری به سبک سامیت
« پاسخ #25 : 27 خرداد 1400، 11:00 ب‌ظ »
ببینید دوستان به نظر من کسی که تازه توی دنیای لینوکس اومده یک سری سوالاتی رو از روی کنجکاوی یا هرچیزی مطرح میکنن که ذهنشونو درگیر کردند اگه کسی سوال بی جایی میپرسه منطقی حلش کنید نه اینکه به قدری بریزین رو سرش که بدبخت هم از لینوکس هم از سوالش و هم ... زده بشه
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4862
  • masoft قدیم
« پاسخ #26 : 28 خرداد 1400، 02:23 ق‌ظ »
پیشرفت و کار علمی راه داره و نمیشه پله‌ها رو چندتا چندتا پرید. کارهای علمی عموما بر اساس ادامهٔ فعالیت‌های علمی قبلی هستش. مثلا دوست دارید در زمینهٔ توسعهٔ سیستم‌عامل فعالیت انجام بدید؟ به اوبونتو یا توزیع‌های دیگه کمک کنید.

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #27 : 28 خرداد 1400، 11:08 ق‌ظ »
دوستان فعلاً اگه می‌تونند مشکلات و باگ‌های مربوط به زبان فارسی در لیبره‌آفیس و اوولوشن و… را درست کنند تا بعد…
:) :)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #28 : 29 خرداد 1400، 12:58 ق‌ظ »
توزیع‌های مطرح بر اساس نیازهای کاربران فلان کشور ساخته نمیشن. اصلاً توجهی به نیاز کاربر ندارن. بلکه یه سری اهداف تکنیکال و فنی رو دنبال می‌کنن.
اصلاً مهم نیست که کاربر اهل کدوم کشوره. بلکه مهمه که نیازها و سلایق فنی و نرم‌افزاری «توسعه‌دهنده» از چه جنسیه.
نرم‌افزار آزاد برای کاربر نوشته نمیشه، بلکه برای خوشایند خود توسعه‌دهنده و استفاده‌ی خودش بوجود میاد.
حالا یه سری کاربر که سلایق و نیازهای مشابه دارن ممکنه فلان توزیع رو انتخاب و دانلود و نصب کنن.

شاید فقط توزیع‌های enterprise مشتری رو در اولویت قرار بدن. حالا یه شرکت ایرانی باید نگاه کنه ببینه اصلاً در ایران می‌تونه مشتری توزیع لینوکس پیدا کنه یا نه. قراره توزیع دسکتاپ باشه یا سرور یا توکار؟ ارائه‌دهندگان خدمات سرور و کاربران سیستم‌عامل توکار که همین الان به بهترین و ریشه‌دارترین توزیع‌ها دسترسی دارن و هیچ کمبودی حس نمی‌کنن. کاربران دسکتاپ هم عموماً ویندوز کرک شده نصب می‌کنن و اصلاً پولی برای سیستم‌عامل و خدمات پس‌ازفروش شرکت‌ها پرداخت نمی‌کنن. اون درصد خیلی کم کاربر لینوکس هم که خودشون بلدن چه شکلی توزیعشون رو مطابق نیازشون تغییر بدن. در نتیجه توزیع مخصوص کاربر ایرانی چه چیز خاصی قراره داشته باشه که بقیه‌ش نداره!؟
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #29 : 29 خرداد 1400، 08:59 ق‌ظ »
توزیع‌های مطرح بر اساس نیازهای کاربران فلان کشور ساخته نمیشن. اصلاً توجهی به نیاز کاربر ندارن. بلکه یه سری اهداف تکنیکال و فنی رو دنبال می‌کنن.
اصلاً مهم نیست که کاربر اهل کدوم کشوره. بلکه مهمه که نیازها و سلایق فنی و نرم‌افزاری «توسعه‌دهنده» از چه جنسیه.
نرم‌افزار آزاد برای کاربر نوشته نمیشه، بلکه برای خوشایند خود توسعه‌دهنده و استفاده‌ی خودش بوجود میاد.
حالا یه سری کاربر که سلایق و نیازهای مشابه دارن ممکنه فلان توزیع رو انتخاب و دانلود و نصب کنن.

شاید فقط توزیع‌های enterprise مشتری رو در اولویت قرار بدن. حالا یه شرکت ایرانی باید نگاه کنه ببینه اصلاً در ایران می‌تونه مشتری توزیع لینوکس پیدا کنه یا نه. قراره توزیع دسکتاپ باشه یا سرور یا توکار؟ ارائه‌دهندگان خدمات سرور و کاربران سیستم‌عامل توکار که همین الان به بهترین و ریشه‌دارترین توزیع‌ها دسترسی دارن و هیچ کمبودی حس نمی‌کنن. کاربران دسکتاپ هم عموماً ویندوز کرک شده نصب می‌کنن و اصلاً پولی برای سیستم‌عامل و خدمات پس‌ازفروش شرکت‌ها پرداخت نمی‌کنن. اون درصد خیلی کم کاربر لینوکس هم که خودشون بلدن چه شکلی توزیعشون رو مطابق نیازشون تغییر بدن. در نتیجه توزیع مخصوص کاربر ایرانی چه چیز خاصی قراره داشته باشه که بقیه‌ش نداره!؟
دقیقا وقتی  چیزی ساخته میشه که نیازی براش باشه وقتی کسی نیاز نداره چرا  باید ساخته بشه؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com