انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تجربه من از گیکس (GNU Guix)  (دفعات بازدید: 775 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
تجربه من از گیکس (GNU Guix)
« : 05 تیر 1400، 01:43 ق‌ظ »
سلام. من همیشه سه مرحله برای آزمایش یک توزیع دارم:
۱-نصب روی ماشین مجازی (آلفا)
۲-نصب روی هارد دیسک اکسترنال ۱ ترابایتم (بتا)
۳-نصب روی فضای ۲۰۰ گیگی اختصاص یافته به لینوکس (برای شادی بعضی دوستان گنو/لینوکس) (استیبل)
تا حالا سه توزیع دبیان، اوبونتو و آرچ تونستن هر سه مرحله رو رد کنن. هم اکنون هم آرچ دارم. (گیکس متاسفانه نمره قبولی برای مرحله استیبل رو نگرفت)
بریم سراغ اصل ماجرا:
امروز خواستم یک تکونی به سیستمم بدم و سراغ یک سیستم عامل گنو/لینوکسی (;D) برم که بهترین گزینه برای رایانه من باشه. طبیعتا سیستم عامل هایی که پکیج هارو روی سیستم خود آدم کامپایل میکنن بهترین گزینه هستن. پس من ۲ گزینه داشتم یکی جنتو لینوکس (که یکم سخته) و گنو/لینوکس گیکس (چون گنو/هرد هم داره و من نمیخوامش)
گفتم اول برم سراغ گیکس تا ببینم چطوریه. نصب گیکس با بشش نسبتا ساده است. اما واسه من سه تا کار لازم بود تا در مرحله ساخت فایل برای پکیج منیجر ارور نده و شروع به نصب کنه:
۱-تنظیم منطقه ساعت به اروپا/پاریس
۲-نذاشتن رمز برای کاربر خودم (بعدا گذاشتم نترسید  ;D)
۳-انتخاب زبان فارسی به عنوان زبان دوم
نصب شروع شد و نیم ساعته به اتمام رسید.
روی سیستم رفتم از همه چیز راضی بودم جز چند مورد:
۱-قدیمی بودن پکیج ها (گنوم ۳.۳۲؟)
۲-درایور های کارت گرافیک (این از شانس بد من بود که انویدیا داشتم - درایور انحصاری با لینوکس لیبره :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
۳-نداشتن یکسری چیز ها که واسه من عجیب بود (من الآن اگه فایرفاکس بخوام باید کیو ببینم؟ :P openjre واسه چی در مخازن نیست :؟)
در کل چیز خوب واسه کار های دم دستیه اما اگه چیز درست و حسابی میخواید باید برید سراغ جنتو و سختی هاش(که اگه نصب آرچ رو دستی رفته باشید خیلی چیزی نداره جز کانفیگ پکیج منیجر، صبر و حوصله پولادین :) )
شاد و سلامت باشید، شب و روز خوش  :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : تجربه من از گیکس (GNU Guix)
« پاسخ #1 : 07 تیر 1400، 06:21 ب‌ظ »
برای داشتن اون چیزهایی که می‌گی نداره، می‌تونی از مخازن nonguix استفاده کنی (هم لینوکس عادی رو داره، هم فایرفاکس).

البته این ادعا هم که «طبیعتا سیستم عامل هایی که پکیج هارو روی سیستم خود آدم کامپایل میکنن بهترین گزینه هستن» اشتباهه.
این فقط در شرایطی درسته که پرچم‌های همهٔ کامپایلرها رو به درستی و دقّت برای سازگاری با سخت‌افزار خودتون به صورت دستی پیکربندی کرده باشید.
در حالت عمومی معمولاً بسته‌هایی که تو دبیان هست، کاراتر از بسته‌هایی هستن که جنتو براتون می‌سازه.
حتا اگه همه چیز رو درست تنظیم کنید هم، مزیتش در حد چند تریلیاردیم ثانیه است که حتا  در مقیاس خیلی خیلی بزرگ هم اصلاً قابل ملاحظه نیست! علاوه بر اون که کلی مصرف انرژی رو بالا می‌بره و به محیط زیست هم صدمه می‌زنه.
برای همینه که گیکس هم substituteها رو اضافه کرده: https://guix.gnu.org/manual/en/html_node/Substitutes.html

در کل گیکس به نظرم عالیه. مخصوصاً که بسیار جوونه و تازه نگارش ۱٫۳ است و این همه داره خوب عمل می‌کنه. به همین زودی توی مخازن دبیان و اوبونتو هم اومده و می‌تونید روی اوبونتو با apt نصب و ازش استفاده کنید.
« آخرین ویرایش: 07 تیر 1400، 06:23 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #2 : 08 تیر 1400، 10:39 ق‌ظ »
برای داشتن اون چیزهایی که می‌گی نداره، می‌تونی از مخازن nonguix استفاده کنی (هم لینوکس عادی رو داره، هم فایرفاکس).

البته این ادعا هم که «طبیعتا سیستم عامل هایی که پکیج هارو روی سیستم خود آدم کامپایل میکنن بهترین گزینه هستن» اشتباهه.
این فقط در شرایطی درسته که پرچم‌های همهٔ کامپایلرها رو به درستی و دقّت برای سازگاری با سخت‌افزار خودتون به صورت دستی پیکربندی کرده باشید.
در حالت عمومی معمولاً بسته‌هایی که تو دبیان هست، کاراتر از بسته‌هایی هستن که جنتو براتون می‌سازه.
حتا اگه همه چیز رو درست تنظیم کنید هم، مزیتش در حد چند تریلیاردیم ثانیه است که حتا  در مقیاس خیلی خیلی بزرگ هم اصلاً قابل ملاحظه نیست! علاوه بر اون که کلی مصرف انرژی رو بالا می‌بره و به محیط زیست هم صدمه می‌زنه.
برای همینه که گیکس هم substituteها رو اضافه کرده: https://guix.gnu.org/manual/en/html_node/Substitutes.html

در کل گیکس به نظرم عالیه. مخصوصاً که بسیار جوونه و تازه نگارش ۱٫۳ است و این همه داره خوب عمل می‌کنه. به همین زودی توی مخازن دبیان و اوبونتو هم اومده و می‌تونید روی اوبونتو با apt نصب و ازش استفاده کنید.
البته بازم در یکسری از برنامه ها و معماری های خاص این مزیت خیلی بیشتر از چند تریلیاردیم ثانیه میشه ولی ممنون اطلاعات خوبی بودش فقط یک سوال میشه گیکس رو با کرنل لینوکس معمولی بالا آورد نه لینوکس لیبره؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19697
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 08 تیر 1400، 03:37 ب‌ظ »
بله. باید از کانال nonguix استفاده کنید: https://gitlab.com/nonguix/nonguix
البته این کانال، فقط از کد مبدأ نصب می‌کنه و جانشین دودویی نداره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن